VQVR BE VI! (Ml W De ene heg is de andere niet 1. Van west naar oost in ons Brabant D e meesten van ons plegen zich van tijd tot tijd graag eens terug te trekken achter de koulissen van het drukke toneel van onze dagelijkse beslommeringen. In een rustig hoekje in de tuin proberen we tot onszelf te komen en smeden nieuwe plannen voor de komende strijd. En smeden we geen plannen dan verzamelen we, van overbodige kledij ontdaan, zonne-energie voor de tijden waarin die schaars zal zijn. E en groot aantal coniferen wordt te onpas voor haag gebruikt. Het meest misbruikt worden de vele blauwe cypressen die meestal als een wat komisch rijtje puntjes een tuin garneren. Die blauwe cypressen (Chamaecyparis soorten/cultivars) laten zich slecht snoeien en zijn voor een geschoren heg dus ongeschikt. Ook de thuya wordt nogal eens als haagconifeer bij uitstek aangeprezen en ofschoon hij zich heel redelijk laat trimmen heeft hij zoveel nadelen dat aanplant als heg niet aan te raden is. Door de grote lichtbehoefte, zijn gevoeligheid voor schimmels en andere oorzaken laat hij zijn groene delen snel vallen waar door het resultaat na verloop van tijd dikwijls zeer te wensen over laat. Bej aardenrubriek Geven we onze kinderen goed te eten? 4- C.J. Nouse Beveland B.V. Om in eigen tuin in afzondering te kunnen opereren zijn, teneinde praatgrage buren en hardnekkige voyeurs te weren, gepaste voorzieningen onontbeerlijk. Tot de voorzieningen die in staat zijn een werende taak te vervullen wordt ook het produkt heg of haag gerekend. En omdat de ene heg de andere niet is willen we aan de verschillende haagsoorten een enkel woord wijden. Hagen en hagen E r zijn hoge hagen en lage hagen, sïiel en langzaam groeiende hagen, smalle en brede, strakke en losse, bloeiende, vruchtdra gende, bladverliezende en wintergroene hagen. Mogelijkheden genoeg dus. Gezien die vele mogelijkheden zullen we alvorens te kunnen kiezen ons ernstig moeten afvragen wat we precies van onze toekomstige heg verwachten, daarbij rekening hou dend met de omgeving waarin hij toch enigszins moet passen. Het maakt daarbij een groot verschil of we met een grote of een kleine tuin, te maken hebben, of we een tuin in een rijtje hebben of een vrij liggende tuin in het buitengebied. Een buitengemeen belangrijke vraag is ook of we enig geduld kunnen opbrengen om een heg haag te laten worden. Want in dit verband is geduld letterlijk voorwaarde om tot een schone zaak te geraken. Echt mooie hagen laten zich pas in de loop_yaD een flink aantal jaren vormen. Mooie hagen worden dus zeld zaam want haast iedereen is uit op succes op korte termijn. En ook het niet meer zijn van mooie hagen voegt zich bij al die andere tekenen aan de wand van onze degenererende woon- kultuur. Behalve het al dan niet hebben van geduld spreekt voorts de omvang van de geldbuidel een woordje mee want tussen de verschillende soorten zitten belangrijke prijsverschillen. w Geschoren hagen D e echte heg is de strakke glad geschoren, geknipte of ge trimde heg. Het opkweken van zo'n heg vergt wat tijd en kost Taxus Baccata wat moeite. Een moeite echter die snel vergeten is bij het aan schouwen van het uiteindelijke resultaat. Dat resultaat is dan een sierraad voor de tuin. Een klassiek gelijnde barriere die ons van ongewenste blikken vrijwaart en die doelmatig ongenode gasten weert. Het ruimtelijke kader ook waarbinnen en waarte gen het boeiende spel van vormen en kleuren gespeeld kan worden. Het hangt van een aantal zaken af hoe lang het duren zal voordat een heg een hoogte van zo'n 180 centimeter bereikt. In de eerste plaats de groeisnelheid van "de gekozen soort haag- plant. Er zijn soorten zoals bijvoorbeeld de leylandcypres die erg snel groeien en in enkele jaren die hoogte bereiken. Andere, meer verfijnde soorten doen er vaak veel langer over. In de tweede plaats speelt de wijze van opkweken een rol. Hoe dichter we een heg willen hebben, des te vaker moeten we hem knippen, want bij