1 Landbouw: speelbal in de EEG Kort verslag vergadering Z.L.M. hoofdbestuur D e landbouw is speelbal van de EEG" aldus de heer A.J.G. Doeleman, algemeen voorzitter van de Z.L.M., in zijn openingsrede. "De raad van landbouwministers is vorige week uiteengegaan zonder overeenstemming te bereiken over de landbouwprijzen voor het jaar 1979/1980. Aangenomen wordt, dat pas in juni van dit jaar definitieve beslissingen zullen worden genomen. Dit lange uitstel wordt veroorzaakt doordat gewacht wordt op de Engelse verkiezingen op 3 mei; nodig geworden na de val van de Britse Labourregering. Ook wordt verwacht dat de datum van de Europese verkiezingen op 7 juni zal worden gepasseerd. Een bijzonder trieste en onrechtvaardige zaak, dat de boeren zo lang in onzekerheid moeten blijven en op deze wijze speelbal worden in het politieke strijdperk van de EEG. T och is een aantal landen met positieve resultaten uit de laatste besprekingen naar buiten gekomen. Door een devaluatie in de groene wisselkoersen met 5% zijn Italië, het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk met'n effektieveprijsverhoging van 5% voor hun boeren naar huis gegaan. Voor Ierland is dat 3%. Frankrijk eist bovendien een ekstra afbraak van de monetair kompenserende bedragen (m.c.b.'s) voor varkensvlees. Onze exportpositie is t.o.v. die landen daardoor verslechterd. I n de afgelopen jaren heeft in de landbouw een schaalvergro- ting plaatsgevonden.die een grote terugloop van het aantal on dernemers tot gevolg heeft gehad. Bovendien heeft een uitbrei ding van de produktie plaatsgevonden. Deze ontwikkelingen voornamelijk in de veredelingssektor hebben onrust bij veel ondernemers tot gevolg over de handhaving van het bedrijf. Door het Ministerie van Landbouw is hierover een nota gepu bliceerd, die weliswaar problemen signaleert, maar vaag is over oplossingen. De veehouderijkommissie van de Z.L.M. zal een advies uitbrengen. D e onderhandelingen over de landbouw C.A.O. zijn nog niet afgerond. Naast de verhoging van de lonen met de stijging van de kosten van levensonderhoud liggen eisen op tafel voor vervroegde uittreding en meer vakantiedagen. De druk naar werktijdverkorting is moeilijk te kombineren met de gekonstateerde behoefte aan personeel, dat niet te krijgen is. Met name in de tuinbouw is dat een groot probleem. Het hoofdbestuur heeft met een en ander veel moeite tegen de achtergrond van slechte ekonomische situatie. Goedgekeurd wordt een voorstel voor een lening voor de financiering van een uitbreiding van de huishoudschool Axel met 3 lokalen in houtbouw. D oor verschillende Z.L.M.-afdelingen (Nw. en St. Joosland) en de kringen Axel en Hulst en de afdelingen Zeeland en Noord Brabant van de Bond van Plattelandsvrouwen werd schriftelijk de verontrusting uitgesproken over de ontstane zorgelijke si tuatie met name in de akkerbouw 'en de fruitteelt. Het hoofd bestuur deelde de zorg volledig. Mede als gevolg van eerdere zuidelijke landbouw maatschappij Hf mmi. Honderd jaar geleden werd "de Sierkan" opgericht, een instelling die tot doel had om in 's Gravanhage konsumptiemelk op de straat te brengen, daarover werd toen als volgt geschreven: "Men zag in de straten van de residentie hier en daar des morgens tussen 7 en 10 uur een oploopje, gevormd door jongens en andere nieuwsgierigen, die een nieuw soort melkwagentje bewonderden waarop 2 grote mooie blinkende geelkoperen kannnen met kranen, en den knecht die dat wagentje beheerde, zodanig in diens werk bemoeilijkten dat de man ternauwernood vooruit kwam". 2 april 1979 te Bergen op Zoom Minister met lege handen! Achter de jongeren akties Nota bedrijfsgrootte en produktiebeheersing Andere zaken Algemene situatie in land- en tuinbouw z. Lm VRIJDAG 6 APRIL 1979 67e jaargang - No. 3476 land- tuinbouwblad Xy «C •- ;M y -v.v.v -X-X-XvSO&OO-X-X-XW •#.-.'