50 jaar internationale mechanisatieshow Pneumatische kunstmeststrooier met loopwiel doseert exakt! O E en apparaat dat een speciale vermelding kreeg is een nieuw K ongskilde - Benelux B.V. Konijneberg 80 te Breda, tel. 076-873450, brengt de pneu matische aanbouwkunstmeststrooier TIVE op de Nederlandse markt. Het is een nieuwe manier van kunstmeststrooien waarbij het als het ware volgens de importeur mogelijk is om met een nauwkeurigheid die grenst aan slechts 7% afwijking per ha de meststof gedoseerd over het land uit terijden. Deze kunstmeststrooier is verkrijgbaar in drie uitvoeringen, n.l. het type 1000, 1500 en 4000. Beide laatste types hebben een grotere kunstmestbak en zijn van het getrokken type. M, SI MA - Parijs van 4-11 maart V an 4 tot 11 maart a.s. vindt in Parijs wederom de grote internationale landbouwtentoonstelling plaats bekend onder de naam "SIMA-Paris". Het is voor de vijftigste maal dat deze agrarische tentoonstelling wordt opgezet. Een onderdeel van dit grote evenement is een mechanisatieshow, waarbij o.a. ook de nieuwste snufjes en uitvindingen worden getoond. De kommissie ter bevordering van het technisch onderzoek honoreert ieder jaar een aantal vindingen met een prijs in de vorm van gouden en zilveren medailles. D e gouden medaille ging naar een vinding op de Internatio nal Harvester maaidorser waarbij dankzij een nieuw systeem de scheiding tussen kafstro delen en graan sterk is verbeterd omdat er geen gebruik meer wordt gemaakt van stroschudzeven. Het principe werkt volgens een in de lengte geplaatste cylindrische huls die via centrifugale krachten de scheiding tussen graan en kaf kompleteert. Dankzij dit nieuwe principe kan de maaidorser kompakter van omvang worden. Een gouden medaille werd eveneens verstrekt aan de ontwerpers van de Sperry New-Hol land maaidorser, die net als in de International Harvester, ook het systeem van de cylindrische stro-kaf-graan scheider hebben toegepast. Bij deze machine wordt met twee cylindrische hulzen gewerkt. Het dorsen vindt plaats door wrijving, druk en centri fugale kracht. Aan het eind van de cylinders vindt de werkelijke gescheiden afvoer van kaf, stro en graan plaats. Ook hier is het voordeel dat met een hogere snelheid kan worden gewerkt ter wijl de machinetrilling wordt gereduceerd. Een zilveren medaille werd verstrekt voor de vinding Ste Agram op het gebied van veldmarkering. Dit appraat wordt vooraan de trekker gemonteerd en markeert op afstanden van 9 tot 24 meter. De chauffeur kan langs dit spoor terug rijden ongeacht de oneffenheden van het veld. Deze markeur die verstelbaar is voor alle werkzaamheden is gemaakt van een licht onderstel, dat opklapbaar is en verder is voorzien van een veiligheidspal. Tijdens het transport kan de markeur gemakkelijk met de hand worden ingeklapt. Het mar- keurwiel kan bij gebruik in harde grond worden vervangen door een paar V vormig geplaatste schijven. Voorts is er nog een zilveren medaille verstrekt voor een speciale schapenmelkstal waarbij 8 dieren tegelijk kunnen worden gemolken. Een zelfde onderscheiding werd verstrekt voor een automatische rondeba len lader. soort mestverspreider, waarbij de mest ongeveer tot een breedte van 4 a 5 meter wordt verspreid. Het verdeel en strooimecha- nisme wordt tijdens het laden van de wagen naar boven gehaald. Bij het lossen begint dit strooimechanisme van boven af te werken. De strooihoeveelheid is regelbaar doordat het strooi mechanisme vanaf de trekker bediend kan worden. Er ontstaat hierdoor een betere verdeling van de organische meststof, van het begin tot het eind van iedere vracht. Tot slot is er nog een opmerkelijk apparaat in de melkveehou derij. Het betreft hier een soort thermometer die geplaatst is in de tepelhouders van de Westfalia melkmachine. Wanneer koeien ziek zijn zal in de meeste gevallen de temperatuur van de melk hoger zijn dan normaal, vooral bij mastitis is dit het geval. Via deze temperatuur meet methode is het in de toekomst zelfs mogelijk om tochtigheid te konstateren. In de tepelhouder wordt een apparaatje geplaatst dat door middel van een zeer zwakke elektrische stroom precies aangeeft of er wijzigingen in de normale temperatuur van de koe optreden. Is dit zo dan wordt dit weergegeven op een kontrolepaneel. De man die op dat moment de koeien melkt is gewaarschuwd en kan maatre gelen nemen. ver het type 1000 wordt het volgende ge zegd. Het unieke van deze machine waarvan de werkbreedte 12 meter bedraagt is dat de een maal ingestelde verdeling per