iiID BtCIifjD VOOR ii i: VROUW Wat veranderen beheersovereenkomsten op het boerenbedrijf D, M et een beetje fantasie zou je het als volgt kunnen om schrijven: een overeenkomst waarin de eigenaar, de pachter of de verpachter zich verbindt op "vrijwillige basis"?? mee te wer ken aan het instandhouden van bijv. een terrein in de oude situatie en waarbij het "Rijk" zich verplicht voor deze beheer- sbehandelingen of gebruikbeperking een jaarlijkse vergoeding te betalen. Deze vergoedingen zijn weer onderverdeeld in o.a.: beheersvergoeding; aanpassingsvergoeding (bijv. opbrengst vermindering of leegloop door minder koeien); vergoeding aan de verpachter bij mogelijk achterblijven van de pachtprijzen: vergoeding bij eventuele beëindiging van de overeenkomst waardoor de bedrijfsvoering moet worden aangepast aan de streek. De vergoeding wordt i.v.m. de inflatie, jaarlijks geïn dexeerd. Natuurlijk zijn ook de rechten en plichten van beide partijen vastgelegd. Enkele voorbeelden van beperkingen die kunnen worden opgelegd zijn dat hij niet mag overgaan tot: het scheuren van grasland dan wel de graszode vernieuwen, het uitvoeren van terreinegalisaties, het dempen van aanwezige drenkputten en het kunstmatig verlagen van de waterstand ge durende de periode 1 november - 1 maart. Er is een vertrou- wenskommissie die o.a. tot taak heeft de vergoeding vast te stellen en advies te geven bij geschillen, ook kan deze kommissie een boete opleggen tot een bepaald maximum. 11 \cl« AKTIVITEITEN-AGENOA UITSLAG JUWEEL PROVINCIAAL Iets over "Kwartoverelf" PROVINCIAAL: HOOFDBESTUUR P.J.Z. O N. 3a I REDAKTIE I KEES SCHIPPER^ 16 MRT. - WEST-ZEEUWS-VLAANDEREN film/gespreksavond: vooroordelen om 20.00 uur, Chez- René te Oostburg. 16 MRT. - THOLEN film/gespreksavond: generatieverschillen. Om 20.00 uur in De Gouden Leeuw te Scherpenisse. 16 MRT. - NOORD-BEVELAND Kaartavond vanaf 20.00 uur in HCR "Kamperduin" te Kamperland. 16 T/M 18 MRT. - 'S-HEER ABTSKERKE Video-weekend in Aardenburg (18 deelnemers!) 23 MRT. - OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN film/gespreksavond: vooroordelen om 20.00 uur in "De Poort" te Zaamslag. 25 MRT. - GOES/NOORD-BEVELAND een dagtochtje naar Antwerpen: vertrek 07.00 uur v.m. vanaf Kortgene, 07.15 uur v.a. Goes: vogeltjesmarkt etc. Daarna naar 't Landbouwmuseum te Heille. Opgave: Voor 20 maart bij Cora, 01108-551 of Helma: 01198-409. 30 MRT.-THOLEN algemene ledenvergadering in Scherpenisse. SCHOUWEN-DUIVELAND Uitwisselingsweekend met P.J.G.O. (Overijssel)-afdeling Haarle (tussen Zwolle en Deventer): 25 mei (v.a. 17.30 uur) t/m 27 mei (18.00 uur). Opgave vóór 20 maart bij Peter de Vrieze, 01117-268. le plaats: Goes/Noord-Beveland 2e plaats: Tholen 3e plaats: Oost-Zeeuws-Vlaanderen 4e plaats(en): 's-Heer Abtskerke en Bladel 5e plaats(en): Schouwen-Duiveland; Zevenbergen en West- Zeeuws-Vlaanderen. 10 maart j.l. gaf de winnende afdeling hun stuk ten beste. Goed gespeeld en een sfeervolle avond met een swingend bal. De niet-komers hebben heel wat gemist. 31 MAART a s. 3CJ0-V0LLEYBALDAG Zoals waarschijnlijk al bekend, is de 3 C.J.O.-volleybaldag op 31 maart in de sporthal aan de Nassaulaan te Middelburg, begin nende om v.m. 10.00 uur. Tot nu toe is het allemaal mondeling doorgegeven, maar hier is dan de officiële uitnodiging. Om te beginnen is de uiterste inschrijfdatum 14 maart, dus voor die datum zijn alle teams opgegeven en kan met de poule-inde ling worden begonnen. De prijs per team is 45,— (7 man) om de kosten te dekken, waarbij inbegrepen de kaarten voor het avondgebeuren. Verder zorgt elk team voor 1 teller en 1 volleybal. Het avondprogramma begint om 8 uur in Koncert- en Gehoor zaal, Singelstraat 13 te Middelburg. Het avondprogramma bestaat uit kabaret en disko, voor ons zal optreden de kabaretgroep: "KWARTOVERELF" met het pro gramma "Yin en Yanneke". Daarna zal er een disko gepresen teerd worden om de benen nog wat los te maken. Toegang 's avonds: 5,— p.p. Inschrijven: vóór 17 maart bij CPJ: 45,— (Haagse Courant 4-ll-'77) Humor, waarbij vooral woordspelingen een belangrijke faktor zijn, dat brengt kabaretgroep "Kwartoverelf' in hun nieuw avondvullend programma "Live". Gisteravond vond de premiere plaats in het Haagse Pepijn-theater. De groep bestaat