rvs Graszaad vertrouwens kommissies. ook voor U? H, Onkruidbestrijding in aardappelen met VrV E en belangrijk onderdeel van de nieuwe algemene kon- traktvoorwaarden voor zaaizaden wordt een reglement over de samenstelling en de taken van de diverse vertrou wens kommissies. De vaststelling van de uit te betalen telersprijs is de voornaamste taak, die onder de verant woordelijkheid van deze kommissie zal vallen. Via een accountantsonderzoek wordt deze prijs in de praktijk for meel gekontroleerd. E erst wil ik graag nog even stilstaan bij de in totaal genomen gunstige situatie van de pootgoedsektor op 1 april 1979. Op die datum was de totale plombering in dit seizoen gekomen op bijna 625.000 ton, aldus de becijfering van de landelijke NAK. De stand van de export was op dat moment ongeveer 400.000 ton, terwijl bij de Stopa zo'n 13.000 ton overschotten waren ingele verd. Als we dan tevens bedenken dat over de gehele linie bezien de prijzen op een redelijk niveau lagen gedurende het gehele verkoopseizoen, dan kunnen we niet ontevreden zijn. Dan kunnen we nog steeds spreken van een redelijk evenwicht tussen vraag en aanbod. Wintertarwe voorjaar 1979 Stopa-aardappelen blauw kleuren? Ir. J.A.H. Haenen A. Vermeer Zaaizadenkommissie Landbouwschap Vroeger was de vertrouwens kommissie vooral een klank bord voor de firma's om de mening van de telers te peilen over veelal technische zaken. De firma's gaven vanuit de "vertrouwelijke" sfeer 'n toelichting op en een verklaring van het kommerciële beleid. Van echte inspraak in en beïnvloeding van dit beleid was echter geen sprake. Gelei delijk echter wint het inzicht terrein dat deze kommissie leden zitting nemen namens de telers (direkt of indirekt gekozen) en dan ook alleen het telersbelang dienen te behartigen. Het is daarbij niet verstandig om alleen als pressiegroep op te treden maar vooral duidelijk de telers belangen formuleren en verdedigen in het overleg met de direktie van de firma. B innen de firma's heeft men naast de telerskommissie de ondernemingsraad. Hierin is het personeel rechtstreeks verte genwoordigd. Verder zijn vertegenwoordigd de buitendienst (bestaande uit de regionale teelt-vertegenwoordigers); de ver koopafdeling en de financiers, die ook direkt de direktie zullen trachten te beïnvloeden. De teler is door de participatie-kon- traktvorm rechtstreeks betrokken bij het reilen en zeilen binnen de firma. Dit maakt de taak van een vertrouwenskommissie bepaald niet eenvoudig. De direktie die dagelijks bezig is met het graszaad zal in de praktijk snel een kommissie kunnen "inpakken" door een vaak grotere kennis van zaken en veelal ook door een betere verga dertechniek. Belangrijk is dat de kommissieleden zelf aktief informatie ver zamelen in hun gebied. Een andere voorwaarde voor het goed funktioneren is dat de leden onderling van gedachten wisselen en hun standpunten bespreken. De groep kan dan een gelij kluidend standpunt innemen en afspraken maken over wie wat zegt. Om dit te bereiken is het houden van een voorvergadering beslist onontbeerlijk. Niets is meer frustrerend als tijdens de vergadering de mening van de ene teler door een afwijkende visie van een kollega onder tafel wordt gewerkt. De zaaizadenkommissie heeft al enige jaren geleden het initia tief genomen om al de bestaande vertrouwenskommissie: te bundelen in een landelijke kommissie en wel de zogenaamde koördinatiekommissie. Voornaamste doel: de leden beter in formeren over de veelal gekompliceerde graszaad zaken. Dit streven stuitte op veel weerstand bij de firma's en ook indivi duele telers stonden aanvankelijk kritisch ten aanzien van deze ontwikkeling. Gestimuleerd door regionale groepen (bijvoor beeld werkgroep Tholen) en de algemeen groeiende behoefte naar meer openheid is er nu een eerste aanzet gegeven tot de verwezenlijking van het gestelde doel. Door gebrek aan man kracht bij het Landbouwschap staan de aktiviteiten nog steeds op een laag