ZITDAGEN •j gropetax X Israël exporteert 10.000 ton vroege aardappelen naar Nederland i Z.l.m. Land- en tuinbouwblad ER EGA LERIJ Kring Oost- en Midden Brabant der Z.L.M. Afdeling De Peel der Z.L.M. Afdeling Dussen der Z.L.M. R.A.K. Noord- en Zuid-Beveland Internationale werktuigendagen in België Aanbevelingen vraagpunt Z.L.M. 79/80 inleveren! Werk aan de winkel voor de jeugd Radio Witlofdag op vrijdag 27 april Officieel orgaan van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij Grote Markt 28 Postbus 46 4461 AJ Goes Tel 01 100-21010 4460 BA Goes Redaktie: Mr J Oggel hoofdredaktie -tel. huis 01 100-20228 M van Wezel eindredaktie -tel. huis 01 641 - 3847 Marijke Schipper-de Ruijter red-assistente Adressering en abonnementen Secretariaat ZLM Goes-tel. 01100-21010 - toestel 1 3. Technische verzorging Drukkerij Vink B V. - Axel. Advertentie-exploitatie en administratie over advertenties Drukkerij Vink B V - Nassaustraat 1 - Postbus 1 6 - Axel - Tel 01 1 55-2020 - Telex 55230- Postgiro 2069912 Op dinsdag 10 april was het 40 jaar geleden dat de heer P.J. Verburg in dienst trad op het bedrijf "De Hoop" van de fam. S. Oudkerk te Goes Van harte gefeliciteerd met dit jubileum! In verband met het tijdig klaarmaken van het blad, kun nen na dinsdag 15 uur, geen agendaberichten meer wor den opgenomen. Red. Op dinsdag 17 april as. is in samenwerking met de jonge boeren, een kringvergadering belegd met als onderwerp "E.E.G. Land bouwbeleid". Agenda: l Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken en mededelingen. 4. Financieel verslag en jaarverslag. 5. Verslag kaskommissie. 6. Inleiding door de heer ir. D. Luteijn, voorzitter K.N.L.C. over het onderwerp van deze avond. 7. Nabespreking. 8. Rondvraag. 9. Sluiting. De 2e vergadering zal worden gehouden in "Het Kruispunt" te Geldrop en zal beginnen om 20.00 uur. Gezien het aktuele onderwerp wordt een grote opkomst verwacht. Namens het bestuur. H. Juyn, sekretaris. Jaarvergadering op dinsdag 24 april om 19.15 uur bij P. v.d. Kerkhof. Stationsstraat 76 te Deurne. Deze jaarvergadering zal besloten worden met een sportieve partij kegelen. Algemene ledenvergadering op 25 april in Hotel "Koppelpaar- den". De heer A. Lindenbergh zal een inleiding houden met als onderwerp "Sociaal ekonomische aktualiteiten". Aanvang: 20.00 uur. Donderdag 19 april is een voorlichtingsavond georganiseerd met als onderwerp "Produktiebeheersing". De avond zal wor den gehouden in "De Caisson" te Biezelinge en zal beginnen om 20.00 uur. De 14e Internationale Werktuigendagen voor-Land- en Tuin bouw worden georganiseerd op zaterdag 22 en zondag 23 sep tember 1979 te Tielt (provincie West-Vlaanderen), langs de Wingenesteenweg. Voor de veertiende maal hebben boeren en tuinders de moge lijkheid zich op de hoogte te houden van de evolutie van de mechanisatie in land- en tuinbouw. Tijdens deze Werktuigendagen, georganiseerd door het Pro- vincieverbond van West-Vlaanderen, in samenwerking met het Ministerie van Landbouw, Provinciebestuur, Stadsbestuur, Ugexpo, Provinciaal Onderzoeks- en Voorlichtingscentrum voor Land- en Tuinbouw, Land- en Tuinbouwscholen van de provincie West-Vlaanderen. wordt alles wat betrekking heeft op het werk op het land- en tuinbouwbedrijf aanschouwelijk voor gesteld. Dank zij machinedemonstraties in openlucht kunnen de landbouwers reeël de mogelijkheden die hun geboden worden, beoordelen. Het Z.L.M. sekretariaat zit dringend te wachten op de afgeronde schriftelijke resultaten van de besprekingen over het Z.L.M. vraagpunt voor het seizoen 79/80, dat zal handelen over "Agrarische export bevordering". De afdelingen die hun kon- klusies, aanbevelingen of raadgevingen daaromtrent nog niet hebben verstuurd, worden nu vriendelijk verzocht, dit onver wijld re doen: Z.L.M., Postbus 46. 