Chilisalpeter ONGESTOORDE ONTWIKKELING van bieteplantjes VAN GROOTBELANG! CURATER-Granulaat Van BAYER D P luimveehouders, wonende in een binnenkort vast te stellen gebied rondom Doorn, zullen zich voor on derzoek van pluimvee, alsmede voor adviezen en be drijfsbezoeken kunnen wenden tot de Vakgroep Be- drijfsdiergeneeskunde en Buitenpraktijk. Afdeling Pluimvee te Doorn. Deze mogelijkheid is geschapen, teneinde het praktisch onderwijs van aanstaande die renartsen ook in de toekomst mogelijk te maken. Aan het begeleiden van bedrijven zal in het belang van de preventieve gezondheidszorg bijzondere aandacht worden besteed, waarbij ook aan de bedrijfsvoorlich- ters een taak wordt toegedacht. Niet zo zeer de ont- wikkeling'van nieuwe begeleidingsaktiviteiten, alswel het koördineren van bestaande vormen van begelei ding zal worden nagestreefd. De Gezondheidsdienst voor Pluimvee zal in de toekomst geen uitvoerende taak in een bepaalde regio hebben. Wel blijft deze dienst belast met de totale uitvoering van de pluim- veeqezondheidszorg op de fokbedrijven en de kui- kenbroederijen. Daarnaast heeft de Gezondheids dienst voor Pluimvee een aantal centrale taken. Tot de centrale taken behoren o.m. de uitvoering van het toegepast wetenschappelijk onderzoek oftewel het praktijkonderzoek, alsmede de koördinatie van het in de regio's uitgevoerde praktijkonderzoek. Ten aan zien van de uitvoering van het onderzoek wordt de al sinds jaren bestaande nieuwe samenwerking met het Centraal Diergeneeskundig Instituut en de Rijksuni versiteit te Utrecht gekontinueerd. Ligtermoet: Omdat het goed de grond uit moet. Springstaarten - bietekevers vroege akkertrips - bladluizen - bietevliegen bestrijden met CURATER-Granulaat wordt gelijktijdig met het zaaien in de zaaivoor gebracht en heeft een intensieve werking. Vervolg pluimveegezondheidszorg Chilisalpeter biet méér! Chilisalpeter natuurprodukt16% nitraatstikstof - 35% natriumoxide - 0,04% borium de ideale combinatie voor de hoogste suiker bietenopbrengst. NITRAATSTIKSTOF Suikerbieten hebben voorkeur voor stikstof in nitraatvorm. Nitraatstikstof werkt snel. Voor een maximale suikeropbrengst is 150 kg zuivere N per ha. voldoende. Dat is ca. 800 -1000 kg. Chilisalpeter. NATRIUM Is voor bieten even belangrijk als stikstof. Veel lichte gronden hebben groot tekort aan natrium. Chilisalpeter bevat 35% natriumoxide. Met 800 kg. Chilisalpeter wordt ruim voldoende natrium aan de grond toegevoegd. BORIUM Op lichte gronden is tekort aan borium. Door een laag boriumgehalte van de grond kan hart- rot optreden. Hartrot-aantasting leidt tot groei achterstand en verlies aan suikeropbrengst. Chilisalpeter bevat 0.04% Dit is voldoende Itt I J om hartrot te II III g voorkomen. 1 Suikerbieten groeien beter met Chilisalpeter. I NATUURPRODUKT Blizzard is een stevig ras, weinig gevoelig een hoge droge-stof-opbrengst Dus kies voor voorjaarskou met een vroege, maar voor Blizzard. Dat geeft betere resultaten ook gelijktijdige afrijping van kolf en gewas. en minder zorgen. Daar gaat 't tenslotte om. Bovendien is Blizzard goed bestand tegen Nietwaar? [fjiiyjl Blizzard-G-188. Een perfekt ji^nV: snijmais-ras. Steeds meer moderne maistelers zien het belang in van een vroege oogst. Een vroege oogst met een hoge opbrengst Fusarium. Wie Blizzard zaaitzal niet alleen ir^TCDK/IOPT PUPN/IIP R\/ wel te verstaan. En daarvan kunt u zeker vroeg oogsten maar ook verzekerd zijn Llo I LKMUt I Untlvllt Dv zijn met Blizzard. van een zeer goede zetmeelwaarde-en Cooisingei 101 3012 ag Rotterdam Tel 010-331211 CU RATER BAYER NEDERLAND B.V. - ARNHEM divisie Agro Chemie Postbus 105 Tel. 085-629014 In overleg met de betrokken direkteuren kan de koördi- nator de pluimveedierenartsen van de ene dienst in zetten in het gebied van een andere, wanneer dit noodzakelijk is (bijvoorbeeld in geval van kalamitei- ten) of teneinde te kunnen profiteren van specialisti sche kennis). 