REINA e SGHbk r H et wordt nu tijd om de wintergerst- en wintertarwepercelen te inspekteren op eventuele vorstschade. Dit kunnen we goed beoordelen op het moment dat het gewas weer gaat groeien. Weinig planten kunnen nog geweldig uitstoelen, dus is het her stellingsvermogen zeer groot. Bij plantenaantallen van 50 - 60 per vierkante meter is het altijd nog beter om het gewas niet uit te rijden. Bekend is, dat wintergerst minder resistent tegen vorst is dan wintertarwe. Is het echter alleen een kwestie van opvrie zen dat het gewas niet aan de groei wil, dan is een oud bóeren- recept rollen zodra de grond droog is. Het rollen is tevens een goede methode om de uitstoeling te bevorderen en dit duwtje in de rug kan dit voorjaar wel eens heel belangrijk zijn. Vroeger waren er boeren die ieder voorjaaT alles rolden en anderen waren er weer juist erg op tegen. Het zat hem echter niet altijd in de boer dat er gerold werd, maar veelal moest er gerold worden op de zware grond vanwege de vele kluiten. Een paar fikse regenbuien nadien hadden dan meer effekt op de gerolde grond en zorgden zo voor een struktuurverbeterende werking. W at is het doel van het land op wintervoorploegen, vroeg de leraar van de landbouwschool in een proefwerk aan de jongens. Met zulke vragen heb je als praktizerend boer weinig proble men, maar om het antwoord juist op schrift te stellen is geen sinecure. Het doel is om het land een droge ligging te geven gedurende de, winter, zodat er geen struktuurbederf kan plaats vinden. Het vallende regenwater kan dan gemakkelijk zonder schade te doen naar de ondergrond afvloeien. Zaaivoorploegen is weer een iets ondiepere vorm van wintervoorploegen, maar in wezen wordt hetzelfde nagestreefd en tevens wat meer op de verkruimeling van de grond gelet. Als men niet ploegt en alleen maar kultiveert en daarin zaait, dan streeft men weer andere doelen na, maar wel staat zo'n perceel voortdurend blank. De vraag rijst daarom of die leraar geweten heeft dat wij met zo'n perceel in ons maag zaten en daardoor indirekt de vader van zijn leerling een steek onder water gaf. In ieder geval hebben de wilde ganzen van de Scheldeoevers het wel geweten, want als echte watervogels voelden zij zich bijzonder goed thuis op dat perceel. Het is het wintertje wel!! Het is nog slechter dan in 1974 Wat te doen, als de wintertarwe uitgereden moet worden? Kan men nog een "vrije" Het beste lint geeft de hoogste prijs... zaai daarom ondernemer zijn Zal het mes weer naar twee kanten verkeerd snijden? w- f "Deze keer zijn er ook bijdragen uit het land van Altena en de Biesbos. Een aantal schrijvers zullen van nu af aan regelmatig rapporteren over deze streek en dat is iets waarmee we erg zijn ingenomen (red.)". Deze woorden zijn misschien achterhaald ook in het Land van Altena, als deze regelen in-het Landbouwblad verschijnen. Maar het ligt nog goed in ons geheugen, al hebben wij in het Zuiden van ons land geen reden tot klagen, als men naar onze kollega's van het Noorden kijkt. Wij als (bber)ondernemer zijn in dit opzicht tegenover andere bevolkingsgroepen wel zeer kwetsbaar. Met vroegere strenge winters kan men niet meer vergelijken, door de intensiviteit en de omvang van bedrijven. Toch zal men in de toekomst bij de grote eenheden met voor zieningen rekening moeten houden. B.v. door aanschaf van een generator om stroomstoring b.v. op te vangen. Dit was toch wel het grootste ongemak bij de bedrijven. De nieuwe prijsvoorstellen waarvan al wat bekendis geworden ko men nu ook door deze strenge winter wel zeker in de belang stelling. De kosten worden zeker met minder voor landbouwers en vee houders. Want ook de tarweteler in 't bijzonder is wel nieuws gierig naar de afloop van de vorstschade, maar ook het laat ingezaaide graszaad en graszaad percelen kunnen schade heb ben geleden. De veehouder zal ook niet zo gauw aan zijn/tem- peratuurslimiet zitten om de kunstmest te zaaien, iedere week dat dit later gebeurd verkort de groeiperiode. En vooral de groeiperiode