Welke groenbemestingsgewassen zaaien in de dekvruchten? Over granen, zaden en peulvruchten D. D e maalindustrie heeft tot medio februari j.l. naar schatting 140.000 ton inlandse tarwe van deze oogst voor kon- sumptiedoeleinden aangekocht, het vorig seizoen in dezelfde periode 120.000 ton. Afzet mogelijkheden in de veevoeder- sektor waren ook gedurende de afgelopen maanden beperkt. Naar andere lid-staten werd de afgelopen twee maanden ongeveer 39.000 ton inlandse tarwe afgezet. A Is gevolg van het aanhoudende winterse weer waren de afzetmogelijkheden voor peulvruchten redelijk tot goed. De konservenindustrie beschikte over niet onbelangrijke voor raden, die thans zijn geruimd. Serie Zeeland - Groenbemestingsland" AKKERBOUW INTERNATIONAAL Geschikte dekvruchten en keuze groenbemestingsgewassen Teelttabel van de belangrijkste groenbemestingsgewassen, gezaaid onder dekvrucht De bedrijfsvoorlichter, T.P. Hulst e inzaai van groenbemestingsgewassen onder dekvrucht kunnen we in twee hoofdgroepen indelen, namelijk klavers en grassen. Vergelijken we deze groepen dan hebben beide voor- en nadelen, waarmee bij de keuze allereerst rekening dient te worden gehouden. Voordelen van gras ten opzichte van klaver zijn: 1. De slagingskans van gras is gemiddeld groter dan van klaver. Gras is namelijk minder gevoelig voor laat zaaien, stelt minder hoge eisen aan het zaaibed en verdraagt beter een zware dekvrucht en berijden. 2. Gras biedt meer mogelijkheden van chemische onkruidbestrijding in de dekvrucht en in de stoppel. 3. Gras geeft minder risiko van te hoog opgroeien in de dekvrucht. Dit geldt ook voor grootbladige witte klaver, witte kultuurklaver en in mindere mate voor hopperupsklaver. Rode klaver daarentegen is in zomergerst en vlas riskant. 4. Op lichte gronden gaat gras verslemping beter tegen dan klaver. Nadelen van gras ten opzichte van klaver zijn: 1. 2. 3. 4. Gras is door de extra N-bemesting duurder dan klaver. Hergroei van gras kan bij onvolledig onderploegen proble men geven. Door een nauwkeurige afstelling van ploeg en voorschaar zijn deze moeilijkheden echter vaak aanzienlijk te beperken. De opbrengstverhogende werking van klaver is vooral op de volgvrucht suikerbieten gemiddeld beter dan van een gras groenbemesting. Om deze reden verdient klaver als groen- bemesting voor bieten, vooral op de zwaardere gronden de voorkeur boven gras. Voor aardappelen geven klaver en gras als groenbemesting vooraf nagenoeg dezelfde opbrengst verhoging. In graszaad kan soms kweek aanwezig zijn. De gebruiker moet hoge eisen stellen aan de zuiverheid van het zaad. Graszaad voorzien van de kwaliteitsaanduiding "Waarde ring I", waarin bij keuring in het monster geen kweek is aangetoond verdient sterk de voorkeur. Evenals bij de hoofdgewassen kennen we bij de diverse soorten groenbemestingsgewassen verschillende rassen, waarvan de be langrijkste rassen met hun eigenschappen in onderstaande be schrijving zijn weergegeven: Rode klaver Hiervan zijn een groot aantal goede rassen beschikbaar o.a. Rotra, Tetri, Violetta, Primus, Rotonde en daarnaast de Neder landse landrassen Rode Maasklaver, Groninger rode klaver en Gendringse rode klaver. Ook Noordfranse rode klaver heeft goed voldaan. Rode klaver is nog steeds zeer geschikt om in de dekvrucht wintertarwe te zaaien. Grootbladige witte klaver Het ras Tamar uit deze groep is zeer geschikt voor vroege zaai onder de dekvruchten granen en vlas. In de dekvrucht groeit deze klaver niet hoog op; doch heeft een zeer vlotte herfstgroei en is weinig wintervast. Witte kuituurklaver De belangrijkste rassen hiervan zijn Rector, Milkanova, Cultu- ra, Armada en Pajbjerg Milka. Deze witte klaver heeft een geringe ontwikkeling na het ruimen van de dekvrucht en komt vroeg in bloei en is matig geschikt voor inzaai onder vlas. Hopperupsklaver Deze vraagt een kalkhoudende grond; groeit minder hoog in de dekvrucht dan rode klaver, doch verdraagt berijden bij het oogsten van de dekvrucht zeer slecht. Het zaad wordt ingevoerd uit Engeland, Denemarken en Frankrijk. De toepassing van deze klaver is voor de praktijk van weinig betekenis. Engels raaigras De voordelen van Engels raaigras zijn o.a. minder groene massa, waardoor minder problemen met