19e Paasveetentoonstelling te Etten-Leur J.A. de Buck Donderdag 22 maart j.l. werd in de grootste veemarkthal van West-Noord-Brabant, die te Etten-Leur is, voor de 19e achtereenvoigende maal een Paasveetentoonstelling ge houden. De publieke belangstelling is nog nooit zo groot geweest! Zelfs Belgen kwamen zich op de hoogte stellen van het ter keuring aangeboden vee. Waren er vorig jaar 94 stuks vee opgegeven, ditmaal waren er dat 125. Opnieuw een rekord! Kampioengroep Vader en Zoon Sneep. Algemeen Kampioen Apollo-dochter, eig. fokker: vader en zoon Sneep. Dat dit gebeuren kan uitgroeien tot zo'n bekende tentoonstel ling, vindt zijn oorzaak in o.a. a. Een vooruitstrevend Gemeentebestuur, dat de aanstoot gaf tot de bouw van de veemarkthal en organisator van de Paasveetentoonstelling. b. Enthousiaste inzenders. c. Topslagers die blijvend geinteresseerd zijn in super-kwaliteit vlees en die daarvoor willen betalen. Kundigheid in rund- vee-dikbilfokkerij wordt wel betaald. d. In de regio gevestigde bedrijven die elk jaar weer tal van prachtige prijzen beschikbaar stellen. Op deze Paasveetentoonstelling kregen sommige fokkers en mesters internationale bekendheid. Wie kent b.v. niet de Gebr. A. en M. de Lint, of vader en zoon Sneep, over wie we verleden jaar een artikel in het Z.L.M.-blad plaatsten. Beiden hadden 44 inzendingen! Och zegt Arie de Lint, we hebben er thuis nog zo'n 200, dan kun je ook veel inzenden! Bij de Miss Rund verkiezing, 5 april a.s. te Den Bosch, hopen we er een 60 stuks in te zenden. Het brengt onnoemelijk veel werk met zich mee. Je bent het van jongsaf gewoon. Grootvader de Lint had in de krisisjaren (1880-1890) over de honderd stuks mestvee. Noodzaak dwong ons toen al het aantal stuks vee, middels doelgerichte dikbilfokkerij sterk uit te breiden. Vermeldenswaardig is het feit dat toen bij de Gemeente Rot terdam een tiental jaren geleden de plannen over het 100-jarig bestaan van de Paasveemarkt te herdenken, bleek dat het bedrijf van de Lint vanaf het le jaar onafgebroken 100 jaar lang had ingezonden. Door brand, enige jaren geleden, is de feestelijke herdenking in de veemarkthallen te Rotterdam, afgelast, (dhr. Sneep sr. - waarom zoveel inzendingen? Als je graag in iedere rubriek wilt winnen, moet men veel inzenden!) Het is opmerkelijk dat enige bedrijven, als de beide genoemden, een hele streek, ja zelfs een heel land kunnen aktiveren. De kwaliteit van het aangevoerde vee van vele inzenders ver toonden, vergeleken met vorige jaren, een opgaande lijn. De kwaliteit was zo goed, dat in vele gevallen een le prijs certifikaat kon worden afgegeven. Dit soort bedrijven funktioneren steeds meer als leverancier van basis fokmateriaal. Hun voorlichtende en stimulerende funktie is van veel groter omvang dan voor hands wordt onderkent. Ofschoon het evenaren van hun resultaten voor vele veehouders of -mesters een utopie zal blijven, is alleen het streven naar dat kwaliteits-niveau voor de Nederlandse dikbilfokkerij, niets an ders dan een grootse reklame en exportbevorderend, voor wat betreft superkwaliteit vlees. Hun resultaten grenzen letterlijk aan het ongelooflijke! De inzendingen van beiden op de Belgische Paasveeprijskam- pen, b.v. Antwerpen en Brussel, behoren steevast tot de aller- besten. Resteert ons nog te attenderen op