TUINBOUW Vervolg vergadering Hoofdbestuur Akkerbouw D e aardappel januari-inventarisatie suggereert dat er per 20 januari j.l. een voorraad was die ongeveer 130.000 ton groter was dan vorig jaar op dezelfde datum. Deze gegevens hebben ge lukkig vooralsnog geen ongunstige invloed gehad op de prijs die momenteel rond de kostprijs van dit produkt schommelt, zei Van der Maas. Het verdere prijsverloop van de konsump- tieaardappelen zal van deels nog onduidelijke faktoren afhan gen. zoals: H et suikerbietenkontraktenstelsel biedt nog steeds zorgen en frustraties konstateerde Van der Maas. We moeten er rekening mee houden, zei hij dat helaas wederom het gros van de bie tentelers. de helft of meer, in de zaaiperiode niet zullen weten waar ze ten aanzien van hun definitieve quotum-toewijzing aan toe zijn. I n aansluiting op het akkerbouwoverzicht van de heer Van der Maas vertelde vice-voorzitter G.P.A. van Nieuwenhuij- zen dat het meenemen van het teeltvoornemen 1979 in zake de toewijzing suikerbieten 1979 bij rest visie inmiddels is teruggedraaid. Tuinbouw N ormaal wordt er in de wintermaanden voor ongeveer een half miljoen gulden omgezet aan winterbloemkool op de veiling in Walcheren. Dit jaar geen cent want alle bloemkool is bevroren. Dit zei de voorzitter van de Tuin bouwkommissie, de heer J.A. Vogelaar, in zijn tuinbouw- overzicht. In de bloemensektor was ten gevolge van het winterweer een verminderde omzet van 30 a 40 miljoen gulden te konstateren en dat betekent gemiddeld per be drijf een bedrag van 20 tot 30 duizend gulden. Daarnaast is er ook schade in sommige boomkwekerijen terwijl ook bij de teelt van siergewassen schade is ontstaan bij de zg. groen blijvende struiken die nu echter geheel bruin zijn. Voorts zijn alle prei en spruiten verloren gegaan. Daaren tegen hebben andere produkten hiervan weer geprofiteerd zoals de kool en witlof. D e prijzen van appels zijn bedroevend, voor peren is het nog redelijk. De vooruitzichten in de appelteelt zijn ongunstig, van wege grotere voorraden dan anders en een rijke oogst op het zuidelijk halfrond. Telers van Golden Delicious moeten er re kening mee houden dat de gemiddeld uitbetaalde prijzen niet hoger zullen liggen dan 15 centen per kilogram, sommigen zul len rviet hoger komen dan 10 centen. Ook de prijs van Cox en Goudreinette blijft onder de kostprijs. Bij dit alles moeten men dan ook helaas nog konstateren dat dit fruitseizoen normaler is dan vorig jaar. Zoiets vraagt diepe bezinning op de positie van de Golden Delicious in Nederland. Er worden steeds minder Nederlandse appels gegeten in ons land terwijl het ingevoerde produkt duurder wordt. De binnenlandse konsumptie bestaat waarschijnlijk voor 60% uit buitenlandse groene- en gele rassen, zoals Franse Golden en Granny Smith's. De Nederlandse ap pelteler heeft het er moeilijk mee. want Granny's zijn hier niet te telen, terwijl de Nederlandse huisvrouw de voorkeur geeft aan de Franse Golden. Veeteelt I n zijn overzicht van de situatie in de veehouderij merkte de voorzitter van de veehouderijkommissie, de heer W. van Veldhuizen, op dat de prijsvorming op de markten sterk beïnvloed is geweest door het slechte winterweer en ook door de karnaval. Wederom werd aangetoond dat de prijs bepaald wordt door de verhouding van vraag en aanbod, moeilijkheden met de aanvoer waren er de oorzaak van dat niet aan de vraag kon worden voldaan met als gevolg een prijsstijging. Overige zaken H et Hoofdbestuur vond dat het wel erg lang duurt alvo rens de P.Z.E.M. duidelijkheid verschaft over de konse quenties van de gewijzigde elektriciteitstarieven en -tijden