YOOIt mi *3 VltOIIW V VROUWEN NIET GESCHIKT VOOI lf\/£ TOPFUNKTIE? DAT MAKEN DE MANNEN UTT I n augustus is een richtlijn van de Europese gemeenschap in werking getreden krachtens welke vrouwen en mannen een ge lijke behandeling moeten krijgen in het arbeidsproces. Dat geldt niet alleen voor salarissen bij vergelijkbare arbeid, het geldt evenzeer voor promotiekansen. De Kamer moet nog een wet aannemen, waarin deze richtlijn gestalte krijgt, maar het ont werp is tot nog toe niet verder gekomen dan de Raad van State. Kortom, het uit de EEG-richtlijn voortvloeiende beleid moet hier nog altijd gerealiseerd worden. Dat zal een heksentoer worden, want het staat vast dat de Nederlandse vrouw in het arbeidsproces nog altijd schromelijk wordt onderschat. Caroline Quispel heeft in haar belangwekkende en uiterst aktuele skriptie daartoe het nodige materiaal aangedragen, materiaal dat alle twijfels buitensluit. Het is een teken aan de wand dat slechts 0,4% van de werkende vrouwen in ons land een leidinggevende funktie bekleedt. H et gevolg van deze kunstmatig in stand gehouden vooroor- delen over de arbeidsmogelijkheden van de vrouw is, dat heel wat meisjes al geen studie- of arbeidsrichting kiezen, waarvan gezegd wordt dat die alleen "geschikt voor mannen" is. Ook in ander opzicht werken de vooroordelen door. Sommige bedrij ven zijn bang dat de manlijke werknemers niet onder supervisie van een vrouw willen staan. Je reinste diskriminatie natuurlijk, maar het is gewoon een feit dat deze dingen gebeuren en vrou wen uit topposities weghouden. Ook een argument dat vaak genoemd wordt is: "Ja, maar een vrouw kan gaan trouwen, of kinderen krijgen, zij is dus een minder stabiele kracht in de top van het bedrijf'. Een nogal doorzichtig argument als je bedenkt dat ook maar heel weinig ongehuwde vrouwen een leidingge vende funktie in het bedrijfsleven bereiken. AKTIVITEITEN-AGENDA 31 MAART a.s. 3CJ0-V0LLEYBALDAG De P.J.G.N. biedt aan: Afdeling West-Zeeuws-Vlaanderen D e oud-P.J.Z.-leden van de afdeling West-Zeeuws- Vlaanderen hebben deze winter niet stilgezeten. Met veel enthousiasme zijn ze weer op de planken gaan staan. Dit was voor de meesten alweer enkele jaren geleden. Onder regie van dhr. Schippers is er vele weken hard gerepeteerd. In verband met de drukke werkzaamheden van de land bouwers werden de uitvoeringen al in februari gepland. Op woensdag 7 februari was de première: 't Dagblad "De Stem" vervolgt: "E en tot de allerlaatste plaats bezet Ledeltheater te Oostburg heeft woensdag 7 februari de première meebeleefd van "Pastoor Zonnevijle wist 'r road op", toneelspel met zang in drie bedrij ven van Cor Schijve. H oewel er ook in ons land al jaren wordt gesproken over gelijke rechten voor mannen en vrouwen, ook in het ar beidsproces, is de praktijk van alledag nog geenszins af gestemd op dit principe. Het aantal vrouwen in topfunktie is bijvoorbeeld bedroevend klein. Dat geldt in de politiek, zowel op landelijk- provinciaal- als gemeentelijk niveau (weinig vrouwelijke burgemeesters bijvoorbeeld!), dat geldt in nog sterkere mate in het gewone bedrijfsleven, waar je maar zelden vrouwen tegenkomt in een leidingge-i vende funktie. Pittige uien met peperbiefstukjes 2 MAART - ZEVENBERGEN Algemene ledenvergadering én Filmavond. Om 20.00 uur in Hotel den Ouden, Zevenbergen: film le deel - leden vergadering - film 2e deel. 4 MAART -THOLEN Volleybaltoernooi te Steenbergen. 16 MAART-THOLEN Film/gespreksavond in De Gouden Leeuw te Scherpe- nisse. Thema: generatie-verschillen. 16 MAART - WEST-ZEEUWS-VLAANDEREN Film/gespreksavond te Oostburg. Thema: vooroorde- len/diskriminatie bij jezelf. 23 MAART - OOST-ZEEUWS-VLA AN DEREN Film/gespreksavond _-te Axel. Thema: vooroordelen, (o.l.v. de vormingskommissie P.J.Z.). Zoals waarschijnlijk al bekend, is de 3 C.J.O.-volleybaldag op 31 maart in de sporthal aan de Nassaulaan te Middelburg, begin nende om v.m. 10.00 uur. Tot nu toe is het allemaal mondeling doorgegeven, maar hier is- dan de officiële uitnodiging. Om te beginnen is de uiterste inschrijfdatum 14 maart, dus voor die datum zijn alle teams opgegeven en kan met de poule-inde ling worden begonnen. De prijs per team is J 45,— (7 man) om de kosten te dekken, waarbij inbegrepen de kaarten voor het avondgebeuren. Verder zorgt elk team voor 1 teller en 1 volleybal. Het avondprogramma begint om 8 uur in Koncert- en Gehoor zaal, Sirigelstraat 13 te Middelburg. Het avondprogramma bestaat uit kabaret en disko, voor ons zal optreden de kabaretgroep: "KWARTOVERELF" met het pro gramma "Yin en Yanneke", deze groep is de laatste tijd veel in het nieuws geweest door hun programma "Tekstpierement" (lees b.v. recente kranteberichten er maar op na). Daarna zal er een disko gepresenteerd worden om de benen nog wat los te inaken. 