VOOR VRon w VERSLAG KURSUS E.V.A.V. TP® el® IltlD fDIDElI 11 ID Een wereldkonferentie van jonge boeren V H et werken in een werkgroep van 100 man is namelijk niet bevorderlijk voor het leggen van kontakten en het uitwisselen van denkbeelden over bijv. de opleiding van de jonge boer. Waar duidelijk wel behoefte aan was. D, E en wereldkonferentie met zowel mensen uit bijvoorbeeld de Filippijnen alsook uit de Verenigde Staten. Zijn er dan nog W e buigen ons hoofd over de zaken rond de Pachtwet en ook dit is een onderwerp dat zeker een morgen waard is, evenals de bedrijfsbegroting. Rechten en plichten, wetten en sankties, wel ke bedrijfsvormen en bedrijfsfinancieringen; het was goed dat er tussen elke kursus veertien dagen ruimte zat, zodat we thuis, samen met manlief nog eens rustig de zaak konden bespreken en ons nog eens konden verdiepen in de getallen van het voor beeldbedrijf. Ondertussen had de winter dusdanig toegeslagen dat de beslissing moest worden genomen de kursus niet door te laten gaan. Al zijn we wel gewend om van gladde erven af te rijden, van ijzel hebben we niet terug. Dus werd deze veertien dagen uitgesteld. De belastingen hadden we al gehad. 2 lessen was zeker niet teveel, er waren zoveel verschillende tarieven bij B wat moeten we ons hierbij voorstellen? ^r^^:^f^de!en n'e,°mheen W" AKTIVITEITEN AGENDA V an 3 tot 8 maart vond in Parijs de tweede wereldkonfe rentie van jonge boeren plaats. Uit 44 landen ontmoetten jonge boeren elkaar om van gedachten te wisselen over de plaats van de boeren in de veranderende plattelandssa menleving. O Een E.V.A.V.-kursus. Wat is dat, wat betekent het? E.V.A.V. is de afkorting van Ekonomische Vorming Agrarische Vrouwen. 30 MRT. - FIJNAART Spel-avond: Levend Ganzebord. Om 19.30 uur in de Witte Roos, o.l.v. de nieuwe bestuursleden. 31 MRT.-3C.J.O. Volleybaltoernooi. Vanaf 10.00 uur in de Sporthal aan de Nassaulaan te Middelburg, 's Avonds: kabaretgroep Kwartoverelf disko in de konsert/gehoorzaal, Singel straat 13, Middelburg 5,— p.p.) 6 T/M 8 APR. - GOES/NOORD-BEVELAND Video-doe-weekend te Aardenburg. Opgave vóór 1 april bij Cora (01108-551en/of Helma (01198-409). 6 APR. - 'SHEER ABTSKERKE Boogschieten. Om 20.00 uur in de Korenbeurs te 's- Heerenhoek. Inschrijfgeld: 5,— p.p. 13 APR. - SCHOUWEN-DUIVELAND Film/praatavond over vooroordelen. Om 20.00 uur in De Zeeuwse Herberg te Zierikzee. 16 APR. THOLEN Een dagje vissen. Opgave bij Wim van Engelen (01667-794). 19 APR. - PROVINCIAAL Extra bestuursinstruktie-avond. Om 19.30 uur in De Draak te Bergen op Zoom t.b.v. nieuwe bestuursleden en voorzitters. 20 APR. - ZEVENBERGEN Dropping (samen met de K.P.J.) 20 APR. - THOLEN Bezoek bierbrouwerij. Opgave bij Wim (01667-794) 21 22 APR. - BLADEL Uitwisseling met P.J.G.U.-afdeling Oudewater. 28 APR. - 'S-HEER ABTSKERKE Koninginnedag op het "befaamde weitje" in 's-Heer Ab.tskerke. REKT1FIKATIE: SCHOUWEN-DUIVELAND Uitwisseling met P.J.G O.-afdeling Haarle wordt: 18, 19 en 20 mei! Opgave vóór 2 april bij Peter de Vrieze, 01117-268. Met ons achten waren we vanuit Nederland naar Parijs gespoord om ons steentje erin bij te dragen. Eunten van overeenkomst, zo vraag je je af als je bedenkt dat ijvoorbeeld in Gabon het transport bij gebrek aan wegen het punt van gesprek is bij de ontwikkeling van het platteland? Het antwoord is ja! En wel als het gaat om de ontvolking van het platteland, met dit verschil echter dat het in de westerse wereld om 1 a 2% gaat (van 5%) terwijl in de derde wereld 6 a 1% (van de 70%) de landbouw verlaten en zich in steden ophopen. Hiervan werd dan ook gezegd dat het beleid erop gericht moet zijn de ontvolking van het platteland tegen te gaan. Dit kunnen we bereiken door: a) Voldoende honorering van de produkten. b) Ekonomies zwakke gebieden steun geven. c) De bedrijfsovername geen struikelblok te laten zijn om boer te worden. d) De ontwikkelingslanden een kans geven op de westerse markt. Van vitale betekenis werd hierbij de beroepsopleiding gezien ns land bijvoorbeeld, waar de beroepsopleiding in vergelij king tot derde landen op een hoog peil staat