KNLC KOMMENTAAR Vervolg vergadering Hoofdbestuur TUINBOUW VEEHOUDERIJ AKKERBOUW D e prijsontwikkeling voor appels in Nederland is desas treus zei de voorzitter van de tuinbouwkommissie de heer J. VOGELAAR. Geweldige hoeveelheden verdwijnen er in de interventie en het gaat hierbij niet alleen om de Golden Delicious, ook de Winston valt in kwaliteit en prijs gewel dig tegen en sommige partijen gaan daardoor ook in de interventie. D at de Raad van Landbouwministers vorige week niet tot de vaststelling van de markt- en prijsbesluiten voor 1979-80 is kun nen komen, is op zich niets uitzonderlijks of alarmerend. Immers, het was eigenlijk pas de eerste serieuze zitting en dan lukt het maar zelden. Toch is de manier waarop nu alle besluiten zijn doorgeschoven naar het begin van de zomer en de duidelijke onmacht om gezamenlijk de koers naar de toekomst uit te zetten wel degelijk alarmerend. In feite zitten we nu in de situatie dat in een paar landen de boeren alvast een voorschot hebben gehad via de afbraak van de negatieve monetaire kompenserende bedragen. Terwijl in Benelux, West-Duitsland en Denemarken er voor 1 juli helemaal niets gebeurt. Dat betekent in de eerste plaats een te late aanpassing van de prijzen in de veehouderij-sektor. Het betekent ook grote onzekerheid vooral voor de akkerbouwers. Zo is de quotering voor de suiker nu natuurlijk helemaal een la chertje met besluiten die vallen tegen de tijd dat we stilaan al aan de rooiing gaan denken. Afwijking van de TlVi% B-suiker waarop we ons beleid nu wel moeten baseren, dient dan ook volledig van de baan te zijn. Als de Europese Commissie werkelijk de praktijk zou verstaan, zou ze op dit punt nu reeds snel haar voorstel wijzigen. Net zoals er wijzigingen op andere punten in de markt blijken te zijn. Zoals met betrekking tot de melkheffing. Ook blijkt de Commissie te zullen terugkomen op haar besluit om de rentesubsidie voor de glastuinbouw op te schorten. Ernstig vin den wij vooral ook dat nu een oplossing voor de problematiek die zich op de zuivelmarkt en ten aanzien van bijvoorbeeld de graansektor voordoet, vooruitgeschoven wordt. Want juist ook I n zijn akkerbouwoverzicht wees H.C. VAN DER MAAS erop dat het een laat boerenvoorjaar is. De grond blijft te nat om met de voorjaarswerkzaamheden te beginnen. Hiermee wordt nog eens extra benadrukt dat vooral de akkerbouw het meest heeft te maken met de onzekerheid, die ons klimaat biedt. Zo'n late zaai zou een produktie- vermindering in kunnen houden, maar ook verleden jaar werd gezaaid en toch bleek de natuur later de zaak recht te hebben getrokken en werd tijdens het verdere verloop van het groeiseizoen alles gekompenseerd. N ieuwe mogelijkheden voor bouwplanverruiming dienen te worden gezocht en op hun waarde te worden getest. Mo gelijkheden van de vlasteelt in het zuidwestelijk bouwplan zijn van werkelijk belang. Toepassingsmogelijkheden (ve zel, zaad) dienen verder te worden ontwikkeld. Ook eiwit rijke gewassen met nieuwe mogelijkheden dienen verder op hun praktische waarde te worden onderzocht. Appelprijs bedroevend Vet vee goed bij prijs Te nat «jTj Brusselse onmacht Laat voorjaar Hoge kosten Suikerbietenprijs Wat nu Aardappelen en uien Naar betere tarwe Het hoofdbestuur is van mening dat Aanwezigen op de H.B.-vergadering Landbouwschap vraagt meer aandacht voor akkerbouw -A-ileen de rode Goudreinette, waarvan overigens nog maar een kleine hoeveelheid beschikbaar is blijft goed bij prijs. De heer Vogelaar sprak de hoop uit dat er iets terecht zal komen van de vrijwillige importbeperking die is toegezegd door de landen op het zuidelijk halfrond. De peren, met name het ras Confe rence blijft goed in prijs. De heer Vogelaar maakte zich zorgen over het Brussels beleid ten aanzien van de glastuinbouw. Men beschouwt deze bedrijf stak als een energieverslinder bij uitstek. Daarom is men niet bereid om enig E.E.G.