VOOR be VROIIW Een typische plattelandsvrouw? Rijk, ondanks de zorg om het bedrijf I n de ruim vierhonderd jaar oude polder "De Ruijgenkil" ligt aan het Hollands Diep het oude plaatsje Willemstad, dat door zijn vele monumenten, z'n jachthavens, z'n prachtig begroeide stadswallen die als een stervorm het stadje omsluiten, ieder jaar duidenden bezoekers trekt. D e dochters en zoon zijn alle drie nog thuis en brengen vrienden en vriendinnen meegezellig, maar er moet toch van alles zijn. Met daarnaast ook nog de zorgen voor de biggetjes, lammetjes, kippen en nog veel meer begrijpen we dat mevr. Oosthoek zich geen moment verveelt. A Is ik we- grij, en nog eens omkijk naar de uniek gelegen boerderij aan het water "de Tonnenkreek" waar de fam. Oosthoek woont, dan kan ik me voorstellen dat je je ondanks alle zorgen en moeite rijk kunt voelen. I n het voorjaar van 1977 hebben we haar even op het podium zien staan: het 3000-ste lid van de Zeeuwse Bond van Plattelandsvrouwen, mevrouw J. Dellebeke - de Kam uit Middelburg. Zou zij nu een typisch lid van de Bond zijn? Vanuit deze nieuwsgierigheid ben ik bij mevrouw Dellebeke op bezoek geweest. W el of niet typisch voor een lid van de Bond van Platte landsvrouwen? Ik neig naar "wel", maar dat is meer gevoels matig. Ik geloof niet aat er ooit onderzoek gedaan is naar de mate van bebouwde omgeving waarin leden van de bond wo nen! J uist in die tijd gaf mevrouw Dellebeke haar kantoorbaan op en Begon zij vol enthousiasme aan de mogelijkheden die de Bond dat jaar te bieden had. Zo werd zij al gauw vertegen woordigster van de afdeling in de Middelburgse Vrouwenraad en sinds kort is zij ook bestuurslid van de afdeling geworden. Haar cfrie kinderen zijn uitgevlogen (de derde komt alleen nog D ezer dagen was ik te gast bij een plattelandsvrouw van een tamelijk kleine afdeling (±50 leden). Ze is getrouwden heeft drie dochters van 12, 17 en 19 jaar. Oorspronkelijk komt zij uit Brabant en ze heeft aanvankelijk wat moeite gehad om zich in het dorp in te leven doordat men hier wat minder open is dan in haar geboortestreek. Maar na enige tijd is ze daar toch in gegroeid en ze voelt zich nu toch echt op haar gemak in deze omgeving. Ze is overigens van belij dend protestantse huize. H aar moeder was destijds lid van de Bond, maar hier had vooral haar man wat bezwaren. De Bond was in zijn ogen eigenlijk een soort boerinnenbond en daar hij altijd boerenar beider was geweest, leek het hem, dat zij zich er niet zo bij thuis zou voelen. N u is ze vice-voorzitter en heeft onlangs haar eerste vergade ring geleid, wat tot haar grote opluchting en voldoening ges meerd verliep. Ze voelde zich niet vreemd in deze positie. Dat kwam allereerst omdat het bestuur de gewoonte heeft om alle voorkomende punten voltallig te bespreken en ook tezamen de konvokaties op te stellen. Zo is elk agendapunt bekend bij alle leden. Maar veel heeft ze ook gehad aan een soort privé-opge- zette Voskursus, die haar schroom om in het openbaar op te treden heeft weggewerkt. Het 3.000-ste lid van de Bond Bezoekje onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. A.W. de Jonge-Jansen, Bosdijk 1, 4493 PD Kamperland. tel.:01107-610 In diezelfde polder woont de fam. Oosthoek op de boerderij "Vredelust". Vredelust, aan de Tonnenkreek tegen de dijk gelegen, is de ouderlijke boerderij van mevr. Oosthoek. Ze woont hier met haar man en drie kinderen. Ze is hier zogezegd "geboren en getogen". Het is bij deze mevrouw Oosthoek dat ik te gast ben om een stukje te schrijven voor onze lezeressen in het Z.L.M.