uit Emilie Ehlhart (Piano), Kees Bos ("Slag werk") en Rene van Zanten (Gitaar). De begeleiding vooral van de piano is voortreffelijk en ook hebben de leden goede zang stemmen, het enige waar wat op aan te merken zou zijn, is het tempo dat hier en daar te langzaam is. De humor is terug te vinden in o.a. "Het Confettie duo", waarbij twee heren gekleed in rood geruite pakken a la Koot en Bie, verteïïën dat het beste publiek in de gevangenis zit omdat deze zo "geboeid" zitten te luisteren. Hartpatiënten zijn ook niet gek omdat deze zich al snel een "beroerte" lachen. Optreden doen ze graag in ziekenhuizen omdat de patiënten daar al bij voorbaat plat liggen van het lachen. Het wat serieuze cabaret komt aan de beurt in "Radio vacaturebank" waar gepraat wordt over kern centrales en in "Het Circus" waar de uitstervende diersoorten aan de beurt komen. Al met al een leuke avond uit, niet alleen ^oor^Cwanoverelf^riaa^ok^voorjTe^ublie^^^^^^^^^ vrijdag t/m zondag 6-8 april: ledenweekend Goes/Noord-Be veland: video-weekend te Aardenburg; vrijdag 13 april: film/gespreksavond Schouwen-Duiveland ("vooroordelen"); donderdag 19 april: bestuurs-instruktie-avond: nieuwe bestuur sleden voorzitters te Bergen op Zoom; vrijdag t/m zondag 5 - 7 mei: video ledenweekend Tholen te Aardenburg; vrijdag t/m zaterdag 11-12 mei: leden-half-weekend Fijnaart te Aardenburg of Halsteren. Thema??? zaterdag 19 mei: P.J.G.N.-jaarvergadering kabaret wedstrijd in Gelderland; zaterdag 16 juni: P.J.G.N.-sportdag in Utrecht; zaterdag 23 juni: P.J.Z.-sportdag te Steenbergen. vat i$ stomm.tr: m'n mon.d houden ttn Stomme vraa£ Stellen voorzitter 1. vakature 2. Hans van der Jagt 3. A.P. Verhagen 4. A.G. van Dijke 5. Wim Minnaard 6. René Leenpoel 7. Clara Scheele 8. Piet Vijverberg 9. vakature 10. Jan de Wilde 11. Bram Verhage 12. Cora Keller Hoogemierdseweg 15 Van Disstraat 6 Perponcherpolderweg 3 Polderweg 30 Ruiterplaatweg 2 Oude Zeedijk 4 Ring 20 Stavenisseweg 6 Krabbendijk 11 Groenendijk 35 5094 AA Lage Mierde 4793 GG Fijnaart 4471 RX Wolphaartsdijk 4444 NB 's-Heer Abtskerke 4493 PG Kamperland 4571 PP Axel 4305 AE Ouwerkerk 4696 RC Stavenisse 4503 GN Groede 4926 RE Lage Zwaluwe 04259-1205 01686-3587 01106-1207 01103-1472 01107-336/659 01114-1536 01663-366 01173-1386 01684-3405 Afdeling Bladel Fijnaart Goes 's-Heer Abtskerke Noord-Beveland O.Z. Vlaanderen Schouwen-Duiveland Sprang-Capelle Tholen W.Z. Vlaanderen Zevenbergen onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. A.W. de Jonge-Jansen, Bosdijk 1, 4493 PD Kamperland. tel.:01107-610 p de studiemiddag die georganiseerd werd door de Agrarische Kommissie van de Bond van Plattelandsvrouwen en die 1 maart werd gehouden in het Landbouwcentrum te Goes was de grote vraag: "Wat veranderen beheersovereenkomsten op het boerenbedrijf?" De heren Ir. L. Eelkema, Hoofd Ingenieur Direkteur van de Landinrichting en Ing. J. Markusse, hoofd van de Sociaal Ekonomische Voorlichting van de Z.L.M. hadden hierover (niet voor de eerste keer!) het hoofd gebogen en hielden op deze middag een inleiding over het onderwerp. adat mevr. Dieleman-van Hoeve iedereen welkom had ge heten gaf de heer Eelkema een maatschappij-visie betreffende beheersgebieden en -overeenkomsten. In zijn algemeenheid is "grond" erg belangrijk. Reeds vele hectaren zijn opgeofferd aan steden industrie, wegen, kanalen enz. De resterende gronden vormen de bossen, heiden en agrarische gronden. Als zodanig heeft grond een enorme ekonomische betekenis, vooral ook voor de boer. Toch geeft de grond niet alleen voedsel voor het lichaam. Wanneer je denkt aan de mens in rekreatieve zin, geeft zij zeer zeker ook voedsel voor de geest. Welvaart en welzijn, zij zijn dicht bij elkaar staande begrippen geworden. Voor de ste deling moet er steeds meer ruimte komen op het platteland, maar ook voor de boeren! Schaalvergroting is in veel gevallen van groot belang. De ont wikkeling in de landbouw is natuurlijk niet stop te zetten; de invloed daarvan op het landschap wordt thans in bepaalde ge bieden met beschermende maatregelen begeleid. In Zeeland zijn er niet zoveel beheersgebieden, maar voor de boeren die er desondanks toch mee te maken hebben is het niet altijd even gemakkelijk. Velen voelen zich in hun zelfstandigheid