voor met name de zg. piekmeters linke loerderK). In Bra bant zou er nu zo snel mogelijk duidelijkheid moeten komen over de beheersovereenkomsten in bepaalde beheersgebie den. Dit geldt met name ook in die gebieden waar er sprake is van een aangepaste waterstand gedwongen beheersove reenkomst"). Nagegaan zal worden hoe het in Zeeland precies zit met de watertarieven van de W.M.Z. De loon onderhandelingen in de land- en tuinbouw zitten momenteel muurvast, waarbij het met name gaat om principiële punten. Besloten werd het koöperatief Bouwbureau voor de Land bouw te liquideren omdat dit geenfunk tie meer heeft. Tot lid van de Tuinbouwkommissie van de Z.L.M. werd benoemd de heer M.J. Goud te Baarland. KALKSTIKSTOF KALKSTIKSTOF in de Wintertarwe doorstond de kou N aast alle sombere geluiden die werden gehoord tijdens de hoofdbestuursvergadering kon gelukkig door de voor zitter van de akkerbouwkommissie, de heer H.C. van der Maas, ook een erg positief bericht worden medegedeeld. De wintertarwe schijnt de strenge winter goed te hebben doorstaan. De laatste weken werd er door de akkerbou wer ten dienaangaande geleefd tussen hoop en vrees. Zo te zien behoeft er in ons werkgebied gelukkig geen reke ning gehouden te worden met vervangende gewassen die dan na het uitrijden van de tarwe in maart of april gezaaid hadden moeten worden. Geen zaak om zo maar even aan voorbij te gaan. want tarwe neemt een derde deel van de totale oppervlakte in het zuidwestelijke akkerbouwplan in! Wat doet de aardappel - verdere ontwikkeling van de exportmogelijkheden - vorstschade aan de voorraden in Frankrijk. Duitsland en andere landen - het aandeel van de pootaardappelen in de totale voorraad, alsmede het deel van de pootaardappelen dat in de kon- sumptiesektor en cf via de STOPA in de veevoedersektor terecht zal komen - het opnamevermogen in de veevoersektor in de komende maanden - het al dan niet trendmatige toe- of afname van de binnen landse.konsumptie van verse aardappelen, zowel als de ver werking in de industrie. Aardappel en uien reklame fonds "V an der Maas toonde zich ingenomen met het feit dat de vraag of er extra fondsen moeten komen ter bevordering van de aardappelafzet, nu ook de aandacht heeft van de Hoofdafdeling Akkerbouw van het Landbouwschap. De verkrijging van deze extra fondsen is bij herhaling de wens geweest van de Z.L.M. Hij onderstreepte hierbij echter nogmaals en met zeer grote nadruk dat bij dit alles een daadwerkelijke nationale overheidsbijdrage in feite onmisbaar is. Of dit dan via het ministerie van landbouw of via ekonomische zaken te bewerkstelligen zal zijn is ons om het even, zei Van der Maas. Ook ons voorstel om de noodzaak, om ten behoeve van uien tot het vormen van een afzetbevorde ringsfonds te komen, meer gestalte te geven, heeft inmiddels in eerste aanleg de aandacht van de Hoofdafdeling Akkerbouw gekregen. De voorzitter van de akkerbouwkommissie onder streepte nogmaals het belang van een sterke nationale uienex- portbevordering. De wereld-uienproduktie was in '78 ongeveer 23 miljoen ton (1979 17,5 miljoen ton). Het Nederlandse aan deel hierin is slechts 2%. In de internationale handel in uien (dus de export) die met 1 x/i miljoen ton slechts 6 xh% van de totale produktie uitmaakt,,, neemt- Nederland echter met 325.000 ton een kwart voor haar rekening. De Nederlander zelf gebruikt slechts 3 1/2 kg uien per jaar en dat is zeer weinig. Een gerichte afzetbevordering gekoppeld aan stringente kwaliteitsregelingen is en blijft daarom zeer opportuus, zei hij met nadruk. Kontraktenstelsel Er circuleren berichten van telers die de ongeloofwaardige