-blad. Want gastvrouw is zij, gul en hartelijk vertellend over het wel en wee van de boerenbedrijf. H et is nog een bedrijf waar moeder de vrouw zo een belang rijke rol speelt. Je kunt er van alles vinden; koeien, varkens, kippen, schapen en ook de geit ontbreekt niet al is hij van de oudste dochter. In de grote kamer, waar pas na veel wikken en wegen de suite deuren zijn uitgebroken horen we van de blijdschap en de zor gen die het bedrijf met zich meebrengt. Blijdschap omdat er bij de elf moederschapen nu 23 lammetjes lopen. Verdriet omdat ze de moedergeit niet meer konden red den na de geboorte van 2 witte en 2 zwarte geitjes. Het maakt financieel niet veel uit wantje krijgt er toch maar een grijpstui- ver voor, maar je hebt er voor gezorgd, het wasje toevertrouwd. Moeder Jo loopt de geitjes nu achterna met flessen melk om ze toch groot te krijgen. Onder het genot van koffie en eigengebakken appelflappen horen we nog veel meer. H et is een echt gemengd bedrijf, maar ik ben toch blij, zegt mevr. Oosthoek dat we de melkkoeieri weggedaan hebben. Iedere morgen om 5 uur je bed uit want om 7 uur moesten de bussen aan de poort staan. Zaterdag en zondag net zo goed! Als ik aan de afgelopen winter denk met al z'n armoede van bevroren waterleidingen enz. dan ben ik dankbaar dat we niet meer melken. Daar komt nog bij dat de schapen ook zo vroeg begonnen te blaten, maar nu blijft het 's morgens in de hele stal veel rustiger. Op m'n vraag hoe het Z.L.M.-blad gelezen wordt gaat de heer des huizes recht op zitten. "Ik lees het helemaal, ook de vrou wenrubriek en geef het dan aan m'n vrouw". Mevr. Oosthoek reageert positief; het wordt wel eens zondag voordat ik aan het lezen toekom, maar gelezen wordt het en ik zou het niet graag willen missen. Als we bekijken wat mevr. Oosthoek naast de boerderij nog aan handwerken doet, kunnen we begrijpen dat het wel eens zondag wordt. Rijk, omdat je prachtig woont aan een water dat nog zo schoon is dat allerlei vissen er in zwemmen. Waar 's zomers de kinderen met een bootje kunnen vissen en ronddobberen, en 's winters wanneer het vriest kunnen schaatsen. Heerlijk, recht van het ijs in een warm huis. Rijk, omdat het er nog stil en rustig is en je de rijkdom kunt zien van al wat leeft en al wat groeit. S. Overbeke - Breure In de rustige buurt waar mevrouw Dellebeke woont, was juist een flinke maartse bui gevallen, toen ik er binnenreed. Zij woont op de rand van weiland en bebouwing; weids genoeg om de donkere wolken aan de hemel te zien die nog heel wat meer regen en hagel beloofden, en ingebouwd genoeg om naast- en overburen te hebben. Eenmaal spontaan binnengehaald in haar gerieflijke woning, denken we niet meer aan het weer. We beginnen gelijk te praten over het doel van mijn komst: hoe wordt iemand lid van de Bond. wanneer neem je zo'n stap? Voor mevrouw Dellebeke kwam het moment in januari 1977. Zij was al een tijdje, sinds haar verhuizing enkele jaren tevoren (van de ene naar de andere Middelburgse wijk) zoekende naar 10 een vereniging die haar aansprak. Niet dat ze zich zo verveelde: als buitenshuis werkende vrouw met een aktief lidmaatschap van de oratoriumvereniging houd je niet zoveel vrije uurtjes meer over. Een overbuurvrouw introduceerde haar echter bij de Bond. En dat bleek direkt aan te slaan. "Ik kwam toevallig gelijk op een jaarvergadering van de afde ling, maar dat vond ik helemaal nieferg. Juist leuk. want uit al die verslagen hoor je juist veel over de aktiviteiten van de afde ling. En dat waren er heel wat. Kursussen, lezingen, een reisje, onderwerpen op gebied van handvaardigheid, allerlei kommis sies. Ik vond het zó afwisselend, dat ik diezelfde avond lid ben geworden". elk weekend thuis, met de wasen eigenlijk vond ze dat in het begin reuze stil. "Toen wou ik wel dat ik nog een stel kleintjes had". Maar ik bespeurde daar nu geen spijt meer over. Na het stoppen met de werkkring buitenshuis, kreeg zij ook gelegen heid overdag mee te gaan doen met aktiviteiten van de Bond: politieke scholing, schilderen, heerlijk om daarmee bezig te zijn. De Middelburgse vrouwenraad probeert veel te koördineren om de vrouwkracht zo zinvol mogelijk te gebruiken. Zo praat er een vertegenwoordiger van deze raad mee in het overleg met de gemeente over subsidiëring van het welzijnswerk en een andere vertegenwoordiger denkt mee over de relatie bestuur-bestuur- den. De Middelburgse Vrouwenraad stimuleert ook het opzet ten van bijvoorbeeld VOS (Vrouwen oriënteren zich op de sa menleving) en opstapkursussen. Er zijn voor mevrouw Delle beke ook best wat taken weggelegd als afdelingsbestuurder, zodat