Maak bij samenwerking gebruik van de bijdrageregeling! D, D iegene die samenwerkt of gaat samenwerken, kan een bij drage Krijgen mits hij de samenwerking schriftelijk vastlegt voor een periode van tenminste 6 jaar, mits hij de samenwerking is aangegaan na 1 januari 1973 en kiest voor een bepaalde rechts vorm. Dit hoeven niet alleen ingewikkelde kontrakten te zijn zoals een vennootschap onder firma, een maatschap, of een koöperatieve vereniging, nee, ook de doodgewone overeen komst is voldoende, verder moeten de deelnemers zich ver plichten een gezamenlijke administratie met betrekking tot de samenwerking te zullen voeren. Let wel, ook fruitteeltbedrijven, die samenwerken, kunnen bijdragen verkrijgen. N ee, dat is niet nodig. Zij kunnen eigendom zijn van de samenwerkenden afzonderlijk en ingebracht worden in gebruik en genot in de samenwerking. aD e samenwerking dient betrekking te hebben op het gehele bedrijf b.v. 3 bedrijven gaan samenwerken met alle machines en werktuigen en arbeid die op de bedrijven aanwezig zijn. De werktuigen kunnen eigendom van het samenwerkingsver band zijn, maar ook is het mogelijk dat een gedeelte eigendom is van het samenwerkingsverband en het overige (b.v. de trekkers) in het samenwerkingsverband in gebruik en genot wordt inge bracht dus het eigendom blijven van ieder bedrijf afzonderlijk. Een andere mogelijkheid is indien het voor deze 3 bedrijven niet verantwoord is dat een 6-rijige bietenrooimachine wordt aan geschaft dat door deze 3 bedrijven deelgenomen wordt in een bietenrooikombinatie met de loonwerker in een verantwoorde eenheid. Dan is het wel gewenst hiervoor een kontrakt te sluiten voor minimaal 6 jaar, zodat men aan de voorwaarde voldoet die aan een dergelijk samenwerkingsverband wordt gesteld. D uidelijk dient naar voren te kómen dat: D e bijdrage per punt is 20 Vi cent en 1.871 per deelnemer tot een maximum van 5 deelnemers. Dit is 9.355. D e bijdrage die men ontvangt is belastbaar en komt dus bij het inkomen. De bijdrage mag hiertoe uitgesmeerd worden over 6 jaar. D, D it citaat - van een andere gezaghebbende deskundige - spreekt boekdelen. J. Markusse I Opruimen restanten suikerbieten en voederbieten N.B. Er wordt gewerkt met omdat in de EEG gewerkt wordt met rekeneenheden, waarvan de waarde kan wisselen. Wat betekent dit voor de eerder genoemde voorbeelden? Samenwerken, waarom nou? ndien we bezien hoe de bewerkingskosten op onze ak kerbouwbedrijven zijn gestegen, waartoe de arbeidskosten, de werktuigkosten en het werk door derden behoren, dan schrik je. Deze bewerkingskosten zijn niet ver meer verwijderd van 50% van de totale kosten. Iedere ondernemer zal daarom na moeten gaan of deze bewerkingskosten zijn te beperken: of door een beter op elkaar afstemmen van bouwplan, arbeidsbezetting en mechanisatie; of door het samenwerken met arbeid en machines; of door het samenwerken met de loonwerker, dan wel het inschakelen van de loonwerker. Hij zal zich af moeten vragen: of hij samen WIL en KAN werken; of hij beseft dat samenwerking gemaakt wordt door men sen; of hij beseft dat samenwerking voordelen op kan leveren door vergroting van het arbeidsinkomen; of hij kan GEVEN en NEMEN. Bijdrage bij samenwerking te verkrijgen! Moeten de werktuigen eigendom zijn van de samenwerking? Waarop moet de samenwerking dan betrekking hebben? bD e samenwerking dient betrekking te hebben op één of meer onderdelen van het bedrijf b.v.: 4 bedrijven werken samen op het gebied van de teelt van aardappelen, suikerbieten en uien met hun machines en arbeid. Zij hebben in gezamenlijk eigendom een rotorkopegge, een aardappelplanter, een aardappelfrees, een aardappelrooier, een boxenvuller, een transporteur, een opzetstuk voor het rooien van uien, een precisiezaaimachine. Alle overige machines van een ploeg tot een trekker benodigd voor de teelt van de genoemde gewassen worden in gebruik en genot in het samenwerkingsverband ingebracht en blijven ei gendom van de respektievelijke maten, terwijl voor het geza menlijk rooien en het transport van de suikerbieten een