1. Diverse talenkursussen voor kaderleden, die enige ervaring hebben ifi het werken met groepen binnen de organisatie. Via het Europees Komité kan Nederland hier een aantal mensen naar toe sturen. Er zijn zeer weinig kosten aan deze kursussen verbonden en men kan zelfs aanspraak maken op vergoeding van loonkosten (geldt ook voor jonge boeren). De verschillende data voor de talenkursussen volgen hieron der: 1. Kursus Engels voor jonge mensen in loondienst 12 juli - 11 augustus, Ealing, Engeland. 2. Kursus Engels voor kaderleden, 19 juli - 18 augustus, Ealing Engeland. 3. Kursus Frans voor kaderleden, 23 augustus - 20 septem ber, Straatsburg Frankrijk. 4. Kursus Duits voor kaderleden, 26 augustus, Kassei, Duitsland. 2. Een verzoek uit Oostenrijk van 2 jongens en 1 meisje die in de periode van midden/eind april graag 3 a 4 weken op een boerenbedrijf willen werken, waarna ze van die bedrijven een jongen of meisje mee naar Oostenrijk willen nemen om daar voor een zelfde periode bij hen op het bedrijf mee te werken. Informatie: PJGN, (Thea v.d. Veen), 070-512541. Supporters en andere aanwezigen kunnen 's avonds het pro gramma bijwonen voor de bijdrage van 5,— leden; 7,50 niet-leden. Een team is opgegeven als het 45,— heeft overgemaakt op rekeningnummer 3205 75-063 van de Rabobank te Goes t.n.v. de Zeeuwse C.P.J., Naereboutstraat 20, Goes onder vermelding van deelname 3 C.J.O.-voIleybaldag en de naam van de afdeling/ Niet vergeten te noteren: over 7 dagen: JUWEEL te Bergen op Zoom Om 19.30 uur in "De Korenbeurs". De Winnende toneel afdeling! Om 22.00 uur: Groots Toneelbal. Toegang: 3,— p.p. Na de grote suksessen die "Café Centraal", het eveneens in dialekt geschreven toneelstuk van de Bressiaanders Bram Hey- boer en Rinus Quaars, oogstte begint nu een tweede bloeitijd voor West-Zeeuws-Vlaanderen met de opvoering van genoemd stuk volkstoneel van Cor Schijve, die eerder met het fameuze (en verfilmde) stuk "Joantje" in de bekendheid trad. In totaal zullen vijf voorstellingen voor het voetlicht gebracht worden. Opmerkelijk feit hierbij is, dat de kaarten die voor de voorstellingen van .15 en 16 maart gedrukt zijn, een uur na binnenkomst bij de verkopers al uitverkocht waren. Dat bij de West-Zeeuws-Vlamingen (en wellicht ook andere toneellief hebbers) voor dit stuk eigen kuituur veel belangstelling bestaat behoeft verder, lijkt mij, geen betoog. In zijn voorwoord zei regisseur Jan" Schippers uit Gröede onder meer, dat men de in het stuk optredende mensen niet direkt moet indentificeren met uit het verleden bekende figuren, maar meer met personifikaties daarvan. In elk geval wil het een beeld geven van de dertiger jaren. Het is voor regisseur Jan Schippers bepaald geen sinecure ge weest om de in totaal 33 akteurs (inklusief kaartspelende muzi kanten en eveneens figurerende jongelui) leiding te geven. Te meer, omdat hij slechts eenmaal in het Ledeltheater heeft kun nen repeteren. Hij is daar overigens uitstekend in geslaagd. Zowel in het sobere dekor van café "De Witte Leeuw" als in het niet gevoel en met de van alle kanten aangedragen requisieten voor het pastorie- interieur, heeft hij een goed speelpfan opge bouwd. Het talrijke publiek heeft met waar genoegen de verrichtingen van de akteurs - alle leden en oud-leden van de Plattelands Jongeren Zuid, aangevuld met enkele gastspelers - gadegesla gen." i onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland f en Brabant Redaktieadres: Mevr. A.W. de Jonge-Jansen, Bosdijk 1, 4493 PD Kamperland. tel.:01107-610 Ir® Kortgeleden heeft een Groningse studente in de rechten, Caroline Quispel, ter afronding van haar studie een skrip- tie voltooid over "Vrouwen in management", en daaruit blijkt nog weer eens zonneklaar dat werkende vrouwen het in Nederland zelden tot een topfunktie (kunnen) brengen. Vrouwelijke topfunktionarissen in Nederland zeldzaam Vijftien jaar geleden was dat percentage nota bene ook 