KORTE WENKEN C.A.R.-Zevenbergen Kort verslag vergadering Gewestelijke Raad voor Zeeland D e vrije aardappeltelers die zich niet binden aan een kontrakt en zeggen zelf koopman te willen blijven hebben in het verleden steeds met belangstelling de uitkomsten van de januariinventarisatie van aardappelen bekeken. Het is een mogelijkheid om een beetje zicht te krijgen op de eventuele verdere afzet en prijsverloop van het produkt. Nou is het jammer dat sommige boeren momenteel die uitkomsten met meer dan een korreltje zout nemen. Vorig jaar werd met de resultaten van de inventarisatie in de hand min of meer aangetoond dat er bijna 100.000 ton aardappelen "zoek" waren. Het veroorzaakte groot ongenoegen en hier en daar werd al ge roepen dat er beter helemaal geen inventarisatie meer kon worden gehouden dan een onbetrouwbare. Weg er mee en dan zouden ze wel zien hoe het af iep. KALKSTIKSTOF Erf en akker T TUINBOUWERS geeft belangrijke voordelen - Regelmatige stikstofvoeding - Onkruidbestrijding - Bodemontsmetting - Ziekte- en Insektenbestrijding - Milieuvriendelijk KALKSTIKSTOF Landbouwschap stelt subkommissie waterbeheer in AKKERBOUW FI.KE AKKERBOUWER die niet mee doet aan postdui- ven vluchten, vindt de duif in het voorjaar maar een lastige mee-eter van pas gezaaide gewassen. Voor postduiven is de ophokplicht voor Noord-Brabant dit jaar vastgesteld van 9 april tot I juni. Deze regeling is niet van kracht op zater dagen en op zon- en feestdagen. Het is goed dat U weet op welke dagen U bepaalde soort duiven op b.v. erwten kunt verwachten. 1 OOR A L DE TARWE PERCELEN die wat weinig plan ten hebben, zullen dit verlies door ekstra uitstoeling moeten kompenseren. Strooi voor zover het niet is gebeurd, zo snel mogelijk stikstof. Een wat dun staand gewas kan wel wat meer stikstof verdragen dan bij meer planten per m2. Bij een Herdenking overleden bestuurslid. De voorzitter herdacht aan het begin van de vergadering het overlijden van de heer A. Bliek op 20 maart j.l. De heer Doeleman schetste wijlen de heer Bliek, die sinds 1974 in de raad zitting had, als een man die de samenwerkingsge- dachte gestalte gaf en mede daardoor de belangen van werkge vers en werknemers in de landbouw diende. Schaderegelingen luchtverontreiniging. De raad nam kennis van het door de heer Dr. J. Tesink, voorzitter van de schaderege lingskommissies. uitgebrachte rapport "Fluoridenemissie in Kanaalzone en Sloegebied in 1978" en konstateerde dat. on danks het hogere fluorgehalte van het gras, de schade aan rundvee en schapen beperkt bleef door toepassing van preven tieve maatregelen, in de vorm van speciale anti-fluorkorrels en vervangend ruwvoer; zulks op kosten van de betreffende fa brieken. Een voortdurende begeleiding van de betrokken veebedrijven werd noodzakelijk geacht. Rondweg Biggekerke. Met waardering werd kennisgenomen van het door de H.I.D. van de Provinciale Waterstaat aan Ge deputeerde Staten gedane voorstel om na aanleg van de rond weg Biggekerke de Koole's weg niet aan het openbaar verkeer te onttrekken en alleen overstekend verkeer toe te staan. Hiermede is tegemoet gekomen aan een destijds door de raad ingediend verzoek. Seismisch onderzoek N.A.M. De raad toonde zich niet tevreden over de'gang van zaken bij het recentelijk door de N.A.M. verrichte seismisch onderzoek, en besloot in de toekomst slechts medewerking te verlenen indien garanties worden gegeven voor het nakomen van afspraken. Ganzenschade 1977 Yerseke Moer. Naar aanleiding van een ontvangen schrijven van de voorzitter van de Wildschadekom- missie Zeeland, inzake afwikkeling van de in 1977 door ganzen aangerichte schade aan grasland in de Yerseke Moer, stelde de raad zich op het standpunt dat deze schade op alleszins redelijke wijze is vergoed. Schade tengevolge van inpoldering mosselbanken. De raad bes