de elegante wijze waarop de Gemeente Etten-Leur, eveneens de marktmeester, de organisa tie en begeleiding, deze Paasveetentoonstelling tot zo'n gran dioos succes maakte. De uitslagen waren als volgt: Vaarzen: Roodb., 0 tot 2 brede tanden. Ereprijs. A. Kavelaars, Langeweg. la. A. Sonneveld, Klundert. Vaarzen: Roodb., 4 en meer tanden. Ereprijs. A. en M. de Lint, Zevenbergen, tevens kampioen roodb., dong mee voor het al gemeen kampioenschap, la. A. en M. de Lint, Zevenbergen. Vaarzen: 2 brede tanden, zwartb. Ereprijs. A. en M. de Lint, Zevenbergen, la. Vader en Zoon Sneep, Willemstad. Vaarzen: 4 en meer tanden, zwartb. Ereprijs. Vader en Zoon Sneep, Willemstad. Na afloop kampioen zwartb. en algemeen kampioen Etten-Leur. Hiermee prolongeerde Vader en Zoon Sneep de titel van het vorig jaar. Buitenlandse vaarzen: 2 brede tanden. Ereprijs. Vader en Zoon Sneep, Willemstad, la. A. en M. de Lint, Zevenbergen, lb. Vader en Zoon Sneep, Willemstad. le prijs groepen A. en M. de Lint /aoder en zeuntje. Vader Kampioen ZX.lVl.-Manifestatie, ver kocht aan A. en M. de Lint te Zevenbergen. Zoon: eig. Fokker J.A. de Buck te Oostkapelle. Buitenlandse rassen: 4 en meer brede tanden. Ereprijs. Vader en Zoon Sneep, Willemstad. Was al tot algemeen kampioene ge kozen te Antwerpen. Werd te Etten-Leur kampioene Buiten landse rassen, la. Vader en Zoon Sneep, Willemstad. Stieren: 0 tot 2 brede tanden. Ereprijs. A. en M. de Lint, Ze venbergen. la. P.A. en A.P. Maris. Heiningen, lb. P. Wijnen. Hoeven, lc. J.A. de Buck, Oostkapelle. Stieren: 4 tot 6 brede tanden. Ereprijs, A. en M. de Lint, Ze venbergen. Tevens kampioen stier te Etten-Leur. la. A. en M. de Lint, Zevenbergen. Zwaarste exemplaar, geslacht gewicht plm. 1700 pond. lb. A. en M. de Lint, Zevenbergen. Algemeen kam pioen Z.L.M. manifestatie 1978. Stieren: 6 en meer brede tanden. Ereprijs. Vader en Zoon Sneep, Willemstad. (Apollo 2) Jonge dieren: Roodb., geschikt voor de mesterij. Ereprijs. Vader en Zoon Sneep, Willemstad. Jonge dieren: Zwartb., geschikt voor de mesterij. Ereprijs. A. en M. de Lint, Zevenbergen, la. A. en M. de Lint, Zevenbergen, lb. J.A. de Buck, Oostkapelle. Zoon van Alg. kampioen Z.L.M. manifestatie 1978. Jonge dieren: Buitenlands ras v.d. mesterij. Ereprijs. Vader en Zoon Sneep, Willemstad. Kampioen: Dikbil. blauwe Apollo-dochter. Eigenaar: Vader en Zoon Sneep. Willemstad. Kampioengroepen: Ereprijs, witte vaarzen, Vader en Zoon Sneep, Willemstad, la. bl. stieren, A. en M. de Lint, Zevenber gen. et is belangrijk om vanaf het begin de voeding van de lammeren in de gaten te houden. Meestal zijn de eerste weken doorslaggevend. Lammeren, die in het begin goed groeien, zullen meestal een voorsprong houden. In de eerste weken is de groei van de ooien afhankelijk van de melkgift. Ofschoon tijdens de drachtigheid, een goede voeding nodig is voor een goede melkgift, betekent dit niet dat daarna de voeding kan wor den verwaarloosd. Een goede weide met voldoende voorjaarsgras is voor melkgevende ooien de beste voeding. Als de weiden niet voldoende gras leveren, is bijvoeren van de ooien met krachtvoer noodzakelijk. Indien het gras als gevolg van sterke regenval langdurig nat blijft, is het aan te bevelen wat droog voer, zoals hooi, te geven. Reeds in de derde week begint de melkgift te dalen. Om snel