zij - met haar aktiviteit en spontane inzet - nog heel wat werk zal kunnen gaan verzetten. Is aktief zijn in de Bond werken? Ach, de een vindt werken alleen een bezigheid als daar een financiële beloning tegenover staat. De ander vindt werken iets datje als hobby doet. Maar hoe je het ook bekijkt, na werken komt ontspanning. Mevrouw Dellebeke vindt die ontspanning in elk geval bij de oratorium vereniging in Middelburg. Zij komt uit een gezin waar muziek maken niet onbekend was, zij ging al jong in een kinderkoor zingen en die interesse is gebleven. Als alt zingt zij Zelf wilde ze eigenlijk wel graag lid van de afdeling worden. Ze wist van haar moeder hoe leerzaam het kan zijn. Zo bleek toch op een goede dag, dat haar man zijn reserves overwon en er achter ging staan, dat zij lid werd. Het was ook wel zo, dat de afdeling haar exklusief karakter wat was kwijt geraakt en zich meer bewust ging instellen op werk zaamheid voor De Vrouw op het platteland. Het was een vriendin, die haar (en hem juist ook) tot dit inzicht bracht. Ze voelde zich dan ook meteen thuis en is van het begin af aan een trouw lid geweest. Haar uitgangspunt is: Als je ergens lid van bent dan moetje dat ook waar maken, anders heeft het geen zin. Ze heeft er nog geen spijt van gehad. Na enige tijd werd ze in het bestuur gekozen, waar ze eerst een jaar "zwevend" lid van werd, m.a.w. degene, die alle karweitjes toebedeeld krijgt, waar de leden met een funktie geen tijd voor kunnen vinden. Voor haar is de belangrijkste waarde van het lidmaat schap van de afdeling het kontakt met de dorpsgenoten. Het samen iets doen, iets opbouwen, met het dorpsbelang in het achterhoofd. Want een vereniging is van belang in een dorp. Ze zou het best leuk vinden als haar eigen kinderen lid werden, te zijner tijd, van haar afdeling. Ze zal dat zeker stimuleren. Ze vindt het belangrijk als een programma vormend is, maar vindt het ontspannend element zeker even belangrijk. De jaarlijkse reis ziet ze ook als een mengsel van deze twee elementen, waarbij het laatste overweegt. Een goed idee vindt ze het als de Plattelandsvrouwen b.v. een koffie ochtend-met-onderwerp zouden proberen ten behoeve van het dorp, zonder verplichting tot lidmaatschap. Het kiezen van een goed, harmonieus programma, dat bovendien be taalbaar is, is niet eenvoudig. Maar de Kerstviering roept bij haar geen problemen op. Een leuke openhartige gastvrouw, die nog veel voor de af deling zal kunnen gaan betekenen. mevr. L.H.G. v.d. Hoek - Maclaine Pont Plattelandsvrouwen zijn niet alleen vrou wen die op het platteland wonener zijn natuurlijk boerinnen bij, maar evengoed echtgenotes en dochters van bakkers, fo tografen, vertegenwoordigers of inge nieurs. Een indruk van de grote verschei denheid aan leden van de Bond van Platte landsvrouwen, zult U misschien krijgen bij het lezen van al deze intervieuwtjes. Het idee om eens met een aantal plattelandsvrou wen te gaan praten ontstond op een bij eenkomst van de perskommissie: wie zou onze rubriek in het ZLM-b/ad lezen? We besloten allemaal met een vrouw - lid van de bond - te gaan praten en met de ver slagjes een gezellig paasnummer te gaan maken. Deze keer dus weinig tips voor ge kleurde eieren en voorjaars-salades, maar bonte ideeën en frisse gedachten van en kele Zeeuwse en Brabantse leden van de bond. Prettige paasdagen! mee in grote uitvoeringen, zoals onlangs de Johannes Passion. "Boeiend, vind ik het", aldus mevrouw Dellebeke, om een nieuw stuk te beginnen. Je staat dan eerst met een moeilijk werk in de hand, maar langzamerhand wordt steeds duidelijker dat zo'n stuk uit allerlei verschillende stukken is opgebouwd. Zo beleef je de muziek echt". Meezingen, mee doen. mee helpen organiseren, liefst (nog?) niet op de voorgrond. Dat zijn de kernpunten die bij me zijn blijven hangen na het gesprek. Maar kreatief bezig willen zijn. niet bang zijn een werkstuk aan te pakken, dat hoort er ook bij. Een typische Plattelandsvrouw? Typisch of niet. een goede in elk geval. Anke de Jonge - Jansen

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 30