pitje. Na vervulling van de vakature bij de Hoofdafdeling Akkerbouw hopen wij dit werk meer te aktiveren. Een landelijke stimulans voor de vertrouwenskommissie-leden is nuttig, maar de teler kan zelf ook zijn steentje bijdragen. Hij dient niet alleen direkt of indirekt de vertegenwoordiger in zijn gebied te leveren. Een vertegenwoordiger met een slapende achterban zal ondanks allegoede voornemens van nature zelf ook verslappen. Naar onze mening zullen telers en firma's de komende jaren alle kreativiteit nodig hebben om de graszaadteelt in Nederland met sukses en in voldoende mate te kontinueren. Aktualiteiten: et Produktschap van de Landbouwzaaizaden subsidieert door middel van het graszaadfonds aktiviteiten op gebied van het teeltonderzoek; rassenonderzoek en dergelijke. Door verschuiving van de onderzoekkapaciteit naar andere ge wassen; door de biologisch dynamische richting en onder invloed van bestek '81 dreigde het teeltonderzoek naar een onaanvaard baar laag niveau te zakken. Door hogere eigen bijdragen aan nieuwe onderzoekprojekten voor bijvoorbeeld de bestrijding van schimmelziekten, de schade van de veldbeemd-galmug en met handhaving van het bestaande programma hopen wij dit gevaar*te keren. Op het gebied van de koilektieve afzetbevordering is ook een nieuw initiatief genomen. Het oude programma van advertenties in buitenlandse vakbladen is vanwege weinig sukses beëindigd. Voor een proefperiode van twee jaar zal er een marktverkenner worden aangetrokken. Verre gebieden en landen die moeilijk door een firma benaderd kunnen worden vanwege het politieke systeem kunnen nu worden benaderd (bijvoorbeeld de Oostblok landen, China, Japan, Korea etc.). De eventuele kommerciële aktiviteiten na de marktverkenning zullen door de Nederlandse firma's gezamenlijk worden uitgevoerd. Op zichzelf is het al een uniek gebeuren dat de firma's zich kontraktueel tot eenheid in afzet verplichten. De bekende krui wagen met kikkers is beslist niet alleen van toepassing op de boeren. Het Ministerie van Landbouw heeft volledige medewer king toegezegd. A± en hoort nogal eens klachten over het blauw kleuren van Stopa-aardappelen die de voersektor ingaan. Misschien wel goed om nu, waar we volop bezig zijn om pootaardap- pelrestanten via de Stopa over te nemen, één an ander nog eens toe te lichten. Gunstige situatie Stopa overschotten H oewel de overschotten tot nu toe relatief klein zijn en dat ook stellig zullen blijven zijn toch telers en handel volop bezig opruiming te houden, met name onder die rassen waarvoor de markt definitief voorbij is. Voor een aantal andere rassen blijft nog steeds belangstelling met sterk fluktuerende dagprijzen. De afgelopen weken is opnieuw gebleken hoe sommige fa- brieks- en konsumptietelers het wagen om met de aankoop van pootaardappelen tot het laatst te wachten. Een riskante zaak. Ook is gebleken dat een aantal akkerbouwers op het laatste moment hun bouwplan nog kunnen veranderen en meer aard appels kunnen opnemen. Het natte, koude voorjaar maakt laat zaaien van zomergranen of uien weinig aantrekkelijk. En als men dan nog switchen kan! En zo gaat het ook met landen om ons heen, die ook met het slechte voorjaar te maken hebben en/of met uitgevroren win tergraan. Dat speelt de pootgoedsektor wat in de kaart en be perkt stellig ook de Stopa overschotten, waardoor opnieuw de aanspraken op onze fondsen beperkt zullen blijven. Bovendien is een hoge totaal-plombering niet alleen gunstig voor NAK en keuringsdiensten, maar tevens voor het totaal aan heffingen ten behoeve van de Stopa-fondsen (ruim 0,70 per 100 kg). Het kleuren A. lie pootaardappelen die via de Stopa hun weg vinden naar de markt, worden met een kleurloos kiemremmingsmiddel be handeld op aanwijzing van en onder toezicht van de NAK- Met betrekking tot het wegvallen van tarweplantjes heeft de afgelopen winter vrijwel geen schade veroorzaakt. Bij plantentellingen is gebleken dat maksimaal niet