Globale richtlijnen voor de stikstofbemesting van granen, suikerbieten en aardappelen in 1979 voor het Zuidwestelijk kleigebied Landbouwschap misprijst EG prijsvoorstellen B ij het schrijven van dit artikel zijn voor de zandgronden nog geen cijfers bekend omtrent de stikstofvoorraad in de grond. De neerslag- cijfers zijn echter niet sterk afwijkend van ge middeldejaren. Vandaar dat ongeveer hetzelf de schema wordt aangehouden als vorig jaar. Het volgende schema is gebaseerd op de ge halten die gevonden zijn op percelen die weinig of geen organische mest ontvangen. De getal len in de tabel geven de hoeveelheden stikstof in kg per ha aan die gegeven moet worden. H et is zo langzamerhand traditie geworden dat door de begeleidingskommissie "Stik- stofonderzoek op standaardbedrijven" in het voorjaar richtlijnen worden opgesteld voor de stikstofbemesting in het komende jaar. Doordat regionaal vaak afwijkingen voorko men t.a.v. de landelijke gegevens wordt de opstelling van de richtlijnen aan de regio's overgelaten. H et Landbouwschap is van mening dat er afhankelijk van de snelheid waarmee de afbraak van de MCB's wordt doorgevoerd er tenminste een prijsverhoging voor de landbouwprodukten nodig is van 2 tot 4%. Voorts wijst men in een eerste kommentaar op de EG prijsbesluiten de melkhefTing "nieuwe stijl" af, tevens wijst men de voorstellen tot het niet verhogen van de prijzen volledig van de hand en is men het niet eens met de wijze waarop Brussel de MCB's wil afbreken. D e Kommissie verwacht tot 1985 toenemende afzetproble- men bij de granen, vooral bij zachte tarwe en gerst. Er worden echter geen maatregelen voorgesteld om de interne afzet te verbeteren. Het voorstel om de prijzen gelijk te houden zal niet tot de noodzakelijke afzetverbetering leiden. Hoewel een wijzi ging in de graanmarktverordening wordt aangekondigd ten einde de konkurrentiepositie van gerst op de voedergraanmarkt te verbeteren, moet worden gevreesd daar geen wijziging in de prijsverhoudingen wordt voorgesteld, dat een en ander via het verscherpen van de interventienormen voor gerst zal worden gerealiseerd. Dit zou aanvaardbaar zijn indien de interventie normen voor gerst te laag zouden liggen in verhouding tot de eisen van de markt. In de praktijk is dit evenwel niet gebleken en daarom wordt voornoemde gelijkheid afgewezen. De referentieprijs voor tarwe van een bakwaardige kwaliteit blijft gehandhaafd op basis van de minimumkwaliteit, zodat het verschil met de interventieprijs voor zachte tarwe van een niet- bakwaardige kwaliteit 13% blijft. De Kommissie vermeldt evenwel nergens iets over de ondersteuning van de bakwaardige tarwe door middel van een verplichte interventie. Naar de me ning van het Landbouwschap zal dit zeker gedurende de eerste 3 maanden van het marktjaar het geval zijn. Hetzelfde geldt voor de laatste 3 maanden van het seizoen 1979/1980, tenzij in een redelijke overgangs-opslagvergoeding wordt voorzien. D e verlaging van het maximumquotum van 127,5% naar 120% voor suiker betekent dat voor het komende seizoen een aanmerkelijk deel van de produktie als C-suiker zal moeten D e voorstellen voor lijnzaad en vlas zijn dermate ingrijpend, dat het Landbouwschap van mening is dat deze een grondige studie behoeven en zeker niet voor het komende seizoen mogen gaan gelden. Dit laatste temeer doordat al kontrakten zijn af gesloten voor 1979/1980. T er zake van het zetmeel en de iso-glucose wofden geen voorstellen