KORTE WENKEN Jonge agrariërs protesteerden bij het G.A.B. Wintertarwe heeft een oppepper nodig Naar een laat voorjaar! Let op de struktuur C.A.R.-Zevenbergen AKKERBOUW VEEHOUDERIJ Reeds meermalen is vanuit de kring Tholen en St. Philipsland een zorgelijk geluid gehoord van de situatie in land- en tuin bouw. De inkomenspositie van de ondernemers in onze sektor wordt steeds ernstiger aangetast, vanwege de steeds maar blijvend stijgende kosten, terwijl daar geen stijgende ontvangsten tegen over staan. Onze arbeidskosten stijgen minimaal met de prijs- kompensatie, en daar zal het verder zeker niet bij blijven, want ook in onze bedrijfstak komt een vervroegde uittredingsmoge lijkheid. die de totale bedrijfstak geld kost, verder breidt de vakantie wellicht uit en als de werknemers in andere bedrijf stakken hun zin krijgen, gaat men ook nog korter werken voor hetzelfde loon. Direkt als we zelf personeel in dienst hebben, en indirekt als we gebruik maken van de bedrijfsverzorgingsdienst of de loonwer ker en verder als we in de garage komen of bij de ambachtsman, zullen we de nadelige gevolgen daarvan ondervinden. Trouwens de L.E.I. prognose van de akkerbouw in het Z.W.-klei gebied sprak in deze boekdelen. Het is dan ook geen wonder dat vooral de jonge boeren in onze omgeving nogal ongerust zijn over de huidige ontwikkeling. Zij zijn van mening dat het op deze wijze niet door kan blijven gaan als men in de toekomst nog boeren over wil houden. Als zij niet in staat gesteld worden om op een redelijke manier een boter ham in de agrarische sektor te verdienen, zullen zij wel ge noodzaakt zijn om ermee te stoppen. Ander voor hun in aanmerking komend werk is niet of nauwe lijks voorhanden en dus dreigt voor hen de W.W.! Dat was dan ook de reden dat vrijdag j.l. een dertigtal leden van de Regionale Agrarische Kommissie naar het Bergse arbeids bureau trokken, om daar uiting te geven aan hun ongenoegen over het EEG landbouwbeleid en de slappe houding van mi nister v.d. Stee. De voorzitter van de RAK Tholen/West-Brabant Marinus Geuze zette ter plaatse het ongenoegen van de jonge boeren uiteen, tegenover de direkteur van het GAB de pers en een aantal belangstellende Bergenaren. Wij hebben de indruk dat de protestaktie goed was georgani seerd en dat zij wel degelijk weerklank heeft gevonden buiten onze eigen bevolking. Bovendien hebben wij deze aktie als een waarschuwing ervaren aan het adres van de Zuid-Westelijke standsorganisaties om zeker flink aan de bel te blijven trekken en zonodig intern ook akties te overwegen die meer opleveren dan alleen maar een gesprek met de minister, waarin deze begrip toont voor onze problemen, maar die verder weinig onderneemt om de situatie te verbeteren. Wat het werk op de akker betreft valt er weinig schokkends te vermelden. Het weer blijft wisselvallig en zoals het er nu voor staat zal er voor april weinig werk verricht kunnen worden. Voor de vroege aardappelteelt onder plastik zijn de perspektieven o.i. heel erg klein geworden dat deze teelt dit jaar nog wat extra zal opleveren. Trouwens voor vele andere werkzaamheden wordt het een laat voorjaar. Sinds onze vorige bijdrage is er op Walcheren nog heel wat regen gevallen. Er is nog heel weinig veldwerk verricht. Voor het strooien van kiinstmest was de grond ook nog niet berijdbaar. Een enkele kollega heeft op een morgen over een nachtvorst soms wat gestrooid. Vooral voor de wintertarwe zouden we graag in de gelegenheid zijn wat kunstmest te strooien. Dit gewas heeft toch wel een oppepper nodig. Niet een overmatige hoeveelheid maar een gift die zowel van de wortels als van de bovengrondse delen de groei stimuleert. Blijkens grondonder zoek op stikstofgehalte is op veel percelen de N-voorraad aan de lage kant. Het zal er met de overmatige neerslag na de bemon stering zeker niet beter op geworden zijn. De stikstofvoorraad heeft zich verplaatst naar diepere lagen, die voor de huidige beworteling nog niet bereikbaar is. Daarom lijkt een verse be mesting dringend nodig. We hopen nu maar op droog en drogend weer zodat we begin april met de inzaaiwerkzaamheden kunnen beginnen. De struktuur van de grond heeft door de vele regen wel enigszins geleden, vooral op de slempgevoelige grond. Op de niet slemp- gevoelige grond dachten we dat het nog wel meeviel. Slechts een klein laagje is wat verdicht. Daaronder bevindt zich nog een kruimelstruktuur. We zullen wel wat geduld op moeten brengen alvorens