Oq^O Is minister Van der Stee nog te vertrouwen? Algemene situatie in de land- en tuinbouw "N aast grote onrust over het europese landbouwbeleid is er onder onze leden vooral verontwaardiging ontstaan over de lakonieke opstelling van minister Van der Stee. De minister blijft, de feiten ten spijt, volhouden dat hij een uiterst redelijk beleid voert en dat het zijn taak is de mensen duidelijk te maken waar de werkelijke belangen op langere termijn liggen. Wij konstateren dat de minister met zijn huidige opstelling daarin absoluut niet slaagt. Zo zelfs dat het vertrouwen in de minister duidelijk in dis- kussie is". Aldus de voorzitter van de Zuidelijke Land bouw Maatschappij (Z.L.M.), de heer Doeleman tijdens zijn openingswoord op de maandag 5 maart 1979 te Goes gehouden vergadering van het hoofdbestuur van de Z.L.M. Het COPA, het samenwerkingsverband van de EEG-landbouworganisaties, is het eens over een prijsver hoging van vier procent. Hieruit blijkt des te meer hoe N aar aanleiding van de recent uitgekomen nota Be- drijfsgrootte en Produktiebeheersing vroeg de heer Doe leman zich af waarom er in de nota niet gesproken wordt over stimulering van de samenwerking in de akkerbouw terwijl daarvoor toch een regeling bestaat. In de nota wordt volstaan met de opmerking dat de akkerbouw vol doende mogelijkheden heeft via loonbedrijven en werk- tuigenkombinaties. Extra stimulering van nauwere sa menwerking tussen individuele bedrijven, loonwerkers en werktuigenkombinaties op basis van harde afspraken had in de nota echter niet mogen ontbreken. Ook in het L.E l.-rapport Bedrijfsoppervlakte en Rendement in de Zuidwestelijke Akkerbouw wordt opnieuw de ongunstige positie onderstreept van de Zuidwestelijke akkerbouw. Door het onvoldoende meegroeien van de prijzen komt het ondernemersinkomen steeds meer in gevaar. Geluk kig kunnen wij ook vaststellen dat er in ons werkgebied ook voldoende voorbeelden te vinden zijn van akker- H et Hoofdbestuur besprak diepgaand de huidige alge mene situatie in de land- en tuinbouw. De leden hebben via telegrammen, brieven en telefonische reakties veel vuldig blijk gegeven van hun grote onrust. De kringen Walcheren, Schouwen-Duiveland, Axel en Hulst schre ven scherpe brieven naar de minister van landbouw. zuidelijke landbouw maatschappij Verslag Hoofdbestuur Z.L.M. d.d. 5 maart 1979 Bouwen aan de toekomst Een ontwerp vol schril kontrast. De lichte figuur symboliseert de rijke landen. Ge stegen groei van welvaart, ontwikkeling enz. De arm duidt op een doorgaande lijn. De donkere figuur is de derde wereld die zich horizontaal ontwikkelt. De groei van bevolking, armoede enz. De donkere op gaande lijnen links en rechts suggereren het optillen, het meenemen van dé armen om te delen in onze welvaart. En dat is bouwen aan één toekomst. Dit werkstuk werd vervaardigd tijdens de Z.L.M.-Manifestatie door veel platte landsvrouwen die ieder een kleine bij drage leverden aan de voltooiing. Het heeft een ereplaats gekregen in de hal van het Landbouwhuis te Goes. OP PAG. 11Globale richtlijnen stikstofbemesting voor granen, suikerbieten en aardappelen in 1979 voor het Zuidwestelijk kleigebied z.l.m VRIJDAG 9 MAART 1979 67e jaargang - No. 3472 tuinbouwblad noodzakelijk een aanpassing voor Nederland is omdat Frankrijk, Italië en Engeland via monetaire korrekties toch al kunnen rekenen op een behoorlijke verhoging. Doele man ging met name in op de problemen van de akker bouw, zonder daarbij overigens de andere sektoren tekort te willen doen. Met de verlaging van het B-suikerquotum doorkruist de Europese Kommissie zijn eigen uitgangs punt dat de diverse gewassen daar geteeld moeten wor den waar de omstandigheden het gunstigst zijn. Nog slechts vier jaar geleden werden wij aangezet om meer bieten te telen. Ook de industrie heeft daarop in moeten spelen en nu dreigt een gedeelte van de kapaciteit over bodig te worden met alle gevolgen van dien voor de uiteindelijke uitbetalingsprijs voor de telers. Wij zullen daar dus stelling tegen moeten nemen. Aldus de Z.L.M.- voorzitter. Zuidwestelijke akkerbouw Datzelfde deden de afdelingen Groede en Dreischor. Te legrammen werden ontvangen van de kring West-Bra bant en de afdeling Dinteloord/Steenbergen. Al deze reakties maakten naast ongerustheid en onzekerheid vooral ook melding van het onaanvaardbaar optreden van minister Van der Stee van landbouw in zowel de persmedia als in het parlement en in Brussel. De leden voelen zich door de minister duidelijk in de steek gelaten. Het Hoofdbestuur was deze mening ook toegedaan. Sommige hoofdbestuursleden zagen dan ook als enige weg om het vertrouwen in de minister op te zeggen dan wel het overleg met de minister op te schorten. Door mevr. C.L. Kloet en mevr. J. Donken, adviseurs van het Hoofdbestuur namens de Agrarische Kommissie van de Plattelandsvrouwen, werd gesteld dat het feit dat de rek eruit is z'n weerslag heeft op het gezin: "dat merk je heel goed. De sociale positie in het gezin laat te wensen over". De Agrarische Kommissies van de Plattelandsvrouwen zullen zich daarom op korte termijn over de situatie beraden. Het Hoofdbestuur besloot uit eindelijk zich in eerste instantie tot het Koninklijk Neder lands Landbouw Comité (K.N.L.C.) te richten met het verzoek zich landelijk zo gauw als zinvol is op de situatie te beraden. Voor het geval het Brusselse prijsoverleg niet meer oplevert dan nu wordt voorgesteld zou het K.N.L.C. "een pakket" hebben moeten klaar liggen voor de dan ontstane situatie. N.B. Na afloop van de hoofdbestuursvergadering werd bekend dat er op donderdag 8 maart een ge sprek zal plaatsvinden tussen het Landbouwschap en minister president Van Agt. Voor dit gesprek waarvoor anderhalf uur is uitgetrokkenstaat op de agenda: landbouwvraagstukken Europese Raad, de E.E.G.-landbouwprijzen en het E.E.G.-zuivelbeleid. In de hoofdbestuursvergadering van de Z.L.M. was eerder reeds met klem op een dergelijk gesprek aangedrongen. Vervolg op pag. 10 In dit nummer o.m. O.V.M. Nieuws pag. 3 en 4 Over Geld en Goed pag. 4 Tuintips, over heggen en hagen pag. 5 Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt pag. 6 Tips voor huis en bedrijf pag. 7 Onderwijsnotities pag. 8 Uit het leven van Dr Ir Mesu pag. 9 Maart op het akkerbouwbedrijf pag. 12 en 13 Nieuws uit Brussel pag. 14 Bedrijfsgrootte en produktiebeperking pag. 15 Onderlinge Zuidelijke Hagelverzekering pag.17 Tuinbouwklanken pag.19 K.N.L.C. Kommentaar pag. 23 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 1