*&/ m Jm -.y i VM -X: y, Zyyi xX-I-X imamnmim» -20/m msmmmwm fjj Minister van der Stee staat met lege handen vanwege de harde gulden en onze positieve m.c.b.'s. Niet omdat kostenstijgingen bij de akkerbouw nog door hem worden ontkend. Toch heeft hij bij de Brusselse onderhandelingen vastgehouden aan een prijs verhoging van 2% en niet de door het Landöouwschap ge vraagde 4%. -A. lie ontwikkelingen van de laatste tijd overziend vindt de voorzitter het logisch, dat de onrust in de landbouw sterk toe schriftelijke reakties heeft het dagelijks bestuur van de Z.L.M. met een vertegenwoordiging van de C.B.T.B. en de N.C.B. op zijn uitnodiging een uiteenzetting aan minister van der Stee gegeven van de opvattingen van de Zuid Westelijke landbouw organisatie. Getracht is duidelijk te maken waar de problema tiek zit. Floewel het gesprek als nuttig werd ervaren kon uiter aard niets aan toezeggingen worden verwacht. Er is niets opge lost en de wrevel blijft. Het hoofdbestuur heeft zich op het standpunt gesteld, dat bij het uitblijven van effektieve prijsverbeteringen in Brussel op natio naal nivo kompenserende maatregelen dienen te worden ge troffen. Mogelijkheden zijn er op fiskaal terrein, o.a. verhoging b.t.w.-forfait (toestemming nodig van de EEG), toeslagen W.I.R., beter funktioneren van het ondernemersinkomen voor konsumptie, reservering, investering, struktuurmaatregelen, lastenverlichting (keuringskosten) afzetbevordering, sociale as- pekten, steun bij rassenvervanging en hagelverzekering in de fruitteelt. Door de drie Zuid-Westelijke landbouworganisaties en de agrarische jongerenorganisaties is afgesproken op korte termijn een voorstel voor een pakket aan noodzakelijk geachte maatregelen klaar te hebben. Dit zal binnenkort beschikbaar zijn. Door het Hoofdbestuur wordt het tot nog toe gevoerde beleid van het dagelijks bestuur goedgekeurd. Benadrukt wordt, dat de situatie voor veel agrarische ondernemers in de akkerbouw en fruitteelt zeer benard is. Het dagelijks bestuur dient na te gaan welke andere mogelijkheden er zijn om de overheid van de ernst van de situatie te doordringen. Nagegaan dient te worden of fondsen kunnen worden gevormd, waaruit tegemoetkomingen kunnen worden betaald aan die boeren, die individueel inko mensverlies lijden bij bepaalde aktiviteiten t.b.v. het algemeen landbouwbelang. De jongerenorganisaties zullen doorgaan op de ingeslagen weg van het organiseren van op publiciteit ge richte aktiviteiten, aldus de voorzitter van de P.J.Z. De heer G. Mol - Dieleman te Zaamslag werd benoemd in het bestuur van de Pluimveepraktijkschool te Horst Vervolg op pag. 9 neemt. Dat is niet alleen een gevolg van de onverkwikkelijke situatie op EEG-nivo, maar ook vanwege de situatie in eigen land met o.a. de loononderhandelingen in de verschillende sektoren. "Wij hebben er dan ook geen moeite mee", aldus de voorzitter, "nee, wij staan volledig achter de aktiviteiten van de jongeren, waarin zij de zorgelijke situatie van de Nederlandse land- en tuinbouw kenbaar maken." In Bergen op Zoom was een aktie op het Gewestelijk Arbeids- buro. In West-Zeeuws Vlaanderen wordt het bezoek van mi nister Wiegel en Joris Schouten (verschillende vergaderingen) aangegrepen om hen en het grote publiek te attenderen op de problemen waarmee vooral de akkerbouw heeft te kampen. In dit nummer o.m. Nieuws van de O.V.M. pag. 3 en 4 Over grond en pachtzaken pag. 4 Over Geld en Goed pag. 4 Voor de Vrouw pag. 5 Tuintips pag. 5 Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt pag. 6 Uit het leven van Dr Ir Mesu pag 7 Alles over het trekkerrijbewijs pag. 8 K.N.L.C. Kommentaar pag. 9 April op het zuidwestelijk landbouwbedrijf pag. 10 en 11 Noord-Brabantse loonwerktarieven pag. 12 Z.L.M. kinderkrant pag. 1 3 t/m 16 STOPA aardappelen voor consumptie pag. 23 De verdeling van de suikerquota pag. 24 Tuinbouwklanken pag. 25 Markt- en prijsberichten pag. 27

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 1