meer dan 10% van de tarweplanten is verdwenen en op veel percelen ligt het percentage uitval zelfs aanmerkelijk lager. De ontwikkeling van het tarwegewas ligt momenteel in verge lijking met die in voorgaande jaren wel erg ver achter. De in wintertarwe voorkomende schade is grotendeels toe te schrijven aan wateroverlast. Deze komt pleksgewijs ondermeer voor daar waar in voorgaande jaren meerdere percelen tot één groot perceel zijn samengevoegd. Bij inspektie van tarwepercelen begin maart kon men plaatselijk platliggende wintertarweplanten aantreffen met door opvrie zing en/of wateroverlast (kwakkeldooi en neerslag) blootges- poelde kiemwortels (zie foto 1). Bij hun verdere ontwikkeling zijn deze platliggende tarweplantjes zich suksessievelijk gaan oprichten en zijn ze kroonwortels gaan vormen waarmee ze zich in de bodem vastzetten (zie foto 2). Op tarwepercelen, waaraan iets mankeert, is het in het algemeen raadzaam om op dé open plekken voor bouwvoorverbetering en ter voorkoming van onkruid een groenbemestingsgewas in te zaaien. kontroleur die dit namens de Stopa doet. Stopa-aardappelen kunnen dus nimmer opnieuw in de pootgoedsektor terecht ko men. Het éénvoudigste zou het zijn als alle Stopa-aardappelen één richting uitgingen b.v. naar de veevoedersektor. Maar in de praktijk blijkt dat er grote verschillen in restwaarde, in restk- waliteit zijn tussen het ene ras en het andere, tussen de ene partij en de andere. En daarom is het nodig dat we onderscheid aan brengen en met name die aardappelen die voor veevoederdoe leinden worden aangewend met een volkomen onschuldig kleurmiddel laten behandelen, naast de kiemremmingsmidde- len. Aardappelen die een hogere prijs opbrengen dan de vee- voerprijs kunnen dan ongekleurd blijven, ten bate van de fond sen en ten bate van het systeem. Stel dat we niet zouden kleuren en voor alle Stopa-aardappelen een veevoerprijs vaststellen. Dan zou blijken hoe vindingrijk de praktijk zou zijn. Er zouden dan toch doeleinden gevonden worden met een hogere tegenwaarde, waardoor een hogere ga rantieprijs zou worden bereikt en waardoor het te aantrekkelijk zou worden om poters bij de Stopa aan te bieden. Niet alleen ten nadele van de fondsen, maar bovendien zou er sprake zijn van ongelijke kansen van de aanbieders. En dat willen we in ieder geval proberen te voorkomen. Het Stopa-systeem berust op'een toeslagstelsel. Middels dit stelsel wordt getracht de restwaarde, die heel verschillend is, zodanig vast te stellen dat elke aanbieder in de gelegenheid is of komt de in vooruitzicht gestelde garantieprijs te maken. Slechts bij die omstandigheden in de markt, wa,arbij voeraar- dappelen en andere aardappelen een gelijke prijs opbrengen, kan kleuren achterwege blijven. En die jaren zijn er gelukkig niet zoveel. Tenslotte H oewel we weten dat zowel de aanbieders als ook NAK- kontroleurs, transportbedrijven en klanten in de veevoeder sektor een hekel hebben aan het kleuren (kleding, handen) hopen we dat er enig begrip blijft bestaan voor de problemen Zevenbergen, april 1979. om een goed funktionerend minimumprijssysteem goed te laten blijven funktioneren. Tot nu toe heeft het Stopa-bes- tuur geen betere oplossing kunnen vinden, hoe gaarne men ook van het kleuren zou willen afstappen... Swifterbant 300.000 AMERIKAANSE MAIS VOOR SOVJETS De Sovjet-Unie heeft 300.000 ton Amerikaanse mais aangekocht, nog dit jaar te leveren, zo is meegedeeld door het Amerikaanse ministerie van Landbouw. Het betekent dat in het oogstjaar oktober 1978 t/m sep tember de Sovjet-Unie reeds 5,1 miljoen ton graan in de Verenigde Staten heeft gekocht, te weten 3,6 miljoen ton mais en 1,5 miljoen ton tarwe. De Sovjet-Unie en de Verenigde Staten zijn overeengekomen dat in een periode van vijfjaar vanaf oktober 1976, de Sovjet-Unie jaarlijks 6 tot 8 miljoen ton aan granen in de Verenigde Staten zal mogen aankopen. BAYER

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 8