Maak korte metten met onkruid op wintervoor en zaaibed Spuit tijdig met 'Gramoxone' en/of 'Reglone' BK Prijs graszaden aangetrokken Vervolg Beleidsprogramma 7W 'Gramoxone' 'Reglone' De helpende hand van ICI. tingplan past volledig in het streven naar een aanbod van kwaliteitsfruit dat aan de vraag tegemoet komt. Er moet op toegezien worden dat de juiste kwaliteiten (sorteringen) in aanmerking komen voor de verse konsumptie. In dat verband zal het EG-verhande- lingsverbod onrijp fruit als kwaliteitsbevorderende maatregel voor meerdere jaren moeten worden vast gesteld. Ook zal de minimum maat van klasse II moeten worden verhoogd. De telers dienen meer be trokken te worden bij het afzetgebeuren. Dit vraagt een nauw kontakt tussen producent en afzetorganisa tie. Ter voorkoming van een versnipperd fruitaanbod is een afzetplan voor de totale fruitproduktie nood zakelijk. Zo'n afzetplan moet flexibel zijn, blijk geven van een afzetstrategie en gericht zijn op kwaliteit. Om de markt op alle tijdstippen in voldoende mate te kunnen voorzien, zal het verkoopapparaat steeds over een ze kere hoeveelheid - minimaal 20% - van de totale pro- duktie moeten kunnen beschikken. Ter verbetering van de vruchtkwaliteit dienen de sor- teermethoden en de bewaar- en opslagvoorzieningen verbeterd te worden. De voorlichting over bewaring (methoden, koeltechniek, in- en uitslag) zal intensie ver moeten plaatsvinden. De Nederlandse fruittelers verkeren met de produk- tiekosten in een nadelige positie t.o.v. de belangrijkste konkurrenten elders in de EG. Ter verbetering van de "kwaliteit van het bestaan" zullen telers, organisaties en de overheid gezamenlijk moeten optrekken. Het bedrijfsontwikkelingsbeleid zal zich meer moeten af stemmen op het eigene van de fruitteelt-bedrijfstak. Gemeenschappelijke aanschaf en exploitatie van machines kunnen de produktiekosten verlagen. De samenwerkingsverbanden verdienen in de fruitteelt- sektor alle aandacht. De fruitproduktie in Nederland dient gehandhaafd te blijven op het niveau van de laatste jaren. Dat levert de basis voor een optimaal werkend handelsapparaat, de juiste onderzoek-, voorlichtings- eü scholingsakti- viteiten. Het fruitteeltonderzoek, uitgevoerd door o.m. het Proefstation en de regionale proeftuinen, zal minstens op het huidige peil gehandhaafd moeten blijven. Het bedrijfsleven hecht grote waarde aan dit onderzoek en heeft daarom onlangs de financiering van de proeftuinen verzekerd. In samenwerking met de overheid zal het bedrijfs leven alles moeten doen om de gezondheid van het gewas veilig te stellen. Daarom blijven phytosanitaire maatregelen nodig. Binnen de bovenaangegeven probleemvelden zullen vele zaken gemeenschappelijk, d.w.z. door bedrijfs leven en overheid, aangepakt moeten worden. De voorstellen, die in het beleidsprogramma opgenomen zijn, zullen door de producenten aanvaard moeten worden. Hierdoor kan de konkurrentiekracht van de Nederlandse fruitteelt versterkt worden. Het Land bouwschap ondersteunt de voorstellen uit het be leidsprogramma en legt deze voor aan de minister van Landbouw. De prijzen van de graszaden zijn dooreengeno- men de laatste maand wat aangetrokken. Dit in verband met een mogelijke veranderende marktsituatie, die te maken heeft met de weer somstandigheden. Door de winter kunnen laat in de herfst gezaaide weiden schade hebben op gelopen, terwijl het bovendien de vraag is of alle graszaadpercelen de winter goed doorkomen. De hieronder vermelde prijzen hebben betrek king op groothandelsprijzen af graszaadfrrma in guldens per kg en gelden voor direkte leve ring in het binnenland. Voor de