te blijven groeien moet het lam dan in toenemende mate ander voer gaan opnemen. Vanaf de tweede levensweek gaat het lam aan de topjes van het gras knabbelen en spelenderwijs grassprietjes opnemen (jonge grassprietjes bevatten het meeste eiwit). In deze fase heeft het geen zin de ooien bij te voeren. Het komt de lammeren immers niet meer ten goe de. Als er te weinig gras is, is het beter de lammeren, naar behoefte, apart bij te voeren. Beschutting 0 ndanks het feit dat schapen buitendieren zijn, moeten de lammeren tegen afkoeling worden beschermd. Strobalen of schotten geven beschutting tegen wind en regen. Op deze manier voorkomt men verliezen en wordt de groei van de lammeren bevorderd. Beweiding 1 ndien de weide uitsluitend met schapen wordt beweid, kunnen in een normaal voorjaar gedurende de maanden april en mei per hektare naar schatting 16 schapen m'et hun lammeren worden gehouden. Bijvoeren is dan niet nodig. In de tweede helft van juni neemt de grasgroei meestal af. Deze periode valt samen met een grotere behoefte aan voedsel bij de lammeren, zodat er meer weiland nodig is. Het verdient aanbeveling het land te verdelen in 3 of 4 percelen, zodat men kan omweiden. Stikstofbemesting kan dan per per-^ ceel worden geregeld. Indien er meer gras groeit dan voor diïT dieren nodig is, moet het overtollige gras worden weggemaaid. De lammeren gedijen namelijk slecht in te lang gras. Het gras mag op het moment van inscharen niet langer zijn dan 5 a 8 cm. Eventueel overtollig gras moet worden verwijderd. Gedurende de weidetijd is het van belang de klauwen regelma tig te kontroleren en zonodig bij te snijden. Bestrijding maagdarmwormen an groot belang is het om een te sterke besmetting te voor komen. Dit kan gebeuren door een juiste beweiding. Het is daarom van belang te weten welke percelen sterk en welke minder sterk met wormlarven zijn besmet. Op percelen, waarin vorige zomer of herfst lammeren zijn ge weid, kunnen dit jaar veel overwinterde wormlarven op het gras zijn. Omstreeks juni sterven deze larven af. Daarna zijn deze weiden voor de lammeren veilig. Uit eieren, die in het voorjaar opnieuw met de mest van de ooien op het land komen, ontstaan in de loop van juni wormlarven, waarvan de aantallen in juli en augustus een hoogtepunt bereiken. Het is daarom beter op dergelijke percelen na juni geen lam meren meer te houden. De bestrijding van maagdarmwormen geschiedt in het kort als volgt: - Ontworm de ooien ter beperking van de voorjaarsbesmetting van het weiland direkt na het werpen. - Weidt de ooien met hun lammeren tot half juni op die percelen, waarop de vorige nazomer en herfst geen lamme ren zijn geweid. - Speen de lammeren op een leeftijd van 10-12 weken. Ont worm en verweidt ze vervolgens op die percelen, waar in het voorjaar geen moederschapen met lammeren zijn geweest. Wegens gebrek aan ruimte, kan dit schema niet altijd precies gevolgd worden. Getracht moet worden dit zo goed mogelijk te benaderen. Percelen met een overwinterde besmetting zijn in de eerste helft van het weideseizoen onveilig. In de tweede helft worden de percelen met een voorjaarsbesmetting onveilig. De grens ligt ongeveer in juni. Regelmatig omweiden is bij gebruik van verschillende percelen van belang! 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 9