D e grond i$ zwaar, maar veroorzaakt nog niet veel problemen. Wel is het streven om in de derde week van november klaar te zijn met het ploegwerk. Mijn enige zorg met dat vroege ploegen is het optreden van veel muur. Nor maal zou de teelt van aardappelen op zulke zware grond niet gemakkelijk zijn, de grote hoeveelheid kalk en humus in de bodepi maakt de grond makkelijker bewerkbaar. Hoe dat op langere termijn zal verlopen weet ik niet nu ik toch bemerk dat de bewerkbaarheid van de grond geleidelijk terugloopt. Ik teel alleen konsumptieaardappelen en de afzet daarvan is niet gebonden aan pool of kontrakt. De aard appelen en uien kunnen lang worden bewaard. In de luchtgekoelde bewaarplaats van 15x25x3,5 m kan rond de 800 ton aardappelen, eigenlijk een overkapaciteit voor mijn aardap pelareaal. Als het moet kunnen er dan ook nog gemakkelijk de uien bij. D e gehele aardappeloogst wordt in eigen beheer uitgevoerd. Daarbij moet ik allereerst even opmerken dat de arbeidsbezetting op dit bedrijf bestaat uit één betaalde arbeidskracht en de ondernemer, maar, zoals je begrijpt ben ik er niet altijd voor volle dagen. Tot 1964 had ik twee werknemers. Mijn vrouw is bijv. bij de aardappeloogst behulpzaam. Zij houdt dan een oogje in het zeil wanneer de wagens worden gelost. De knecht en ik rooien samen de aard appels. Wanneer er een wagen vol is wordt die naar het bedrijf gereden, waarna die langzaam aan wordt gelost. Onderwijl rijden we dan weer terug naar het land om een volgende wagen aardappels te vullen. Voor de aardappelen heb ik de beschikking over de gehele machinelijn. Het is ook nog niet zo lang geleden dat de bietenrooiwerkzaamheden volledig in eigen beheer werden uitgevoerd. Daar is nu een einde aan gekomen want de loonwerker klaart dat karwei. De loonwerker rooit ook de uien. H an en Drien hebben vijf kinderen, drie dochters en twee zoons. Een dochter en een zoon zijn nog ongetrouwd. De dochter studeert en komt in de weekends thuis, de jongste zoon, André zit op 't W.V.O. in Middelburg en reist iedere dag op en neer. Wordt dat de opvolger, vragen we Han Hij zegt: "Ik weet het niet, misschien wel, maar eerst moeten ze maar eens wat kennis op doen. Trouwens, André heeft er veel gevoel voor". Onze oudste dochter is ge trouwd met een landbouwer en woont in de omgeving. Onze tweede dochter is getrouwd met een technikus en is naar Brabant vertrok ken. De oudste zoon (24) is getrouwd en heeft een hogere technische opleiding gevolgd en heeft zijn werkkring buiten de landbouw ge vonden. Wie weet, is dat maar voorlopig. "Nou ja. waarom: omdat ik zelf ook buiten die land bouw bezig ben geweest! 't Kan best zo zijn dat ze later zeggen, "hé, ik word toch nog boer". Er zijn van die knapen die wanneer ze nog niet eens boven tafel uit kunnen kijken al weten dat ze boer willen worden en daarmee basta. Al moet ik daar dan onmiddellijk aan toevoegen Baas over eigen produkten Geen enclave met superoogsten I Weinig samenwerking Opvolging onzeker Han en "zijn" kring H Geen speld te verleggen vingsproces verloopt veel trager dan elders. Met vlas krijg je dan problemen. Ook voor andere gewassen geldt, dit, ofschoon het daar niet direkt een probleem is. Aardappelen bij voorbeeld kunnen hier ontzettend lang groen blijven. Het komt voor dat je niet klaar bent met éénmaal doodspuiten, maar er een tweede keer overheen moet. Van de andere kant betekent het wel dat de kilo-opbrengst van de aardappelen vaak ge middeld goed ligt, juist door dat lange groen blijven. Ik ga meestal in zee met de zelfde handelaren wat de afzet van de produkten betreft. Daarin zit een vaste beleidslijn met goede ervaringen. Daarnaast vind ik het ook van groot belang, zegt Han. dat je ook in slechte tijden van je afnemers opaan kunt. Kijk, het is geen kunst om kopers te vinden voor je produkten wanneer er een willige vraag is, 't wordt heel wat anders in jaren waarin het moeilijk is om je produkt aan de man te bren gen. Ik