KOOPERATIE EN JONGEREN o ver de koöperatie wordt het laatste jaar veel door de agrarische jongeren gesproken: het eerste nummer van "Rotonde" was gewijd aan koöperaties en ook in het N.A.J.K. en veel agrarische gespreksgroepen kwam het onderwerp vele malen aan de orde. ZEEUWS AGRARISCH i JONGEREN KONTAKT Grondtaxatiekursus van het BOER BLIJVEN Z.A.J.K. oktober-december 1978 Z.A.J.K.-vergadering van 19 februari: 1 D, H D WIE? een provinciaal kontakt voor agrarische jongeren (opgebouwd uit vertegenwoordigers van de Regionale Agrarische Kommissies); WAT? samenwerkingsorgaan van de drie plattelands jongeren organisaties; WAARVOOR? vorming en belangenbehartiging van de jonge boer. P.J.Z.: ZATERDAG 10 MAART JUWEEL R.A.K.-WALCHEREN IN "EMBARGO" Wedstrijd "Teelt van groenbemesters" Z.R.J.K. 1 Redaktie Netty Verhage, Sasputsestraat O 8, 4507 IM Schoondijke, tel. 011 73-1379, adressen. Marlies Wassenaar, Gr Markt 28, 4461 AJ Goes, tel. 01100-21010 tst. 54 0 mdat er grote belangstelling voor zo'n kursus bij de leden bestond - de vraag overtrof verre het aanbod (1 kur sus) - organiseerde het Z.A.J.K. deze in het afgelopen najaar. Er konden vier deelnemers per R.A.K., dus in totaal 24 mensen aan meedoen die waren er dan ook bijna altijd, op de tien avonden. Waarom was er zoveel interesse voor zo'n kursus? 1 edere (toekomstige) boer(in) heeft af en toe te maken met het taxeren van z'n grond. bijv. bij bedrijfsovername, aan- of ver koop. ruilverkaveling, onteigening enz. Het is daarom erg belangrijk om te weten hoe zo'n taxatie in z'n werk gaat en wat de gevolgen hiervan zijn. Deze en andere zaken, zoals schadeloosstelling bij onteigening, gevolgen van bepaalde overnameprijzen, juridische zaken bij overdracht van onroerend goed. de werking van de Grondka mer. fiskale wetgeving, de W.I.R.. pachtzaken en de grond soorten in het zuidwesten, werden op deze kursus uitvoerig behandeld. Voor de deskundigheid werd gezorgd door o.a. S.E.V.-ers van de standsorganisaties, leden van de Grondkamer. Gropatax. een bodemspecialist enz. Wat is nu het resultaat van dit alles geweest? 24 jonge boeren zijn wat meer wegwijs geworden op allerlei gebied wat met grond te maken heeft: daarom is het achteraf beter gebleken om de kursus geen grondtaxatie- maar grondo- riëntatiekursus te noemen. Ook heeft de kursus de interesse en 't enthousiasme bij sommige deelnemers opgewekt om in de toekomst aan een echte kursus voor taxateur te kunnen deelnemen. Dat zo'n echte opleiding nog wel nodig is ondanks deze kursus bleek de laatste dag duidelijk tijdens een praktijktaxatie die we bij een bedrijf op Zuid-Beveland uitvoerden en waar de zes verschillende R.A.K.'s in afzonderlijke groepjes de gebouwen en grond tax eerden. Het bleek, dat alleen bij de taxatie van het kippenhok de taxa tiebedragen niet al te ver uit elkaar liepen. AI met al een leerzame, leuke en af en toe lachrijke kursus, die eventueel om herhaling en/of vervolg vraagt. Marinus Geuze. n de vergadering van het Z.A.J.K. van 19 februari j.l. zijn o.a. de volgende punten aan de orde geweest: - het huishoudelijk reglement van de R.A.K.'s Belangrijkste punt hierbij is dat we als Z.A.J.K. van mening zijn. dal niemand direkt "lid" kan zijn van de R.A.K.'s. maar alleen via lidmaatschap van één der plattelandsjongerenorganisaties. Immers, het agrarisch jongerenwerk is een onderdeel van het bestaande plattelandsjongerenwerk en dat willen we ook zo houden. Als Z.A.J.K. hebben we geen behoefte aan een vierde organisatie. - voorstel kadervorming voor seizoen 1979/1980 Kadervorming is één van de belangrijkste taken van het Z.A.J.K. (natuurlijk in samenwerking met de 3 P.J.O.'s). Als we als agrarische jongeren niet over voldoende kader beschikken dat straks doorgeschoven kan worden naar de standsorganisa- ties. blijven we nergens - voorstellen vanuit het Z.A.J.K. zijn: in september rondgang langs de R.A.K.'s door de sekretaris één of twee avonden instruktie voor R.A.K.