het onderploegen en toch een forse ontwikkeling van het wortelstelsel. Hierdoor is het gebruik in granen sterk toegenomen. De vroege tetraploïde hooitypen Barvestra en Reveille zijn zeer geschikt als groenbemestingsge- was. Italiaans raaigras Bij Italiaans raaigras geeft men ook de voorkeur aan de tetra ploïde rassen o.a. Terli, Ninak, Tetila, Serenade en Romo. Deze schieten iets minder vlug door en bieden bovendien de moge lijkheid om een snee kuilvoer te winnen. Teelttechniek groenbemestingsgewassen Evenals bij de hoofdgewassen is een juiste teelttechniek van groot belang voor het verkrijgen van een optimaal groenbe- mestingsgewas. Vroeg en ondiep zaaien van klaver en een juiste stikstofgift op het hoofdgewas bevorderen de slagingskansen vooral van klaver. Ook zaaien met de zaaimachine, waarbij een VORSTSCHADE GRAANAREAAL FRANKRIJK In Frankrijk heeft naar raming van deskundigen de afgelopen vorstpe riode ongeveer 750.000 ha van het graanareaal zodanig aangetast, dat nieuwe uitzaai nodig is. Het gaat daarbij om een 600.000 ha zachte tarwe en een 150.000 ha gerst. In plaats van het thans teniet gegane wintergraan, zal nu zomergraan uitgezaaid moeten worden, waarbij met een lagere ha-opbrengst te re kenen is. Men rekent in Franse graankringen op een vermindering van de graanproduktie met 10 tot 15%. Met enige ongerustheid zien de Franse graantelers naar de besprekingen met betrekking tot de wereld-reservevoorraden, waarover in Génève onderhandeld wordt. Een grotere bijdrage tot deze wereldvoorraadvor ming van de Gemeenschap zou ertoe kunnen leiden dat Frankrijk be langrijke buitenlandse afnemers niet in die mate te bedienen als het tot nu toe gewoon was. Dat zou verlies aan afzetmarkten kunnen beteke-l nen, althans dit jaar. De onderhandelingen over de vorming van de wereldreservevoorradea zijn overigens zonder tastbaar resultaat tot nader order opgeschort. matige rijsnelheid wordt aangehouden waardoor het zaad op regelmatige diepte wordt weggelegd, zijn fundamentele zaken om een goede opkomst te realiseren. Voor diverse technische gegevens zoals zaaizaadhoeveelheid etc. wordt verwezen naar de "Teelttabel van de belangrijkste groenbemestingsgewassen" vermeld in dit artikel. CAR - Toon en Slimmy de worm Wintertarwe Dit gewas is zeer geschikt voor inzaai van rode- en grootbladige witte klaver en grassen. Wanneer het perceel het volgend jaar bestemd is voor suikerbieten en de chemische bestrijding het toelaat verdient klaver de voorkeur. In de kortstro tarwerassen zoals Donata, Durin, Marksman en Gamin is de grootbladige witte klaver veiliger voor de dekvrucht dan rode klaver. De beste zaaitijd is de tweede helft van maart of indien dit niet mogelijk is de eerste helft van april. Ook Engels raaigras dient in deze periode gezaaid te worden. Italiaans raaigras daarentegen moet gezaaid worden vanaf half april tot in mei. Vroeger zaaien geeft teveel risiko voor doorschieten en zaadvorming. Wintergerst Met de teelt van groenbemestingsgewassen in dit gewas is in ons gebied nog weinig ervaring. In de overige teeltgebieden van wintergerst wordt echter Engels- en Italiaans raaigras met succes toegepast. De beste zaaitijd is evenals in wintertarwe respektie- velijk maart en na half april. Zomertarwe, zomergerst en haver Onder deze dekvruchten kunnen zowel grootbladige witte kla ver als grassen gezaaid worden. In zomertarwe kan ook zonder risiko voor de dekvrucht rode klaver ingezaaid worden, doch de slagingskansen zijn geringer dan in wintertarwe. Vroeg inzaaien van klaver is in alle zomergranen uiterst be langrijk. Dit is te bereiken door in het 2 a 3 bladige bladstadium een chemische onkruidbestrijding met DNOC, Herbogil vloei baar en Basagran uit te voeren en vanaf een week daarna klaver in te zaaien. Engels raaigras kan gemengd uitgezaaid worden met het zo mergraan. Deze werkwijze is erg bedrijfszeker, biedt ruime mogelijkheden voor chemische onkruidbestrijding en verdient daardoor extra aanbevelingen. Ook Italiaans raaigras is een goede en met veel succes toege paste groenbemester in zomergranen. De beste zaaitijd is de maand mei. Vlas Grootbladige witte klaver voldoet in vlas bijzonder goed. Daarnaast kunnen witte kuituurklaver en in mindere mate