heb al eerder gezegd dat ik me ook best thuisgevoeld zou hebben in de handel, daarom ook misschien dat ik graag zelf de beslissing houdt over die produkten die met heel veel zorg en moeite zijn geteeld. terwijl ook de graanoogst met behulp van de loonwerker wordt geklaard, behalve het stro persen. Deze werkwijze bevalt me uitstekend. Gewasbescherming en onkruidbestrijding dat wordt wel weer door onszelf uitgevoerd, 't Ge beurt nogal eens dat ik zelf 's avonds op de machine ga zitten. Overdag is het dan meestal te winderig, terwijl het tegen de avond wat stiller wordt. Wat dat aangaat is zo'n zomertijd vervelend, 's Morgens kun je later beginnen, en na de normale werktijden ligt er eigenlijk nog een halve dag met daglicht voor je. Nou ja. zegt hij, je hoort me daarover niet klagen. Wanneer ik na een dag vergaderen in een rokerige zaal, 's avonds thuis kom, dan vind ik het heerlijk om weer eens lekker uit te waaien op het land. Op die manier worden er ook heel wat meer uren gemaakt dan de normale C.A.O.-dagen. Trouwens, je kunt als zelfstandige ondernemer nauwelijks anders. Het intensieve akkerbouw bedrijf heeft grote arbeidstoppen, die met nor male werktijden moeilijk zijn te klaren. Zelf heb ik wel een ruime basisinventaris, met als kernstukken een trekker met fluisterkabine, voorwielaandrijving en goed voor 76 pk. Daarnaast nog een middelzware trekker en een sproeitrekkertje. Samenwerking in de landbouw met andere bedrijven is een goed iets, maar voor dit bedrijf niet gemakkelijk. Je moet zo rekenen, ik ben nogal eens weg naar vergaderingen en derge lijke. Dat betekent dat je dan dikwijls geen arbeid in zo n kombinatie kan brengen en dat is in veel gevallen toch gewenst of noodzakelijk. Wanneer je bepaalde bestuursfunkties op je hebt genomen dan moet je die ook goed ver vullen. ri de gedachten van sommigen is de Quarles polder een enclave met superopbrengsten, zegt Han. Laat ik direkt zeggen dat het echt niet zo is. 't Is goede grond, maar neem nou bijvoor beeld de granen. Je moet zeker niet denken dat wij dit jaar hoger zaten als het gemiddelde, 't Was niet slecht, maar zoals je hier en daar hoorde van tarweopbrengsten van 8 tot 9 ton per ha die zijn op deze grond echt niet voorge komen. Je mag het rustig weten, ik heb 7500 kg gemiddeld gedorsen en dit was op mijn bedrijf Denk nu niet dat deze methode van handelen de gemakkelijkste is. Zeker niet in jaren met een slechte vraag. Veel aardappelhandelaren bijv. hebben zelf ook nogal wat grond gehuurd. Die aardappelen moeten natuurlijk eerst wor den geruimd, daarnaast hebben ze vaak links en rechts nogal wat kontrakten afgesloten en ook die aardappelen moeten geruimd worden, kijk, en dan schieten de zgn, vrije telers over tot het laatst. De uien verkoop ik meestal onmid dellijk na het rooien. Ze liggen nu uit (12 sept.) en als het weer een beetje meezit worden ze over een paar weken geladen en ben ik er van af. Het is een bepaald systeem datje volgt en zoiets mo4et je dan ook een beetje konsekwent volhouden wil je er tenminste wat lijn inhou den. Wat de granen betreft is er ook nog een gedeelte als zaaizaadvermeerdering. De rest is konsumptietarwe. schapen en dat is zo gebleven. Het zijn er maar zestien hoor, maar ik heb er erg veel liefheb berij in. Regelmatig doe ik ook mee aan de tentoonstellingen. Laatst nog op de Zeeuwse fokschapendag in Goes. Het organiseren van zo'n keuring en tegelijkertijd inzenden is een moeilijke kombinatie. Om goed bij te blijven mag ik graag zo nu en dan binnen deze pro vincie eens jureren. Je begrijpt dat die schapen een pure liefheb berij voor me zijn. nog nooit voorgekomen. Anders is het voor de hakvruchten, die doen het uitstekend op deze grond en de opbrengsten liggen meestal boven het gemiddelde. Ik ga nu geen getallen noe men, want die variëren toch steeds. Ook in pe rioden van grote droogte laat deze grond het niet zitten. In het droge jaar 1976 had ik hier betere bieten dan