LEMKEN ZAADBEDCOMBINATIE Systeem-Koralle Afzetstruktuur Pootaardappelen A. Vermeer, CHV J. WISSE Onder alle omstandigheden de markt bedienen Voorkom vergelingsziekte in suikerbieten VERKOPING De Rijksdienst voor de IJsselmeerpol- ders wenst bij inschrijving te verkopen een aantal maaidorsers, wiel- en rups- trekkers, kunstmeststrooiers, land- bouwwagens, grasmaaiers, zaadtrans- portbakken enz. Kijkdagen van 12 t/m 17 maart 1979 bij de Werktuigkundige Dienst, bedrijven terrein "Noordersluis" te Lelystad van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. De inschrijvingstermijn sluit op 21 maart 1979 om 12.00 uur. Kavellijsten schriftelijk aan te vragen bij voornoemde rijksdienst, Postbus 800, 8200 AP Lelystad of ter plaatse af te halen bij de werktuigkundige dienst, bedrijventerrein "Noordersluis" te Le lystad. WIJ BIEDEN AAN TE HUUR GEVRAAGD: LAND voor aardappelen oogst '79. Op Walcheren. Goede prijs. Loonbedrijf Meliskerke Tel. 01189-1262 voor ideale zaadbedbereidingop alle gronden Voor inlichtingen kunt u zich wenden tot: Cehave N.V., Werrilaan 67, 's-Heerenhoek, tel. 01105-2152 Vertegenwoordiger C. Veerman, privé 01104-373 Cehave N.V. Fred. Hendrikstraat 60, Lamswaarde, tel. 01142-380 Cehave N.V., Langestraat 46, Oostburg, tel. 01170-2177 Vertegenwoordiger C. v. Luyck, privé 01172-2362 Cehave nvVsghel (3) Swifterbant. Niet alleen een krachtig verkoopapparaat is van betekenis om voldoende produkt op de markt te brengen, maar men moet ook in staat zijn dat produkt op de juiste momenten te kunnen afleveren. Onder praktisch alle omstandigheden kunnen afleveren, de konsument-gebruikef kunnen bedienen, is een motto dat niet alleen voor konsumptie-^ardappelen geldt, maar ook voor pootaardappelen. De cijfers spreken 2^. Is de konsumptie-sektor de afgelopen wintermaanden in staat bleek "gewoon" door te gaan de markt te bedienen, de gebruikers van aardappelen te voorzien, is dat een kompliment van de eerste orde. In de afgelopen maanden werden elke week 20.000 ton konsumptieaardappelen geëxporteerd. Vorst, sneeuw, gladde wegen; het ging gewoon door. Vanuit vorstvrije opslagplaatsen, opgewarmde aardappelen, geïsoleerde vracht wagens naar binnen- en buitenland. Ook onze binnenlandse afnemers, zowel de industrieën als de versgebruikers werden normaal bediend. Een enorme prestatie van het handel sapparaat. De kracht voor Nederland zal ook in de toekomst blijven, om iets te doen, iets te kunnen, waartoe een ander niet in staat is. En de pootgoedsektor? Van hetzelfde laken een pak. Ik zal dat demonstreren met de exportcijfers van de laatste 2 maanden. In onderstaand staatje ziet U telkens de totale stand van de export per datum aangegeven in afgeronde getallen. 15 december 180.000 ton; 31 december 230.000 ton; 15 januari 250.000 ton; 31 januari 290.000 ton; 15 februari 330.000 ton. Ziet U met mij hoe regelmatig de export is doorgegaan? En als we zeggen "gewoon" is doorgegaan, dan moet daarbij opge merkt worden dat kosten noch moeite gespaard zijn om dat te presteren, 't Is een enorme prestatie waar we de Nederlander weer echt in terug kennen. De pootgoedsektor kan met recht trots zijn op dit handelsapparaat. En toch E n toch moeten we doorgaan om de organisatie van de afzet nog verder te verbeteren. Onze export (70% van de produktie) en met name de uitbreiding daarvan, spitst zich steeds verder toe op de wintermaanden. Na een reeks van zachte winters kon ons apparaat dit jaar eens worden getoetst. En in grote lijnen zijn we geslaagd. Maar de verfijning moet verder in gang worden gehouden. Kunnen op voldoende plaatsen spoorwagons worden geladen onder vor- stomstandigheden of zeeschepen? Is er voldoende spreiding in opslagplaatsen met mechanische koeling? Kunnen de kosten die met extra voorzieningen tijdens winterse perioden gepaard gaan voldoende in de hand worden gehouden? In de huidige moderne tijd zeggen we dat alles kan. Maar de kosten zullen steeds duidelijk moeten worden gewogen. Het sorteren op de boerderij Een telkens terugkerend diskussiepunt. Globaal wordt nog ongeveer de helft van de pootaardappelen op de boerderij ge sorteerd. Per gebied komen nogal wat verschillen voor. Vaak afhankelijk van het aantal aanwezige arbeidskrachten op het bedrijf, de inrichting en mogelijkheden van het handelshuis of koöperatie. Een groot aantal telers hebben zich goed ingericht en kunnen op moderne wijze sorteren. Ik denk hierbij aan centraal opgestelde sorteermachine, het gebruik van