Grondbank biedt in bepaalde bedrijfsvergroting en gevallen mogelijkheden voor bedrijfsovername J. Markusse I ndien er grond te koop komt voor uitbreiding van een bepaald bedrijf kost dit meestal veel. m.a.w. de ha-prijs is hoog. Indien de bankrente en de aflossingsverplichtingen opgebracht moeten worden betekent dit hogere verplichtingen dan bij aankoop via de "Grondbank" en verkrijging in erfpacht. Bij overname van een pachtbedrijf in eigendom of bij overdracht van ouders aan kinderen van het bedrijf kan eveneens in bepaalde gevallen gebruik gemaakt worden van de Grondbank. De vele vragen die ons over de werking van de Grondbank bereiken is de reden van dit artikel. Wat is eigenlijk een Grondbank? De Grondbank koopt zelf geen grond, dit doet de Dienst Beheer Landbouwgronden. Deze geeft de grond in erfpacht. Het blote eigendom van de grond wordt t.z.t. overgedragen aan de Dienst der Domeinen. Wat is erfpacht? Erfpacht is een zakelijk recht om het vol genot te öebben van een aan een ander toebehorend onroerend goed, onder voorwaarde aan de blote eigenaar een jaarlijkse pacht te voldoen, hetzij in geld, hetzij in vruchten. Het erfpachtrecht is regelend recht. We kennen dus geen automatische verlengingen zoals bij de pachtwet; geen in de plaatsstelling, geen recht van opvolging e.d. Al deze zaken moeten in de erfpachtakten geregeld worden. Wel is het zo dat alle zakelijke rechten die op de grond drukken door de erfpachter moeten worden betaald zoals polderlasten, ruilverkavelings- lasten e.d. Wie komen in aanmerking voor gebruikmaking van de Grondbank? kinderen die het bedrijf overnemen van hun ouders; pachters die ingevolge hun voorkeursrecht op grond van de pachtwet hun pachtgrond moeten kopen van de verpachter; eigenaren, gebruikers of pachters die hun bedrijf kunnen vergroten. Aan welke voorwaarden moet worden voldaan? Een natuurlijke persoon zijn, dus geen B.V. of N.V. e.d.; jonger dan 44 jaar zijn, tenzij een bedrijf- sopvolger aanwezig is die in het algemeen 16 jaar moet zijn; het hoofdberoep moet in de landbouw zijn gelegen: het bedrijf mag gedurende de laatste 5 jaar niet verkleind zijn; het bedrijf moet na de inschakeling van de Grondbank aan een minimum oppervlakte voldoen. Er zijn nog meer voorwaarden!! Deze zijn: a. er dient aangetoond te worden dat de aan vrager zelf niet kan kopen; b. dat er door inschakeling van de Grondbank een financieel gezonde situatie voor het be drijf en gezin zal ontstaan; c. de vakbekwaamheid en het ondernemer schap van de aanvrager dient goed te zijn; d. er dient een aanvaardbare verkaveling te ontstaan; e. tevens wordt er naar gekeken van welk be drijf de grond vandaan komt. Er mogen bijv. geen levensvatbare bedrijven verkl eind worden. Wat voor prijs betaald de D.B.L.? De prijs die gegeven wordt bij de over dracht van ouders op kinderen is een prijs die ter plaatse betaald wordt voor verpachte grond; De prijs die gegeven wordt op grond van het voorkeursrecht tussen verpachter en pach ter is de prijs die betaald wordt voor ver pachte grond zoals die geldt zonder tussen komst van de Grondbank; De prijs die bij bedrijfsvergroting wordt betaald is een prijs voor vrij te aanvaarden grond zoals die geldt in het vrije grondver- keer. t LET OP Men kan nooit een verbintenis met de verkoper van de grond aangaan voordat de goedkeuring door de instance's is verleend om de grond aan te kopen en uit te geven in erfpacht. Wijkt men hier van af dan kan men zichzelf in moeilijkhe den brengen. Worden er ook gebouwen