Nieuwe machines voor de vollegrondsgroenteteelt te Liempde O H, S pektakulair is de verbetering die op initiatief van de aardbeientelers Gebr. Van Alphen uit Galder aan de bestaande Accord plantmachine is aangebracht. Vooral bij een brede machine met b.v. 4 elementen, was nogal wat afwijking mogelijk in de plantdiepte, doordat deze ele menten star bevestigd waren aan de werktui- genbalk. Samen met een plaatselijk konstruk- tiebedrijf heeft men nu voor elk element een rol gemonteerd en de elementen zelf pende lend, middels een parallellogram, aan de werktuigenbalk bevestigd, waardoor de diep teregeling altijd goed is. Tuinders die dit sys teem zagen, hebben het direkt ook op hun plantmachines laten maken. Of genoemde tuinders óf de importeur coor Nederland (Hoegen-Dijkhof) zullen deze ontwikkeling op het voorlichtingsterrein tonen. Genoemde ma chine zal ook uitgerust worden met een granu laatstrooier. Bij de perspottenplantmachines zal een nieuw type Flier, nl. zonder starre rol worden gedemonstreerd. Daarnaast zijn de onderhandelingen met Budzyn uit Frankrijk nog gaande om een pneumatisch werkende plantmachine naar Liempde te halen. D, D oor enkele Firma's worden opbouwspuiten getoond, waarbij men de spuitbomen vanaf de trekker middels een hydraulisch systeem kan in en uit klappen. Daarnaast zal door de firma Collé worden gedemonstreerd met een spuit- boom voorzien van 3 soorten doppen die draaibaar zijn. Afhankelijk van de soort bes puiting die men wil uitvoeren, kan men het gewenste doptype kiezen. Genoemde kombi natie is ook uitgerust met een systeem waarbij men vanaf de trekker door een elektromagne tisch ventiel de doppen kan afsluiten. Door het gebruik van schoffelmachines is er ook be hoefte aan rijenbespuiting. Het systeem van rijenbespuiting zal met Technoma apparatuur worden getoond. N aast de geleide demonstraties op het groenteteeltterrein (O) .die beide dagen om 10.00, 11.30, 13.30 en 15.00 uur worden ge houden, zijn er nog diverse interessante ont wikkelingen te zien. Zo zullen diverse machi nes uitgerust zijn met snelkoppelingen. Op transportgebied is het interessant om een be zoek te brengen aan het boomteeltterrein, waar o.a. demonstraties worden gehouden met di verse terreinheftrucks. Ook op het tentoonstel lingsterrein zijn nog diverse nieuwigheden te vinden voor de vollegrondstuinder, zoals een dubbele aanaardploeg voor asperges, folieleg gers, nieuwe ontwikkelingen bij bedrijfsge bouwen, veranderingen en aanvullingen in de trekkerseries enz. ing. W.A. van Mullem Konsulentschap voor de Tuinbouw te Tilburg p de "Werktuigendagen" te Liempde op 9 en 10 mei is altijd speciale aandacht besteed aan de vollegrondstuinbouw. Het is dan ook de enige tuinbouwmanifestatie waar geleide demonstraties worden gehouden voor deze tak van tuinbouw. Veel nieuwe ontwikkelin gen, zoals de piantgatenmakers voor prei, de mechanisatie in de aardbeienteelt, folieleg gers enz. zijn hier voor de praktijk geïntroduceerd. In de vollegrondsgroenteteeltvis door de schaalvergroting en de specialisatie de laatste jaren veel geïnvesteerd. Deze ontwik keling zet zich nog steeds door. Mede hieropi eullen ook dit jaar op het voorlichtingster rein diverse demonstraties worden gehouden met nieuwe arbeidsbesparende hulpmidde len. Van de belangrijkste willen wij een opsomming geven. Grondbewerkingsapparatuur a de opkomst van de spitfrees. al dan niet gekombineerd met een eggerol, zijn de ont wikkelingen in de tuinbouw wat stil blijven staan, vooral ten aanzien van de zaaibedberei- ding. Naast demonstraties met enkele bekende en nieuwe typen spitfrezen zal deze keer extra aandacht worden besteed aan een optimale voorbereiding voor een goed zaaibed. Hiertoe zal gedemonstreerd worden met zaaibedkulti- vatoren in kombinatie met een sleepplank voor het egaliseren van de grond en verkruimelrol- len voor het losmaken van de bovenste grond laag. Een zaaibedkombinatie zal uitgerust worden met zgn. vorenpakkers die zorgen