opschepmachine of onderlos- ser, pallets, heftruck, zakkennaaimachine enz. Een stuk zinvolle winterarbeid is hierbij van grote betekenis en ik wil dit graag onderstrepen en verdedigen. Toch wil ik ook graag op een aantal knelpunten wijzen die de aandacht verdienen. Ijl verband met organisatie van afzet en transport is een nauwe verbinding met handelshuis en koöperatie steeds dringender. Dit geldt met name voor de export, die zich "gelukkig" steeds verder uitbreidt. De opslag van het nettoprodukt vereist meer aandacht. Niet alleen opdat de zakken het vereiste gewicht behouden, maar vooral om op aktuele momenten de pootaardappelen be schikbaar te hebben. De bereikbaarheid van het nettoprodukt wordt steeds ak- tueler in verband met nog steeds groter wordende vracht wagens (kombinaties). Het op meerdere plaatsen laden om een vrachtwagen vol te krijgen, wordt steeds problematischer. Voldoende grote eenheden per bedrijf blijft in verband hiermee aktueel. Het meeladen van de chauffeur wordt eerder uitzondering dan regel! De extreme sneeuwsituatie in de enkele dagen van februari moeten we even buiten beschouwing laten. Daar is geen kruid tegen geWassen. Dan is een spreiding van aardappels over Ne derland van enorme betekenis. Maar overigens pleit ik ervoor dat we ons zodanig inrichten, zowel op centrale plaatsen als op de boerderij, dat we ook in de toekomst, onder alle omstandigheden, de markt kunnen blijven bedienen. Dat is onze kracht. Voor de bestrijding van bladluizen met doel vergelingsziekte te voorkomen kan de bietenteler kiezen uit een bespuiting over het gewas of toepassing van granulaten. Met een bespuiting over het gewas uitgevoerd op het juiste moment is een goede bescher ming te geven. Via radio of waarschuwingskaarten worden waarschuwingen gegeven. Het gebruik van granulaten is alleen zinvol ten zuiden vaü de grote rivieren. Wanneer wordt besloten om granulaten bij het zaaien te ge bruiken is het wel zaak de juiste middelen en de juiste dosering te gebruiken. Voor een goede bescherming tegen vergelings ziekte zijn Temik en Dacamox in een dosering van 10-12 kg per ha de aangewezen middelen. Bij het gebruik van een lagere dosering of van andere granulaten is de beschermjng onvol doende. Waarschuwingsdienst voor de vergelingsziekte alle soorten vaste mest, o.a. slachtkuiken- en kippenmest. Rode en grijze mijnsteen voor erfverharding. Wij vragen te koop: alle soorten hooi en stro, voeraardappelen enz. GERRITSE FOURAGE B.V., WAARDE 01134-1984 b.g.g. Gerritse B.V. Ederveen tel. 08387-1298 VERKOOP van dierge^ neesmiddelen P. C. Louws, Duinweg 35, Zgu- telande. tel. 01186-1569 VOORDELIGE AAN BIEDING. Gebruikte be- tontegels 30 x 30 x 4% cm. Fa. L. Pekaar zn. TelJ 01131-2069/1432. TE KOOP en te huur: Nieuwe en gebruikte op- schepmachines. Fa. Joh. Gunst, Ringbaan-West 2,, Goes. Tel. 01100-15351 na 18.00 uur 14141. H.H. Landbouwers. Van af heden kunnen wij voor U ook het planten van plantuien verzorgen. Be leefd aanbevelend: Loon bedrijf Fa. de Visser, El- lewoutsdijk, tel. 01104 - 315. DOORLOPEND te koop gevraagd: alle soorten hooi, stro en mais en alle andere fourage produk- ten. Kontante betaling. Fouragehandel J. van de Wege, lm- en Export fou rage, Steenovens2, Zaam- slag. Tel. 01155-2133 en 1835. Wij betalen de hoog ste prijs. Rabarberplanten Cham pagne Rood en Timperley Early. Rabarberbedrijf Fr. Mies, Heistraat 8a, 4725 SE Wouwse Plantage (N.B.), tel. 01657 - 328 Gevraagd: éénrijige Vi- con bietenrooier, model super. Jos de Regt, 01102- 1381 TE KOOP: 1 kunstmest strooier (Lely); 1 2-schaar wentelploeg (Cappon); 1 Gasfornuis (aardgas) (Atag); tel. 01184-61611. Leverbaar 12 verschillende werkbreedten van 2,30 - 8,40 mtr., slechts 4 grondframes, doordat men de draagarmen kan uitwisselen. Verkruimelaar druk instelbaar d.m.v. breukvaste drukveren of hydraulisch instelbaar. Geheel nieuw draagframe met hoog elastische draagarmen, die door hun vibrerende werking de eggen schoon houden. Door open frame constructie een stabiler geheel met onbegrensde garantie op de draagarmen. Voor alle bodemomstandigheden diverse soorten eggen en cultivatoren leverbaar. Verkruimelaars met uitwisselbare lagers en lagertappen, geen doorlopende centrale as, maar open rollen. Goede bodemaanpassing door onaf hankelijke ophanging van de egge- velden en onafhankelijk van elkaar opgehangen geveerde verkruimelaars. Uiterst gunstige prijzen. tMl 03/087 8

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 8