-geld in deze tuinbouwbedrijvigheid te stoppen. Tot slot wees de heer Vogelaar erop dat momenteel de prijzen van groenten goed zijn en dat daardoor de hogere brandstof kosten. die gedurende de strenge winter werden gemaakt er nu grotendeels uitkomen. J) e voorzitter van de veehouderijkommissie, de heer W. VAN VELDHUIZEN, wees erop dat momenteel het vette zware mestvee zeer goed in de markt ligt. Frankrijk vraagt dit soort dieren, die nog maar kort geleden altijd minder opbrachten. Daardoor zocht de mester het niet in de rich ting van het vette dier. Zodoende zijn er ook maar weinig voorhanden en daardoor is het dan weer mogelijk dat er nu meer voor wordt betaald dan voor de minder vette dieren. Een dergelijke situatie is wellicht tijdelijk. Wel is het voor de veehouder en de mester goed te weten wat de markt momenteel vraagt. O ok in de veehouderij is nog weinig buitenwerk gedaan in verband met het koude en natte weer. zei Van Veldhuizen. Op veel plaatsen viel in de maand maart meer dan 100 mm regen. Omdat het land daardoor onberijdbaar werd kon de drijfmest niet worden uitgereden en dat heeft weer tot gevolg dat veel drijfmestkelders boordevol zitten en dat nog nauwelijks kunst mest is gestrooid. Per 1 april is de identifikatieregeling voor varkens van start gegaan. Men hoopt hiermede een intensievere en doelmatigere ziektebestrijding te verwezenlijken. De melkaanvoer vertoont in vergelijking met 1978 een lichte stijging, toch blijft de markt voor melk vast hetgeen resulteert in een stabiele prijs voor de veehouder. In het overlegorgaan van de Zeeuwse Landbouw Organi saties heeft overleg plaatsgevonden over de vorming van een Zeeuws rayon van de Bond van Varkenshouders van de N.C.B. De Vereniging heeft een vaktechnisch doel. De al gemene belangen van de Zeeuwse varkenshouders blijven op de gebruikelijke wijze via de standsorganisaties plaatsvin den. Vanuit Zeeland kan een bestuurslid en een adviseur in het bestuur van de Vereniging worden benoemd. In de veehouderijkommissie van de Z.L.M. werd de zorg uitgesproken over de begeleiding van de intensieve veehou derij door het ontbreken van specialisten van de Gezond heidsdienst voor Dieren na de fusie van de 3 westelijke Gezondheidsdiensten. "V an der Maas noemde het uitstel van de nieuwe Brusselse prijsvaststelling eigenlijk een prijsbevriezing en een "politieke" beslissing waarbij misbruik is gemaakt van een toevallige poli tieke omstandigheid in een der partnerlanden. Een dergelijke beslissing betekent in feite een slechte start voor de Nederlandse akkerbouw. We hebben nu reeds te maken met twee achter eenvolgende slechte jaren voor de akkerbouw en een Brussels prijzengat van 30% voor de marktordeningsgewassen. Daarbij moeten we dan nog een op handen zijnde absolute prijsdaling voor granen en suiker in Nederland tellen. Verder moeten we rekening houden met voortdurende kostenstijgingen in de pachtsektor, de lonen en verhoging van andere direkte kosten. De totale kostenstijging komt naar mijn mening boven de L.E.I.-becijfering, aldus H.C. van der Maas. Dat alles maakt het toekomstbeeld voor de akkerbouw somber. Het onaanvaardbare van deze situatie zal dan ook ten spoedig ste vertaald dienen te worden, zei Van der Maas, in nationaal kompenserende maatregelen, op korte zowel als langere ter mijn. Ook onze landelijke organisaties zullen doordrongen moeten worden van het feit dat - in verband met de doorgaande E.E.G.