De boerderij Op bezoek bij boerderij De boerderij Voor de boer op Van tarwe tot Brood Een dag van een boer Op de boerderij hebben we eten aan de koeien gegeven. En we hebben de melkstal nog gezien waar de koeien gemolken worden. Toen we er aan kwamen gingen we naar de stal. Er was toen net een half uur geleden twee stiertjes geboren. De boer zei dat het niet vaak voorkwam dat er twee kalfjes tegelijk geboren werden. We zijn toen nog naar de andere stal bij de koetjes gegaan. Het was er heel leuk. Patrick Braam uit de 5e klas heeft dit geschreven, De Zeeburch, Keurhoeve 3 te Middelburg. Bart de Graaf, Prinses Wilhelminaschool te Wolphaarts- dijk Woensdagochtend gingen we met klas 5 en 6 naar de boerderij van Jan Zandee zijn vader. Eerst gingen we de kalfjes bekijken. Jan zijn vader vertelde er iets over. Je mocht vragen stellen. Toen over de machines. Ik hoorde het niet zo goed, maar ik heb wel alle machines gezien. We gingen toen naar de varkens. Ze waren heel groot. Ze waren zeugen. Zeugen zijn vrouwtjes. Daar wordt ook weer iets over verteld. De melktank gingen we toen naar kijken. Die was bijna vol. Daar kon 810 liter in. Vijf keer in de veertien dagen kwamen ze erom. Dat zal nu wel moeilijk gaan met deze dagen. Toen we dat hadden gezien gingen we de koeien bekijken. Dat was heel leuk. Jan zijn vader vertelde er over. Er was een koe met een keizers nede. Ik stelde nogal veel vragen over de koeien. Er was een jong kalfje die zuigde op je vingers. Daarna kregen we chocolademelk dat was lekker warm. Toen gingen we weer naar school. Het was harstike leuk. Jeanet Reijnhout, klas 5, Prinses Wilhelminaschool, Wolphaartsdijk Er zijn veel soorten boerderijen bij één er van is een kophalsrompboerderij. Het huis is dan de kop- de hals is het overgangetje van boerderij op schuur en de romp is de schuur. Door klas 5 van de Chr. Nat. School "de Regenboog" te Tholen We hebben bij ons in de klas nog niks van de boer op opgehangen dat kan nog komen. We hebben namelijk wel dingetjes zoals werkstukjes. We kunnen nog heel wat meer maken daar zijn we ook mee bezig. Het kan er gezellig meeworden. We gaan naar meneer Nieuwen- huijze, die woont in 's H. Heerarendskerke landweg 18. Er gaan nog twee andere scholen naar toe. De boer komt naar ons toe. Het zal bij de andere scholen misschien hetzelfde zijn. Einde. Van Ingrid Jansen, S.H.H. Kinderendijk 3, O.L.S. Het Binnenhof, Thorbeckelaan 1, Goes. Jan Robert Groeneveld, w A A "Op Dreef', Bruinisse Vroeger deden ze alles met de hand. Zaaien deden ze met de zeis. Het dorsen deden ze met dorsvlegel. Malen deden ze met een molen. Het kneden deden ze met de hand. Het bakken deden ze met een lange stok. Het bezorgen deden ze op een kar. Er is veel veranderd. Zaaien doen ze nu met een zaaimachine. Het maaien doen ze met een combine. In de conine worden de korrels uit het graan gedaan en het overige wort in pakken gedaan. Dan komt in de meelfabriek. Daarna wordt het gemalen en gezeeft. Dan wordt het gebakken. En Je Hebt BRood Van klas 5 van de Christelijke Nationale School "De Re genboog" Molenvlietsedijk 3A, Tholen. 