iedere snoeibeurt dwingen we de plant tot vertakken en hoe meer fijne vertakkingen, des te eleganter en dichter is de heg. In de derde plaats kunnen we, tenminste in een aantal gevallen, met de aankoophoogte wat meer of minder snel de gewenste haaghoogte bereiken. Eigenlijk is dat alleen bij Taxus en sommige groenblijvende heesters het geval. Bij alle andere soorten haagplanten moeten we om een goede heg te krijgen toch klein beginnen. Kopen we toch bijvoorbeeld lange ligusterplanten, dan moeten die met het oog op het vanonderaf vertakken diep, dus kort bij de grond ingesnoeid worden. Van de oorspronkelijke lengte blijft bijgevolg niets over. Het heeft dus meestal weinig zin U door grote planten tot een veeal dure aanschaf te laten verlei den. Kenmerkend voor een goede haagplant is zijn vermogen om veel dichte vertakkingen te maken. We vinden die haagplanten op slechts beperkte schaal bij de coniferen, onder de groeiblij- vende heesters zijn er enkele geschikte soorten en tenslotte vin den we ze bij de bladverliezende heesters. Coniferen Resteren er tenslotte slechts twee coniferesoorten die een funk- tie als haagplant op adequate wijze weten te vervullen. Dat zijn de leylandcypres en de taxus. Van die twee is de leylandcypres de snelste en de taxus de mooiste en de duurzaamste. In een volgende aflevering gaan we wat dieper op de bruikbare soorten in. onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. A.W. de Jonge-Jansen, Bosdijk 1, 4493 PD Kamperland. tel.:01107-610 In de Seniorenreeks van de Nederlandse Federatie Bejaarden beleid verscheen het zesde deeltje "Gepensioneerden dan?" Dit deeltje is uitgegeven in samenwerking met de Stichting Ekonomisch Huishoudelijk Beheer. Het boekje richt zich tot diegenen, die binnenkort met pensioen gaan. Het is geschreven aan de hand van vele gesprekken mét (aanstaande) gepensio neerden in de vormingsweken ter voorbereiding op de pensio nering. Gesprekken, waarin de mensen ontdekten, dat de vra gen waarmee zij rondliepen niet alleen hun individuele vragen waren, maar die zij herkenden als algemene vragen. Het gaat over kansen en mogelijkheden, die er zijn om, na een werkzaam leven, niet te eindigen met het gevoel afgeschreven en niet meer nodig te zijn. Maar juist dan te beginnen. Het is moeilijk in het kort weer te geven, wat dit boekje verder omvat, in het boekje is reeds zo beknopt weergegeven, wat de mogelijkheden zijn voor ouderen, die met pensioen gaan, dat verdere uittreksels alleen maar afbreuk doen aan het geheel. In het boekje zijn opgeno men een lijst van de belangrijkste adressen van organisaties, die zich bezighouden met een verantwoord bejaardenbeleid in Ne derland (bejaardenbonden, kruisorganisaties, gezinszorg, te huizen-organisaties, opleidingsinstituten en vrijwilligersorgani saties). Het boekje bevat verder adviezen voor gezondheid, fi nanciën en wonen. Veel publikaties over deze onderwerpen zijn met name genoemd, de adressen waar deze publikaties te ver krijgen zijn, zijn vermeld. Het boekje is te bestellen bij de Ne derlandse Federatie Bejaardenbeleid, Eisenhowerlaan 114, 2517 K M Den Haag, prijs afgehaald 3,50. Bij bestelling 5,— overmaken op postgiro 53.11.00 van de NFB, Eisenhowerlaan 114, Den Haag. Uit "Zeg 't verder" van de Zeeuwse Vrouwenraad A fgelopen najaar kwam de Oost-Brabantse boerinnen naar West Brabant. Voor een uitwisseling. Om eikaars bedrijven te leren kennen, voor een uitwisseling van gedachten en ook om meer begrip voor eikaars problemen te krijgen. Als agrarische kommissie in de Ned. Bond van Platte landsvrouwen hebben we daar met plezier aan gewerkt en daar zijn we nu weer mee bezig, want op 16 mei willen de West-Brabantse boerinnen naar het oosten van onze pro vincie. Ons kommissielid in Heeze, mevr. van Steenbergen, heeft daar al 't één en ander voorbereid, zo staat er o.a. een kaasmakerij op 't piogramma, een kuikenboerderij, een rondrit over de Peel en ook een melkbedrijf. Omdat er dit najaar een te grote toeloop was, willen wij de deelname via dit Z.L.M.