KNLC KO MM ENTAAR ICI heeft een effektief bestri jdingsplan tegen bietevlieg, bladluis, en bodem insekten. En dat kost nog geen f100,- per ha! «f» perceel tuindersgrond Fa. Warrens W at de afzet betreft kwam de vergadering tot de konklusie dat deze een zeer zwak punt vormt. Verbetering is dringend nodig en ook bij herhaling bepleit. Te veel wordt echter ge streefd naar een allesomvattende oplossing. Het is een illusie W ildschade. Om de gevolgen van wildschade te benadrukken en er meer begrip voor te krijgen is het gewenst om de schade in geld uit te drukken. Menigeen zou dan schrikken, want het gaat om miljoenen guldens! Gestreeft zal worden naar inventarisatie. 'Pirimor' Fruitteelt D Beleidsprogramma H Vervolg Positie Nederlandse Golden Delicious TE KOOP: te BREDA groot 2.64.40 ha. Voor informatie: 04257-9422 Gebruikte straa tk linkers Fa. L.Ph. Pekaar Zn. I Tel. 01131-2069/1432. Kockerling Triltand en vaste tand Cultivators, Een Cavero kipwagen 6,5 ton Gentsevaart 30, St. Jansteen Tel. 01140-2746 Tegen bodeminsekten - 'Gamma-Col' Tegen bietevlieg, akkertrips - 'Fosferno' Tegen bladluis-'Pirimor'spuitkorrel Kosten De helpende hand van ICI at het tot stand komen van de EG niet voor alle sektoren in de land- en tuinboim alleen maar uitbreidingsmogelijkheden heeft gehad blijkt onder meer als we naar de positie van de Nederlandse fruitteelt kijken. Het hardfruit areaal is de laatste 10 jaar met meer dan 10.000 ha (25%) ingekrompen. In Europees verband speelt de Nederlandse appel- en perenproduktie nog slechts een bescheiden rol met respektievelijk ongeveer 7 en 4% van de totale EG-produktie. Vooral op de zo belangrijke West- duitse markt ondervindt ons fruit steeds meer de scherpe kon- kurrentie van de goed georganiseerde Franse en tegenwoordig ook Italiaanse export. Die konkurrentie wordt vooral mogelijk gemaakt door een aanzienlijk lagere kostprijs in deze landen. Vooral veroorzaakt door de harde gulden en de devaluaties van Franc en Lire natuurlijk. Want in het rationeel aanwenden van de arbeid loopt Nederland nog steeds voorop. Toch speelt daar naast het betere afzet- en kwaliteitsbeleid in vooral Frankrijk een belangrijke rol. In bet algemeen moeten we konstateren dat de toch zo belangrijke presentatie van ons Nederlandse frujt in vergelijking met het buitenland uiterst pover aandoet. Daarbij komt dat ook de kwaliteit nog wel eens te wensen overlaat. Zeker daar waar nog steeds versleten partijen op de markt worden gebracht. Dit leidt er niet alleen toe dat we grote moeite hebben met onze export. Ook de positie van de Nederlandse appel op de eigen thuismarkt wordt steeds moeilijker. Wie geregeld een kilo appels op de markt of in de winkel koopt zal dat zeker met mij kunnen konstateren. l et is dan ook een goede zaak dat vanuit de organisatie-gele dingen in de fruitteelt de laatste tijd diepgaand is gestudeerd en gesproken over de toekomst van de fruitteelt en wat er gedaan dient te worden om de konkurrentiepositie te versterken. Dat heeft geleid tot een rapport en éen reeks aanbevelingen die af gelopen woensdag ook in het bestuur van het Landbouwschap aan de orde zijn geweest. Het is daarbij verheugend dat het fruitteelt-bedrijfsleven, naast een aantal duidelijke wensen aan de overheid, ook zelf de hand in eigen boezem durft te steken. Dat laatste geldt dan met name voor het verbeteren van de kwaliteit van produktie en afzet. Het opzetten van een nieuwe op kwaliteit gerichte afzetstrategie van de samenwerkende afzetorganisaties in nauwe samenwerking met hun producenten is zeker uiterst belangrijk. Het gaat er daarbij wel om dat de nieuwe opzet zich door resultaten weet waar te maken en uiteraard niet om alleen een strak keurslijf van regels aan te leggen. Van groot belang is zeker ook dat, mede met behulp van overheidshulp, het lukt om de huidige produktie-omvang in stand te houden. Dat is immers minimaal noodzakelijk om een goed voorzieningenpeil te kunnen handhaven. Het zal duidelijk zijn dat daarom ook in onze ogen zaken als het stimuleren van