w e hebben twee zoons en het ziet er niet naar uit dat ze boer zullen worden. Jaap (20) studeert op Nijenrode, Hans (17) gaat nog naar het Atheneum en is van plan om evenals zijn broer ook naar Nijenrode te gaan. De belang stelling voor het boerenbedrijf is gering. Hans geeft dat toe en zegt dat hij meent dat een werkkring buiten de landbouw met als basis Nijenrode, dus vaak erg internationaal gericht, meer ontplooiing biedt, terwijl er bovendien nog een beter inkomen zonder de typische boerenzorgen te behalen is. 't Zij zo, zucht Leo, je kunt aan zoiets niets veranderen. Ik zou het prettig vinden wanneer ik een opvolger had. Ik moet eerlijk toegeven dat het gemis daaraan zich nu al manifesteert in mijn denken aao^de toekomst. Ik ben wel blij dat het voor de jon gens een duidelijke keuze is. Wanneer er één boer wilde worden alleen maar omdat ik het ook ben en dat het wel gemakkelijk is om een beetje bij vader te werken, dan zou ik het beslist hebben afgewezen. Een jongen die werkelijk in hart en nieren boer is die heeft nog toekomst in deze tijd. Jacolies (12) zit nu nog in de brugklas, ze is erg sportief en mogelijk dat zij het later een beroep in die richting zoekt. De jongens zijn wel bereid om te helpen als de nood aan de man komt. Maar ik heb mijn bedrijf zo inge richt dat ik het normaal afkan zonder de hulp van de jongens. D e aardappelen worden meestal eerst nog op het bedrijf opgeslagen. Er is een winteropslag van ongeveer 150 ton. De rest van de aardap pelen kan dan onder de kapschuur tijdelijk worden bewaard. De uien kan ik ook zelf be waren met een kapaciteit van rond de 100 ton. De aardappelen worden meestal via van Beve- ren/Zingstra afgezet. Je kunt bij deze bedrijven ook meedoen in een aardappelpool. Kijk, we moeten met zijn allen gaan beseffen dat we veel meer aandacht op de kwaliteit moeten leggen. Daarvoor zullen we, hoe dan ook, de krachten moeten bundelen, niet alleen om kwaliteit te telen, maar ook om die kwaliteit- sprodukten op een juiste manier af te zetten. Wanneer de aardappel duur is, dan is ieder produkt goed, wanneer de prijs laag is dan wordt helaas ook de kwaliteitsaardappel mee getrokken naar de diepte. D e suikerbieten gaan allemaal naar de Sui ker Unie. Zelf heb ik nog een kleine eenrijige rooier, voornamelijk om te kunnen beschikken over bietenblad en kop. Meestal begin ik aan een perceel met de bietenrooier van de Werk tuig Koöperatie. Dat is een zgn. drie in één fasensysteem, waarbij koppen, rooien en laden in één werkgang gaat. Een gedeelte van zo'n blok rijd ik dan wel weer zelf uit. L N og steeds klettert de regen tegen de ruiten. De grote weg in de verte ligt verlaten. In de zomer is dat wel anders zegt Leo. We worden overspoelt door rekreatie, tijdens de oogst kan het wel problemen geven want dan vind je de wegen nogal eens bezet door de rekreanten. Een aantal parallelwegen voor de landbouw zou ik een goede zaak vinden. Bouwplan Een kwaliteits aardappel Suikerbieten en graszaad Geen opvolger Nu ook wethouder Kostenstijging van "Jonge Z.L.M.-ers" niet te verwarren met de P.J.Z. overigens. Het eerste wat de Friezen vroegen was waarom we hier b.v. geen tulpen teelden. Toen we hen vertelden dat de enige hinderpaal het gemis van zoet water was, kre gen ze door hoe diep dat gebrek in de bedrijfs voering van*veel bedrijven ingrijpt. In de fruitteelt is met o.a. druppelbevloeïng veel meer mogelijk. Vóór de verwezenlijking van het Deltaplan zou de gedachte aan zoet water bij ons niet zijn opgekomen. Nu we ech ter beschikken over een Grevelingenmeer en straks een Zoommeer, liggen de kaarten an ders. Wij agrariërs moeten in de besluitvor ming ook recht van spreken hebben en blijven hameren op de voordelen voor de landbouw bij de aanwezigheid van zoet water. Aanvankelijk zag het er ook goed uit, maar de invloed van natuur- en milieugroepen hebben de moge lijkheden sterk verkleind. Ik vind dat de over heid de mogelijkheid moet onderzoeken om te komen tot de realisering