Bijlage Z.L.M. Scholenprojekt loopt gesmeerd M. van Wezei H et Z.L.M.-scholenprojekt loopt gesmeerd. In dit Z.L.M. Land- en Tuinbouwblad kunt U er op de midden pagina's iets meer over lezen. Het opmerkelijke daarvan is dat de Kinderkrant geheel door de leerlingen van de verschillende scholen zelf is gevuld. Ze zijn druk in de weer geweest om verhalen op schrift te zetten. Met grote ijver hebben ze zich gebogen over het tekenpapier om te zorgen voor een fraai ontwerp dat moet dienen als voorbeeld voor een sticker, maar ook de andere tekenin gen die ze hebben gemaakt spreken duidelijke taal. Het is de bedoeling dat eenmaal per maand in het Z.L.M. land en tuinbouwblad een aantal -pagina's wordt gereserveerd voor de bijdragen die we van de kinderen ontvangen. Op deze manier kunnen zij hun indrukken naar buiten bren gen. Kinderen kunnen zeer rake opmerkingen maken. Ontwapenend vaak en toch gekruid met een gevoel voor grote werkelijkheidszin. B ijna drieduizend scholieren zijn nu betrokken bij het Z.L.M.-scholenprojekt. Een indrukwekkend aantal. Te gelijkertijd betekent dit dat er bijna honderd scholen aan meedoen en evenzovele boeren en boerinnen bereid wa ren om daadwerkelijke steun aan dit projekt te verlenen. Het is altijd moeilijk om van dergelijke aktiviteiten de werkelijke effekten te meten. De bedoeling van dit alles is echter wel dat de leerlingen een beter inzicht krijgen in het wel en wee van een agrarisch bedrijf. Er is natuurlijk geen betere manier dan zelf op een boerderij te gaan kijken. Je kunt dan persoonlijk ervaren wat er aan de hand is en wanneer iets niet duidelijk is dan kan dat H et Z.L.M.-scholenprojekt heeft als doel meer begrip te kweken bij de jeugd voor de land- en tuinbouw. Meer begrip wil zeggen meer kennis van zaken. Het is iets wat de landbouw bitterhard nodig heeft. Wanneer straks al die duizenden scholieren een heel landbouwjaar hebben rpeegemaakt en kennis hebben kunnen nemen van het rytme der seizoenen zoals zich dat ook in de tijd van ver doorgevoerde mechanisatie toch nog altijd voordoet, dan zuidelijke landbouw maatschappij 3000 scholieren Meer begrip z.l.m VRIJDAG 16 MAART 1979 67e jaargang - No. 3473 land- tuinbouwblad Gerda Mosselman, "De Regenboog", Tholen onmiddellijk aan de boer worden gevraagd, 't Is voor de agrariër overigens ook een hele verantwoordelijkheid. Kinderen zijn kritisch en misschien van huis uit al be vooroordeeld. In veel gevallen zal de werkelijkheid van het moderne boerenbedrijf helemaal niet beantwoorden aan de voorstelling die de kinderen er van hadden. Nu is Zeeland toch nog een provincie met een sterk agrarisch karakter en links en rechts hebben veel kinderen vooral uit de dorpen al kontakten gehad met de landbouw, die dan veelal waarschijnlijk uit niet veel meer bestonden dat wat kijken vanaf de kant van de weg naar de aktiviteiten op de akker. 't Is begrijpelijk dat een deel van de jeugd waarschijnlijk met stomme verbazing tot de ontdekking komt dat er boeren zijn die alleen maar een hond of kat als huisdier op het bedrijf hebben. Ook de leerkrachten zal het bezoek aan de boerderij goed doen. Zij hebben immers nu eveneens de gelegenheid om met de ogen van de volwassene kennis te nemen van de vreugden en zorgen die het moderne agrarische ge beuren heeft te bieden. is het te hopen dat zij uit de dan opgedane ervaring tot in lengte van jaren kunnen blijven putten en op een posi tieve manier kunnen denken over het werken en het leven van de agrarische stand. Misschien blijft er bij hen dan het begrip hangen dat de man die als eerste verantwoor delijk is voor de voedselproduktie recht heeft op tenmin ste een eerlijke benadering. In dit land van melk en honing zullen straks ongetwijfeld heel wat kjnderen die deelnamen aan het projekt hun boterhammetje met beleg met andere ogen gaan bekij ken dan voorheen, want tussen ploegen-zaaien-verzor- gen-oogsten en ploegen ligt meer dan alleen maar het automatisch uitvoeren van doodgewone werkzaamhe den! In dit nummer o.m. K.N.L.C. Kommentaar pag. 3 Over Geld en Goed pag. 3 Erfelijke blindheid bij lammeren pag. 4 Uit de Praktijk pag. 5 en 6 Groenbemesting en de dekvrucht pag. 7 De mogelijkheden van de Grondbank pag. 8 Voorjaarswerkzaamheden in de uienteelt pag. 9 Loonwerktarieven in Zeeland pag. 11 Nieuws uit Brussel pag. 13 Markt- en Prijsberichten pag. 15 Uit het leven van Dr Ir Mesu pag. 19 Veehouderij in maart pag. 21 Schapenkalender pag. 27 Prioriteiten in de fruitteelt pag. 28 Voor de Vrouw pag. 31 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 17