4460 BA Goes. aTerdag 9 juni word het monument voor het varken onthuld. Zaterdag 9 juni is er een groot feest in Den Bosch. Dan zal er een monument onthuld worden van een varken bij het provincie huis. Dat wordt een groot feest, met vendelzwaaiers, ballonnen, film, muziek en nog veel meer. Voor alle jongens en meisjes van 7 tot 16 jaar is er daarom ook nog een ekstra wedstrijd. Wat moetje doen als je aan deze wedstrijd wilt deelnemen? Als jij nu eens een monument, een standbeeld moest maken van een varken, hoe zou er dat dan uit komen zien? Dus maak jij nu eens zo'n monument. Hoe je dat doet mag je helemaal zelf weten. Je het tekenen, schilderen, van klei, van hout of stof maken; plakken, knippen, solderen; alles mag op welke manier dan ook. Bij het werkstuk moet je een kort verhaaltje of rijmpje maken dat iets zegt over jouw varken. Het werkstuk moetje insturen naar de kulturele dienst van de N.C.B., Spoorlaan 350 in Tilburg. Het moet binnen zijn vóór 1 juni. Je kunt er dus fijn in de paasvakantie aan werken. Vergeet niet om er duidelijk bij te schrijven je naam, adres en plaats waar je woont. Ook in welke klasje zit; want de wedstrijd is voor verschillende groepen. Een groep van eerste en tweede klassers, derde en vierde klassers en een groep van vijfde en zesde klassers. En ook alle jongens en meisjes die niet meer op de basisschool zitten en nog geen 17 jaar zijn mogen ook mee doen en dat is dan de vierde groep. Alle werkstukken worden natuurlijk op zaterdag 9 juni in het provinciehuis tentoongesteld. Daar mogen jullie allemaal komen kijken; vraag maar of jullie vader en moeder daar ook naar toe gaan. En natuurlijk zijn er voor iedere groep prachtige prijzen te winnen. Premieregeling voor het niet in de handel brengen van melk en voor de omschakeling van het melkveebestand verlengd Het bestuur van de Stichting Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw deelt mee dat aanvragen om toekenning van een premie voor het niet in de handel brengen van melk en zuivelprodukten en voor de omschakeling van het melkveebes tand nog kunnen worden ingediend bij de Distriktsbureauhouder van de Stichting Uitvoering Landbouwmaatregelen (St.U.L.M.) tot en met 1 juli 1979 'voorheen 1 april 1979). Dit ter uitvoering van een desbetreffend besluit van de Raad van de Europese Ge meenschappen. De vrijdaguitzending wordt vanaf'19 april a.s. verplaatst naar donderdag. Dinsdag 17 april a.s., Hilversum II, 12.16-12.26 uur "De konkurrentiepositie van onze bloemisterijprodukten in Europa", vraaggesprek met ir. A.J. Vijverberg, konsulent voor de bloemisterij in Aalsmeer. Donderdag 19 april a.s., Hilversum II. 12.16-12.26 uur Serie: Landbouw en ecologie: achtergrondinformatie over de plantaardige en dierlijke produktie, m.m.v. prof.dr. W.H. van Dobben van de Afdeling Vegetatiekunde en Ecologie van de Landbouwhogeschool te Wageningen. ADMINISTRATIE- EN AOVIESBÜRO VAN OE Z.L.M. OOSTBU'RG: woensdag 18 april in Café "De Windt" TERNF.UZEN: woensdag 18 april in Hotel "Des Pays Bas" KORTGENE: donderdag 19 april in Hotel "De Korenbeurs" NIEUWENDIJK: donderdag 19 april in Café "De Pelikaan" van 11.00 tot 12.00 uur ST. MAARTENSDIJK: donderdag 19 april in Café "Van Houdt" van 10.45 tot 13.30 uur. Landbouwhuis - Grote Markt 28 - Goes Dinsdagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur, de heer van Nispen. Landbouwhuis - Stationslaan 4 - Zevenbergen Donderdag: van 9.00 - 12.00 uur, de heer J. Vroegop. Voor afspraken met de heren van Es en Zuidweg gelieve u tevoren telefonisch kontakt op te nemen. ZITDAGEN S.E.V. ZEEUWS VLAANDEREN HULST: maandag 23 april van 16.00-17.30 uur in Hotel "Inter nationaal". OOSTBURG: woensdag 18 april van 16.00-17.30 uur in Hotel "De Eenhoorn". Op vrijdag 27 april a.s. zal in een hal van de veiling Z.H.Z. te Barendrecht een "Witlofdag" gehouden worden. Op deze dag zal in een aantal stands getoond worden hoe een bedrijf, bij de