5 ZEEUWS AGRARISCH i JONGEREN KONTAKT L„„,„ Regionale Agrarische Kommissie afd. West Zeeuws-Vlaanderen T erwijl dit geschreven wordt hebben de prijsvoorstellen de volle aandacht. Ook binnen ons bestuur wordt er daad werkelijk afgevraagd, gaat er nu echt iets gebeuren. Er is een brief aan minister van der Stee gericht waarin wij, namens alle jonge agrariërs, de bezwaren naar voren heb ben gebracht. D, ...Jik H et avondgedeelte na 19.00 uur had het karakter van een diskussie. Vóór aanvang van de V.V.D.-vergadering met de he ren Wiegel en Schlingemann hadden we eerst nog buiten een kort onderhoud met de heer Wiegel, waarin wij onze veron trusting uitspraken over het gevoerde beleid. N A Landbouw belang is ieders belang WIE? een provinciaal kontakt voor agrarische jongeren (opgebouwd uit vertegenwoordigers van de Regionale Agrarische Kommissies); WAT? samenwerkingsorgaan van de drie plattelands jongeren organisaties; WAARVOOR? vorming en belangenbehartiging van de jonge boer. P roduktievernieuwende maatregelen is een noodmaatregel is haalbaar i.v.m. huidige mechanisatie en uitgebreide rassen keuze. Het is wel een boosdoener door grove tuinbouwteelt door akkerbouwers, dat kleine intensieve tuinbouwerede dupe-ervan zijn. D, O D, Brief aan minister Van der Stee R.A.K. West Zeeuws-Vlaanderen Terugblik op de aktie van 2 april j.l. van de agrarische jongeren in West Zeeuws-Vlaanderen AKTIVITEITEN-AGENDA Z.A.J.K. Redaktie Netty Verhage, Sasputsestraat O 8, 4507 IM Schoondijke, tel. 011 73- 7379;^ adressen. Marlies Wassenaar, Gr Markt 28, 4461 AJ Goes, tel. 01 100-21010 tst. 54.^ Jonge boeren komen nog niet op voor hun eigen belang Deze brief was een aanleiding van de op 2 maart j.l. ge houden diskussieavond over de prijsvoorstellen en de dis- kussienota Boer Blijven van het N.A.J.K. Deze avond zonder "spreker met naam" was onder de 25 aanwezigen goed aangeslagen. Men vroeg zich ook af waarom er zo weinig komen, terwijl het voor ieders eigen belang is. Konklusie was ook dat er nog steeds te weinig jonge agra riërs bij de R.A.K. aangesloten zijn. Enkele konklusies uit de diskussie, aangaande door het bestuur opgestelde vragen. P roduktie uitbreiding om het inkomen op peil te houden, blijkt in de praktijk niets of bijna niets uit te halen. Produktieuitbreiding is te wijten aan de nieuwe rassen eri teelten in bijna alle sektoren. maar het einde is zoek, het heeft prijs- beïnvloeding. Uitbetaling naar kwaliteit is misschien op langere termijn haalbaar, maar op dit moment is dit nog niet te verwe zenlijken. e invloed van Ned. binnen de E.E.G. is volgens de vergade ring vrij klein. Engeland blijkt dwars te liggen. Van der Stee kan voor Nederland veel doen, maar faalt. ver de nieuwe toetredende landen tot de E.E.G. sprak men de grote verontrusting uit, vnl. de tuinbouwers krijgen de grootste klap. Volgens de vergadering was de bedrijfslandbouwvoorlichting goed geweest de laatste 10 jaar. Bezwaar is dat het rayon voor 1 persoon te groot wordt. Het is en blijft een advies orgaan, waarbij de boer zelf moet beslissen. e verhouding in de toekomst minimumloon en het "loon" middenbedrijf wijst op schaalvergroting. Als ondernemer teer je in, terwijl je moet reserveren en investeren. Belastingtechnisch klopt er voor een ondernemer niets meer, i.v.m. goede en slechte jaren, er is geen basis. Men maakt steeds meer boerenuren per ha. In Den Haag liggen de cijfers vast hoeveel boeren er jaarlijks moeten afvloeien. Is agrarische jongeren werken we aan de toekomst. Hoe worden we op den dag van vandaag boer, hoe kunnen we staande blijven en hoe kunnen we onze sociale maatschappe lijke positie waarmaken. Als bestuur stellen wij een programma samen, indien mogelijk, afgestemd op de leden. 