van een zoete Greve- lingen en de effekten die dit zal hebben op de landbouw. Momenteel is er wel een onderzoek voor de visserij om de effekten te analyseren. Ik vind dat op iets dergelijks ook de landbouw recht heeft. Overigens is er maar weinig beslis singsbevoegdheid. In '82/'83 zal er een beslis sing genomen moeten worden, de Grevelingen zoet of zout. Voor die tijd moet de landbouw met een, let wel, gefundeerd oordeel over de zaak komen. Het Zuidwesten raakt achterop, het beschikbaar hebben van zoet water zal een positieve bijdrage kunnen leveren naar verbe tering, bovendien zal ook het nadelig effekt van de zoute kwel door een zoete Grevelingen niet over het hoofd gezien kunnen worden. Verder moeten we niet vergeten dat een vast peil in d e Grevelingen nu al droogtegevoeligheid op sommige percelen heeft veroorzaakt. Infiltratie met zoet water zou dit op kunnen heffen. "V an de 39 ha akkergrond is het grootste ge deelte pacht, en vijf ha zijn in eigendom, 't Is zware, moeilijk bewerkbare grond, waarvan de afslibbaarheidscijfers schommelen tussen de 25 en 45%. Het vreemde is dat sommige percelen van 25% afslibbaar moeilijker werken dan an deren met 45% afslibbaar. Dergelijke grond vergt ook enorm veel trekkracht wat weer tot uiting moet komen in de machines. Mijn bouwplan ziet er nogal vast uit. Een vijfde deel aardappels - een vijfde suikerbieten - een vijfde graszaad en de resterende twee vijfde deel is grotendeels wintertarwe met een plaatse voor gemiddeld zo'n 2 ha uien. Aardappelen telen op deze grond was vroeger een zeer moeilijke zaak. Tegenwoordig kun je met veel oplet tendheid echter wel tot een verantwoorde teelt komen. Overigens is het ook zo dat men al doende leert. Ik geef toe dat ik destijds in het voorjaar wel eens te driftig het land in sprong, met alle gevolgen van dien voor de struktuur van de grond. Op dit bedrijf, misschien nog meer dan elders, is het een kwestie van gedul dig je tijd afwachten. Is die tijd er, dan ook ineens flink doorpakken en proberen in zo'n kort mogelijke tijd zoveel mogelijk af te wer ken. Dan komt het er op aan datje goed bent ingespannen. Over dat laatste heb ik niet te klagen, want we bundelen onze krachten met een paar van mijn neefs in een gesubsidieerde samenwerkings vorm. Daarmee bewerken we dan 110 ha en gezamenlijk hebben we alle zaai, poot en rooi- machines. De normale inspan die je als een basis-inventaris kunt beschouwen hebben we ieder apart. Dus de voorjaarsbewerking doet ook ieder voor zich. Ik zou me niet meer voor kunnen stellen, dat deze gezamenlijke inzet met de grotere oogstmachines niet bestond. Daarnaast ben ik ook nog lid van de werktui- genkoöperatie van Noordgouwe, waarmee de sproei- en stro-perswerkzaamheden worden uitgevoerd, met daarnaast ook nog de gedeel telijke verzorging van de bietenoogst. In de samenwerking met mijn neefs worden ook de mankrachten tijdens het oogstseizoen gezamenlijk ingezet. Zelf heb ik ook nog de beschikking over een vaste kracht voor drie dagen per week. De overige dagen is deze man werkzaam bij mijn zwager. Daar moet verandering in komen. Er moet zo veel invloed op de markt zijn dat slechte kwa liteit niet meer aan bod komt. Kwaliteit moet ook herkenbaar zijn, nog veel te veel is een aardappel een aardappel, 't Is hard voor die genen die het met die kwaliteit nog niet zo nauw nemen, maar 't is keihard nodig. Boven dien wordt je er als teler ook toe gedwongen meer op die kwaliteit te letten, 't Zou heel wat gunstiger zijn als we met zijn allen wat meer gingen letten op de kwaliteit en wat minder op de hoeveelheid, 't Zou misschien het over- schottenprobleem wat verlichten, terwijl door een verminderd aanbod de prijs kan stijgen. Een vijfde van de grond is beteeld met gras zaad. Een gerichte specialisatie waarbij ik sa menwerk met de firma van Engelen. Het is een goed gewas dat bovendien sterk struktuurver- beterend werkt, waarmee vooral hier de be werkbaarheid van de grond wordt verbeterd. Bovendien