aange tast. Het is dan ook begrijpelijk dat allerlei zaken met behoor lijke konflikten gepaard gaan, en jammer genoeg komt de landbouw daarbij nogal eens in een negatief daglicht te staan. Om tot mogelijke oplossingen te komen is de zogenaamde "Relatienota" ontstaan. Deze stelt maatregelen voor die zouden kunnen leiden tot een betere relatie tussen landbouw en natuur. Hieruit zijn de beheersgebieden en reservaten ontstaan. Met de betreffende boeren wordt dan een overeenkomst gesloten; za ken en instanties zoals beleidsnota, streekplan, bestemmings plan, planologie en struktuurschema's zijn hierbij nauw be trokken. De regelingen voor een beheersovereenkomst hebben een goede opzet, maar de praktijk zal nog veel moeten leren. In sommige gebieden stuit men op veel verzet; de boeren voelen zich soms onwetend en onzeker door allerlei regels die hen van bovenaf worden opgelegd; zij moeten het landschap gaan verzorgen, schade door beperkingen moeten worden vergoed, bekeken moet worden of de maatregelen passen in de bedrijfsvoering en zeker is ook het kostenvraagstuk een belangrijk onderdeel. In de beheersgebieden is een rendabele landbouw mogelijk. In een reservaat zijn bepaalde aanpassingen niet uitvoerbaar. Het is van groot belang dat landbouw en natuur samengaan ën goed worden beheerd. De landbouw moet daarom niet alleen aan de ekonomische belangen, maar ook aan de sociale belangen den ken. De heer Eelkema is van mening dat door een goede sa menwerking vele problemen tot een oplossing kunnen komen. e heer Markusse belicht in zijn betoog de praktische kanten van de beheersgebieden en vooral van de beheersovereenkom sten. Hij begint zijn inleiding met een persoonlijke ervaring te ver halen waaruit blijkt dat al eerder in ruilverkavelingsgebieden rekening is gehouden met het landschap. Daarbij merkt hij op dat door anti-verkavelaars nogal eens opmerkingen worden ge maakt die getuigen van grote onwetendheid. Ook in Zeeland is een bepaald spanningsveld tussen de landbouw aan de ene, en natuur en milieu aan de andere kant. Bij deze zaken zijn over het algemeen drie groepen mensen betrokken: de boer met ekono mische belangen, mensen die alles willen behouden en daarbij gemakshalve vergeten dat de boer zijn brood moet verdienen en verder diegenen die een optimaal evenwicht trachten te zoeken. Reeds in 1965 is in het ruilverkavelingsplan van de Poel reke ning gehouden met allerlei landschapsbelangen. Het heeft heel wat voorlichting aan, en gesprekken met de grondgebruikers gekost eer het plan werd taanvaard. Ook in andere gebieden waar-eerder is verkaveld is niet alleen aan de boer gedacht. Er is al veel bewaard. Vele hektaren zijn op die manier beschikbaar gesteld aan Staatsbosbeheer. Pas later zijn die beheersovereen komsten ter sprake gekomen. Wat is nu precies een beheersovereenkomst? In het Ganzegebied zijn al heel wat overeenkomsten gesloten, voor vele boeren een zaak die niet zo maar in een dag geregeld was. Ook de heer Markusse is van mening dat een goede sa menwerking van groot belang is. Men moet waken voor een te grote polarisatie. Door een goed evenwicht te zoeken kan men samen tot een goed resultaat komen. Het landschap moet be waard worden, maar niet ten koste van de boer. "Wanneer de gemeenschap geen vergoeding wil betalen voor het behoud van het landschap, dan moet zij ook niet zeuren over het onherstel baar verlies van het landschapschoon. Milieu kost geld. evenals energie", (uitspraak van prof. de Haan). Uit de diskussie bleek kort samengevat dat: men vaak niet genoeg geïnformeerd is en voor sommige zaken nier weet tot welke instantie men zich moet wen den men ook als individueel burger de ambtelijke molen zo hier en daar misschien wat beter kan laten draaien door bijv. raadsleden te informeren men bewust gebruik moet maken van het kiesrecht een bericht in de krant dat een bestemmingsplan ter inzage ligt niet zomaar genegeerd mag worden de Agrarische Kommissie misschien op een bepaalde manier mee kan werken tot het nader informeren van mensen over zaken die betrekking hebben op een bepaald gebied. Tot slot kan worden vastgesteld dat het een erg leerzame stu diemiddag is geweest. Aly Wiskerke

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 31