bijv. in 1977. Bij velen is dat niet het geval geweest. Ja, ik weet dat dit in schrille tegenstelling staat tot de plaatgronden die hier ook niet zo ver vandaan liggen. Overi gens, laten we nou oppassen om te denken dat het allemaal vanzelf gaat. Je moet er alles aan doen wat mogelijk is om een goede opbrengst de verkrijgen en vooral te behouden, 't Is in de Quarlespolder goed, maar de ondernemer moet net als alle andere kollega's wel attent zijn op zijn t^elt handelingen. Ik maak bijv. veel gebruik van de goede dien sten van de landbouwvoorlichting, vooral is dat het geval als het op bemesting en gewasbe schermingsmiddelenadviezen aankomt. In dit verband moet ik mijn waardering uitspreken voor de heren van het konsulentschap. Ik maak vaak gebruik van hun kennis en adviezen, bijv. ook bij de tarweteelt komt dit veel voor. Ook adviezen van de leveranciers zal ik graag aan nemen. Persoonlijk heb ik bijv. geleerd dat je gemiddeld te veel stikstof aan tarwe geeft. Dankzij de onderzoekingen en de daaruit vol gende adviezen, kom je zo tot een kostenbe sparing, terwijl je tegelijkertijd dan weer je op brengst weet te verhogen. Je weet niet altijd wat je moet doen. Er is be weerd dat er veel te veel tegen gele roest wordt gespoten, maar wanneer je dan de kosten van een keertje te veel spuiten afweegt tegen de schade die je ondervindt wanneer je een keer te weinig of te laat spoot dan is de neiging toch groot om toch maar het zekere voor het onze kere te nemen. Vroeger had ik op het bedrijf ook nog mestvee, nu zijn er alleen nog schapen. Destijds moest ik noodgedwongen eens een stukje grasland inzaaien en daarop kwamen Voor mijn gevoel vond ik de festiviteiten ron dom het 125-jarig bestaan van de Z.L.M. een hoogtepunt in mijn leven. Het was een schitte rende, onvergetelijke manifestatie, zonder af breuk te doen aan de andere Z.L.M.-evene menten. Vooral het koninklijk bezoek met alles daaromheen is dan een onvergetelijke gebeur tenis. Aan de volgende tentoonstellingen heb ik ook met veel plezier meegewerkt en genoten. Overigens ken je elkaar soms maar nauwelijks, ook al zit je dan in hetzelfde hoofdbestuur. Daarom vind ik exkursie met elkaar van zo'n enorm groot belang, want juist tijdens zo'n in formele bijeenkomst leer je iedereen het beste kennen. Je leert dan ook van vaak zeer tegen gestelde belangen onder totaal verschillende omstandigheden. Neem nou de grond. Ik ben voor een prijsver laging van de landbouwgrond. Men zal zeggen, ja, die Nieuwenhuyse kan gemakkelijk kletsen op zijn pachtbedrijf. Iemand zonder opvolger met een eigen bedrijf zal deze mening van mij ook niet in dank aanvaarden. Overigens kun je wel een eigen mening öebben, maar in een bestuur mag die mening nooit prevaleren boven het algemeen belang. Je moet afstand van jezelf kunnen nemen, dal is soms moeilijk, wantje moet ook jezelf leren beperken en je eigen mening niet door willen drijven. Dat wil niet zeggen dat ik het altijd zo doe, maar ik streef er wel naar. In onze kring hebben we te maken met een zeer gevarieerd beeld van de landbouw n.L akker bouw, veeteelt, gemengde bedrijven en fruit teelt. We hebben een uitstekende verhouding met de andere landbouworganisaties. We heb ben veel te maken met de industrie. Stank daarvan valt mee, geluidshinder is erger. Ook met de uitstoot van fluor en zwavel hebben we tot nu toe de problemen op kunnen lossen. dat de kans er in zit dat ze zeggen "buiten de landbouw is het ook goed"."'Vraagje mij op de man af, zou je het fijn vinden een opvolger te hebben, dan zal ik je ook op de man af zeggen, ja, vanzelfsprekend. We hebben dit bedrijf van de grond af opge bouwd tot wat het nu is en natuurlijk zou je het dan fijn vinden als er een zoon je opvolgt. Maar als het niet gebeurt dan zij het zo. Drien tilt aan zo'n taak veel zwaarder. Ze is boerin in hart en nieren. Je kunt zoiets nooit forceren. Ik moet wel zeggen dat al onze kinderen wel zeer posi tief over de landbouw