-blad laten lopen.-Wij kunnen met een volle bus vanuit de Westhoek naar Oost-Brabant meer niet, want de opvang in Oost-Brabant is ook beperkt. Wilt U dus mee, geeft u dan op bij een van de agrarische kommissieleden. U krijgt dan een persoonlijke uitnodiging. Schrijf 16 mei vast in uw agenda en geeft u zich spontaan op als gast of gastvrouw. Hieronder de adressen van de agrarische kommissieleden. Mevr. A. Bom-Broere te Fijnaart, tel. 01686-2378 Mevr. C. Lucas-den Engelsen te Lage Zwaluwe, tel. 01684-2524 Mevr. M. van Steenbergen te Heeze, tel. 04907-1797 Mevr.. G.T. Middelkoop-v.d. Ploeg te Lage Zwaluwe, tel. 01685-338 Mevr. J.C. Overbeeke-Breure te De Heen, tel. 01670-3466. Wij zijn ons er van bewust dat het Land van Heusden en Altena en de Langstraat hier buiten vallen, maar daar willen we graag een andere keer aandacht aan besteden, dit is vast een voorlopig bericht. Sien Overbeeke. PAPRIKA'S GEVULD MET TONIJN 4 paprika's, zout, 4 gekookte aardappelen, l blikje tonijn in olie, peper, 3 eetlepels olie, I eetlepel azijn, tomatenketchup, I kropje sla, uitjes en augurkjes uil hel zuur. Snijd van de gewassen paprika's een kapje af en verwijder zaad en zaadlijsten. Kook de paprika's heel even in water met iets zout. Schep ze uil het kookvocht en laai ze afkoelen. Snipperde paprikakapjes lijn. Verdeel de koude, gekookte aardappelen in blokjes. Verdeel de tonijn in grove stukken. Maak een sausje van* peper. zout. olie en azijn. Vermeng de paprikasnippers, de bllikjes aardappel en de stukjes tonijn met dit sausje. Vul de paprika's met dit mengsel en garneer ze met een nopje toma tenketchup. Bedek een schaal met slabladeren en zet er de gevulde paprika's op. Garneer dit met uitjes en augurkjes uit het zuur. Geef het als voorgerecht of als extra hapje bij de koffieta fel. Als onze baby pas geboren is, zijn we allemaal erg geïnte resseerd in zijn of haar groei: hoeveel is de baby aangeko men? Oh, niets, dan wat meer geven - aldus de arts op het konsultatieburo voor zuigelingen. De voeding van de baby is ook kontroleerbaar: flesjes aangemaakte melkpoeder, moedermelk, sinaasappelsap, een eerste prakje mee aan tafel. Op de weegschaal is het om de paar weken te kon- troleren. Maar dan worden onze lievertjes groot. Spelen in de buurt, hier wat, daar wat, je merkt er niet veel van. Er komen meer kinderen in het gezin, het wordt drukker en opeens doe je mee aan: op zaterdagavond friet, één keer in de week nassi en nou ja, maca roni is ook wel makkelijk. De schatjes hebben geen zin meer in melk en natuurlijk is er wel veel dorst: limonade, seven-up, ander fris, mét koekje - zoals de bevelen luiden. En wat ze, groter geworden, met hun zakgeld doen, daar heb je als ouders helemaal weinig invloed meer op. Zo kijken we dan ook niet met verbazing naar de cijfers van een onderzoek naar eetgewoonten onder scholieren: ondubbelzin nig bleek dat de kinderen teveel vet eten. Maar even ondubbel zinnig bleek dat hun ouders dat ook deden!!! We geven dus wel degelijk onze eigen voedingsgewoonten mee aan onze kinderen. Waar moeten we op letten bij het voederen van ons gezin? Graag neem ik de tips over uit "Voedingsinformatie", een maandelijkse uitgave van het voorlichtingsburo voor de voe ding, dat in maart haar uitgave aan de voeding van het Neder landse schoolkind wijdde. Wat kunnen we doen? - verhogen van het gebruik van bruinbrood, aardappelen en peulvruchten; - verhogen van het gebruik van groente en fruit; - verlagen van het gebruik van vlees (vooral de vette soorten), volle melk- en melkprodukten en margarine; - beperken van het gebruik van suiker en suikerhoudende produkten als snoep en frisdranken. Om tot slot even een ideetje over te nemen uit de Menusugge sties: op vrijdag 23 maart zou u kunnen eten: linzensoep, crois sants met kaas (blik), fruit. Net zo gemakkelijk als macaroni. Anke de Jonge. 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 5