prak de inmiddels getroffen overeenkomst voor het herstel van de schade aan een aantal landbouwpercelen als gevolg van het inpolderen van de Mosselbanken bij Terneuzen en toonde zijn instemming met de procedure die in overleg met de belang hebbenden is vastgesteld. Verbreding Kanaal door Zuid-Beveland. De raad stelde zich bij herhaling achter het door de Kommissie van Vertrouwensman nen ingenomen standpunt, dat de taxaties van alle bij de ka naalverbreding betrokken gronden op gelijk niveau dienen te geschieden en besloot het antwoord op de inmiddels aan de Minister van Verkeer en Waterstaat gezonden brief af te wach ten. Bestemmingsplannen. Besloten werd beroep in te stellen bij de Kroon tegen het bestemmingsplan "Botenwijk" van de gemeente Reimers- waal. daar niet is tegemoet gekomen aan redelijke verlan gens. die zowel door de betrokken agrarische bedrijven als door de raad waren ingediend bij Gedeputeerde Staten. Bij de gemeenteraad van Westerschouwen werden bezwaren ingediend tegen het ontwerp-bestemmingsplan "Lage- zoom". daar de bebouwingsdichtheid en de ontsluiting van het plan voor de landbouw niet acceptabel zijn. - Een concept-nota van de gemeente Terneuzen inzake de toekomstige uitbreiding van de kern Terneuzen kreeg niet de instemming van de raad. daar in de nota grote prioriteit wordt gegeven aan bebouwing ten oosten van de Otheense Kreek. De raad was van mening, dat, indien de noodzaak daartoe blijkt, voorkeur moet worden gegeven aan uitbreiding van de kern Hoek. gezien de gunstige ligging ten opzichte van de industrieën, het rekreatiegebied Braakman en de geringe afstand van Terneuzen. Distelverordening. Een verzoek van de Konsulent Natuurbe houd aan Gedeputeerde Staten tot wijziging van de onthef fingsvoorwaarden voor de bestrijding van distels in natuurge bieden zal door de raad bij wijze van proef voor bepaalde gebieden gunstig worden geadviseerd, indien nader overeen te komen voorwaarden worden gegarandeerd. Handhaving postagentschappen. De raad besloot middels zijn vertegenwoordiger in de PTT. kamer aan te dringen op hand having van de postagentschappen in de kleine kernen, daar de plannen tot opheffing van deze agentschappen in een aantal kernen niet in het belang zijn van de plattelandsbevolking. heel dunne stand heeft men per plant wel eens 20 goed ontwikkelde stengels geteld. Met te weinig planten kan bij een goed stikstofbeleid de opbrengst toch nog wel meevallen. WORTELONKRUIDEN en vooral kweek geeft in aard appelen een groot probleem. Naast opbrengstderving, geeft kweek bij de oogst veel narigheid. Vooral de kantrijen heb ben dikwijls de meeste last van binnendringende kweek- wortels. Wanneer U kweek verwacht op de perceelsranden, is het mogelijk om een bestrijding uit te voeren met Eptam, welke direkt 10 a 15 cm diep wordt ingewerkt. Niet aarze len, het kan nu nog! HET PRODUKT1EVERMOGEN van uw grond wordt in belangrijke mate bepaald door een goede waterbeheersing. Dit houdt nu in dat overtollig water via drains weg moet kunnen. Door dichtslaan van de bovenlaag, stagneert deze afvoer. Wilt U dit jaar nog enigszins op tijd zaaien, dan zult U de plassen moeten afvoeren door geultjes te graven. Wa terbeheersing betekent ook bij droogte zoet water aanvoe ren. Je weet het nooit, maar als U dit leest, zijn sommigen misschien alweer aan het beregenen. HET KOMT STEEDS MEER in gebruik om een profiel- boor te gebruiken als men in een onbekende streek grond wil aankopen. Een goede manier om meer inzicht te krijgen over de kwaliteit van de ondergrond. Is het dan niet eige naardig dat diverse akkerbouwers niet weten hoe het profiel is Opgebouwd van hun eigen percelen? Wanneer er proble men zijn, is het zeker goed om met een profielboor de op bouw van de ondergrond eens nader te bekijken. VEEHOUDERIJ LONGWORMINFEKTIES bedreigen