Agrarische export H et is een zware opgave om de helft van onze agrari sche produktie in het buitenland af te zetten. Het is dan ook zo dat ondanks de gunstige resultaten op de export markt wij met verschillende knelpunten te maken heb ben. Knelpunten wat betreft de ongunstige konkurren- tieverhouding met verschillende andere E.E.G.-landen. De overheid zal hierop positief moeten inspelen om deze knelpunten op te heffen. Zo is het voor ons onbegrijpelijk, dat de bijdrage in de keuringskosten vorig jaar niet direkt is ingevoerd, maar in het kader van Bestek '81 naar half '79 is opgeschoven, terwijl pas in 1981 de volle 80 miljoen boven water komt. D e gezamenlijke belangen die wij hebben bij de afzet van onze produkten kunnen wel eens uitgaan boven de soms tegenstrijdige opvattingen of belangen van de ver schillende afzetsystemen. Dat geldt dan ook voor de pro ducent in zijn verhouding tot zijn afzetorganisatie. Als wij spreken over traditie en gewoontes dan zijn die er zeker bij de afzet van verschillende landbouwprodukten. VANUIT DE Z.L.M. GEZIEN zuidelijke landbouw maatschappij De tijd is weer aangebroken dat de ruwe ploegsneden worden fijngemaakt om daarna in dat hopenlijk goede zaaibed als het ware een nieuw boerenjaar te beginnen. Aan de boeren zelf zal het veelal niet liggen of zo'n trip van zaaien tot oogsten suksesvol wordt beëindigd. Tussen start en finish is de weg helaas bezaaid met voetangels en klemmen. Het onderste regeltje in de boekhouding wijst daar nog eens dringend op! Afgelopen dinsdag is er een dag voor agrarische ex port georganiseerd door het agrarische bedrijfsleven. De agr-business, om dat woord ook maar te gebrui ken, had in 1978 een positief exportresultaat van ƒ8.3 miljard. Een positief resultaat, verkregen doordat de land- en tuinbouw voor ƒ18.2 miljard heeft geïmporteerd en voor ƒ26.5 miljard exporteerde. Dit resultaat steekt wel bijzonder gunstig af tegenover het negatieve re sultaat van de in- en uitvoer van het totale Neder landse bedrijfsleven ter grootte van ƒ6.2 miljard. Redenen genoeg om een agrarische exportdag te or ganiseren, waardoor het mogelijk is geweest ons ook naar buiten te presenteren. Jammer dat zich zo weinig leden van de vaste kamerkommissie voor landbouw onder het gehoor bevonden. Het blijft een moeilijke zaak om ons voldoende krachtig naar buiten te pre senteren. Teveel ervaren wij dat allerlei negatieven reakties de boventoon voeren als het gaat om de landbouw, en dat de rol die de landbouw speelt voor de nationale ekonomie onvoldoende erkend wordt. Zware opgave VRIJDAG 30 MAART 1979 67e jaargang - No.3475 Z.l.m. tuinbouwblad Hierdoor is de landbouw in de steek gelaten en spant de overheid het paard achter de wagen. Want ook voor de overheid geldt dat de kost gaat voor de baat. In andere landen is men wel van mening dat keuringskosten van nationaal belang zijn en dat die uitgaan boven de verant woordelijkheid van de individuele ondernemer! Belangstelling na de teelt T erugrijdend uit Den Haag, de weg kiezend door het Westland, kom je na afloop van deze exportdag mis schien nog meer onder de indruk van de ontwikkeling die er in het Westland heeft plaatsgevonden. Ontwikkelingen bij de individuele ondernemers waar wij respekt voor kunnen hebben. Deze individuele ondernemers zijn daarnaast ook bereid geweest om gezamenlijk beslissingen te nemen getuige de enorme veilingkomplexen die de laatste jaren in het Westland gesticht zijn. Voor deze tuinders geldt dacht ik niet, wat vragenderwijs op de exportdag aan de orde kwam n.l. of de producent wel voldoende interesse heeft voor wat er na de teelt en verkoop (aflevering) met zijn produkt gebeurt. Deze toch wel indringende vraag mo gen wij niet zonder meer voor kennisgeving aannemen. Lange tijd hebben wij met veel produkten op de Europese markt een vooraanstaande positie ingenomen. De ontwikkeling heeft echter ook in andere landen de laatste jaren niet stilgestaan. Men heeft daarbij misschien wel het voordeel gehad dat men als het ware uit een nulfase de zaken rationeel heeft kunnen aanpakken. In Nederland hebben wij daarentegen in veel gevallen wel met een verleden - traditie - te maken, die van invloed is op de ontwikkeling. Daarbij komt dan een andere vraag aan de orde of het agrarische bedrijfsleven bereid is samen te werken bij de export en bij het zoeken naar nieuwe afzetmarkten en konsumentenonderzoek. Samenwerking tussen handel en koöperatie. Samenwerking ook tussen producent en afzet- en verwerkingsorganisatie's. Kwaliteit en prijs Bij het ene produkt laten wij kwaliteitsbeoordeling, uit betaling enz. praktisch volledig over aan de afzetorgani satie of verwerkende industrie, terwijl wij andere pro dukten nog via oud koopmansgebruik afzetten. In het laatste geval staat begrijpelijk de prijs centraal maar in teresseert het de producent weinig wat er verder met zijn produkt gebeurt. En dat kan voor de zeer nabije toekomst nadelig zijn voor onze konkurrentiepositie. Met deze wijze van afzet is het moeilijk voldoende in te spelen op de wensen van de konsument. Wensen van de konsument waar de kwaliteit een steeds grotere rol in gaat spelen, dikwijls veel meer dan de prijs. Vorige week stond op de voorpagina een reklamefoto UI IN Maar als wij reklame voeren moeten wij ook een kwali- teitsprodukt hebben. In Engeland worden uien uit Nieuw Zeeland aangeboden voor 45 cent? kg exklusief vracht. Wij bieden uien aan voor minder dan 1 5 cent, maar de voorkeur van de kon sument gaat toch uit naar de Nieuw Zeelandse ui. In Hamburg was de notering van 2 maart voor Nederlandse uien 28 cent. Italiaanse 44 cent en Spaanse uien voor 70 cent. Ik dacht dat wij als producent gezamenlijk meer belang stelling moeten hebben voor de afzet van onze produk ten. Door gezamenlijke aanpak van het bedrijfsleven samen met voorlichting en onderzoek moet het mogelijk zijn meer in te spelen en rekening te houden met de wensen van de konsument in binnen- en buitenland. Doeleman. 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 1