afzet naar het buitenland liggen de prijzen op hetzelfde ni veau. Sinds begin januari zijn de prijzen van Engels raaigras weidetype opgelopen van rond 2,85 tot rond 2,95. Bij de diploïde hooitypen is er sprake van een prijsverschil afhankelijk van de doorschietdatum. Rassen met een latere door- schietdatum deden vanaf 2,80 (begin januari 2,60) en die met een vroegere doorschietda tum 2,35 tot 2,45 (begin januari 2,20). Van Italiaans raaigras bewegen de prijzen zich al geruime tijd op een laag niveau. De voorra den in de EG zijn groot, vooral als gevolg van de sterke uitbreiding van het areaal in Frank rijk. Nadat begin januari de prijzen zich rond 1.30 bewogen, zijn ze in het begin van deze maand wat aangetrokken tot 1,45. Hetzelfde geldt voor Westerwolds raaigras, dat opliep van 1,50 tot 1,60. De prijzen van de weidetypen van Veld- beemdgras zijn de laatste maanden gedaald van 3,80 k 4,- eind oktober tot 3,50 tot 3,75 begin februari. De meeste rassen van de gazontypen deden de laatste tijd om en nabij de 4.25.' Voor gewoon Roodzwenkgras bewegen de prijzen zich op een vrij stabiel niveau van 3.95 tot 4,25 met begin februari een vaste tendens. Bij Roodzwenkgras met forse uitlo pers was begin dit jaar sprake van dalende prijzen tot 2,40 a 2,60 voor de goedkopere rassen. De laatste tijd zijn de prijzen wat opge lopen tot 2,75 a 2.90. In Beemdlangbloem werden weinig zaken gedaan, terwijl de prijzen opliepen van 3,75 tot 4,— a 4.25. Chilisal^eter biet méér! Chilisalpeter natuurprodukt16% nitraatstikstof- 35% natriumoxide - 0,04% borium de ideale combinatie voor de hoogste suiker bietenopbrengst. NITRAATSTIKSTOF Suikerbieten hebben voorkeur voor stikstof in nitraatvorm. Nitraatstikstof werkt snel. Voor een maximale suikeropbrengst is 150 kg zuivere N per ha. voldoende. Dat is ca. 800 -1000 kg. Chilisalpeter. NATRIUM Is voor bieten even belangrijk als stikstof. Veel lichte gronden hebben groot tekort aan natrium. Chilisalpeter bevat 35% natriumoxide. Met 800 kg. Chilisalpeter wordt ruim voldoende natrium aan de grond toegevoegd. BORIUM Op lichte gronden is tekort aan borium. Door een laag boriumgehalte van de grond kan hart- rot optreden. Hartrot-aantasting leidt tot groei achterstand en verlies aan suikeropbrengst. Chilisalpeter bevat Dit is voldoende M I ^^^1 0 om te ■■III g voorkomen. 1 Suikerbieten groeien beter met Chilisalpeter. Vóór het zaaien U kent dat: onkruid op de wintervoor. ,Grasachtigen zoals duist en wilde haver. Plus breedbladigen. Verspil geen tijd en brandstof aan grondbewerking. Met de kans dat het onkruid alleen maar verplaatst wordt en er ook nog ongewenst vocht verlies optreedt, wat niet best is voor het kiemen van het zaad en de werking van bodemherbiciden. Spuit meteen met 'Gramoxone' en/of 'Reglone' De volgende dag kunt u eggen en het zaaibed is klaar! Vóór opkomst van het gewas Tussen het zaaien en de opkomst van het gewas kan onkruid pbrengstin zich nog flink ontwikkelen. In zo'n situatie komt uw o gevaar als u vlak voor de op komst van het gewas niet spuit met 'Gramoxone' en/of 'Reglone' Een bedrijfszekere methode. En een veilige. Want de produkten hebben, eenmaal op de grond, geen nawerking meer. Praktisch is ook, dat u onder bijna alle weersomstandig heden kunt spuiten. 'Gramoxone' of 'Reglone' 'Reglone' werkt goed tegen breedbladige onkruiden; tegen grassen en ganzevoetachtigen verdient 'Gramoxone' de voorkeur. Vaak is een mengsel van beide een goede keus. Nadere inlichtingen bij: ICI HOLLAND BV, Afdeling Landbouw, Wijnhaven 107, Rotterdam Telefoon (010) 140122 12

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 12