toe wijzing van 10.000 tot 11.000 kg suiker per ha hebben gekregen. Dit had voorkomen kunnen worden wanneer de door ons be pleite werkwijze was gevolgd n.l. een referentiesysteem waarin alleen de werkelijk geleverde kilogrammen suiker uit het verle den per teler en niet de (papieren) hektares bepalend geweest zouden zijn. Er blijken twijfels te zijn bij de teler in verband met de toepas sing van het kontraktenstelsel in gevaf landelijk geen C-suiker geproduceerd zal worden. Er mag geen misverstand bestaan over het feit dat dan ook per individuele teler GEEN konfron- tatie met een C-prijs plaats zal vinden: onafhankelijk van de quotumtoewijzing van die individuele teler. Onbetaalde arbeid Tot slot merkte Van der Maas nog op dat uit het onlangs gepubliceerde L.E.I.-rapport over Bedrijfsoppervlakte en Ren dement in het Zuidwesten blijkt dat daar wordt uitgegaan van een bedrijf van 40 ha in de zuivere akkerbouw als fatale grens, waarbij als konklusie gesteld mag worden: schaalvergroting niet als middel, maar als doel. Wanneer men daarnaast een uit spraak van de heer Slot van het ministerie van landbouw legt die /egt dat een akkerbouwer op zijn bedrijf meer gebruik moet maken van onbetaalde arbeidskrachten uit het gezin om het hoofd bovenwater te houden, kan daaruit gekonkludeerd wor den. /ei Van der Maas. dat er op zo'n manier misbruik wordt gemaakt van de rekkracht van de kleine zelfstandige. Het rap port en zo'n uitspraak wij/en beiden opeen aanvaarding zonder meer van de hedendaagse feiten: geen E.E.G.-prijsaanpassing en geen nationale kompensatie. Het zijn juist deze konklusies en 10 tendensen waar we ons als boerenorganisatie tegen moeten blijven verzetten. De akkerbouw heeft buiten haar schuld zowel in '77 als in '78 te maken gehad met een kostenstijging van 5 tot 8% en daarom geldt onverkort en in verhevigde mate: het onaanvaardbaar t.a.v. de prijs- en andere voorstellen vanuit Brussel en een eis voor nationaal kompenserende maatregelen met name en vooral in de fiskale sfeer. De heer van Nieuwenhuijzen meende dat de andere opmer kingen van Van der Maas inderdaad juist waren: het is helaas niet anders. Vanuit het Hoofdbestuur werd onderstreept dat de wijze waarop de aardappelinventarisatie tot stand komt geen vertrouwen heeft bij de telers. Gesproken werd over de 3 C.L.O.-kommissie Kontraktteelt en de Beurskommissie Goes. In beide gevallen was het bestuur van mening dat hiermee doorgegaan moet worden maar dat men tevens moet blijven zoeken naar verbeteringen. Winterschade De sneeuw heeft vooral in het noorden schade veroorzaakt in boomgaarden. In het zuidwesten is het speciaal de wild- schade die een rol speelt, met name is dit het geval op Schouwen en op Zuid-Beveland. Vogelaar bepleitte een vorm van wildschadevaststelling waarbij duidelijk wordt geanalyseerd wat deze schade nu werkelijk betekent in geld uitgedrukt. Een dergelijke benadering zou ook in samen werking met de akkerbouw kunnen gebeuren. Toekomst fruitteelt somber Voor het Zuidwesten zag de heer Vogelaar echter mogelijkhe den in de teelt van het pereras Conference, die kunnen in dit gebied beter van kwaliteit geteeld worden dan waar ook in Europa. Bovendien is het een veelgevraagd produkt. Voorts is de tuinbouwkommissie van mening dat de herinplantingspre- mie*met grote kracht bepleit moet worden en zelfs voorrang moet hebben op de bijdragen in de hagelverzekering. Vraag en aanbod Varkens zelf slachten B ezorgd vroeg Van Veldhuizen zich af hoe de situatie zich aan de Franse grensstreek zou ontwikkelen nu daar door Franse boeren vrachtwagens met Nederlandse varkens