de grond goed bewerkbaar is. Naar we vernomen is de grondruil i.v.m. de aanleg van de rondweg Biggekerke nu vrijwel geregeld. Alle betrokken grondgebruikers hebben een overeenkomst geteken'd. Dank zij de inbreng van een oppervlakte grond en de bereidheid van alle betrokkenen, kan daardoor worden voorkomen dat er op min- 6 De maand maart nu zo wat, ten einde is wel een maand geworden met zeer veel neerslag in Zuid-Beveland. Tot en met de 25 ste viel er al 115 mm. Het gemiddelde van de maand maart van de laatste 17 jaren ligt net beneden de 60 mm. Maart 1975 - toch reeds lang als zeer regenrijk bekend - volgt in dit rijtje met 96 mm over de gehele maand op de tweede plaats. Al met al kan het al lang geen vroeg voorjaar meer worden! De struktuur die na de vorst goed voor de dag kwam lijkt door de vele regen er niet op vooruit gegaan te zijn. Voorzichtig zijn met het bewerken is dan ook wel gewenst. Hoe later het in het voorjaar is. hoe minder de natuur eventuele gemaakte fouten nog goed kan maken. Voor de zomergranen, vlas en erwten gaat het nu toch hard tijd worden om deze te kunnen zaaien. Laat zaaien geeft vrijwel steeds een verlaging te zien van de mogelijke opbrengst. Een aantal weken terug is al wat kunstmest gestrooid, hier zijn door de vele regen de risiko's op zoutschade wel een beetje te radikaal verdwenen. Zo het er nu naar uitziet zal op zeer veel percelen voor suikerbieten en uien de kunstmest hetzij kali. fosfaat of stikstof nu gestrooid worden, waarna direkt daarna of al na enkele dagen de bewerking en het inzaaien zal plaatsvinden. 2 a 3 weken wachten om zoutschade te voorkomen zou wel gewenst zijn, maar het snel zaaien zal nu toch van groter belang zijn als het langer wachten. Bij het stikstof geven kan alleen het niet in ééns geven van de totale gift zinvol zijn. In deze periode zijn duidelijk verschillen waar te nemen ter zake van de ontwatering. Er komen streekverschillen voor, soms ook duidelijk per bedrijf of per perceel. Hoe dan ook onze gewassen hebben in de groeiperiode circa 4 mm water per dag nodig. Maar 't is toch noodzakelijk dat bij de uitzaai in het voorjaar de bovengrond voldoende droog is. Maar daarvoor is juist in zo'n periode als nu een goede ontwatering noodzakelijk. Er zijn nogal wat aanvragen geweest om drainage uit te laten voeren. Toch lijkt het dat lang niet overal de drainage en de gehele ontwatering via sloten voldoende is. Op meerdere plaatsen zal dieper draineren en verdere aanpassingen noodzakelijk zijn om in ieder geval de grond als basis van ons bedrijf in het voorjaar voldoende snel droog te laten worden om de hoogst mogelijke opbrengst te kunnen behalen. Iedere dag later zaaien veroor zaakt een lagere opbrengst. We gaan de laatste week van maart in op Schouwen-Duiveland en we moeten stellen, dat er op Schouwen-Duiveland nog niet veel gelegenheid geweest is om voorjaarswerkzaamheden te verrichten. Menigmaal hoor je zeggen "het wordt laat" maar laten we bedenken, dat we vorig jaar, het jaar met hoge kg-op- brengsten ook eerst begin april echt konden beginnen. Toen kwam 10 april de sneeuw en waren we er weer een week uit, zodat vanaf de 3e week van april de werkzaamheden afgemaakt konden worden. Over het algemeen heeft de wintertarwe het abnormale weer van dit jaar tot nu toe goed overleefd. Wel zijn op verschillende percelen soms toch vrij grote plekken waar het gewas verzopen/verstikt is en uitrijden noodzakelijk wordt. Percentsgewijze is de verloren gegane oppervlakte niet groot. Vooral op de lichte slempgevoelige grond komt dit mankement voor. De eerste N-bemesting op wintertarwe is nog niet overal gebeurd, omdat het voor de spuitkar of kunstmeststrooier nog te nat was. Hierdoor zijn er wel verschillende percelen met het vliegtuig gestrooid. Het N-strooien op graszaadpercelen kon ook niet overal op tijd gebeuren door te natte bodemgesteld heid. Te late N-toediening op dit gewas is veelal ongunstig t.a.v. de zaadopbrengst. Van het vorige najaar gezaaide Engels raai- gras zijn er nog wel een aantal percelen verongelukt. Kunnen we eenmaal met de voorjaarswerkzaamheden begin nen. dan is het bij gunstige omstandigheden ook weer vrij snel gebeurd. Met de huidige kapaciteit aantrekkracht en machines, kan in een korte tijd veel gebeuren. We zullen de voorjaars grondbewerking moeten aanpassen aan de omstandigheden. Afhankelijk van de gewenste zaaidiepte moet de bewerking zo oppervlakkig mogelijk zijn. Op