yst&és&s Van het front geen nieuws w at ik verwacht had is gebeurd na 4 weken trouwe dienst aan het vaderland heb ik het landbouw-politieke front in dezelfde (pat-)stelling aangetroffen dan ik het had verlaten. Ook van het militaire front zijn er niet bepaald heldendaden te melden. Toch ben ik er in geslaagd ten minste één overeenkomst te vinden tussen een sekretaris van de Z.L.M. en een sekretaris van de Z.L.M. die op herhaling is. De omgeving is dezelfde: namelijk groen, erg groen zelfs. N a aanvankelijk met wat tegenslag begonnen te zijn D e afdelingen hebben blijkbaar wat moeite gehad met het vraagpunt over afzet. Er kwamen tot nu toe tenminste heel wat minder reakties binnen dan we gewend zijn. Wellicht heeft dat iets te maken met de gewijzigde opzet van dit vraagpunt: we willen vragen en knelpunten horen en (nog) geen antwoorden. „ZEGGE EN SCHRIJVE' zuidelijke landbouw maatschappij Z. L. M. -scholenprojekt Vraagpunt z.l.m VRIJDAG 13 APRIL 1979 66* jaargang - Na. 3477 land- en tuinbouwblad Het lijkt er nu gelukkig op dat het land ook weer gaat kleuren. Er is eindelijk sprake van werkbaar weer zodat de voorjaarswerkzaamheden konden beginnen. Vanaf dins- dég ronken de trekkers dan ook dat het een lieve lust is. Dat zal vele boeren als muziek in de oren klinken. Voorwaarts - mars! Ik word in die mening gesterkt door het feit dat het blad "Dier" van de Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren een hele pagina modder over ons scholenpro jekt heeft uitgegooid. Een pagina vol met leugens en verdachtmakingen over de bedoelingen van het Z.L.M - scholenprojekt. Op zich vind ik dat overigens al een hele prestatie. Onder de titel: "Oppassen geblazen" schrijft een zekere Hans Bouma onder (veel) meer: we kun nen verwachten dat korporaties als de Z.L.M. alles in het werk zullen stellen om. argeloze kinderen zo slim mogelijk een rad voor ogen te draaien" (einde citaat). En passant wordt ook het vorig jaar gehouden Z.L.M.-kon- gres "Heeft het nog zin om boer te worden" een misluk king genoemd. "Wat je schrijft ben je zelf" zou een meer toepasselijke titel zijn geweest. Normaal moet je je der gelijke onzin natuurlijk niet al te veel aantrekken. Dat wordt echter anders als deze nonsens gepubliceerd wordt via het orgaan van een officiële vereniging waarvan ver wacht mag worden dat die een zekere maatschappelijke zorgvuldigheid in acht zal nemen. Hans Bouma en met hem de nederlandse vereniging ter bescherming van dieren hebben deze kode met voeten getreden. Waarvan akte. Misschien heeft de geringe respons ook wel iets te maken met de (te) brede opzet. Maar het is natuurlijk ook moge lijk dat ik te voorbarig ben met mijn konklusie en worden de reakties gewoon wat later ingezonden vanwege de opwinding rondom de teleurstellende gang van zaken in Brussel. Een zeer geldig exkuus vind ik. Intussen gaan de voorbereidingen voor het eigenlijke vraagpunt - de ko mende winter - gewoon door. We hebben ons daarvoor kunnen verzekeren van de steun van een aantal studen ten van de Hogere Landbouw School te Dordrecht (stu dierichting agrarische bedrijfskunde). De opzet is dat de studenten in drie projektgroepen - respektievelijk voor de sektoren akkerbouw, tuinbouw en veehouderij - de huidige gang van zaken met betrekking tot de afzet vanaf de boerderij in kaart gaan brengen. Daarvoor zal bij de diverse marktpartijen informatie in gewonnen worden. Het zal duidelijk zijn dat de informatie die door onze afdelingen wordt verstrekt niet alleen zeer waardevol,maar onontbeerlijk is. Het gaat er uiteindelijk om de producent er beter van te laten worden. Wellicht wordt nu het mysterie van het grote gat tussen produ centen- en konsumentenprijzen eindelijk ook eens opge lost. Voor de afdelingen die hun reakties nog niet ingezonden hebben een goeie reden om dat alsnog te doen. Prettige Paasdagen! Oggel meen ik nu toch te mogen stellen dat het Z.L.M.-scho lenprojekt lekker draait. Uit de vele tekeningen en ver haaltjes die van de kinderen bij ons binnenkomen mag afgeleid worden dat ook zij het projekt erg waarderen. Inmiddels is er ook al twee maal een kinderkrant ver schenen waarop wij vele positieve reakties kregen. Een enkele kritische kanttekening hebben wij ons inmiddels aangetrokken. Een woord van dank aan onze deelne mende leden is daarom beslist op zijn plaats. Pannekoe ken, chocolademelk en andere traktaties worden in grote getale verstrekt. Daarnaast wordt de kinderen alle kans geboden meer te weten te komen van de hedendaagse land- en tuinbouw. Wat mij betreft kunnen we nu reeds de konklusie trekken om dit projekt volgend jaar voort te zetten. In dit nummer o.m. Over Geld en Goed Beheersovereenkomsten "de Poel" Rond de Schelde Nieuws uit de Praktijk Groenbemesting en de late inzaai Suikerbieten en het zaaien Graszaadvertrouwenskommissie STOPA aardappelen en de blauwkleuring pag. pag pag. pag. 5 en pag. pag pag pag- 3 3 5 6 7 7 8 8 Mechanisatie, voor, tijdens en na het poten van aardap pelen pag 9 Leo van Gastel hoopt op een zoete Grevelingen pag. 10 en 11 Graslandgebruik en prijsvergelijking rundveevoeders pag. 12 Onkruidbestrijding in mais in het zuidwesten pag. 13 Korte wenken voor akkerbouw en veeteelt pag. 15 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 1