-bestuursleden en geïnteresseerden begeleiden van een jaarthema opzetten van een Z.A.J.K.-kursus. gericht op jonge agrariërs in februari 1980: instruktie-avond voor alle R.A.K.-be stuursleden de topkaderkursus kan in de toekomst één keer in de twee of drie jaar worden georganiseerd. V erder is er in 't kort gesproken over de verhoogde medever antwoordelijkheids mclkhcffing voor 1979. In dit opzicht zijn wc het eens met het N.A.J.K.-stand punt. Op de agenda voor de vergadering in maart staan de volgende punten: voorstellen KG-kommissie 1979/1980 - diskussie rond de koöperatie - relatie jonge agrariër boer blijven Meer informatie kun je krijgen bij de Z.A.J.K.-vertegenwoor digingen in je R.A.K.' Netty Verhage De diskussie rond Boer blijven" (nota N.A.J.K.) is ook in Zeeland op gang gekomen. De R.A.K.-Walcheren heeft een avond georganiseerd met Wien v.d. Brink (voorzitter N.A.J.K). Zie elders op deze pagina! De R.A.K. West-Zeeuws-Vlaanderen heeft zonder begelei ding van buitenaf gesproken over Boer Blijven aan de hand van een aantal diskussievragen. De R.A.K.-leden waren het niet eens met het standpunt van de minister en er zal dan ook een brief geschreven worden aan de minister om hem nog eens te wijzen op het feit. dat de positie van de jonge agrariërs in het Zuid-Westelijke kleigebied er zeker niet rooskleurig uitziet - en dat zij het niet eens zijn met de prijsvoorstellen en de visie van de minister op de kostenont wikkeling in de landbouw. Hierover een volgende keer meer. De R.A.K. Schouwen-Duiveland heeft Boer Blijven besproken met de heer J. Oggel (sekretaris Z.L.M.) en Nick Vos (verte genwoordiger N.A.J.K.). Ook de R.A.K. -Schouwen is veron trust over de toekomstige ontwikkelingen en heeft deze onge rustheid geuit in een schrijven aan de minister. (Meer informatie volgt). Donderdag a.s. wordt Boer Blijven besproken in de R.A.K. - Tholen/West-Brabant. Het Z.A.J.K. is het niet eens met de prijsvoorstellen van de EG. Gezien de kostenstijging (en neem daarbij de ingaande verho ging van de pachtprijzen) betekent het alleen dat er sprake is van een prijsverlaging. De inkomensontwikkeling op de akker bouwbedrijven in het Zuid-westelijke kleigebied ziet er niet om 19.30 uur in "De Korenbeurs" te Bergen op Zoom. Potterstraat 50. Bal na om 22.30 uur. HET WINNENDE TONEELSTUK: "'t zit me tot hier!" - AFDELING GOES: NOORD-BE VELAND (blijspel in drie bedrijven door Hans. van Wijngaarden) In de pauze worden in het zonnetje gezet: Hans Verstraten (afd. Oost-Zeeuws-Vlaanderen): BE STESPELER Betsy Gaakeer (afd. Tholen/St.Philipsland): BESTE SPEELSTER Arie de Lint (afd. Zevenbergen): AANMOEDIGINGS VERMELDING Corrie van Steenbergen (afd. Bladel): AANMOEDI GINGSVERMELDING afdeling 's-Heer Abtskerke/Nisse o.a. EERVOLLE VER MELDING: BESTE DEKOR. Op 27 februari j.l. hield de R.A.K. Walcheren een diskussie-avond over de nota Boer Blijven van het N.A.J.K. Wien van de Brink, voorzitter van het N.A.J.K., was die avond ook aanwezig. De V. P. R. O. vond dit gebeuren belangrijk genoeg om er een reportage over te maken. Uitzending zal plaatsvinden op vrijdag 9 maart a.s. om 18.10 uur op Hilversum II in het programma Embar goLuisteren dus! rooskleurig uit. Dat