in 't voorjaar welk een zeer voorname rol speelt in de grasland opbrengst. Ook de fruitteler die nu nog zit met lage prijzen van het fruit, raakt ook ver achter op zijn snoeischema. Dezer dagen kregen wij een uitnodiging voor de kringvergadering waar als spreker Ing. J. Markusse zal optre den. We hopen dat vele leden met hun gezin deze avond zullen bijwonen om naar deze begaafde spreker te luisteren, die als onderwerp heeft: "Veranderingen in gezin en bedrijf'. Wel een onderwerp waar vele leden mee te maken hebben en krijgen. Na dit winterse praatje wil ik eindigen met: "en toch wordt het voorjaar". Op Noord-Beveland beginnen de boeren onrustig te worden. Het voorjaar staat weer voor de deur. Een enkeling is aan het kunstmest strooien over de vorst. Het merendeel is er toch wel huiverig voor. Een zeer natte dooi met regen geeft nu eenmaal kans op vèrspoelen. We zijn het winterweer wel zat. Het heeft nu wel lang genoeg geduurd. We zijn erg benieuwd hoe straks de tarwe er uit zal zien. Enkele percelen kunnen wel uitgereden worden. Ook hoor je dat het laat gezaaide graszaad b.v. Engels raai in aardappelland het niet best heeft. Hopelijk valt het mee. We kunnen het na de slechte resultaten van oogst 1978 niet gebruiken om weer een hoop extra kosten te hebben. De enkele schapenhouders op ons eiland hebben het ook weer druk. Dik wijls 's nachts het bed uit. Ook het vergaderseizoen loopt op z'n eind. We hebben allemaal de zeer sombere openingsrede's ge hoord van diverse voorzitters. Het gaat ons wel tegenstaan steeds die sombere geluiden. Het is natuurlijk allemaal ver schrikkelijk slecht. Nog veel ongunstiger dan het bekende ak- tiejaar 1974. Het wordt tijd dat we weer eens wat gaan onder nemen. Niet de weg blokkade's dat doen we liever niet. Maar er zijn nog wel meer mogelijkheden. Je leest steeds meer dat er meer vakbondsmatig opgetreden moet worden. Het wordt hard tijd dat we op die manier gaan beginnen. Nu wordt er te veel gepraat zonder resultaat. Alles wat we bereiken is het zoge naamde rommelen in de marge's. Politiek Den Haag lacht ge woon om dat groepje boeren inkl. hun veel geprezen land bouwschap. Dat danst toch ook maar naar de pijpen van de minister van landbouw. Het wordt tijd dat de drie grote land- bouwvoormannen eens met de vuist op tafel slaan. En niet enkel voor de melk. Ook de akkerbouw heeft het nodig. Ondanks het gezwets van Van der Stee dat de kosten niet stijgen. Een pacht- stijging geeft toch ook wel een kostenverhoging. En daar loopt het rijk voorop. Geen enkele partikulier verpachter voert de verhogingen zo door als de staat. Met alle leden van de Z.L.M. hebben we toegejuicht dat onze oud-voorzitter Luteyn voorzit ter werd van het KNLC. We hebben hem onze steun toegezegd. Nu verwachten we wat terug. Laat merken dat ze een grote groep achter hen heeft die bereid is te vechten voor een goed en redelijk inkomen en vecht er zelf ook voor. En laat u niet on dersneeuwen door andere politiek gebonden groepen. Land bouw heeft resultaten nodig. Nederland is als een groot gebouw. Gebouwd op slappe ondergrond. Het heeft een sterke fundatie nodig. Die fundatie bestaat uit landbouw en aardgas. Het ene bestanddeel is bijna uitgeput. Dan moeten we toch extra aan dacht besteden aan het andere bestanddeel. Dat is met de juiste maatregelen in goede staat te houden. Als ook dat vergaat zal het gebouw ineen storten. Sinds onze vorige bijdrage is er wat de weersomstandigheden betreft op Walcheren nog niet zo heel veel veranderd. De sneeuw is voor het merendeel verdwenen en de vorst is ook vrijwel uit de grond. Toch blijft de temperatuur nog steeds laag en dicht bij 0 graden C. De hoeveelheid neerslag bedroeg in de maand februari tot op heden (de 26e) 40 mm! De zon liet nogal dikwijls verstek gaan. We zien nu echt wel uit naar wat mildere weeromstandigheden. Vooraf de ouderen zijn noodgedwongen veel binnenshuis. Wat de voorjaarsinzaai betreft hebben we nog wel wat geduld. Maar het gewenste malse voorjaarsweer is vooral