in de weidetijd voortdurend de gezondheid en groei van kalveren en pinken. Dit hoeft niet, want een enting van kalvererTdie zes weken of ouder zijn met bestraalde larven van longwormen geven een goede bescherming. De eerste enting moet zes weken voor de kalveren de wei ingaan, plaatsvinden. Deze eerste enting moet 4 weken later door een tweede enting worden gevolgd. WANNEER U GRASLAND laat spuiten als de muur boven het gras uitgroeit, kan dit zeer onprettige gevolgen hebben voor de grasmat. De afstervende muur kan als een vilt laag op de grasplanten gaan liggen waardoor het gras stikt. Wanneer dit het geval is, dan zult U deze afdekkende viltlaag moeten bewerken. Dit is mogelijk door een ket- tingsleep te gebruiken zodat de graszode weer licht en lucht krijgt. Toch bleek na veel wikken en wegen o.a. op het ministerie van landbouw dat de inventarisatie ook dit jaar weer van de grond moest komen. De kaartjes werden rondgestuurd en de teler mag daar dan opzetten hoeveel aardappelen er nog in voorraad zijn. Dat is natuurlijk ook een vertrouwenszaak, want het zal zelden vóórkomen dat men gaat kijken om te -zien of het wel klopt, bovendien een boer is baas op eigen erf. Toch werd er links en rechts op bijeenkomsten, onder de borrel of tijdens visites gehoord dat nogal wat kollega's dat kaartje niet instuurden. Ze konden verrekken, we doen er niet aan mee, zeiden ze ferm! Nou is solidariteit nimmer een van de sterkste kanten geweest in het boerenzakenleven en dat bleek het ook dit keer niet te zijn. Onderling kontroleerde men elkaar ook niet of dat kaartje nu wel of niet was ingestuurd, al dan niet ingevuld met de juiste opgave van de voorraad. Maar bij het landbouwcentrum komen wel alle kaartjes bijelkaar en is het zeer eenvoudig om dan na te gaan hoeveel boeren botweg hebben geweigerd om mee te doen. Nou dat bleek verrassend weinig te zijn. Nu praten we alleen over Zeeland; er werden 1050 kaartjes de deur uitgedaan en daarvan kwamen er slechts 8 niet terug. Dat was in eerste instantie voor degenen die stoer beweerden dat het bij hen de prullemand was ingegaan lastig, want er waren er veel meer dan 8 die zo praatten. Maar goed de namen stonden er niet bij en dan is 8 personen toch altijd nog een hele tafel vol. Er werd ook beweerd dat er dit keer meer boeren waren geweest die hadden opgegeven geen voorraad te hebben, maar ook dat bleek niet waar te zijn, want in 1978 waren er veel meer die geen voorraad opgaven. Dus bijna alle kaartjes ingevuld teruggestuurd en naar eer en geweten afgehandeld. Eer en geweten hebben in de handel 7 vermogen zeer.rekbaar te zijn. Wanneer alle gegevens juist zijn dan zijn ook aUe invullers eerlijke mensen die ER IS NU GEEN enkele reden om de onkruidbestrijding in grasland met mecoprop (MCPP) uit te stellen. De veront schuldiging dat de temperatuur voor een goede werking te laag is, gaat nu niet meer op. Met 2-4 kg mecoprop per ha kunt U een goed resultaat verwachten. Voor jong ingezaaid grasland is slechts 2 kg mecoprop per ha nodig. Advertentie IM Knolvoetziekte Slakken en Aaltjes Kiemschimmels Schimmelziekten 4-6 kg per are 14 dagen wachttijd vóór zaaien. SADACEM N.V. 09-32-91538641 Langerbruggekaai 13 9000 Gent Het Landbouwschap heeft vorige week een onder de kommissie grondgebruik ressorterende kommissie waterbeheer ingesteld. De ingestelde subkommissie Waterbeheer zal de beleidsadvie zen voorbereiden over alle vraagstukken rond het beheer van grond- en oppervlaktewater in relatie tot de land- en tuinbouw. Daarbij is te denken aan het kwantiteits- en kwaliteitsbeheer, de waterkering, de watervoorziening voor de land- en tuinbouw, de onttrekking van grond- en oppervlaktewater, de waterschappen in relatie tot agrarische belangen. De subkommissie Waterbeheer vervangt de subkommissie Wa terstaats- en Waterschapsaangelegenheden