vlak geploegd land is het mak kelijker om een regelmatig zaaibed te krijgen, dan op land waar de ploegsneden erg ongeregeld liggen. De voorjaarsgrondbewerkingen zijn van grote invloed op de groei en ontwikkeling van de plant. Door veel bewerkingen wordt de struktuur eerder slechter dan beter. Tracht daarom het aantal sporen te beperken. Kombinatie van werkzaamheden kan dit tot een minimum beperken. Wintertarwe heett nu IN nodig! der efficiënte wijze verder moest worden geboerd wanneer de aanleg van de weg een feit is. Deze week neemt de heer D. Wiskerke afscheid als bedrijfsleider speciaal voor het proefveldonderzoek op de proefboerderij "Rusthoeve". Vooral de oudere kollega's zullen zich nog herin neren dat de heer Wiskerke in de periode 1937 tot 1942 werk zaam was op Walcheren bij de toenmalige Rijkslandbouwvoor- lichtingsdienst. Ook later als bedrijfsleider op het proefbedrijf toonde hij nog altijd bijzondere belangstelling voor de landbouw op Walcheren. Wij wensen vanaf deze plaats de heer Wiskerke nog vele goede jaren toe en dat hij nog lang in goede gezondheid van zijn pensioen mag genieten. Het ziet er niet naar uit dat er binnenkort al bieten worden gerooid GRASZAAD DAT verleden najaar werd behandeld met tramat en nu is uitgewinterd, geeft problemen met een nieuw in te zaaien gewas. Tramat werkt erg lang en is ook nu nog niet uitgewerkt. Op deze percelen kunt U alleen maïs of suikerbieten zonder schade uitzaaien. Voor alle andere ge wassen is het risiko te groot. DIEPE GRONDBEWERKING met een ploeg op zwaar dere grond in het voorjaar geeft maar heel zelden een goed resultaat. De grond blijft te stug liggen en U krijgt geen goed zaaibed. Beter bevalt een bewerking met de triltand- kultivator waarbij, als de grond het toelaat, steeds iets dieper gewerkt wordt. Voor de meeste gewassen is een diepe voor jaarsbewerking ook niet gewenst. Voor maïs moet U wel wat dieper zijn maar zorg er voor geen taaie natte grond boven te rijden. HOE LA TER HET voorjaar, hoe meer uw vakmanschap op de proef wordt gesteld om niet "te vroeg", als de grond nog te nat is, te beginnen. Want grond die in het voorjaar wordt bedorven, geeft bijna zeker een slecht tot matig gewas. Wachten en wachten tot uw perceel droog is! Laat U niet door de buurman verleiden om te vroeg te beginnen. De natuur laat zich toch niet dwingen. ER ZIJN VELE goede bestrijdingsmiddelen. U kunt het elke dag in vakbladen en brochures lezen. Technische ge gevens staan er altijd volop bij. A Heen de prijs van de mid delen ziet U nooit staan. Gaat U een nieuw middel proberen of laat U de loonspuiter er mee spuiten, vraag dan eerst eens wat het per ha gaat kosten. Informeren naar de prijs kost niets. Een tegenvallende rekening kost nachtrust en meestal te veel geld. "Koop"geen kat in de zak. BIJ HET AFLEVEREN van aardappelen moeten de aardappelen goed op temperatuur (12-20 graden Celsius) zijn. Bij te lage temperatuur krijgt U gauw siootblauw, wat enige tijd na het sorteren zichtbaar wordt. Zorg dat de aardappelen zelf door en door op temperatuur zijn en niet alleen de thermometer die in de aardappelen staat. Maak een goede en tijdige afspraak met uw afnemer, dat kan veel "stootblauw" voorkomen. NATUURLIJK MOET er in het voorjaar veel drijfmest worden uitgereden. Wanneer U met overleg te werk gaat, is dit een aangelegenheid waar geen enkel weldenkend mens bezwaar tegen zal maken. Anders wordt het wanneer U de straat bevuilt en drijfmest tijdens een verkeerde wind vlak bij een woonkern op een perceel brengt. Vraag niet om moeilijkheden en voorkom het onnodig verspreiden van stank. ER ZIJN NOG steeds veehouders die hun koeien in het voorjaar langer op stal houden om meer te kunnen maaien en in te kuilen. Eigenlijk een rare zaak. Het melkvee op stal kuilvoer geven en dan weer meer maaien om van dit gras kuilvoer te maken. U kunt tijd en geld besparen door dit gras door het vee zelf af te laten grazen. Nog steeds is de koe de goedkoopste "maaimachine". ELK JAAR ZIJN er in het voorjaar kuilen die warm wor den. Wanneer op uw bedrijf een warme kuil voorkomt, is het wel nuttig om zich af te vragen wat de oorzaak kan zijn. Bijna altijd wordt broei veroorzaakt door onvoldoende vas- trijden van het produkt. Een te snelle grasaanvoer, waar door de gras lagen te dik worden, maakt het voor elke trek ker onmogelijk om een kuil te krijgen die niet gaat broeien.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 6