van belang om uitsluitsel te krijgen over de stand van de wintertarwe. Hoe eerder we weten waar we daarmee aan toe zijn hoe beter. Bij uitrijden moeten we voor een vervangend gewas zorgen. Bij te dunne stand kan worden overwogen geheel of plaatselijk door te zaaien met een vroegrijpende zomertarwe. Blijkt de stand voldoende te zijn, dan is het zaak de N- bemesting, zodra dit mogelijk is, toe te dienen en kan ook beslist worden of er al dan niet een groenbemesting ingezaaid zal worden. Wanneer moet tot uitrijden worden besloten. Een norm zou bijv. kunnen zijn het aantal planten per m2» Genoemd wordt wel een aantal van 50 planten. Maar ook dit is maar betrekkelijk. Persoonlijk geven we de voorkeur aan 30 planten die al reeds flink uitgestoeid en een goed herstel vertonen, dan aan 50 miezerige plantjes. Ook de zaaidatum speelt een rol. De laat in november gezaaide percelen zijn het minst ver ontwik keld makr lijken weinig schade te hebben opgelopen. Verder speelt ook de doorlatendheid van de grond een rol. We wensen de tarwetelers in twijfelgevallen veel wijsheid toe. Bij de keuze van een ander gewas als gevolg van uitrijden van de wintertarwe zijn er beperkingen wanneer er een bodemherbici de is gebruikt. We zullen daar terdege rekening mee moeten houden. Het vergaderseizoen is weer vrijwel ten einde. Veelal was er goed bezoek op de diverse bijeenkomsten. Ook de laatste kringvergadering in Middelburg mocht zich gezien de omstan digheden nog in een redelijke belangstelling verheugen. Het deed ons goed dat de voorzitter in zijn openingstoespraak een duidelijk standpunt innam t.a.v. de bouw van de rioolzuive ringsinstallatie bij Ritthem. We worden ook als ondernemers in de landbouw, voorgehouden zo efficiënt mogelijk te produce ren, terecht dachten wij. We verwachten dan ook dat er bij de bouw van een rioolzuiveringsinstallatie uitgegaan wordt van. voor zover verantwoord de laagst mogelijke kosten. De doors nee Walcherse boer telt een paar tientjes per jaar nog steeds mee. Hij moet wel. De inleider op deze kringvergadering, ook een Walchenaar, kwam na zijn inleiding tot de konklusie dat door "ambitie, vakmanschap, enthousiasme e.n hardwerken" enerzijds en "de tering naar de nering" te zetten anderzijds velen hun zaak nog overeind kunnen houden. Dit zal ook landelijk moeten gebeuren. Hoewel dit op de vergadering niet bleek vre zen we toch dat er onder ons wel zijn die het moeilijk hebben met deze uitspraken. Een bezoek aan de gèzamelijke vergadering van de Walcherse kringen van ZLM en CBTB op vrijdag 9 maart a.s. ter bespre king van het rapport "Walcheren Daarheen" lijkt ons een goede afsluiting van het vergaderseizoen. wintertarwe. In het Noorden van het land is de klap nog harder aangekomen en we hoorden daar al geluiden: "er moet gehol pen worden". T.a.v. de winter zouden we zeggen: "moet dat nou?" Lopen we niet te snel öm hulp te roepen? Ja en nee! We willen graag toegeven, dat we als vrije ondernemer risiko's moeten en willen dragen. Anderzijds, en daar is ons "ja" op gebaseerd, is de situatie in het vrije beroep zo, dat het onmoge lijk is om voor "kwade dagen" te reserveren. Ons belastingsys teem werkt dermate, dat, wanneer de wendakkers van de per celen bij wijze van spreken mislukken, we al aan hulp toezijn. We hebben ontegenzeggelijk goede jaren gehad, maar wat hebben we daar van kunnen reserveren? Niets! De maat raakt vol en dat is niet alleen een gevolg van de winter. Ondanks 't koude weer weten we, dat straks het voorjaar weer voor de deur staat. Moeder de vrouw, die weet dat ook. want die krijgt de schoonmaakkriebels ook al. Meestal gaat dat samen met 't voorjaarswerk buiten. Moeder de vrouw heeft echter 't voordeel dat ze niet zo weergevoelig met haar werk is dan de boer buiten. 