voor een goede bodemaansluiting, niet alleen bovenop maar ook in de diepte. De vorenpak ker bestaat uit smalle schijven met een doors nede van 45 cm. In de stands van de land bouwvoorlichting zullen eveneens zaaibed- kombinaties worden getoond. Hierbij zullen ook stoppelkultivatoren met vibrerende S- tanden worden gedemonstreerd. Precisiezaaimachines et precisiezaaien staat bij veel vollegrond- stuinders in het middelpunt van de belangstel ling. Vooral bij de witlofwortelen- radijs- en peenteelt is een grote behoefte aan nauwkeurig werkende zaaimachines. De introduktie van de pneumatisch werkende machines is een stap in de goede richting. Naast demonstraties met de diverse zaaimachines zijn 4 weken vóór de werktuigendagen met praktisch alle machines proefzaaiingen verricht op het demonstratie perceel. Dus, naast de werking kan iedere be zoeker ook het resultaat van de machines zien. Plantmachines Schoffelmachines 'oor specialisatie, rasgevoeligheid van be paalde gewassen en resistentie van diverse on kruiden tegen chemische middelen is er min of meer een hernieuwde belangstelling voor schoffelgarnituren. Op het voorlichtingsterrein zal met twee types worden gedemonstreerd in een koolgewas. Eén ervan is de frontschoffel- machine die door middel van snelkoppelinn vóór op de trekker is gemonteerd. Het in en uit werking stellen gebeurt hydraulisch met be hulp van een hefcylinder. Het andere type is de Vibro-Cróp, bevestigd in de driepunts achter de trekker. Deze machine bestaat uit een ko- kerbalk waaraan de schoffelgarnituren zijn bevestigd Aari de parallellogramgarnituren zit een dieptestelwiel en 3 verende tanden, uitge rust met schoffelmessen. De besturing ge schiedt met een veerbelaste spoorschïjf, die er voor zorgt, dat de machine niet zijdelings af wijkt. Spuitapparatuur Rooiapparatuur "V oor het rooien van prei, aardbeiplanten, aspergeplanten en boomkwekerijgewassen zijn door enkele konstruktiebedrijven nieuwe sys temen van beddelichters gemaakt. Bij de hui dige lichters is achter het mes één aangedreven as met schudklepels bevestigd. Bij de nieuwe te demonstreren types zijn nu twee aangedreven assen met-schudklepels achter elkaar gemon teerd. Door hoogte-instelling van de slag en regeling van het aantal toeren kan men nu de planten mooi egaal uit de grond krijgen. Te vens is het mogelijk om achter de lichter een frame te" monteren waarop een zeefketting is geplaatst. Hiermee kan men de planten op voeren en ontdoen van overtollige grond. Bi-traktor ^i.ls speciale attraktie zal op het boomkwe kerijperceel met een hydraulisch aangedreven en automatisch verstelbare verzorgingstrekker worden gedemonstreerd. Bij deze, ook voor de groenteteelt, interessante trekker is het moge lijk om via een hydraulisch systeem de gewen ste breedte' en vrije hoogte automatisch in te stellen. Deze primeur voor Nederland wordt geïntroduceerd door de firma Schrauwen uit Zundert. Bij deze uit twee delen bestaande trekker kan de spoorbreedte variëren van 104 tot 234 cm en de vrije hoogte tot 230 cm. De aandrijving is hydraulisch, zodat elke gewenste snelheid van 0 tot 22 km /uur kan worden ver kregen. Andere wetenswaardigheden Konklusie Y oor de vollegrondsgroentetelers is het ei genlijk een must om de "Werktuigendagen" te Liempde te bezoeken. De vele geleide en vrije demonstraties zijn een ideaal hulpmiddel om een verantwoorde keuze te maken bij de toe rusting van uw bedrijf. Daarnaast kunt U bij een rondgang door de tentoonstelling wellicht een klein of groot hulpmiddel vinden wat op Uw bedrijf past. Bij de demonstraties grondbewerking zal ook de nieuwe Parmax spitfrees worden gedemonstreerd. Primeurs bij de plantmachines is de pneumatische werkende machine van Budzyn uit Frankrijk voor het planten van perspotten. Een nieuwe ontwikkeling in de groenteteelt is de toepassing van de schoffelmachines. 13 De Vibro-crop schoffelmachine achter op de trekker.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 13