hopperupsklaver in vlas vrij goede groenbemestingsgewassen geven. Gemengd uitzaaien van klaver met het vlaszaad is een zeer goede en in de praktijk algemeen toegepaste methode van zaaien. Vooral voor grootbladige witte klaver moet het zaaibed aan hoge eisen voldoen. Zeer opdiep zaaien van deze klaver is noodzakelijk om een goede opkomst te bevorderen. Ook gemengd uitzaaien van Engels raaigras met het vlaszaad lijkt wel mogelijk. Hiermee is echter minder ervaring. Daarnaast is vlas ook zeer geschikt als dekvrucht voor Italiaans raaigras. Het gras wordt hierbij breedwerpig gezaaid bij een gewaslengte van 8 cm van het vlas. Vroeger zaaien moet in verband met risiko voor de dekvrucht worden ontraden. vlinderbloemigen groenbemesters geschikte dek- zaaitijd vruchten zaaizaad en bemesting per ha zaaizaad stikstof zaaizaad stikstof totale kg kg zuiver in guldens in guldens kosten in guldens 1witte klaver a) grootbladige vlas - tarwe - mrt. - april haver - gerst b) kultuurklaver vlas mrt. - april 2. rode klaver tarwe mrt. - april 3. hopperupsklaver vlas mrt. - april 7(6-9) - 100 - 100 7(6-9) - 56 - 56 12(10-14) 70 - 70 15(12-18) - 135 - 135 3 "O U.S c 4. Italiaans raaigras tarwe - gerst - 15 apr. - mei haver 5. Engels raaigras gerst - haver - mrt. - april tarwe '25 (20-30) 50 50 65 115 15 (12-18) 50 45 65 110 Door overschotten zijn de zaaizaadprijzen van de grassen momenteel laag. Vaak zal de prijs 0,50 1,— per kg hoger zijn. Bij onvoldoende onderploegen kan na gras nog een bespuiting nodig zijn, waardoor de totale kosten hoger worden. Vanaf het begin van het seizoen in totaal 150.900 ton, waarvan 86.300 ton naar de Bondsrepubliek Duitsland en 60.600 ton naar België. Naar verluidt werd van de naar België afgezette tarwe 40.000 ton naar derde landen uitgevoerd, vanuit Nederland 1.700 ton inlandse tarwe. Voor voedselhulp werd tot nu toe in totaal 12.500 ton tarwe afgezet. In de eerste helft van dit ver koopseizoen is van de beschikbare hoeveelheid inlandse tarwe nog geen 50% afgezet, waarbij zij opgemerkt, dat reeds ver kochte, doch nog niet geleverde hoeveelheden bij het sekreta- riaat van het Produktschap uiteraard niet bekend zijn. Of door het feit dat over de eindvoorraden per 31 juli a.s. wederom een overgangsvergoeding zal worden betaald, daadwerkelijke in terventie kan worden voorkomen, valt nog te bezien. Op basis van gegevens van een 40 tal bedrijven kan worden aangenomen in de periode van augustus t/m januari totaal 31.700 ton inlandse tarwe in de veevoedersektor is verwerkt. De zelfde periode vorig jaar bedroeg dit 27.000 ton. Franse tarwe brengt meer op E r moet rekening mee worden gehouden dat per eind juli 1979 een aanzienlijk grotere overgangsvoorraad zachte tarwe in de EG zal zijn dan normaal het geval is. De planning van invoer van mais uit derde landen blijft gehandhaafd op 12 miljoen ton. Franse maaltarwe was het seizoen 77/78 gemiddeld 3,25 per 100 kg duurder dan onze inlandse tarwe. Gedurende de eerste helft van het seizoen 78/79 was dit een verschil van 2,25 per 100 kg. Globaal kan worden gesteld dat deze bedragen overeenkomen met de premie, die de afnemers bereid zijn te betalen voor betere bakkwaliteit van Franse tarwe, nl. hogere eiwitgehalte, betere eiwitkwaliteit en hogere uitmalingsgraad. Vanaf het begin van dit seizoen tot medio februari jl. werd slechts 3.500 ton inlandse brouwgerst naar de andere Lid-staten afgezet. Peulvruchten De afzetmogelijkheden voor export waren voor wat groene erwten betreft matig. Dit zelfde geldt voor schokkers. In vergelijking met de geoogste hoeveelheden zijn de tot nu toe afgezette hoeveelheden aan de lage kant. De export van bruine bonen bleef, in vergelijking met verleden jaar, achter. Vooral de afzet naar Zweden was teleurstellend. Vooral de prijzen van schokkers en van bruine bonen liepen terug. Zaden B ij een beperkt aanbod en goede exportmogelijkheden be wogen de prijzen van karwijzaad zich gedurende de verslagpe riode op een hoog niveau. Het aanbod van blauwmaanzaad op de wereldmarkt was ruim. Gelet op de offertes vanuit andere landen is het binnenlandse prijsniveau aan de hoge kant. Het kon zich dan ook niet hand haven. Produktschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 7