Han Nieuwenhuyse vindt de Quarlespolder geen super enclave H an Nieuwenhuyse werd in het plaatsje Nisse geboren. Mijn ouders hadden een land bouwbedrijf, zegt hij, waar je al vroegbij be trokken werd. Je leerde hierdoor het boeren leven door en door kennen en fer van houden. Maar we waren toen met vijf zoons en daarvoor was natuurlijk op één bedrijf geen plaats. Een van ons bleef op het ouderlijk bedrijf terwijl de anderen hun heil buiten de praktische land bouw gingen zoeken. Helaas is een van mijn broers gestorven, maar de anderen zijn toch min of meer in de agrarische sfeer gebleven. Twee als landbouwer en twee in de suike rindustrie, terwijl de enige zus ook op een boerderij woont. Na de landbouwschool in Goes ben ik in dienst getreden van de Rijks landbouwvoorlichting en heb vijf jaren met veel genoegen op Tholen gewerkt. Het was een zeer interessante tijd waarin ik veel heb ge leerd. Terwijl, en dat moet ik direkt toegeven, ik steeds zat te wachten op een kans om toch nog boer te kunnen worden. Het aantrekkelijke van dat ambtenarenwerk was datje met verschillende mensen in aanra king kwam. waarmee je als boer niet zo vlug in kontakt zou zijn gekomen. D e Quarlespolder is Staatsdomein en werd in 1949 ingepolderd. Het is een gebied dat De boerderij van Han en Drien Nieuwenhuyse ligt in de befaamde Quar lespolder, niet ver van het plaatsje Lewedorp dat weer onder de gemeente Borsele valt. Wanneer je er als argeloze bezoeker heenrijdt dan valt het op dat die betrekkelijk kleine Quarlespolder geen echt Zeeuws gebied lijkt. Op de vierhonderd ha vruchtbare grond staan een aantal bedrijven die veel doen denken aan de gebouwen in de Noord-Oost Polder. Helder rode pannendaken steken nog net boven het weelderige groen van de erfbe- planting uit, waar bovenuit op die septembermiddag prachtige witte wolken snel door de blauwe lucht drijven. Een stemmig beeld, ongetwijfeld, ook wanneer je in het westen de slanke kerktoren van Middelburg boven het landschap uit ziet steken. Een silhouet dat al eeuwen onveranderd bleef, terw ijl toch de tijd niet stilstond, 't Is immers maar enkele kilometers vanaf de boerderij dat in het zuiden het Sloegebied driftig rook en vlammen braakt. Hier stond de tijd niet stil, de kerncentrale tegen de Westerschel- dedijk ligt als een grijze pukkel, tastbaar als voorbeeld van wat er allemaal kan veranderen. Rondom de Quarlespolder liggen gebieden die reeds eeu wen eerder werden bedijkt en daar is Zeeland weer Zeeland, met zijn bekende schuren en huizen. Naar het noorden raast het verkeer over de snelweg naar de bestemming zo nu en dan in gezelschap van de felgele treinen van de N.S. 't Is in de nadagen van de graanoogst. Een laatste voer stro wordt weggereden, de eerste bruine bonen worden geplukt, terwijl de aardappelen zijn doodgespoten en de bietenrooiers reeds hier en daar met hun werk zijn begonnen. Rijksvoorlichter Jeugdjaren tijdens de oorlog Kringvoorzitter West-Zuid Beveland M. van Wezel Niet zonder moeite Jonge vruchtbare klei Toch ben ik boer geworden. Eerst gesollici teerd naar een bedrijf in de N.O.P. maar dat werd niks en later dus naar dit bedrijf in de Quarlespolder. Ik had geluk en kon in 1953 hier beginnen, 't Was voor mij toch een hele gebeurtenis, dat moet je begrijpen. Je leven kreeg een andere koers, overigens moet ik er aan toevoegen dat ik me ook heel goed thuis gevoeld zou hebben in de handel. Maar waarom dan uit die ambtenarenwereld gestapt als je het er goed naar je zin had? Wel, dat is bij mij gewoon de drang naar het vrije geweest. Zelf beslissingsbevoegdheid hebben is voor mij iets zeer waardevols. Ik heb me over igens nooit in een keurslijf gebonden gevoeld toen ik ambtenaar was en, werkzaam in de buitendienst, werd mij veel vrijheid gegeven. tegen de Sloedam aanligt. Deze dam werd omstreeks 1890 aangelegd als verbinding tus sen Walcheren en Zuid Beveland. Om de aan slibbing van grond, tegen die dam te bevorde ren werd er veel spartina gras aangeplant. Ik heb dit bedrijf nooit een na&m gegeven terwijl ik het om eerlijk te zijn wel van plan ben ge weest. De naam die ik het dan zou geven is "Spartinahoeve". Dit soort gras heeft een zeer grote rol gespeeld bij de tot stand koming van deze polder en met name dit bedrijf. Onze grond ligt vlak tegen de Sloedam aan en hier vond ook de eerste aanslibbing plaats. Hier zit een kleipakket