zal een rol kunnen vervullen door in ontwikkelingslanden met z'n kennis jonge mensen op te leiden zodat deze mensen op hun beurt deze kennis weer uit kunnen stralen naar hun omgeving. Ook de uitwisseling tussen jónge boeren in de verschillende landen zou bevorderd moeten worden, dit als sleutel tot een goede beroepsopleiding in ontwikkelingslanden. Op het kongres deelde de Franse minister van landbouw mee, dat hij 1000 beurzen voor stages beschikbaar had gesteld. (Een goed voorbeeld doet goed volgen.) Wat de specifieke tegenstelling ontwikkelde wereld - ontwikke lingslanden betreft werd het volgende opgemerkt. De westerse wereld zal zijn markten open moeten stellen voor produkten uit ontwikkelingslanden. Op dit moment loopt het verdrag van Lomei 1 af en wordt gewerkt aan Lomei 2. Dit is een overeenkomst tussen EEG en ontwikkelingslanden waarin ge regeld wordt hoeveel produkten de EEG vrij binnen mogen komen of hoe hoog het heffingspercentage moet zijn. a) dat het niet ten koste mag gaan van alleen de landbouw in de EEG. b) dat niet enkele mensen of multi-nationals, die in de derde wereld met goedkope arbeidskrachten hun produkten ma ken, er beter van worden, maar de bevolking in z'n totaliteit. erder werd gesteld dat de defensieuitgaven in schril kontrast staan met wat er voor landbouw uitgetrokken wordt, de defen sieuitgaven zijn namelijk lOx zo hoog. Jongerenorganisaties moeten zich onafhankelijk kunnen op stellen van overheden en standsorganisaties. Dit alles is vervat in een aantal resoluties waar een ieder het zijne mee kan doen. Het is daarbij goed dat er gewezen wordt op het belang van een optimaal funktioneren van de plattelands gemeenschap daar deze politiek gezien steeds oninteressanter wordt. Maar als de deelnemers aan zo'n konferentie alleen voor het doen van verklaringen zouden komen en niet voor diskussie dan zou ik niet voorop lopen. Wantje praat over een ontwik keling waar wij als plattelanders onze mening over hebben. Hierin sturen is een moeizame bezigheid maar het is de moeite waard. Zo'n konferentie draagt tevens bij tot begrip voor eikaars situa tie, mede doordatje zelf in de gelegenheid bent om met elkaar in kontakt te treden. We haddèn gehoopt dat hiervoor meer mo gelijkheden in het programma opgenomen zouden zijn dan dat er nu waren. Wij hebben dan ook als voorwaarde aan de derde wereldkon ferentie gesteld dat de werkgroepen veel en veel kleiner moeten zijn. En beslist niet groter dan 20 deelnemers. Dit zou misschien enige organisatorische problemen opleveren maar die welke volgens ons wel op te lossen zijn. Hetgeen kan leiden tot een efféktievere week waarna meer mensen met een tevreden gevoel naar huis gaan dan nu. In ieder geval een week waar programmatisch meer aandacht aan bovengenoemde zaken worden besteed. Als er nu een konklusie getrokken mag worden zou ik willen zeggen dat ondanks de grote tegenstellingen er begrip is met geluiden tot verbroedering. Als tenminste de juiste mensen hun land vertegenwoordigen, d.w.z. mensen wiens belang het belang van het volk is. Hopende dat dit alles werkelijkheid gaat worden, groet ik eenieder, Niek Vos (PJGN-NAJK) onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. A.W. de Jonge-Jansen, Bosdijk 1, 4493 PD Kamperland. tel.:01107-610 gehouden in de winter 1978-1979 voor de agrarische leden van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen van de Afdelingen Steenbergen-Dinteloord. D eze kursussen, georganiseerd door de S.E.V.-sters van de Z.L.M. draaien al weer enige jaren in Brabant en Zeeland. Ieder jaar wordt bekeken in welke hoek van het Z.L.M;-gebied er behoefte is aan zo'n kursus, en dan gaan mevr. Middelkoop en mevr. van Maldegem in samenwerking met de agrarische kommissies aan het werk. Zo startten wij in oktober '78 zowel in het land van Heusden en Altena als in de Zuid Westhoek van Noord-Brabant met een kursus. Omdat ik in Steenbergen de kursus meedraaide, zal dit verslag ook vanuit die hoek geschreven worden, maar ik stel me voor dat er weinig verschil tussen zal zijn geweest. Het programma was in elk geval hetzelfde. Alleen het aantal kursisten niet. In Altena waren er 33 en in Dinteloord-Steenbergen waren er 17. 