's Morgens gaat de boer om zeven uur uit zijn bed. Hij moet vandaag gaan aardappelen poten op een stuk land dat dicht bij de boerderij ligt. Maar de boer moet eerst nog een paar koeien gaan melken. Vroeger deed de boer het melken met de hand maar een paar jaar geleden is hij overgegaan op een melkmachine. Hij hoeft de slan gen nu maar aan -de uier van een koe te zetten en het melken gaat vanzelf. Als hij de koeien gemolken heeft gaat hij eerst wat eten. Om acht uur zijn alle knechten present. Het zijn er zes. Vroeger waren het er veel meer toen had hij er wel 45 maar tegenwoordig gaat het werk allemaal met machines. Ze gaan met de nodige machines naar het land wat gepoot moet worden. Ze doen de pootaardappelen in de aard appelpoter. Het zaaien kan beginnen, ze beginnen aan de rechterzijde van het land. Eén voor één komen de poot- aardappelen op de grond. Van onderen aan de achterkant van de aardappelpoter zit een soort mes dat de grond over de aardappelen duwt. Om half elf gaan ze even schaften. Ze hebben een ther mosfles en een doosje met boterhammen meegenomen, die eten ze nu op. Ze maken onder het uitrusten veel grappen. Om kwart voor elf hervatten ze het werk. Ze zweten allemaal erg veel dat komt door de scherpe lentezon. Om twaalf uur gaan ze allemaal naar huis. 's Middags zullen ze het werk afma ken. De boer eet wel tien boterhammen want hij heeft een hele grote honger gekregen van al dat werken, 's Middags zijn alle knechten weer present. Ze hebben allemaal wel evenveel gegeten als de boer. Ze beginnen weer met het poten van de aardappelen. Ze werken goed door en ze zijn al om 2 uur klaar. De boer vindt dat ze maar naar de boerderij moeten gaan en de machines in gereedheid brengei^voor de volgende dag. Dat doen ze dan ook. Intussen heeft de boerin de andere dieren op de boerderij gevoerd, de kippen, de drie varkens en het paard Nelis. Dan gaat ze twee kippen slachten. Daarna gaat ze appels plukken in het kleine boomgaardje naast de boerderij. Als ze een mand vol heeft gaat ze er appelmoes van maken. Ondertussen zijn de boer en zijn knechts met de machines bezig. Er wordt een deur van een traktor ge maakt en ze zijn ook een traktor aan het nakijken. Twee anderen zijn een ploeg aan het slijpen. De boer gaat eens binnen bij de boerin kijken en deze is net klaar met de appelmoes. Ze wou bonen gaan plukken in de moestuin. Er komt een auto het erf oprijden en een man vraagt aan haar waar hij de boer kan vinden. De boer komt er net aan. Dus gaat de boerin maar bonen plukken. De man stapt uit de auto en vraagt aan de boer: "Kan ik niet een paar zakken aard appelen kopen want de levering is vandaag niet gekomen en nu zit ik zonder." De boer vindt het goed als hij er maar een goeie prijs voor krijgt. De winkelier (dit is hij namelijk) noemt een goede prijs en deze krijgt zijn aardappelen. H et is ondertussen al vijf uur geworden en het werk is klaar dus de knechten mogen naar huis. De boer gaat naar binnen als hij de keuken binnen komt vraagt de boerin: "Jan wil je Pietje niet even naar zijn muziekles brengen dan kan je meteen planken bij de timmerman gaan halen." De boer wil wel want hij moet toch nog sigaretten hebben. Hij pakt de auto en rijdt naar het dorp. Eerst brengt hij Pietje weg en dan gaat hij naar de timmerman. Dan wipt hij even bij de spar binnen voor de sigaretten. Hij rijdt weer terug naar de boerderij waar het eten al klaar staat. Om half acht gaat hij naar de tv om een detektive film vam kodjek op de tv te zien. Om half tien gaat hij naar bed want morgen moet hij er weer vroeg uit. EINDE. Michel Wouters, Klas 6, R.K. basisschool, Rilland (Rei- merswaal). 25

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 25