is graszaad aantrekkelijker dan de teelt van gerst. Een intensief bouwplan heeft ook zijn beperkingen, want hoe vaak komt het niet voor dat de grond vreselijk wordt mishan deld. Ik ben in 1960 met graszaad begonnen en nu teel ik alleen nog Engels raaigras. Het dor sen wordt in kombinatie gedaan met mijn neefs. De wintertarwe wordt na het dorsen rechtstreeks verkocht aan Cebeco Zuid-West. Een groenbemesting vind ik erg belangrijk, al leen ik zie de kombinatie van een streven naar tien ton tarwe en een groenbemester als on dervrucht niet zo zitten. Er moet heel wat aan zo'n gewas gedaan worden wat betreft het spuiten. Gelukkig komt zo'n spuitkombinatie dan goed van pas. Daar zijn twee man in dienst en zelf heb je aan de bespuiting nauwelijks iets te doen. Corry beaamt dat. 't Komt zelden voordat hij om hulp roept. Nu moet ik toegeven dat ik er ook weinig zin in heb. Ik ben boerin en dat staat me niet tegen, maar dat neemt niet weg dat ik graag een baan buitenshuis zou hebben. Momenteel werk ik part-time in Zierikzee als ziekenverzorgster en ik vind dat zoiets uitste kend bevalt. Zowel Leo als ik zijn beiden nogal eens weg. Natuurlijk bespreken we de zaken van het bedrijf met elkaar, maar op een zeker moment ben je daar over uitgepraat. Nu we alletwee weg zijn hebben we elkaar ook veel te vertellen over andere dingen dan het bedrijf. Onze interesses liggen veel breder dan alleen maar de boerderij. We gunnen onszelf ook ieder jaar een fijne vakantie, dan gaan we met het hele gezin zo'n dag of twaalf met de kara- van op pad. Ook tussendoor zijn we wel eens een weekendje weg. Er zijn mensen die nimmer van het eiland afkwamen. We hebben dat ook voor de ontsluiting van dit gebied al wel ge daan. Bovendien werd je in '44/'45 en in '53 door de wateroverlast wel gedwongen je streek te verlaten. zingen gemeenteraadslid geworden en alsof dat niet genoeg was ook meteen wethouder. Het wonderlijke is dat de andere wethouderspost in Zierikzee ook door een landbouwer wordt in genomen. Ik moet nog een beetje afwachten hoeveel werk deze funktie met zich meebrengt, maar nu zie ik al dat het niet weinig is. Daar naast ben ik dus sinds het vertrek van Ad Doeleman kringvoorzitter geworden. We heb ben een prima kringbestuur, de gemiddelde leeftijd is 42 jaar en dat kun je jong noemen. Dat is ook terug te vinden in de vergadersfeer die ontspannen, open en altijd erg konstruktief is en waarbij iedereen zijn mond opendoet. Voordat bijv. de hoofdbestuursvergadering plaatsvindt praat je de agenda door en later verwoord je dan die mening weer in het hoofdbestuur. Een goede gang van zaken. Toch komt er van die mening van het individuele hoofdbe stuurslid weinig naar buiten in de verslagge ving in het landbouwblad. Ik zou er voor willen pleiten dat die verslaggeving meer nadruk legt op de mening van de kringen, zodat een besluit over een bepaalde zaak wat genuanceerder naar voren komt. eo is sinds de laatste gemeenteraadsverkie De rekreatie heeft ook positieve kanten, vooral voor de mensen in de "Westhoek" van Schou wen. Ze hebben er een bron van inkomen bij gekregen toen bleek dat de fruitteelt daar wei nig kans van slagen had. In de boerenstand vindt misschien direkt geen verarming plaats, maar wel een verslechtering van de liquiditeitspositie. De financiële rek is eruit, want zodra er iets opdoet zijn er al direkt liquiditeitsmoeilijkheden. Bij slechte prijzen en steeds hogere kosten zijn er problemen omdat bij een goed financieel jaar het inkomen zoveel afgeroomd wordt dat er geen reserve gevormd kan worden. Wanneer Van der Stee dan zegt dat de kosten stijging gering is en een prijsverhoging niet nodig, dan zou je duivels worden. Een grote zelfrijdende bietenrooier kost vergeleken met vier jaar geleden nu zo'n 80.000 gulden meer, ruim 10% verhoging per jaar. 't Zelfde geldt voor veie andere zaken, zegt daar dan iemand dat er geen kostenstijgingen zijn? maart 1979 1 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 11