werk- tuigenkombinatie opgericht kan worden met b.v. 18 personen i.v.m. de meest ekonomische bedrijfsvoering. Een onderdeel van een bedrijf is dus een bepaalde produktietak van ploegen tot en met oogsten. Van de hierboven genoemde samenwerkingen zijn er de laatste jaren verschillende ontstaan. Aan welke eisen moet de samenwerking voldoen? a. de werktuigen gemeenschappelijk gebruikt worden; b. de inzet van de arbeid door alle samenwerkende bedrijven gemeenschappelijk geschiedt; c. de produktieplannen van de samenwerkende bedrijven op elkaar afgestemd worden. Naar onze mening zal bij iedere samenwerking aan alle drie bovengenoemde eisen worden voldaan, anders is er immers van geen volledige samenwerking sprake. Verder zal men moeten kupnen aantonen dat de op de bedrijven aanwezige produktie- faktoren (natuur, arbeid en kapitaal) ekonomisch verantwoord aangewend worden, terwijl de aanwezige of aan te schaffen machines geheel of nagenoeg geheel op de samenwerkende bedrijven voor anderen ^een Joon werk mogen verrichten. Hoe groot dienen de deelnemende, bedrijven te zijn? derwinning op bepaalde bedrijven dus hooien en inkuilen die nen de onderdelen tenminste een omvang van minimaal 25.000 punten te hebben. De puntentelling wordt gebaseerd op de laatste meitelling. Hoe is dit puntensysteem opgebouwd? (per ha of per stuk) granen, groenvoedergewassen, peul vruchten en handelsgewassen 350 pnt. hakvruchten witlof voor telen 700 pnt. grasland 200 pnt. melk- en kalfkoeien200 pnt. overig rundvee (exkl. mestkalveren) 60 pnt. mestkalveren 30 pnt. fruit en zaaiuien2.000 pnt. groenten en tuinbouwzaden, gladiolen 3.000 pnt. bloembollen (exkl. gladiolen), kleinfruit en bloemen6.000 pnt. zaaiklaar verhuurd land50 pnt. Voorbeeld I Bedrijf A gaat volledig samenwerken met bedrijf B met alle werktuigen. De bouwplannen gezamenlijk zijn als volgt: 20 ha hakvruchten 20 x 700 pnt. 14.000 pnt. 4 ha zaaiuien 4 x 2000 pnt. 8.000 pnt. 30 ha graan en handels gewassen 30 x 350 pnt. 10.500 pnt. Totaal aantal punten 32.500 pnt. Zij voldoen aan het minimum aantal punten. Voorbeeld 11 Twee of meer bedrijven gaan samenwerken bij de teelt van aardappelen. 25.200 punten komen overeen met 36 ha aardap pelen. Het gaat hier dus om het gezamenlijk ploegen, eggen, poten, rooien en transport voor en van de aardappelen. Voorbeeld III Acht bedrijven werken samen op het gebied van de gladiolen- teelt van ploegen tot het transport met een gezamenlijke op pervlakte van 15 ha. Dat betekent 15 ha x 3.000 punten 45.000 punten. Zij voldoen aan het minimum aantal punten. Welke bijdrage wordt verleend? De maximum uitkering is 26.847. Voorbeeld I deelnemers punten Totale bijdrage Voorbeeld II deelnemers punten Totale bijdrage Voorbeeld III deelnemers punten Totale bijdrage 2 x 1.871 32.500 x 20,50 cent 4 x 1.871 25.200 x 20,50 cent 8 (max. 5 x 1.871) 45.000 x 20,50 cent 3.742 - 6.662 10.404 7.484 -5.186 l5.é7ö 9.355 - 9.225 18.580 WAAR MOET DE AANVRAGE WORDEN INGEDIEND EN WELKE STUKKEN MOETEN BIJ DE AANVRAGE WOR DEN OVERLEGD? De aanvrage moet worden ingediend bij de distriktsbureauhouder in Uw gebied. Bij de aanvraag moet worden overgelegd: 1. een afschrift van de samenwerkingsovereenkomst; 2. een opgave van de deelnemers, de bouwplannen en de omvang van de bedrijven of de onderdelen daarvan, die in het samen werkingsverband vallen. WANNEER MOET MEN DE BIJDRAGE TERUG BETA LEN? Indien binnen 6 jaar na het verlenen van de bijdrage de sa menwerking wordt beëindigd, dan wel de deelnemers hun ver plichtingen niet nakomen, moet men de bijdrage terugbetalen, vermeerderd met een boete van 10%. WIE KOMEN NIET IN AANMERKING? Die samenwerkingsverbanden, waarvan één of meer deelne mers reeds een bijdrage hebben ontvangen in het kader van eerdergenoemde regeling samenwerkingsvormen komen niet meer in aanmerking voor een bijdrage. Belasting? Konklusie eze bijdrageregeling biedt financieel perspektieven. Velen hebben er gebruik van gemaakt. Nog veel meer kunnen er gebruik van maken. Alleen om wille van de bijdrage? Geen sprake van! Waarom dan wel? Omdat