gedaan. Dit wordt als een ernstig gemis beschouwd. De Kommissie dient ten spoedigste haar voorstellen hiermede aan te vullen. B egin februari werden op de kleigronden in het Zuidwesten de volgende gemiddelde hoe veelheden opneembare stikstof in de grond aangetroffen. Als vergelijking zijn ook de hoe veelheden op de kleigrond van voorjaar 1978 vermeld. Hoeveelheid stikstof in het bodemprofiel aan wezig in het Zuidwestelijk kleigebied Voorvrucht 1979 1978 in de laag in de laag 0-85 cm 0-60 cm 0-85 cm 0-60 qm Aardappelen 85 56 100 niet bekend Bieten 40 25 70 niet bekend Granen 55 44 70 niet bekend Voor een nadere toelichting zie onder algeme ne opmerkingen. Richtlijnen voor de zandgronden De uitslagen van de bemonsteringen vallen dit jaar wat lager uit dan in de twee vooraf gaande jaren en in het Zuidwesten nog weer wat lager dan elders in het land. Mogelijk dat de langdurige winter hierop van invloed is geweest. Een dergelijke situatie heeft zich bij het stikstofonderzoek en -advies niet eerder voorgedaan. Dit maakt het geheel op een aantal punten ingewikkelder met vraagtekens t.a.v. vorstinvloed, temperatuur enz. Over igens is de neerslaghoeveelheid de afgelopen winter niet bijzonder groot geweest. Alleen de maand december was beduidend natter dan normaal. De langzame opdooi vormde een belemmering voor de waterafvoer ter plaatse en was vaak oorzaak van plas(ijs)vorming. Ing. A.M. van der Veeken, Wat bleef er achter Spec Bodemaangelegenheden in de landbouw, en wat moet U geven. CAR Zevenbergen. ming en rooibeschadiging kan het aanbe veling verdienen de stikstofgift met 40 a 60 kg N/ha te verlagen. d) Voor pootaardappelen ligt de stikstofgift globaal 100 - 150 kg N/ha lager. e) Het is niet onmogelijk dat als gevolg van de strenge winter de mineralisatie op percelen die een organische bemesting hebben ge kregen in de loop van het groeiseizoen wat groter zal zijn dan normaal. Hierover is echter weinig bekend. 0 Bij een minder goede struktuur moet iets meer stikstof worden gegeven. g) Tenslotte geeft het laten onderzoeken van de hoeveelheid opneembare stikstof in de grond het meest juiste inzicht omtrent de te geven stikstofbemesting. Deze cijfers geven het gemiddelde weer van de klei- en zavelgronden. Op de zwaardere goed doorwortelbare gron den met voorvrucht aardappelen zal als regel de hoeveelheid stikstof in de grond groter zijn. Op de lichte zavelgronden zal daarentegen de hoeveelheid stikstof in het bodemprofiel na aardappelen minder dan 85 kg zijn. Globaal zal men 30 kg N meer of minder moeten rekenen dan in de tabel is weergegeven. Bij de voorvruchten granen en bieten zullen de hoeveelheden op de zware goed doorwortel bare gronden eveneens wat hoger zijn. Op grond van de cijfers in voorgaande tabel komen we tot de volgende opstelling van de stikstofbemesting voor de belangrijkste gewas sen. granen le gift 2e gift a) Als een vlinderbloemig groenbemestings- gewas is ondergeploegd. zal de N-gift wat lager moeten zijn 30 kg N per ha min der). b) Bij de granen wordt met de eerste gift beoogd om een voldoende, niet te geile stand van het gewas te krijgen. Dit voor komt een verhoogde ziektedruk. Observeer uw gewassen regelmatig. Bij een royale stand van de granen de tweede gift zo laat mogelijk geven of desnoods achterwege laten. Bij zomergerst wordt een tweede gift aangeraden. c) In verband met kwaliteitsaspekten bij kon- sumptieaardappelen als doorwas, misvor- Gewas Wintertarwe