die een deel van de boven aangeven taken verrichtte. De nieuwe subkommissie zal in zijn taak worden bijgestaan door deskundige adviseurs. he id aanhollen. In deze tijd waarin het mogelijk is om met de uiterste'precisie een onbemande vlucht naar de planeten Jupiter en Mars te organiseren en daar dan ook nog schitterende kleurenfo to 's van te maken is het de moeite waard om te onderzoeken of met de moderne elektronische hulpmiddelen een areaalplanning vooraf mogelijk wordt. Ieder jaar opnieuw wordt er door vele boeren min of meer in het wilde weg, beïnvloed door het voorafgaande markt- gebeuren, gezaaid en gepoot. Het ene jaar is er te veel het andere te weinig. Nu hebben we twee jaar van lage aardappelprijzen achter de rug omdat het aanbod te zwaar drukte op de vraag. Met een moderne planningsmethode zou voor het hele EEG gebied een bouwplan gemaakt moeten worden, voorlopig natuurlijk op vrij willige basis, waarbij b.v. het advies wordt gegeven om zeg maar 10% minder aardappelen te poten, waardoor dan aan de hand van de konsumptiecijfers het afzetverloop kan worden geprogram meerd. Theoretisch gewauwel omdat het klimaat onberekenbaar is! Toegegeven dat is zo, maar zal dat zo blijven? Zullen we over een aantal jaren niet in staat zijn om een globaal weersverloop te voorspellen dat misschien een halfjaar of meer geldig is? Wanneer de hoeveelheid vocht, warmte, licht en grondsoort samen worden geprogrammeerd, gekombineerd met gegevens over bemesting en afzet dan kan het misschien mogelijk worden dat vraag en aanbod voor de agrariërs in evenwicht wordt gebracht. Dan zal de boe- renmacht pas van de grond komen. Door een op de behoefte afgestemde produktie zal de kostprijs plus de nodige winst daar bovenop kunnen worden vastgesteld. Te mooi om waar-te zijn?De tijd zal het ons leren. Intussen moeten we doorgaan met huidige methodes waaronder ook een inventarisatie valt. 7 Is nog niet zo lang geleden dat uit een onderzoek is gebleken dat een groot aantal konsumenten rechtstreeks naar de boer gaat om daar de aardap pelen te kopen. Die kilo's komen nimmer op de markt en waar schijnlijk wel op de kaartjes. Vreemde zaken kunnen er soms gebeuren zoals een verhaal dat we onlangs opvingen. Franse Bintjes worden naar hier gebracht en dan vermengd met een hoe veelheid Bintjes van eigen bodem en vervolgens naar Duitsland gebracht als onvervalste Nederlandse Bintjes. Het registreren van agrarische voorraden zolang die nog in handen zijn van de indivi duele ondernemer blijft een moeilijke zaak. Er zullen altijd echte aardappelen zijn en papieren piepers, zoals er ook echte hektares suikerbieten zijn en er papieren hektares bleken te bestaan. Daarnaast blijft altijd de begrijpelijke menselijke eigenschap om cijfers naar zich toe te rekenen, als dat niet lukt, dan krijgt het systeem de schuld terwijl misschien juist de hand in eigen boezem moet. Schrijfkouter Aardappelinventarisatie uitstekend kunnen schatten en precies weten wat ze aan voorraden hebben. Wanneer dan later de zaak helemaal niet blijkt te kloppen dan is het goed daarvan de oorzaak eens nader onder de loupe te nemen. Het is best mogelijk dat de fout alleen maar zit in een verkeerde schatting. 7 Kan ook best zijn dat het moedwillig is gebeurd. Wanneer het lijkt alsof er minder. op de markt zal komen dan bestaat de kans dat de prijs daarop zal reageren. Grote voorraden zullen de afnemers tot voorzichtigheid manen. Toch is het zinnig om bij het afkeuren van de aardappelinvéntarisatie de vraag te stellen wat er dan niet deugt. Is het de verwerking, de opzet, of de betrouwbaarheid van de opgave. 7 Is goed om zo nu en dan eens kritisch naar ons zelf te kijken in de spiegel. och is een inventarisatie in feite een vorm van achter de waar- 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 15