13 lessen en een ekskursie. Het is een hele winter lang. Nu het voorbij is en ik de stencils die we iedere les kregen nog eens doorkijk zie ik pas wat een geweldige hoop informatie we ei genlijk hebben gekregen èn doorgewerkt! Allereerst startten wij op 11 oktober met de heer Oggel die sprak over het onderwerp "Agrariër nu en morgen". Dicht bij huis en dus een onderwerp dat allen aanspreekt. We worden er dagelijks mee gekonfronteerd. Met die boer dan. De Ruimtelijke Ordening is weer wat verder van ons bed zo lang we er niet mee te maken hebben, maar ik dacht dat het heel goed was om ook bij dit onderwerp een ogenblik stil te staan. Als je eenmaal met bestemmingsplannen te maken krijgt zul je wel degelijk moeten weten hoe de zaken in elkaar zitten. We zijn al aan de derde les: Diensten en instellingen in de land- en tuin bouw. Het waren er meer dan we wisten,"en we kwamen tot de ontdekking dat er ook best eens een vrouw in al die besturen van die koöperaties zou passen. Zo'n kursus, je steekt er toch veel van op! bedrijfsvoering, bedrijfsbeëindiging en overname. Het was niet gemakkelijk, maar al krijg je maar een beetje meer inzicht in deze zaken dan is het de moeite zeker al waard. Ook de sociale wetgeving waarvan binnen de landbouw meer en meer gebruik gemaakt wordt was een les. Wij zijn mevr. Mid delkoop toch dankbaar dat zijn ze keurig voor ons op een rijtje zette, want de helft wisten we nog niet. Dat we niet buiten de EEG "kunnen wisten we, al hebben we moeite met verschillende zaken, en een kursus voor boerinnen zou dan niet kompleet zijn wanneer dit over geslagen zou wor den. e dertiende les. De notaris, over huwelijksgoederenrecht. Wanneer het met humor gebracht wordt, kan je er nog mee lachen ook. Aan het einde van deze kursus zat nog een ekskursie. Een eks kursie vind ik altijd uitgaan en leren tegelijk, het nuttige met het aangename kombineren. We gingen naar het bloemenbedrijf van de fam. Dekker te Sprang-Capelle. Uit ervaring wist ik dat we op een goede middag konden rekenen want mevr. Dekker heeft de gave heel goed over hun bedrijf te kunnen vertellen. Met dit bezoek werd de kursus afgesloten. Volgend jaar 4 lessen boekhouden zal geen overdadige luxe zijn. ij elk geschrijf en iedere diskussie hoort een samenvatting of een terugblik om de waarden te bepalen. Evaluatie heet dat tegenwoordig. Ik dacht er dit van (en als het er niet mee eens bent, laat het ons - met ons bedoel ik de agrarische kommissie - dan horen): Boerin zijn is meer dan alleen met die boer getrouwd zijn. Zij zal immers mee moeten kunnen praten over het bedrijf en het mee moeten kunnen besturen. Wanneer je na gaat wat tegenwoordig van een boer gevraagd wordt om zijn zaak goed te kunnen runnen dan dacht ik dat de inbreng van de boerin, het samen praten en beslissen een heel goede zaak is. Daarom zijn ook de E.V.A.V.- kursussen een heel goede zaak. Komt er één in uw hoek, zie dat u er bij komt, u kunt er alleen maar wijzer van worden! Sien Overbeeke - Breure. In Sprang-Capelle (kultureel centrum) wordt 24 april de provinciale jaarvergadering Noord-Brabant van de Bond van Plattelandsvrouwen gehouden. Om tien uur 's morgens begint daar een afwisselende dag, zó af wisselend dat nog-niet-leden daar ongetwijfeld een goede indruk kunnen krijgen van de aktiviteiten van de bond in Brabant. De dag begint met openingswoord, verslag van de sekretaresse en penningmeesteresse en de kaskom- missie. Dan volgen er korte praatjes over 't jaar van het kind, Voorlichtingsflitsen van een diskussieleids- ter, en het ZLM-journaal. Er komt een bestuursver kiezing aan de orde: twee ervaren bestuurders treden af, mevrouw A. Bom (presidente) en mevrouw C. Overbeeke en ook het H.B.-lid mevr. A. Leys treedt af 's Middags is er een erg origineel programma. De heer Nol van Roessel, een echte Brabander, spreekt over "De'n contente Mens". En dat zal zeker het beluis teren waard zijn. AdJ. 23

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 23