kan iedereen nagaan, daar zijn voldoende cijfers over bekend. A Is we dan als jongeren boer willen blijven, zullen er andere maatregelen genomen moeten worden, want bij een voort zetting van het huidige landbouwbeleid komt het bestaans recht van veel akkerbouwbedrijven in gevaar. Daarom wil len wij als agrarische jongeren de aandacht vestigen op onze situatie (pers, landbouworganisaties) en zonodig akties gaan ondernemen. IMetty Verhage. Opgave voor de wedstrijd "Teelt van groenbemesters" kan nog steeds plaatsvinden. Dokumentatie hierover kan aan gevraagd worden bij het sekretariaat van het Z.A.J.K., Grote Markt 28, Goes. Opgave kan gebeuren via onderstaande strook of rechts treeks bij de R.A.K.-sekretaris. Ondergetekende Naam: Adres: Woonplaats: Telefoon: wil meedoen aan de wedstrijd "Teelt van groenbemes ters" met een perceel wintertarwe op het - eigen bedrijf* - ouderlijk bedrijf* - bedrijf van Handtekening ^doorhalen wat niet van toepassing is. Inzenden naar: Z.A.J.K. - Grote Markt 28 - Goes. Vanwaar deze grote (hernieuwde?) belangstelling hiervoor? Meestal is het zo, dat een onderwerp extra in trek is als er iets niet zo erg goed mee gaat. Dat gaat voor de koöperaties gedeeltelijk op:namelijk de relatie met de jongeren was en is voor verbetering vatbaar. Er heerst bij ons een toenemende onvrede, die we soms moeilijk weten te verwoorden, over de toenemende schaalver groting bij de koöperaties, de nooit tot een einde komende fusies, het niet meer persoonlijk kennen van de bestuursleden, soms onbegrijpelijke quantumkortingen. it alles maakt dat de keuze bij bedrijfsovername voor een jonge boer om met de partikuliere handel, een erg moeilijke keuze is geworden. En dat, terwijl de koöperatie theoretisch nog altijd dé manier is om als boer een greep te houden op de afzet van je produkten. In feite komt het er een beetje hier op neer: is de koöperatie een verlengstuk van je boerderij (wat ook zo hoort) óf is het juist andersom? Deze dingen hebben er toe geleid dat ook de NCR (de Coöpe ratieve Raad voor land- en tuinbouw) zich met deze materie is gaan bemoeien en na overleg met het N.A.J.K., maar onder eigen verantwoordelijkheid, een nota heeft uitgegeven over de relatie koöperatie - jonge agrariër, geheten: "Koöperatie in be weging". In deze nota worden een aantal voorstellen gedaan om deze relatie te verbeteren. jongeren via jongerenraden een beter eigen oordeel laten vormen over de koöperatie: daartoe moeten er meer jonge renraden worden opgericht en moet het funktioneren van de bestaande worden verbeterd. er moeten regelmatig koöperatiedagen worden georgani seerd over aktuele onderwerpen t.a.v. de koöperatie. Dit laatste is in februari in Zierikzee al gebeurd en het bleek daar inderdaad dat het onderwerp werkelijk leeft. eze voorstellen zijn dan: bijeenkomsten organiseren om de jongeren algemeen en specifiek beter te informeren t.a.v. betekenis en funktioneren van de koöperatie; dit kan in de vorm van een kursus ge beuren. elaas zijn de voorstellen van de NCR in onze ogen wat aan de globale en minimale kant gebleven. Zo ontbreekt in de nota de noodzakelijke binding tussen agra risch jongerenwerk en jongerenraden. Ook staan er bijv. geen goede garanties in t.a.v. de inhoud van de jongerenraden. Ondanks dit alles hopen we dat veel koöperaties en jongeren o.a. met behulp van dit stuk tot een betere relatie zullen kunnen komen. De nota is voor belangstellenden verkrijgbaar bij de NCR. Postbus 90643. Den Haag. telefoon 070-656900. Marinus Geuze. 6

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 6