-kostenvervalsing - rigoreuse en daadwerkelijke kosten- kompensaties, door middel van bijdragen en te nemen maatre gelen van onze nationale overheid, van direkt levensbelang zijn voor de sektor akkerbouw. oorts zei de voorzitter van de akkerbouwkommissie nog het volgende: in ons eigen belang is het zo snel mogelijk nemen van een pakket evenwichtige maatregelen hier toch zo dringend noodzakelijk. Ik hoor sommigen wel opmerken dat er nu tenminste ook niet tot slechte maatregelen is besloten. Maar dat vind ik struisvogelpo litiek en het wel erg gekunsteld zoeken naar althans nog iets positiefs. innen de KNLC-gelederen hebben we ons afgevraagd wat ons nu te doen staat in de periode totdat de landbouwministers op nieuw bijeenkomen en daarna. Ik mag daarbij verwijzen naar de verslaggeving vanuit onze hoofdbestuursvergadering van afgelo pen dinsdag. Duidelijk is dat we vinden dat niet maar lijdelijk afgewacht kan en mag worden. In de eerste plaats zal minister Van der Stee duidelijk gemaakt moeten worden dat het zo niet langer kan. Het steeds maar weer op de tocht stellen van boe- renbelangen omdat er ergens in Europa zo nodig verkiezingen moeten komen, wordt langzamerhand met een vergrote EG onverantwoord. Voorts zullen we hem volgende week alvast de nodige voorstellen voor het nationaal beleid voorleggen bij de bespreking in het kader van de voorbereiding van de landbouw begroting 1980 die we als Landbouwschap met hem hebben. Het is duidelijk dat we daartoe, ondanks de moeilijke ekonomische situatie en Bestek '81, zonder meer versterking van de positie van belangrijke posten op het gebied van struktuurverbetering, kul- tuurtechnische werken, voorlichting en onderzoek verlangen. Daarnaast zullen we aandringen op het nu eindelijk eens waar maken van de uitspraken van deze regering dat ze de bijzondere positie van het inkomen der zelfstandigen in het kader van de belastingheffing onderkent. Met name dan met betrekking tot de inkomsten- en vermogensbelasting. Intussen zullen we de ko mende tijd zeker ook moeten benutten om een goed pakket alternatieve voorstellen uit te werken voor het geval de besluit vorming in Brussel alsnog beneden de maat blijft. Al met al betekent het uitstel van besluitvorming dan ook zeker geen rustperiode voor het groene front. LUTEIJN 1. Het is vooralsnog onduidelijk - gezien de recente gang van zaken bij de Brusselse befSRittelag in gen een. effectuering van het voorstel tot verlaging van het B-quotum voor suiker tot 20% daadwerkelijk nog een feit gaat wordgn. JHet volstrekf "onaan vaardbaar" onzerzijds, ten aanzien van -dit voorstel jdient dan intussen wel onverkort gehandhaafd te worden. 2. De prijsvastelling voor suikerbieten van de afgelopen oogst geeft ons de gelegenheid tot het maken van twee opmerkingen: a) Het optrekken -achteraf- van de C-prijs per individuele teler, respectievelijk tot de A- en/of B-prijs of met 30 gulden per ton, voorzover het aandeel C-bieten respektievelijk boven de 13 dan wel 8'/2% kwam te liggen, kan onze instemming heb ben, gezien ook het feit dat het kontraktenstelsel voor 1978 volstrekt onjuist en onrechtvaardig is toegepast. b) De uiteindelijke middenprijs per ton bieten is, als gevolg van de prijsvormingsmogelijkheid in verband met het garantie- prijsnivo en de gehanteerde kostennormen bij de industrie, ronduit teleurstellend te noemen. De mogelijkheid voor een rendabele bietenteelt zijn hiermede beneden het minimum gezakt. 