denken. Dat komt ook wel een beetje door de manier van je eigen instelling. Als je zelf alsmaar zeurt en klaagt over dat boerenvak dan kun je moeilijk van je kinderen verwachten dat ze er een positieve kijk op krijgen. Ze kunnen gelukkig zijn buiten de landbouw, waarom ook niet, maar materieel gezien biedt dit bedrijf toch een basis voor een goede boterham, hoewel door steeds door gaande kostenstijgingen de schaalvergroting hard gaat en daardoor de inkomenspositie in de landbouw versmalt. .an Nieuwenhuyse is een man met vele funkties buiten de grenzen van zijn bedrijf. Wel hebben ze allemaal met de landbouw te ma ken. Het kost me veel tijd zegt hij, maar ik doe het graag, anders stopte ik er gewoon mee. Ik doe dat werk ook omdat ik zoiets een morele verplichting vind tegenover degenen die je hebben gevraagd om dat werk te doen. Je moet teleurstellingen verwerken ja, maar ik vind dat er meer dan voldoende positieve ge beurtenissen tegenover staan. Nu is het niet zo dat op een drukke dag mijn landbouwbedrijf geheel uit mijn gedachten is. Natuurlijk niet, want daaruit moet wel onze boterham komen. Wanneer ik van het bedrijf weg ben, dan houdt Drien de zaak in de gaten. Ze kent het bedrijf en is ook in deze een hele steun voor me. Tijd voor hobby's heb ik niet veel vanwege de vele werkzaamheden De kring West-Zuid Beveland draagt de stad Goes, het agrarisch centrum van Zeeland, op haar grondgebied. Ik ben echt blij, zegt Han, dat de plannen om het Landbouwhuis in Goes te verlaten niet zijn doorgegaan. Denk niet dat ik alleen zo praat, al de leden van deze kring denken er zo over; zo'n prachtig monumentaal pand wil je toch niet kwijtraken. Overigens heeft men destijds veel te grote ge dachten gehad van de industriële ontwikkeling. Het gevolg is dat er grote stukken landbouw grond nu onder het beheer van het Havenschap Vlissingen zijn gekomen, je zou dat schap best de "grootste boer" in de omgeving kunnen noemen, waarmee we als landbouw niet ge lukkig zijn! Verder hebben we in deze kring te maken met pijpleidingen en hoogspannings masten, een verkaveling, een heggengebied en een ganzengebied. En met dat alles hebben we ook de inspraakprocedures leren kennen. Ik vind dat niet agrariërs te veel invloed hebben gekregen, stapje voor stapje, zijn o.a. milieu groeperingen verder gegaan, terwijl de land bouw hier en daar teveel terrein heeft moeten prijsgeven. Wanneer hun ideaal faalt, krijgen ze waarschijnlijk wel in de gaten wat de land bouw voor natuur en landschap heeft bete kend. En zonder deze landbouw kan het niet. Han erkent dat er sprake is van overschotten in de landbouw, maar ten aanzien van de akker- bouwoverschotten is hij van mening dat de konsument gewoon moet aksepteren dat er overschotten zijn willen ze tenminste blijven profiteren van een goedkoop voedselpakket Trouwens, zegt hij, een periode van overschot ten is zo weer weggewerkt wanneer er een slecht produktiejaar tussen zit. Het moet wel zo zijn dat het inkomen van de boer uit de markt moet blijven komen. Een helder septemberzonnetje schijnt over grond en gebouwen waaraan geen speld te verleggen valt. De groententuin en de siertuin staan er goed bij. Een prachtige coniferenhaag scheidt beide tuinen. Die doen het zo goed dat er nu ook om de hele moestuin coniferen zijn geplant. Zomer en winter heb je er zo wat aan. Voor de grote schuur staat een hokje waarin de kalkoenen huizen, 't is een liefhebberij van mijn vrouw zegt hij. Voor de rest ligt het bedrijf beschut achter een dichte windsingel, waarin de essen als bomen domineren. We nemen af scheid van Nieuwenhuyse, die ook voorzitter is van de redaktieraad en vragen hem wat hij van zo'n interview vond. Nou, 't is omdat ze het allemaal doen, anders had je me niet gestrikt zei hij eerlijk. Nou ja, gelukkig dan maar, want nu weten we allemaal hoe het is om te boeren in de Quarlespolder! september 1978 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 29