van tien meter dik. Dwars door de gronden die nu bij het bedrijf horen liep destijds een kreek, waarlangs het water bij eb en vloed steeds zijn weg zocht. Oude mensen weten zich nog te herinneren dat er suikerbie ten werden geladen in 't schip op de noord-west hoek van het bedrijf, waar nu het Franse mo nument staat. De eerste twee jaar na de bedijking werd de grond in losse pacht uitgegeven aan mensen uit de omgeving. Deze Staatsdomeingrond werd pas in de zomer van 1952 definitief verpacht. In dit jaar werd ook de schuur gebouwd en een jaar later het huis. Gelukkig heeft deze jonge polder toen geen last gehad van de watersnood, wel heeft men voor de dijkversterking van een naburige polder nog grond gebruikt van dit bedrijf. Na het Noordsloe en de Braakman is de Quar lespolder één van de jongste polders in Zee land. Het is een beste zeekleipolder die goede opbrengsten geeft. Het is natuurlijk ook erg jonge grond die nog veel kracht in zich heeft, zoals dat ook het geval is met de IJsselmeer- polders. Deze grond kun je klassificeren als een zware kalkrijke zeekleigrond. Het afslibbaar ligt tussen 50 en 60% terwijl het kalkgetal tus sen de 19 en 20% ligt met 3'/2% humus. Door die grote hoeveelheid kalk en humus in de bouw- voor is de grond ondanks haar zwaarte toch nog vrij gemakkelijk bewerkbaar, ofschoon je nu na zoveel jaar grondgebruik toch die be werkbaarheid langzaam achteruit ziet gaan. Ik was natuurlijk blij met dit bedrijf maar je moet niet denken dat het een rijk appeltje was dat in mijn schoot viel. De eerste jaren waren ontzettend moeilijk en stonden gelijk aan pio nieren. Het land werd doorsneden door kreken en was zeer ongelijkmatig. De eerste drie jaar was het onmogelijk om aan een normale oogst te komen. Op sommige plaatsen groeiden meer zeeasters dan wat anders. Achteraf zeg ik nu dat de grond gewoon nog iets te vroeg werd uitgegeven voor echt praktijkgebruik. Nergens lag nog drainage. Het water moest afgevoerd worden door greppels die om de tien meter waren gegraven en daar tussenin lagen nog kreken en overal diepe bomkraters als nage dachtenis aan het oorlogsgeweld dat hier hevig woedde. Het laagje gerijpte grond waarop be gonnen werd bedroeg niet meer dan 15 a 20 centimeter. Op die onrijpe grond werd in het begin alleen maar granen en gras geteeld, maar het werd geleidelijk steeds beter, vooral na 1956 toen in de bestaande greppels draineerbuizen werden gelegd en daardoor de be werkbaarheid met machines stukken gemakkelijker werd. In het begin kon je niet met paarden werken, later heb ik nog wel een span gehad. Na de drainage is het bedrijf op een normaal produktennivo gekomen. Ik heb nu ongeveer 40 ha grond on der de ploeg, alles akkerbouw, op een kleinig heid na waar ik nog wat grasland heb. Ook in de Poel is het perceel weiland omgezet in bouwland. De precieze omvang daarvan komt vast te liggen na de definitieve afsluiting van de verkaveling daar. Mijn bouwplan ligt betrekkelijk eenvoudig en is gebaseerd op drie vierden en nog een ge deelte, twee achtsten. Om precies te zijn een vierde deel graan, meestal tarwe, een vierde deel aardappelen, een vierde deel suikerbieten, een achtste deel uien en nog een achtste deel variërende vruchten, dit jaar bijv. erwten. Dit bouwplan bestaat al vele jaren. Een jaar of tien geleden ben ik opgehouden met de vlasteelt. Een zeker nadeel van deze jonge grond is dat ze de gewassen te lang groen houdt. Het afster- oen ik zestien was brak de oorlog uit en je moet dat meegemaakt hebben om te kunnen begrijpen wat dat betekent in het leven van een mens op die leeftijd. Terwijl anders overal het leven volop doorgaat stond het nu gewoon stil gedurende die oorlogsjaren. Ook na de kapi- tulatie van de Duitsers nam het gewone leven niet direkt zijn normale gang, ook dat duurde nog jaren. Als jongeman was het in die tijd niet gemakkelijk en het enige dat je misschien als positief aan zou kunnen voeren is dat je de verschrikkingen van een oorlog hebt meege maakt waarin spanning, vrees en ellende elkaar afwisselden. Wanneer je nu de kansen van de jongeren vergelijkt dan leven ze in een wereld met veel mogelijkheden. Even heb ik nog in beraad gestaan om het land uit te gaan, emi greren of in dienst treden van een internatio nale maatschappij. Op een haartje na ging dit niet door.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 28