het overduidelijke bewijs er ligt, bij Uw buren, Uw kennissen, Uw vrienden dat samenwerking voordelen biedt. En die bijdrage dan? Nou, die wordt ervoor gegeven, omdat men de samenwerkingen wil stimuleren. Indien U voordeel ziet in samenwerking, maak dan gebruik van de regeling. Onze voorlichters zijn bereid samen met betrokkenen de beno digde kontfakten op te stellen. e gezamenlijke deelnemende bedrijven in de samenwerking dienen een omvang te hebben van tenminste 25.000 punten. Ook indien op onderdelen wordt samengewerkt voor bijvoor beeld de teelt van bieten of aardappelen of gladiolen, de voe- O p 6 maart is weer een voorstel van wijzigingen voor de Inkomstenbelasting bij de Tweede Kamer ingediend. Reeds in november van vorig jaar was bekend gemaakt dat dit zou gebeuren, maar zo u weet malen ambtelijke molens langzaam en dat tussen aankondiging en voorlegging van een wetsontwerp slechts 4 maanden verlopen is geen bij zonderheid, in elk geval niet in ongunstige zin. Men kan relativerend zeggen dat hier spoed achter gezet is. Het gaat er dan ook om het oneigenlijk gebruik van de wet door hantering van aftrekmogelijkheden van rente de pas af te snijden. Konkreet gezegd bevat het voorstellen tot wijziging van: - de aftrekbaarheid van vooruitbetaalde rente - de aftrekbaarheid van meegekochte (obligatie) rente - de aftrekbaarheid bij beleggingen in buitenlands onroe rend goed - regeling inzake het fiktieve rendement van aandelen in buitenlandse beleggingsmaatschappijen De wetswijzigingen zijn bedoel om zgn. "konstrukties" tegen te gaan. Het gaat vooral om rente-konstrukties. Voor rente-aftrek geldt namelijk, dat rente aftrekbaar is in het jaar waarin deze wordt betaald, ook als deze rente be trekking heeft op toekomstige jaren, althans indien het niet betreft rente in de bedrijfssfeer. En op dat punt werden "konstrukties" gemaakt. Een voorbeeld hiervan hebben wij vorig jaar nog aange troffen in een advertentie die onroerend goed in Amerika aanbood. Het ging daarbij om twee punten hiervoren genoemd. Er moest volledig vóóruit worden betaald en het betrof buiten lands onroerend goed. Hoewel de minister beweert dat reeds onder de thans heer sende bepalingen aftrek in zulke situatie niet mogelijk is, worden thans veel stringenter eisen gesteld. H et wetsontwerp heeft ook al een naam meegekregen. Het wordt aangeduid als de "reparatiewetgeving". Repare ren is nodig als er iets versleten is. En dat is ook het geval met de Inkomstenbelasting. De wet voldoet niet meer aan het doel een rechtvaardige belastingheffing te bewerkstelligen. In en buiten fiskale kringen is het besef gegroeid dat in een groot aantal situaties de bedoeling van de wetgever niet meer voldoende tot haar recht komt. Professor van Dijck heeft vorig jaar bij gelegenheid.van het 25-jarig bestaan van de opleiding voor belastingdeskundige het aldus gezegd: "Het is niet nodig duidelijk te maken, hoe verziekt de In komstenbelasting is. Iedereen weet hoe kwetsbaar vele wet telijke bepalingen zijn, welk gebruik en misbruik er van kunnen worden gemaakt, hoe slecht het inkomensbegrip onder de beproeving van het zeer hoge progressieve tarief zijn funk tie als maatstaf van draagkracht vervult". De inkomstenbelasting wordt als de "reparatiewetgeving" aanvaard; en hieraan behoeft men niet te twijfelen, weer ingewikkelder, weer moeilijker uit te voeren. Dringend noodzakelijk is het dat er een inkomstenbelasting komt, die in zijn opzet principieel wordt gewijzigd, die in eenvoudige en duidelijke bewoordingen is gesteld en die wat tarief betreft meer beantwoordt aan de zedelijke normen van belastingplichtigen, zodat geen "konstrukties"meer worden opgezet om onverantwoorde belastingheffing te ontgaan. Paauwe Om misverstanden te voorkomen wijzen wij erop dat hetgeen in ons blad van 23 maart j.l. stond vermeld over het spruitvrij hebben van voederbieten per 1 april' ook geldt voor de provincie Zeeland. Per 1 april dus geen voederbieten meer in voorraad waaraan spruitvorming voorkomt. 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 3