overgenomen door de Grondbank? Het antwoord hierop kan kort zijn. De Grond bank neemt geen bedrijfsgebouwen over. De erfpachter is verplicht deze zelf in eigendom of pacht te behouden. Hoe groot moet het bedrijf zijn of worden? Na de inschakeling van de Grondbank dient het bedrijf aan de in de onderstaande tabel ge noemde voorwaarden te voldoen. Er wordt hierbij onderscheid gemaakt tussen ouderen en jongeren. Aard van het bedrijf bedrijf met éénhoofdige bedrijf met meerhoof- leiding dige leiding (samen 31 jaar en werkingsvorm) ouder dan jonger 31 jaar min. max. min. max. min. max. opp. opp. opp. opp. opp. opp. (ha) (ha) (ha) (ha) (ha) (ha) akkerbouwbedrijf 32 80 40 80 80 160 weidebedrijf 20 50 25 50 50 100 gemengd bedrijf met minder dan 40 s.b.e.'s intensieve veehouderij 20 50 25 50 50 100 gemengd bedrijf met meer dan 40 s.b.e.'s intensieve veehouderij 17.5 50 25 50 50 100 Met welke oppervlakte moet het bedrijf worden vergroot om in aanmerking te komen? Het bedrijf moet minstens met 25% worden vergroot, dit is minimaal Va van de oppervlakte van het bedrijf ten tijde van de aanvraag. De minimale oppervlakte waarover men bij de aanvraag moet beschikken en de minimum oppervlakte waarmee een bedrijf moet worden vergroot, valt te lezen in de onderstaande tabel 31 jaar en jonger ouder dan 31 jaar minimum opp. minimum opp. minimum opp. minimum opp. waarover waarmee waarover waarmee men moet het be- men moet het be beschikken drijf'moet beschikken drijf moet bij de aan worden ver bij de aan worden ver vraag in ha. groot in ha. vraag in ha. groot in ha. akkerbouwbedrijf 24.00 8.00 30.00 10.00 weidebedrijf 15.00 5.00 18.75 6.25 gemengd bedrijf met minder dan 40 s.b.e.'s intensieve veehouderij 15.00 5.00 18.75 6.25 gemengd bedrijf met meer dan 40 s.b.e.'s intensieve veehouderij 13.13 4.37 18.75 6.25 Hoe lang duurt het erfpachtrecht? Dit is minimaal 26 jaar en maximaal 40 jaar met variatie's in de termijn tussen 26 en 40 jaar tot het 65e jaar. Diegene die in de normen valt van jonge agrariër krijgt een kontrakt van 26 jaar. Zij krijgen verlenging van hun kontrakt (voor 26 jaar) als hun bedrijf gaat voldoen aan de normen die gelden voör bedrijfshoofden ,ouder dan 30 jaar op dat moment van aan vraag. Voorbeeld: A is 25 jaar, hij heeft een akker bouwbedrijf van 32 ha en neemt dit 'over van zijn ouders. Er wordt met hem een erfpachto vereenkomst gesloten van 26 jaar. Op een leef tijd van 35 jaar heeft hij een oppervlakte grond van 42 ha kunnen verkrijgen. Dat is dan aan de norm die gesteld wordt aan bedrijfshoofden, ouder dan 31 jaar. Het erfpachtkontrakt wordt dan verlengd tot hij 65 jaar wordt. Wat gebeurt er bij overlijden van de erfpachter? Indien de erfpachter komt te overlijden of de huwelijksgemeenschap wordt ontbonden bij leven, dan mag dit erfpachtsrecht niet in een onverdeeldheid blijven, maar dient dit te wor den toebedeeld aan één van de erfgenamen, hetzij de langstlevende ouder of een kind. Men heeft 1 jaar de tijd om dit te regelen. Wat gebeurt er bij overdracht aan een bedrijf- sopvolger? Indien het bedrijf wordt overgedragen aan een kind, behuwd-, pleeg- of kleinkind dan kan de lopende overeenkomst worden verlengd op basis van het jaar waarin de nieuwe erfpachter 65 jaar wordt. Voorbeeld: B neemt het bedrijf over van zijn vader op zijn 30e jaar. Hij krijgt een erfpacht sovereenkomst van 35 jaar. Bij de overdracht gelden twee zeer belangrijke voorwaarden: a. de bedrijfsopvolger moet voldoen aan de eisen die de eigenaar stelt op het moment van