worden tegen gehouden. Frankrijk is met West Duitsland onze belangrijkste afnemer van varkensvlees. Er worden veel levende varkens naar Frankrijk geëxporteerd en daarin zag hij een dreigend gevaar. Nu moeten die Fransen immers zelf de varkens slachten en daarvoor zal men adequate mogelijkheden moeten scheppen. De kans bestaat dat er op zo'n manier een "lijdende" rol voor Nederland als grondstoffenleverancier wordt weggelegd, iets wat dan te betreuren valt, want die werkgelegenheid kunnen we in ons eigen land best zelf gebruiken. Wel is het zo dat die toenemende export van levende varkens wordt veroorzaakt door de hoge slachtkeuringskosten die in Nederland gelden. Die keuringskosten zijn vooral voor de kleinere slachterijen be zwaarlijk, zij profiteren nl. niet van de hoge quantumkortingen die grote slachterijen wel krijgen. In de afgelopen twee jaren is er op dit gebied een begrotingstekort geboekt van 20 miljoen gulden en het wordt tijd dat de overheid hier passende hulp biedt, zei van Veldhuizen. Een ander probleem in de varkens houderij is de snuffelziekte. Er zal meer geld beschikbaar moe ten komen om hieraan grotere aandacht te besteden. Over deze ziekte is nog onvoldoende bekend en er zal op dat gebied heel wat meer onderzoek dienen te geschieden. Zuivelbeleid Tot slot ging hij nog in op een aantal zaken die betrekking hadden op het huidige markt- en prijsbeleid op het gebied van de zuivel. Zo was hij o.a. van mening dat er geen struktuurbeleid meer moet worden gevoerd dat als doel heeft produktieverhoging, maar de aandacht dient nu gericht te zijn op een verbetering van de werkomstandigheden. Om de produktie te beperken moet er ook een betere regeling komen wanneer iemand besluit om ermee op te houden of van plan is om .te schakelen. Het inter- ventiebeleid mag niet aangetast worden want dit geeft nu eenmaal een bodem in de markt en is onmisbaar in het huidige zuivel beleid. Verlaging van het interventieniveau is overigens wel hier en daar in diskussie. Een variabele melkheffing is onaanvaard baar. terwijl een wijziging van een heffing tijdens een melk prijsjaar eveneens onaanvaardbaar is. Met het bedrijfsleven zal de overheid verder tot overeenstemming dienen te komen voor wat betreft de besteding van de gelden die via de melkheffing werden geïnkasseerd. - ZONDER SCHADELIJKE RESTEN SADACEM N.V. 09-32-91538641 Langerbruggekaai 13 9000 Gent Advertentie IM Aanwezigen op de Z.L.M.-hoofdbestuursvergadering van 5 maart 1979 A.J.G. Doeleman. voorzitter: G.P.A. van Nieuwenhuijzen. vi ce-voorzitter: S. de Visser, vice-voorzitter: Mr. J. Oggel, alge- meen-sekretaris: R. Hoiting. sekretaris: L.J. van Gastel (kring Schouwen-Duiveland): M.C.J. Kosten (kringTholen): H.C. van der Maas (kring Noord-Beveland): K. Dees (kring O. Zuid-Be veland): J. Nieuwenhuyse (kring W. Zuid-Beveland): I.A. de Hullu (plv. kring W. Zeeuws-Vlaanderen); A.v. Hoeve (kring Axel): J. Scheele (kring Hulst); W. v. Veldhuizen (kring O. en Midden-Brabant): B.H. Maijers (kring Langstraat): G.J. de Ja ger (kring Altena-Biesbosch): P.A. Hoogenboom (tuinbouw): J.A. Vogelaar (tuinbouw): C. de Visser (veehouderij): Ir. M. Sanders: Ir. H.E. Heringa: mevr. J. Donken: mevr. C.L. Kloet: J. Markusse; W.C. Sinke: R. van Wezel: J.C.B. Priem: n Benut zijn veelvuldige eigenschappen - REGELMATIGE STIKSTOFVOEDING - GOEDE ONKRUIDBESTRIJDING - DEGELIJKE BODEMONTSMETTING - ZIEKTEN EN INSEKTENBESTRIJDING waaronder: KNOLVOETZIEKTE (Koolgewassen) KIEMSCHIMMELS (Phytirum en Rhizoctonia) SCHIMMELZIEKTEN (Scleriënrot - Fusarium- Selderschurft e.a.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 10