PASEN - OOK VOOR PETRUS Markus 16:7a 'maar gaat heen, zegt mijn discipelen en Petrus, dat Hij u voorgaat naar Paasoverdenking door ds. T.H.A. van der Wind Een Paasoverdenking voor een landbouw- Galilea". blad. De verleiding is groot om het Paasfeest te zien als het grote feest van het ontwaken van het nieuwe leven in de natuur. Na de barre winterperiode die we achter de rug hebben verheugen we ons allemaal op het voorjaar, dat komt! Straks ontwaakt overal het jongenieuwe levenDe bomen en strui- ken vormen knoppen, die openspringen en frisse groene bladeren doen ontstaan. Dan denken we aan het geweldige groeiproces in de aarde, waardoor straks het nieuwe leven tevoorschijn komt. We leven in de verwach ting van de nieuwe oogst! Het is begrijpelijk als we in deze tijd van het jaar vooral op het platteland met dergelijke gedachten bezig zijn. Hoe dikwijls is op vele kansels op Pasen stilgestaan bij het ontwaken van het nieuwe leven in de natuur Hoe belangrijk deze konstatering op zich zelf mag zijn, het is toch wel een bittere ver arming en verschraling van de Paasbood- schap, die de bijbel ons verkondigt. De vreugde en de troost, die wij mensen zo broodnodig hebben, worden hier totaal ge mist. Pasen wordt gedegradeerd tot een na- tuurfeest zonder meer. De bijbel vertelt ons dat de centrale gedachte van Pasen bestaat in de overwinning over de geweldige machten van zonde en dood. Er is weinig fantasie voor nodig onm te beseffen, dat wij, mensen, onder deze machten gebukt gaan. Heel de wereld hield in deze dagen de adem in, toen er iets mis ging met een kerncentrale in Amerika. Als deze zaak volledig uit de hand liep, wat een nood en verderf zou dan het gevolg kunnenzijnIn panische angst sloegen duizenden mensen op de vlucht De dood waart rond en slaat overal toe. Wat een slachtoffers van het verkeer of van een hartinfarkt. Zeer terecht waarschuwt men voor de geva ren van de vervuiling van het milieu. Maar niet minder rampzalig zijn de gevolgen van onze samenleving, die op drift geraakt is! Hoeveel huwelijken stranden met alle ge volgen van dien! Hoeveel jonge mensen gaan ten onder aan drank en aan drugs! Ik weet wel, het is gemakkelijk en goedkoop om dit alles te konstateren. Maar hoe los je deze problemen op?..... Het is mijn stellige overtuiging dat deze on treddering het gevolg is van de welvaartstijd, waarin we de laatste jaren geleefd hebben. Vergeet niet dat het machtige Romeinse Rijk aan de weelde ten onder is gegaan! Brood en spelen '7 Er is dus niets nieuws onder de zon. Wanneer ik de bijbel opensla, konstateer ik precies hetzelfde. Geen ideale wereld, maar een wereld, die "in het boze ligt"! Mensen die tegen God en elkaar opstaan en de hele si tuatie grondig bederven. Niet alleen bij de tegenstanders maar ook onder de volgelin gen van Jezus! Denk bijvoorbeeld aan het gedrag van onze vriend Petrus. Als er nu één man op de wereld was, die veel van Jezus hield, was hij het. Hij zou absoluut zijn leven voor Jezus over hebben. Dat zegt hij, en hij meent het voor honderd procent. Jezus glimlacht als hij deze kranige uit spraak hoort. "Jij, Petrus? Och man, in deze nacht, eer de haan kraait, zul je tot drie maal toe gezegd hebben, dat je me niet kent!".... We kennen de geschiedenis. Midden in de nacht wordt Jezus door de soldaten van de hogepriester gearresteerd en overgebracht naar zijn ambtswoning. A lie discipelen gaan op de loop, op één na. Petrus volgde hem van verre. Zijn liefde voor Jezus doet hem het gevaar vergeten. Achter de soldaten glipt hij de binnenplaats op en neemt plaats in hun kring. Een soldaat gooit een nieuwe blok hout op het vuur. Petrus zit in het felle licht. Een dienstmeisje komt langs en herkent hem: "hé, jij was ook bij Jezus van Naza reth!" Wat een eer! Maar ook levensge vaarlijk! Hij kan zó in de gevangenis zitten. Petrus schrikt zich dood! "Mens, hoe kom je er bij? Ik ken Hem niet!Het is eruit vóór hij het weet. De zucht tot zelfbehoud, die in ieder mens leeft! Dit drama herhaalt zich nog twee keer.... Petrus vloekt en zweert, dat hij Jezus niet kent. Op dat moment kraait een haan in de stille nacht.... Lucas vertelt, dat Jezus zich even omdraait, en Petrus aankijkt. Niet met een blik vol haat, maar met een blik vol liefde. "Petrus, wat heb ik je gezegd?.... Dat is te veel! Petrus holt de poort uit, terwijl de tranen over zijn wangen lopenO, God, wat heb ik gedaan Hiermee is het verhaal God zij dank! niet uit. Vrouwen komen vroeg in de Paasmorgen bij het graf van Jezus aan om zijn lichaam te balsemen. Tot hun verbijstering zien ze, dat de grafsteen is weggewenteld en het graf leeg is. Een engel brengt hun de Paasboodschap voor alle eeuwen: "Jullie zoekt Jezus, de Nazarener, de gekruisigde? Hij is hier niet! Maar gaat heen, en zegt aan Zijn discipelen, en aan Petrus, dat Hij u voorgaat naar Ga lilea, en daar zult ge Hem zien!" Zegt het ook aan Petrus! Dat is nu het volle evangelie! Wij zouden zeggen: niet aan Pe trus! Die heeft het verknoeid. Nog is het verhaal niet uit. Op de morgen na Pasen verschijnt de opge stane Heer aan Zijn discipelen aan het strand van het meer Tiberias. Na het ontbijt neemt Hij Petrus even apart. Hij stelt hem één vraag. "Simon, zoon van Johannes, heb je Mij lief?" Petrus kijkt vreemd op. "Ja natuurlijk Heer, dat spreekt toch vanzelf?" Jezus herhaalt die eenvoudige vraag, tot driemaal toe Dat is teveel voor Petrus! De tranen sprin gen in zijn ogenHij stamelt alleen maar: "Heer, Gij weet alles, Gij weet, dat ik U liefheb!".... Petrus bekent zijn volledige bankroet: Gij weet alles, Gij weet, hoe schandalig ik me gedragen heb.... Maar Ge weetdat ik U tóch liefheb!.... Rembrandt schildert Petrus in boete ge knield, terwijl hij de sleutels van het aposte lambt teruggeeft Maar Jezus vergeeft zijn ontspoorde apostel royaal, koninklijk. "Hoed Mijn schapen, weid Mijn lammeren Hij herstelt Petrus volledig in zijn aposte lambt! Wij kijken niet op Petrus neer! We gaan naast hem zitten in de beklaagdenbank. Zijn geschiedenis is de onze. Heer, Gij weet alles van ons, maar Ge weet dat we U tóch liefhebben Dan is er ook voor ons vergeving! Dan zullen we echt gezegend Paasfeest vie ren! 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 23