overdracht; b. de bedrijfsojvpervlakte moet voldoen aan de op het moment van overdracht en ver lenging te stellen eisen door de eigenaar. Wat moet men jaarlijks betalen voor het erf pachtsrecht, de zgn. "erfpachtscanon?" De erfpachter betaalt een canon van 2,5% van de prijs kosten die voor de grond daadwer kelijk wordt betaald door de D.B.L. De canon wordt op verzoek van één der par tijen om de 6 jaar herzien op basis van het gewijzigde prijsniveau van de landbouwgron den. Deze aangepaste canon wordt gevonden op basis van de gemiddelde prijs van gebruiks- vrij los land over de laatste 3 jaren te delen door de gemiddelde prijs van gebruiksvrij te aan vaarden los land in het jaar waarin het erf- pachtskontrakt werd gesloten. De gemiddelde prijs wordt ontleend aan de door het C.B.S. gepubliceerde cijfers van de provincie's. Alle belastingen en lasten, onder welke benaming dan ook, die drukken op de grond,-zijn voor rekening van de erfpachter en niet voor de ei genaar van de grond. Voorbeeld: Een zoon wil het bedrijf overnemen van zijn vader. De grond wordt verkocht aan de D.B.L. voor 12.500,— per ha. Aan notaris- kosten wordt 250,— per ha betaald. Overdrachtsbelasting behoeft niet te worden betaald, het gehele bedrijf gaat immers over van ouders op een kind. Wat zijn nu de jaar lijkse lasten gedurende de eerste 6 jaar: Aankoopprijs: notariskosten totale kosten 12.500- 100,- 12.600,- 2,5% canon 315,— stel polderlasten 115,— stel ruilverkavelingslasten 70,— Totaal te betalen door de erfpachter 500,— Na 6 jaar wordt de canon dus herzien op basis van het gewijzigd prijsniveau van onverpacht land. De canon moet betaald worden in twee gelijke termijnen op 1 mei en 1 november. Waar aanvragen en de verdere procedure? Aanvragen kunnen gedaan worden bij de H.I.D. Landinrichting te Goes, Westsingel 58 of Til burg, Prof. Cobbenhagelaan 225. Deze beoor deelt de aanvraag op basisvoorwaarden. Bij be drijfsvergroting kan na goedkeuring van de ba sisvoorwaarden overgegaan worden tot aan koop van de grond door de D.B.L. Door de H.I.D. bedrijfsontwikkeling in de pro vincie wordt een rapport opgesteld over het be drijf en de persoon die aanvraagt. De P.A.C. (Provinciale Advies Commissie), waarin van iedere landbouworganisatie één vertegenwoor diger, zitting heeft, dient tot een unaniem standpunt te komen voor het uitbrengen van een positief advies aan de Direktie Beheer Land bouwgronden die, indien hij met alles akkoord gaat, de aanvrager de mededeling laat doen dat tot uitgifte in erfpacht is besloten. 4 r* ***5 Alvorens het bedrijf vergroot kan worden moet een lange weg worden afgelegd en aan vele voorwaarden worden voldaan. Eerst goed laten voorlichten! We hopen met dit artikel te hebben duidelijk gemaakt wat de "Grondbank" betekent. Diegenen die ervan gebruik wensen te maken dienen zich goed te laten voorlichten over de voor- en nadelen. Dat er ook in ons werkgebied nu of in de toekomst wellicht door enkelingen van de grondbank gebruik zal worden gemaakt is mogelijk. Het is in ieder geval een vorm die naast de eigendom en de pacht een funktie kan vervullen bij bedrijfsovername voor diegene die als pachter gebruik moeten maken van het voorkeursrecht van koop en/of bedrijfsvergroting. Erg jammer wordt het door de praktijk ervaren dat zo weinigen aan de oppervlaktenormen kunnen voldoen in ons werkgebied. Zouden diegenen die erg veel praten over het beleid voor de middenbe drijven hier aan nog iets kunnen veranderen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 8