't Hele gezin gaat dus hopenlijk weer een drukke tijd tegemoet. Na zo'n lange rust zal 't weer wennen zijn, maar het resultaat zal er hopenlijk wel weer naar zijn. pup... Advertentie IM Iedere keer hopen we in de Westhoek de balans te kunnen opmaken van de winter '78/'79. Iedere keer schuift die'datum echter op omdat Koning Winter toch nog geen definitief af scheid kan nemen. Wanneer we die balans voor de wintertarwe moeten opmaken, zijn we niet zo optimistisch als enkele weken geleden. Faktoren die ten voor- of ten nadele meespreken zijn: 't ras, de ontwikkeling en de grondsoort. We schreven de vorige keer, dat 't zaaiplan wel rond zat. We moeten er echter niet aan denken, dat we moeten gaan wijzigen i.v.m. uitvriezing van de Als we onze bijdrage voor deze rubriek vanuit Tholen en St. Philipsland aan het schrijven zijn ziet het er naar uit dat de vorst eindelijk over is. De laatste weken was het weer voor onze gronden niet al te best. Eerst wat regen, daarna weer wat sneeuw en vorst afgewisseld met wat dooi. Daar de grond niet door- dooid is geweest, kon ook het water aan de oppervlakte niet weg en zien we zo hier en daar op de lichtere slempgevoelige gron den toch nogal wat piasvorming. Zal dit voor de geploegde gronden geen of weinig schade ople veren; vragen we ons toch af of de tarwe hier wel zonder kleer scheuren door heen zal komen. Hopelijk valt het allemaal wel mee want op kosten van door- of overzaai zitten we bepaald niet te wachten. Bovendien zou dit ook vrijwel zeker lagere op brengsten geven, zodat het mes dan van twee, maar dan wel verkeerde kanten snijdt. Als boer moeten we, en willen we ook, dergelijke risiko's dragen. Heel anders ligt het met de "Bevriezing" van de prijzen voor de gegarandeerde produkten vanuit Brussel. Dit kunnen we niet meer aanvaarden en willen we ook niet meer aanvaarden. We kunnen het niet omdat er geen alternatieve (uitwijk) mogelijkheden meer zijn. Want immers iedere uit breiding van vrije marktprodukten leidt vroeger of later tot een prijsdebacle. Voorbeelden hoef ik U niet te noemen, want die ondervindt u momenteel aan den lijve. We willen het ook niet meer. Immers de konsument besteedt een steeds kleiner deel van z'n inkomen voor z'n eerste levensbehoeften, en dat zijn in hoofdzaak onze land- en tuinbouw produkten, en een steeds groter deel voor luxe artikelen, vakantie, vrije tijdsbesteding enz. Op zich een gelukkig verschijnsel als daartoe de mogelijk heden aanwezig zijn, maar als dat moet op kosten van de voortbrengers van die eerste levensbehoeften wijzen we dat ten stelligste af, zolang boer en tuinder niet hetzelfde inkomen en de zelfde sociale zekerheden hebben als vergelijkbare groeperin gen. We eisen dan ook van onze nationale overheid maatregelen die onze kostenstijgingen opvangen. Mochten onze reile ver langens tot dovemans oren gericht zijn dan zullen we helaas tot een harde aanpak moeten overgaan. TN u mogen we gaan veronderstellen,dat de winter voorbij is. Ongeveer acht wekeii hebben we vriezend weer gehad met veelal lage temperaturen. De fijne stuifsneeuw was vooral in de open loopstal een voortdurende ergernis voor het mestvee. Wanneer we na zo'n koude periode de balans opmaken, dan komen we tot de konklusie, dat het mestvee praktisch niets is gegroeid, maar wel ekstrji voer heeft gekost. Voor ekstra onder- houdsvoer kunnen we wel 1 k 2 gulden per dag en per dier rekenen, maar daaruit is niets geproduceerd. Vlug mesten is goedkoop mesten, maar dat zit er dus deze winter niet meer in. In de moderne mesterij gaat het om het rend ment in een kort tijdsbestek met een zo laag mogelijk kostenpakket. Bekend is, dat er verschil bestaat in de gewichtstoename van volwassen mestdieren en van jonge mestdieren, maar de voedingsnormen zijn daar ook heel goed op aangepast. Jammer is het, dat tegenwoordig weinig goed jong materiaal op de markten wordt aangeboden. Vooral de kleine bedjjjven waren vroeger de le veranciers van heel goed jong mestvee, maar deze zijn er mee gestopt. Het was ook niet eenvoudig om 2 a 3 kalveren bij een koe groot te brengen of met kunstmelk te trachten hetzelfde te bereiken. Als er niet mee verdiend wordt, dan is de lol er gauw af. 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 5