Zomertarwe, haver Wintergerst Rogge Zomergerst Konsumptie-aardappelen Bieten Wordt regelmatig organische mest gegeven, dan zal de grond meestal rijker zijn aan stikstof en moet de gift lager zijn. Ook moet natuurlijk rekening worden gehouden met een verse or ganische bemesting. eerste gift tweede gift 70 30- 60 50 30- 50 50 30- 50 40 30- 50 50 250 150 Algemene opmerkingen Globale richtlijnen voor de stikstofbemesting in kg N/ha op de Zuidwestelijke kleigronden op basis van de stikstofvoorraad in de grond Wintertarwe Zomertarwe Haver Wintergerst Zomergerst 55 30- 60 35 30- 50 35 30- 50 35 30 - 50 35 0 100 30- 60 80 30- 50 80 30 - 50 80 30- 50 80 0 Uewas in 1979 Bieten konsumptie-aardappelen aardappelen 140 Voorr nicht bieten T en aanzien van de akkerbouw geeft het Landbouwschap het volgende kommentaar. Granen De opslag-overgangsvergoeding geldt in 1978/1979 niet voor gerst. Gezien de verwachte voorraad van 2 a 4 min. ton aan het einde van voornoemd prijsjaar zullen aan het einde van het seizoen grote moeilijkheden ontstaan met alle gevolgen van dien voor de prijs van gerst. Tevens wordt hierdoor een drukkende werking uitgeoefend op de prijsvorming van gerst tijdens het jaar 1979/1980. Het Landbouwschap is daarom van oordeel dat voor gerst een opslag-overgangsregeling moet gaan gelden, zo wel voor het seizoen 1978/1979 als voor 1979/1980. Dit laatste zal ook moeten gelden voor de overige granen. Het probleem van de graanoverschotten dient te worden opge lost door een vergroting van het verschil tussen de interventie prijzen en de richtprijzen, te bereiken door een verhoging van de drempelprijs van mais. Tegelijk moet een oplossing worden gevonden voor de toenemende invoer van graanvervangende produkten. Er zullen afspraken met Thailand en andere derde landen die graanvervangende produkten produceren moeten worden gemaakt over een kwantitatieve beperking van deze import. In dit verband zal het invoerregime voor die produkten in G.A.T.T.-verband moeten worden gedeconsolideerd, ten einde het nakomen van de afspraken te verzekeren. Suiker worden afgezet. Dit zal een negatieve uitwerking hebben op het inkomen van de suikerbietentelers. Het is onjuist op deze wijze de produktie te willen terugdringen. Het maximumquotum is door enkele landen de afgelopen jaren niet volgeleverd. Deze landen worden hierdoor niet in hun produktie teruggedrongen, hetgeen in strijd is met het specialisatiebeginsel. Het maxi mumquotum zal derhalve moeten blijven gehandhaafd totdat in 1980 de basisquota voor alle lidstaten op basis van hun reeële produktiereferentie worden aangepast. Bij de keuze voor het kontraktenstelsel bestond de gerechtvaardigde verwachting dat de uitgangspunten voor het EG-suikerbeleid - en met name voor wat betreft het maxiumquotum - voor het seizoen 1979/1980 zouden worden gekontinueerd. Dit temeer daar met ingang van het prijsjaar 1980/1981 het nieuwe suikerbeleid van kracht wordt. Een inkomensdaling zal ook worden veroorzaakt door het niet verhogen van de minimum-bietenprijs en de interventieprijs voor witte suiker. Hierdoor wordt nl. ook de verwerkingsmarge van de suikerindustrie niet aangepast. Door de kostenstijgingen o.m. uit hoofde van milieu-investeringen, het invoeren van het 4-ploegenstelsel etc. zal de uitbetalingskapaciteit van de suiker fabrieken worden aangetast. Lijnzaad en vlas Zetmeel en iso-glucose Vervolg op pag. 14 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 11