3. Nogmaals wees Van der Maas erop dat het in verband met de toepassing van het kontraktenstelsel in 1979 noodzakelijk is om in uiterste beroepsinstantie (indien nodig) de quotum-toedeling v.w.b. de hectares te refereren aan het aantoonbare meerjarige telersbouwplan. 4. "V an der Maas was blij met de uitspraak van het Hof te Luxemburg waarbij werd bepaald dat Engeland de grenzen voor konsumptie-aardappelen moest openen. Het valt te be twijfelen of hiervan nog positieve invloeden voor de prijsont wikkeling van onze oude oogst uit zullen gaan. Voor de toe komst echter zal het wegvallen van deze blokkade ongetwijfeld een stimulans kunnen zijn voor onze aardappelteelt. 5. Tot nu toe zijn er nog geen aanwijzingen die erop duiden dat er minder uienzaad wordt verkocht, dan voorgaande jaren. Dit zou inhouden dat de zo noodzakelijke drastische uienareaal-in- krimping niet wordt doorgevoerd. Van der Maas zei, dat het te betreuren zou zijn, als in deze teeltsektor dit jaar niet de ge wenste zelfdiscipline op zou worden gebracht om het areaal terug te brengen. T ot slot wees Van der Maas erop dat het Produktschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten had gemeld dat de laatste jaren de Nederlandse meelfabrieken gemiddeld 2,— tot 3,— per 100 kg tarwe meer wensten te betalen voor de Franse tarwe omdat in dit produkt een hoger eiwitgehalte aanwezig is, terwijl ook de kwaliteit van het eiwit beter is, met daarnaast een hogere uitmalingsgraad. Hij wees erop dat de Nederlandse maalindus- trie slechts 18% inlands graan van haar totaal benodigde hoe veelheid gebruikt. Met klem pleitte Van der Maas voor hernieuwde pogingen om onze inlandse tarwe van kwaliteit te verbeteren, iets wat te bereiken valt door middel van kweekwerk en teelttechniek. Dan vervalt misschien de noodzaak dat er 55% Franse tarwe door ons broodgraan wordt vermalen. Die 55% vertegenwoordiqt een hoeveelheid die overeenkomt met Vi van onze totale Neder landse produktie. A.J.G. Doeleman, voorzitter; G.P.A. van Nieuwenhuijzen, vi- ce-voorzitter; S. de Visser, vice-voorzitter; R. Hoiting, sekreta- ris; L.J. v. Gastel, kring Schouwen-Duiveland; M.C.J. Kosten, Tholen-St. Philipsland; H.C. v.d. Maas, Noord-Beveland: K. Dees, O. Zuid-Beveland; J. Nieuwenhuyse, W. Zuid-Beveland; I.A. de Hullu, W. ZeeuwsVlaanderen; W. Dekker, plv. Axel; J. Scheele, Hulst; W. v. Veldhuizen, O. en M. Brabant; B.H. Mai- jers, Langstraat; G.J. de Jager, Altena-Biesbosch; J.A. Vogelaar, tuinbouw; C. de Visser, veehouderij; J. Akkermans, P.J.Z.; ad viserende leden: Ir. M. Sanders; mevr. J. Donken; mevr. C.L. Kloet; Z.L.M.-instellingen: Mr. H. van Es; Ing. J. Markusse: M. van Wezel; J.C.B. Priem. Joris Schouten <le voorzitter van het Landbouwschap, heeft gezegd dat de akkerbouw in Nederland meer aandacht van de minister van Landbouw moet krijgen. De kosten in deze sector zijn dermate gestegen dat een verlangen van 4% prijsstijging volledig gerechtvaardigd is. Schouten toonde zich ingenomen met het feit dat Van der Stee in Brussel de Britse minister van Landbouw duidelijk tot de orde had geroepen. Voorts maakte de landbouwschap's voorzitter nog melding van het feit dat deze maand de commissie ontwikkelingssamenwerking regelmatig overleg gaat plegen met vertegenwoordigers van het Ministerie van Buitenlandse Zaken en Landbouw, een bijeenkomst die dan zal worden voorgezeten door de minister van Ontwikkelingssa menwerking Drs. J. de Koning. Het is een erkenning van de arbeid van de landbouwschap's commissie die de activiteiten van het agrarische bedrijfsleven op het gebied van ontwikke lingssamenwerking bundelt.. 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 9