verschillende forceermethoden, ingedeeld en uit gerust hoort te zijn. Naast voorlichtingsstands over wortelbe- waring, klimaatbeheersing, drainage en diverse uitrustingsstuk ken, die gebruikt kunnen worden, tonen enkele bedrijven wat zij voor witlofforceerders in hun verkooppakket hebben. De openingstijdens zijn van 10.00 tot 12.00 uur en vab 14.00 tot 16.00 uur. De dag wordt georganiseerd door de gezamenlijke groenteteeltstudieklubs in Z.W. Nederland en de Proeftuin M.O.G. te Vierpolders in samenwerking met de Koöperatieve Veilingvereniging Zuid-Holland Zuid, het Konsulentschap in Algemene Dienst voor Bedrijfsuitrusting en Arbeid in de Tuin bouw te Wageningen en het Konsulentschap voor de Tuinbouw Zuid-West Nederland te Goes. De gebouwen van veiling Z.H.Z. liggen naast de A 15, de zui delijke randweg van Rotterdam. Deze weg is te bereiken door op de weg van de Brienenoordbrug naar Dordrecht enkele ki lometers ten zuiden van de Brienenoordbrug de afslag Europ oort Vlissingen te nemen. Belangstellenden uit Zeeland en West-Noord-Brabant wordt aangeraden op de A 29 na de Hei- nenoordtunnel door te rijden en op het Vaanplein de afslag Dordrecht-U'trecht te nemen. Op de zuidelijke randweg (A 15) neemt u de afslag Rotterdam-Lombardijen Barendrecht. Gaat men richting Barendrecht, dan ziet men na 100 m "Z.H.Z." rechtsaf aangegeven. Op het terrein staan richtingborden. Ter bestrijding van een deel van de kosten van deze demon stratie zal een entreegeld van 2, - per persoon worden gehe ven. Iedere bezoeker ontvangt een boekje met volledige infor matie over de witlofteelt. Landbouwhogeschool te Wageningen. matte over de witlotteelt. Israël is een land met een kundige agrarische bevolking terwijl er voortdurend gezocht wordt naar nieuwe afzet markten. In het vakblad voor Groenten en Fruit lezen we dat Israël haar rol als exporteur van vroege aardappelen dit jaar aanzienlijk zal uitbreiden. Daarmee doet dit land een doelbewuste felle aanval op de exklusieve positie die Malta op de Nederlandse markt heeft verworven. In een kwantiteit van 10.000 ton Alpha aardappelen wordt vanaf deze week onder het merk Carmel naar Nederland geëxporteerd tot omstreeks half juni. Vorig jaar werd er 800 ton geëxporteerd. Het betekent een nek aan nek race tussen Malta en Israël, bovendien worden er vanuit Mexico ook nog 4000 ton aardap pelen verwacht. Israël houdt bij de teelt rekening voor aan land in Europa men wil afzetten. Voor Nederland heeft men het dus speciaal gezocht in de Alpha, evenals de Malta van Nederlandse afkomst en nu als pootgoed en als konsumptieaardappel bes temd voor de Nederlandse markt. Een deel van de Alpha's wil men om het seizoen te beginnen speciaal met het vliegtuig aanvoeren, zodat de Nederlandse konsument reeds tijdens de Paasdagen goudgele Israëlische aardappelen op het bord kan hebben. Normaal zal tussen het oogsten en het bereiken van de aardappel in Nederland circa acht dagen verstrijken. Tijdens de eerst oogstweken zullen vier snelle koelschepen wekelijks aard appelen via de haven van Ashdod naar Marseille brengen om vandaaruit met Nederlandse vrachtwagens op. onze .markt te komen. In de top van het seizoen zullen diverse direkte boten worden ingelegd, die gepland zijn in de periode waarin ook de uienexport van Israël van betekenis wordt. Getracht wordt een produkt van optimale kwaliteit aan de markt te brengen. Het transport geschiedt gepalletiseerd en de aardappelen worden verscheept bij een temperatuur van 10 graden C. Israël heeft nu 450 ha Alpha's en daarvoor heeft men 1600 ton Nederlands pootgoed geïmporteerd. Men verwacht een ha opbrengst die -JQud de 30 35 ton./al.Iiggeu^eiLwaarvan circa..25Ton wordt', geëxporteerd. Dit wijst op een goede selektie voor export ge schikte aardappelen en aardappelen voorde thuismarkt. 2

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 2