0,4, hetgeen bewijst dat alle diskussies over gelijke rechten van mannen en vrouwen in Nederland totaal niets hebben opgele verd, althans niets wat dit punt aangaat. Een (schrale) troost is het te konstateren dat iri de ons omringende landen het percen tage werkende vrouwen in leidinggevende funkties ook niet hoog ligt, zij het nog altijd 2 a 3 keer zo hoog als in Nederland. In de Ver. Staten bedraagt het percentage werkende vrouwen in leidinggevende funkties liefst 6,5. Daar kunnen wij met onze 0,4% dus in de verste verte niet aan tippen. Om maar helemaal niet over de Sowjet-Unie te praten, waar 12% van alle leiding gevende funkties door vrouwen wordt vervuld. "Minder geschikt" "V rouwen zijn niet geschikt voor een hoop beroepen". Dat is het bekende, nimmer bewezen vooroordeel, dat aan de wieg staat van alle diskriminatie van werkende vrouwen. Het wordt de meisjes al heel jong met de paplepel ingegeven. Meisjes behoren te trouwen, carrière komt op de tweede plaats, gaat ze toch verder studeren, dan moet ze een studierichting kiezen, die overeenstemt met "de aard van de vrouw". (Wat die vrouwelijke aard is, wordt sinds jaar en dag uitgemaakt door mannen.) Kortom, vrouwen gaan talen studeren, of psychologie of socio logie, eventueel geneeskunde, want een vrouwelijke dokter is nooit weg. In die "verzorgende beroepen" vind je dan ook wat meer vrouwen in leidinggevende funkties en dat wordt maat schappelijk ook nog wel in brede kring geaccepteerd. Tenslotte is de vrouw toch op de wereld gekomen om te verzorgen niet waar? Maar welke vrouw gaat wiskunde studeren, of technische we tenschappen, of ekonomie? Dat hoort helemaal niet, zo oordeelt de man in de straat en die heeft nog altijd meer invloed dan je zou denken of hopen. Ja, er zijn zelfs heel wat geleerden, die "wetenschappelijk" hebben aangetoond dat de vrouw voor zul ke studierichtingen en aanverwante beroepen "minder ge schikt" is. Maar helaas hebben dit soort konstateringen meer te maken met de vooroordelen van deze (uiteraard manlijke) ge leerden dan met de zogenaamde ongeschiktheid van de vrouw. Vooroordelen De argumenten waarmee vrouwen uit leidinggevende funkties geweerd worden, zijn dus verre van redelijk. Ze hebben meer te maken met vooroordelen, zoals die in een typische mannen maatschappij konden ontstaan, dan met reële feiten. In landen, waar veel meer vrouwen leidinggevende funkties bekleden (de Ver. Staten bijvoorbeeld) heeft men bepaald niet de ervaring daarmee een verkeerde weg te hebben ingeslagen. Vrouwen blijken als ingenieur, ekonoom, manager etc. zeker te kunnen slagen. Gelukkig is er bij enkele zeer grote, internationaal georiënteerde Nederlandse bedrijven de laatste paar jaar de tendens waar neembaar om toch vrouwen op hoge posten te benoemen. Ex- kamerlid Hannie van Leeuwen, CDA-specialiste in sociale aangelegenheden, is bijvoorbeeld op zo'n post terecht gekomen. Dat geeft de vrouwelijke burgerij moed. Het is te hopen dat ook in andere sektoren van het bedrijfsleven de vrouw de gelegen heid krijgt aan de top mee te draaien, als zij daarvoor de talenten heeft. Mr. A. BRONSBERGEN Nodig voor de uien: 1 kilo uien, bekertje zure room, 1 dessertlepel maizena, wat melk, 1 theelepel kippebouillonpoeder, 1 theelepeltje suiker, een laurierblad en peperkorrels. Voor de biefstukjes: 4 biefstukjes, peperkorrels, 40 gr. boter, zout, 1 glas rum of cognac, enkele druppels tabasco. Uien Uien schoonmaken en in vieren delen. Opzetten met wat water, het laurierblad, 25 peperkorrels en de kippebouillonpoeder en in een half uur gaar laten koken. Met wat melk de'maizena aanmaken en hiermee de uienmassa binden. Als laatste doet u er de suiker en de zure room bij. Alles nog even doorwarmen, maar niet meer laten koken. Versieren met wat peterselie en tomaat. Biefstukjes Zout het vlees en kneus de peperkorrels, die u ook in het vlees wrijft. Boter heet maken in de pan en de biefstukjes bakken zoals u dat gewend bent. Daarna uit het vet halen en op een warm bord leggen. Nu het glaasje cognac of rum in de pan en aansteken. Even uit laten branden en er dan nog wat boter in laten smelten of nog een scheutje room er in doen. Wanneer u van pittig vlees houdt, kunt u nog wat druppels tabasco op het vlees doen. De saus over het vlees gieten en meteen serveren. 23

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 23