1 alg. ledenvergadering, 2 ledenver gaderingen over een aktueel onderwerp, exkursies en bezoeken aan proefboerderijen. Komende winter trachten we de Spuit- kursus van start te laten gaan en tevens ook een taxatie kursus. De diskussieavonden zullen niet ontbreken. In mei bezoeken we 2 veehouderijbedrijven in onze regio met de daaraan gekop pelde problemen. 22 juni de jaarlijkse traktorenbehendigheids- wedstrijd. De angst om met een ploegwedstrijd mee te doen is nog niet doorbroken. Goed ploegwerk blijkt toch noodzake lijk. 10-3-"79 Binnen ons gewest West Zeeuws-Vlaanderen heerst onder de jonge agrariërs grote verontrusting over het huidige landbouw beleid. De visies van onze agrariërs richt zich in die richting, dat zij als (toekomstig) ondernemer boer moeten kunnen blijven. Jaarlijks stijgen de kosten, terwijl de prijzpn van de produkten achter blijven en met klem wordt benadrukt; ze zijn nooit aan gepast. Overproduktie heeft nu de aandacht, dit moet Europees en Internationaal geregeld worden. Wij vragen een drastische prijsverhoging van de agrarische produkten en een jaarlijkse prijzenaanpassing. Wij eisen dat iedere agrariër de kans moet hebben om boer te kunnen blijven i.v.rrt. werkgelegenheid, milieu en leefbaarheid van het platteland. De jonge boer bij overname van het ouderlijk bedrijf heeft nu weinig kansen tot slagen. Een aanpassing is noodzakelijk met een extra belastingaftrek bij bedrijfsovername, overname van grond tegen verpachte waarde, onverkorte toepassing van de W.I.R. en vrijkomende grond moet alleen beschikbaar komen voor agrariërs. Onze teleurstelling gaat uit naar de prijzen voorstellen van de Europese Kommissie van de EEG. Wij vragen uw aandacht om het landbouwbeleid als een gezond bestaansmiddel binnen de Nederlandse ekonomie te laten funktioneren. Mede namens alle jonge agrariërs in West Zeeuws-Vlaanderen In ons gewest is er regelmatig kontakt met de P.J.O.'s en de standsorganisaties. Bij 't nu al 5-jarig bestaan van de R.A.K. lijkt het ons toch wel mogelijk gezamenlijk aan 1 doelstelling te werken, waarvan wij een voorbeeld kunnen zijn voor de 3 stan dorganisaties. Jonge agrariërs meldt je voor je eigen belang, aan bij onze sekretaris Bram v.d. Slikke, Heilleweg 6, Sluis, tel. 01178 - 1435. Verdere samenstelling van het bestuur waar je in jouw buurt terecht kunt voor inlichtingen: Voorzitter Jan Punt, Philippine Vice-voorzitter Rinus Kunst, Oostburg Penningmeester Sjaak de Hullu, Groede Bestuurslid Luc Plasschaert, Oostburg Bestuurslid Lauran Goense, Hoek Bestuurslid Hans Quist, IJzendijke. HetBestuur. Nu. 6 april, wanneer dit geschreven wordt, is het gebeuren van maandag 2 april j.l. enigszins gezakt. Niet helemaal, want enige voorbereidingen zijn er al getroffen voor volgende akties. Vijf dagen voorbereiding gingen er aan vooraf De aanleiding om 's middags op het Ledelplein in Oostburg aktie te voeren, was de komst van de heren Wiegel en Schlingemann en Joris Schouten naar Oostburg die avond. Het was eerst de bedoeling om alleen als jongeren dit op te zetten, maar na overleg met de overige R.A.K.-bestuursleden en Daniël Dekker (P.J.Z.), hebben we besloten de drie standsorganisaties erbij te betrekken. Na ruim een dag hadden de S. O. 's hun medewerking toegezegd. onderdagavond was er een aktievergadering. Een bijzonder goede avond, waarop vele vertegenwoordigers aanwezig waren van K.P.J., P.J.Z. en C.P.J. en de drie S.O.'s. Een avond, waarop weer eens gezamenlijk aan hetzelfde doel gewerkt kon worden. In de loop der avond werden drie kommissies gevormd en een ieder moest zijn opdracht in de komende dagen verder uitwer ken. Ook konden we niet buiten adviserende mensen zoals S.E.V.'ers, omdat alle materie goed aangepakt moest worden. Alle kommissieleden hadden een terdege funktie ter uitvoering. En waar dan ineens alle energie vandaan komt, is onvoorstel baar. De weersomstandigheden speelden hierbij ook een grote rol; aan zaaien hoefden we nog niet te denken. 