ha. gelijk blijft ongeacht de rij-snelheid, hellend terrein of de snelheid van de aftakas. Dit wordt mogelijk gemaakt door de gepatenteerde toepassing van een z.g. loopwiel, die het toevoer- en verdee- laggregaat aandrijft. Door deze konstruktie is het tevens mogelijk om de machine vanaf de bestuurdersplaats hydraulisch buiten werking te stellen. De verdeelkapaciteit is zeer nauw keurig te regelen van 0 - 1500 kg per ha. en eveneens eenvoudig te kontroleren daar de TIVE 1000 standaard is voorzien van een strooimengkontrole, die de hoeveelheid per ha. aangeeft. Door het gebruik van dubbelgetande rollen, die de kunstmest in de pneumatische leidingen doseren, is het zelfs mogelijk om sterk hygros- kopische of kluiterige meststoffen exakt te verdelen. Zowel de linker- als de rechter strooiarm is vanaf de bestuurdersplaats uit te schakelen, waardoor men eventueel dubbelstrooien voor komt. De kunstmeststrooier is verkrijgbaar met een laadkapaciteit tot 4000 liter en wordt standaard geleverd met een hektare-meter en een 3- puntssnelkoppeling. Tevens is een unit van mikro-granulaat waar mee men 5 tot 6 kg per ha. gelijkmatig kan Verdelen, als extra accessoire leverbaar. V oordat men begint met strooien dient men allereerst de hoeveelheid afstelling te regelen. Een nauwkeurig werkje waarbij overigens meestal na weging nog een korrektie jioodza- kelijk is omdat kunstmeststoffen met dezelfde naam toch meestal anders van korrelvorm zijn. Na deze tweede berekening moet de strooi hoeveelheid exakt in te stellen zijn. De gemid delde afwijking bedraagt niet meer dan 7%, terwijl dit voor andere systemen vaak varieert van 15 tot 20%. Het is overigens wel een strooier voor een nauwkeurige boer. Dat moet ook wel want de kosten van dit apparaat zijn ook niet gering, het type 1000 kost 8200,— type 1500 kost 13.855,— terwijl tot slot het type 4000 een bedrag van 18.610,— vraagt. Er is daarbij nog een mikrogranulaatset lever baar die op zo'n 150,— komt. Het type 1000 vraagt een hefvermogen in de kogels van 2200 kilogram, en dat houdt ook in dat er met een trekker van zo'n 70 pk gewerkt moet worden, waarbij frontgewichten waarschijnlijk de bes tuurbaarheid bevorderen. De getrokken types daarentegen vragen veel minder trekkerver mogen. De ventilator die het pneumatisch sys teem doet werken heeft een vermogen van minstens 12 pk nodig. Wanneer de strooier eenmaal goed is afgesteld dan kan in feite een Tijdens het transport is de TIVE 1000 strooier gemakkelijk te vervoeren. kind het werk doen. De strooiarmen kunnen onafhankelijk van elkaar vanaf de trekker worden dichtgezet. Hierbij kan men zich nog de vraag stellen of een breedte van zes meter voor Nederlandse begrippen niet te groot is gezien de haast onvermijdelijk optredende ge ren. Wanneer men met de TIVE dubbel strooit dan betekent dit dat er dan ook werkelijk de dubbele hoeveelheid wordt gegeven, iets wat bij het overlappings patroon van de gewone centrifugaal strooier van veel minder betekenis is. De 6 meter van een strooiarm, zou ook tot 3 meter strooibreedte teruggebracht moeten kunnen worden. Hier is de strooier op volle breedte aan het werk. Duidelijk is het loopwiel dat de strooihoeveelheid regelt te zien! ede om het dubbelstrooien te voorkomen wordt de strooier uitgerust met een apart le verbare markeur. die zowel met het schuim- dottensysteem als met een ander systeem kan worden gebruikt. Aan beide zijden wordt de kunstmest door tien strooiopeningen over zes meter verdeeld van een werkhoogte die circa 80 centimeter bedraagt. De strooihoek van iedere opening is 70 graden. Een ander voordeel van dit apparaat is dat het stukken minder wind gevoelig is dan de traditionele methoden. Via de variator moet de strooihoeveelheid worden ingesteld. Deze variator kan worden verschoven tussen de mogelijkheden van 0 tot 100. Winterberging is niet moeilijk, want wan neer de strooiarmen zijn ingeklapt blijft er slechts een kompakt geheel over. Deze TIVE pneumatische kunstmeststrooiers; zijn in Nederland al hier en daar in gebruik. Of het systeem grote opgang zal vinden zal moeten" worden afgewacht. Wil men als akkerbouwer echter nauwkeurig weten wat men strooit dan lijkt de ontwikkeling van deze Zweedse kunst- mestverdeler een stap in de goede richting. Bij Kongskilde in Breda is men gaarne bereid omtrent dit apparaat meer inlichtingen te ver strekken. Op de ambachtsheerlijkheid Crom- strijen zijn reeds enkele strooiers in gebruik. M. van Wezel 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 9