herinplant, het verlagen van de produktiekosten èn van de teeltrisiko's (hagelverzekering) en het versterken van de afzetmogelijkheden de nodige financiële aan dacht van de overheid behoeven. Daarnaast blijft het absoluut noodzakelijk dat er voor gewaakt wordt dat onze EG maar vooral de Nederlandse markt niet wordt overvoerd met appels van onder meer het zuidelijk halfrond. Wat dat betreft Iaat Brussel onze fruitteelt nogal in de kou staan en is een veel minder afwachtende houding van minister Van der Stee zeker noodzakelijk. LUTEIJN. Afzetprobleem is kwaliteitsprobleem om te zoeken naar een oplossing waarbij er van wordt uitgegaan dat alle telers alles over de veiling zullen verkopen, afstand zullen doen van hun beschikkingsrecht en alles centraal zullen laten sorteren. De versnippering en de eigen willekeur bij het aanbod van fruit zullen voorlopig blijven. Plaatselijke initiatie ven als nu in Maas en Waal moeten echter worden gesteund, omdat daar een "voorhoede-werking" van kan uitgaan. Met nadruk stelde de voorzitter dat van reklame en een betere pre sentatie (zoals vorig jaar de nieuwe-fruitdoos) alleen een nuttig effekt kan worden verwacht als de vlag de lading dekt. Als de kwaliteit van het fruit in een mooie doos teleurstelt betekent dat anti-reklame. Daarom voelde hij b.v. veel voor reklame en be tere presentatie bij de Conference en zag hij weinig in de Gol den. Onze beste Golden kan ook niet op tegen de Franse appels, omdat het niet alleen een kwestie is van gave schil, maar ook van smaak en handelskwaliteit. De Franse Golden wordt wat smaak betreft door de konsument hoger gewaardeerd en de handel heeft ervaren dat het Franse produkt "sterker" is dan onze Golden. Al met al komt het er op neer dat het alleen nut heeft om kwaliteitsfruit via aantrekkelijke verpakking en etikettering herkenbaar te maken. Doet men hetzelfde bij fruit dat een ander in betere kwaliteit aanbiedt dan werkt het averechts! Andere punten Bakterievuur. De laatste jaren is het aantal gevallen zo groot geworden, dat van een bedreiging van de pereteelt kan worden gesproken. Als aantasting tijdig waargenomen wordt en het zieke materiaal diep wordt weggenomen en vernietigd kan de ziekte waarschijnlijk binnen de perken worden gehouden. Daarbij is ook kontrole op zieke meidoorn, cotoneaster. vuur- doorn. e.d. nodig. Erg belangrijk is hierbij dat zoveel mogelijk mensen het ziektebeeld kennen. Daarom zal voorgesteld wor den om een kleurenfolder bij hetZ.L.M. blad in te sluiten in een nummer dat ook aan de begunstigers wordt gezonden. Zéér gunstige ligging naast veilingkomplex; Voor alle agrarische doeleinden geschikt; Agrarische bebouwing toegestaan; Bij toestemming Overheid industriële vestiging mogelijk; Uitweg aan Leursebaan; Vrij te aanvaarden. fAVAWAWAVWAVA' WWWVWWWJ iwAVAVSVWAWAVAVWMWWwi speciale aanbieding 3 mtr. met verkruimelrol- len 2175.- draagvermogen grote banden 44x16 met of zonder franse klep SPECIALE PRIJS 5900.- De laatste jaren is vroege aantasting (1e 14 weken van de groei) door de groene perzikluis de grootste veroorzaker van opbrengst- verliezen. De abnormaal zachte winters, vrij veel infektie- bronnen, late zaai deden daar nog een schepje boven op en hebben de grote op gang van een grondbehande- ling met Granulaat bewerk stelligd. Het gebruik ervan werd alleen duur betaald. ICI heeft een bestrijdingsplan ontwikkeld en in praktijk gebracht dat ver onder de prijs van ca. f 225.- per ha blijft. Wanneer de aantasting zodanig is dat niet met een lindaan-zaadbehandeling kan worden volstaan is 'Gamma-Col' effektief tegen bietekevers, springstaarten en ritnaalden. Vroeg bespuiten- effektief en goedkoop. Spuit wanneer u gewaarschuwd wordten 'Pirimor' ruimt snel en grondig de brengers van de vergelingsziekte op. Een zaaivoorbehandeling even tuele gewasbehandeling tegen vlieg 2 bespuitingen tegen luis bedragen niet meer dan f 100.- per ha. ICI HOLLAND BV afd. landbouw Wiinhaven 107 Rotterdam Telefoon (010) 140122 23

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 23