'V oor de uitvoering van werkzaamheden in het kader van de pluimveegezondheidszorg heeft de Stichting per 1 januari 1979 naast de Gezondheids dienst voor Pluimvee zes regionale gezondheidsdien sten aangewezen. De Gezondheidsdiensten voor Dieren in Drente (voor de provincies Groningen, Friesland en Drente), Overijssel, Gelderland, Zuid- Holland (voor de provincies Noord-Holland, Zuid- Holland, Zeeland en Utrecht), Noord-Brabant en Limburg zijn als regionale diensten belast met de uit voering van het buitendienstwerk en het verrichten van diagnostisch onderzoek ten behoeve van alle be drijven, behoudens de fokbedrijven en de kuikenbe- drijven, met het verrichten van werkzaamheden ten behoeve van praktijkonderzoeken, voorzover regio nale uitvoering gewenst is en het uitvoeren van de bijbehorende administratie. Elke regionale dienst heeft binnenkort de beschikking over tenminste een dierenarts gespecialiseerd in de pluimveegezond heidszorg. Bovendien is door het principe van het grensoverschrijdend inzetbaar-zijn voor alle pluim veehouders voldoende deskundige hulp in de twee delijns gezondheidsdienst verzekerd. Bij de uitvoering van de pluimveegezondheidszorg wordt een duide lijke scheiding gehandhaafd tussen de taak van de pi^ktizerende dierenartsen als werkers van de eerste lijns-gezondheidszorg en de taak van de gezond heidsdiensten. De betreffende gezondheidsdiensten hebben een adviserende en ondersteunende taak ten behoeve van het werk van de praktizerende diere nartsen. Bovendien zullen de gezondheidsdiensten hun aandacht in het bijzonder richten op specifieke probleembedrijven. Ook in de toekomst kunnen pluimveehouders en voorlichters blijven inzenden, ipits dit in goed overleg met de betrokken praktikus geschiedt. Aangenomen wordt dat het (vroeger niet) verlangde overleg geen belemmering voor het opzen den zal zijn. Is het enerzijds de bedoeling geleidelijk aan een belangrijk stuk van de uitvoering van de diergeneeskundige hulp door de praktikus te laten verrichten, anderzijds is de mogelijkheid aanwezig in. veel gevallen uitgebreid laboratoriumonderzoek te laten uitvoeren voor het stellen van de diagnose. On getwijfeld zullen de pluimveehouder (respektievelijk voorlichter) en praktikus ten aanzien van het overleg wel een praktische oplossing vinden. Bovendien kan men zich in bijzondere gevallen rechtstreeks tot een gezondheidsdienst wenden. aarnaast blijft de uitvoering van bepaalde lande lijke bestrijdingsprogramma's, zoals de S.pullorum- bestrijding, de Mycoplasmose-bestrijding, de enting tegen de ziekte van Marek en de bewaking van de hygiëne in de broederijen en het verrichten van ge specialiseerd diagnostisch onderzoek, alsmede het uitvoeren van bepaalde werkzaamheden op verzoek van de Veterinaire Dienst primair een taak van de Gezondheidsdienst voor Pluimvee. Als nieuwe taken zijn aan deze dienst toebedeeld de centrale adminis tratie van de georganiseerde N.C.D.-bestrijding en het opzetten van een centrale administratie van de totale pluimveegezondheidszorg ten behoeve van het centrale beleid. Tenslotte zal de dienst een belangrijke taak hebben op het gebied van de landelijke voor lichting. Op basis van de hiervoor beschreven struk- tuur zullen de werkzaamheden van de regionale ge zondheidsdiensten en van de Gezondheidsdienst voor Pluimvee door middel van een juiste koördinatie duidelijk op elkaar kunnen worden afgestemd. Uit gaande van een regelmatige inventarisatie en analyse van de uitgevoerde werkzaamheden en afhankelijk van nieuwe ontwikkelingen zal in gezamenlijk overleg regelmatig moeten worden nagegaan of aanpassingen in de wijze van uitvoering noodzakelijk zijn. Stichting Gezondheidszorg voor Dieren 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 17