13 ie tweede april om 15.30 uur verzamelden velen zich op het Ledelplein. Alle voorbereidingen waren tot in de puntjes voor elkaar. De Boerenverkoop van aardappelen, uien en appels liep storm, zodat we spoedig uitverkocht waren. Om 15.50 uur, afgesproken tijd. werd het belastingkantoor be zet. Er ontstond grote paniek in dat gebouw doordat velen dezelfde richting uitliepen. Een zenuwachtige inspekteur maakte de beslissing alleen een onderhoud met drie personen te willen hebben. Alle 40 overigen moesten na enige tijd het ge bouw verlaten. De bezetting duurde zo'n 1 Vi uur en ondertussen werd op het Ledelplein een korte uiteenzetting gegeven over het huidige gevoerde landbouwbeleid, waarna een stille demon stratieve tocht door Oostburg volgde. Deze had een rustig ver loop. Hierna werd voor de tweede maal de uiteenzetting op het Ledelplein gegeven. Terugkijkend op de bezetting kan men ./eggen dat deze sukses had.- met de toezegging dat Minister Wiegel de aangeboden petitie "hogerop" zal brengen. Het ge hele gebeuren in Oostburg had de volle aandacht van de pers- 0«n ONpegfrAMg... media voor wat onder de boeren gaande is. Dit kwam onder meer ook door de Boerenverkoop. Het zeer aangename gesprek beloofde ons niet veel, maar aan beide in de vergadering aangeboden petities, zal de heer Wiegel in Den Haag de volle aandacht besteden. De verdere vergadering had een politiek karakter, waarbij jonge boeren geen inbreng mochten hebben over het huidige land bouwbeleid. De N.C.B.-vergadering: Joris Schouten deed het gehele gevoerde landbouwbeleid uit de doeken. In de vergade ring was gelegenheid genoeg tot het stellen van vragen. In grote lijnen een vrij goede vergadering. iet dat met deze akties de problemen opgelost zijn, maar toch zijn ze voor ons een aanzet om op deze manier door te gaan. Met dank aan alle medewerkers aan deze aktie!! Jan Punt. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN: 27 april. Veldloop: 19.00 uur in Axelse Bos. Film: 21.30 uur in 't "Klupuus" te Zaamslag. 4 mei. Wielerwedstrijd: v.a. 19.00 uur, Hulsterse Sassing. 11 of 12 mei. Tafelten nistoernooi try-out P.J.Z.-kabaretgroep. (19 mei, PJGN-kabaretwedstrijd in Heerde (Gld.), proberen we mee te doen). 24,25 en 26 mei. Weekendreis naar Londen. BLADEL: 21 22 april. Uitwisseling met PJGU-afdeling Oude water. 19 20 mei. Ledenweekend in de jeugdherberg te Valkenswaard o.l.v. Kees Schipper. Thema; kommuni- katie. Kosten: 20,— p.p. THOLEN: 16 april. Visdag-tocht. 20 april. Bezoek bierbrouwerij. 4, 5 en 6 mei. Video-doe-weekend in het Van Eeghenhuis te Aardenburg o.l.v. Kees Schipper. Kosten: 20,— p.p. 12 mei. Trekkerbehendigheidswedstrijd. 19 mei. Naar de PJGN-jaarvergadering kabaretwedstrijd te Heerde (Gld.). Alle informatie, opgave enz. bij Wim, 01667-794. SCHOUWEN: 13 april. Film/gespreksavond over vooroordelen: om 20.00 uur in "De Zeeuwse Herberg" te Zierikzee. 18, 19, 20 mei. Uitwisseling met PJGO-afdeling Haarle. S HEER ABTSKERKE: 28 april. Koninginnedag te 's-Heer Abtskerke. 18 mei. Bowling-avond (te Goes). PROVINCIAAL: 16 juni. PJGN-nationale-sportdag t.b.v. de PJZ-afdelin- gen: (winnaars PJZ-sportdag 1978 - le plaats -; tussen 2e plaats reserve). Voetbal: Tholen (Schouwen- Duiveland). Volley H.: Fijnaart II (Schouwen-Duiveland I); Volley D Schouwen-Duiveland I (Schouwen-Dui veland II). 19 f

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 19