I k ben nu 48 jaar zegt Ko. Toen ik trouwde met Nel uit Smitschorre zijn we eerst nog een poosje op vaders eigen bedrijf gaan wonen. In 1962 heb ik toen het hele bedrijf overgenomen. Ik was de enige jongen uit een gezin van vier. 't Is gek maar de geschiedenis herhaalt zich. Jo- han is de enige zoon en hij heeft drie zusters, twee zijn er onderwijzeres en de jongste stu deert op de kunstakademie in Gent. Na de MULO en de landbouwwinterschool te Goes ben ik boer geworden zegt Ko. Om de Franse taal goed te leren en ook eens op een ander bedrijf te kijken ben ik een jaar in Frankrijk volontair geweest. Ik kom er nog wel eens en ik vind Frankrijk een schitterend land. We reizen trouwens regelmatig, geen langdurige reizen, wel veel. Vorig jaar ben ik nog in Oost-Europa geweest. Oost Duitsland en Tjechoslowakije. Ik draai met een Oost-Duitse maaidorser een Fortschritt en van die fabriek hadden we een uitnodiging gekregen. Zowel mijn zoon als ik zijn nogal verslingerd aan de motorcross sport. Daarvoor reizen we ook nog wel eens hier en daar naar toe. Internationale kontakten-vind ik erg interessant. I k ben graag boer. Ik vind het een mooi be- roep, of liever gezegd het is meer dan dat,het is een leven. Ik vind dat ik hier bijna in een pa radijs woon. Wat ik wel vind is dat de gemid delde boer te veel alleen staat met zijn werk. Vroeger waren er op de meeste bedrijven mensen waarmee je van alles besprak. Dat is voorbij.je staat alleen en vooral sommige ou deren die het anders gekend hebben en nu toch alleen staan kunnen dat wel eens moeilijk ver werken. Toch moeten ze wel hedenken datje wel kunt kankeren op het boer zijn. maar dat een baantje bij een baas ook niet alles is. Je zult daar toch ook dag en nacht moeten werken als je tenminste wat wilt bereiken, 't Wordt stiller in de landbouw. Vroeger leerde je het werk van de opperknecht. Laten we eerlijk zijn, van vader wilde je immers niet altijd alles gezegd zijn. Ik weet nog dat iemand tegen Mr. Schlin- gemann klaagde over die hoge lonen van 60 centen per uur. Schlingemann zei toen de ware woorden: '"t komt nog zo ver datje geen man meer kunt betalen omdat hij meer zal moeten verdienen dan je zelf verdient", 't Is uitgeko men. Je moet nu tegen jezelf praten en jezelf opdrachten geven, 't Is net op een vergadering dat je weer eens met zijn allen onder elkaar bent! H et opbrengend vermogen van de grond in het zuidwesten loopt terug. Dat is wel juist. I k wil ook weer niet ruilen met de Belgen en b.v. met alles wat ik nu heb in België gaan wonen. Ze hebben er wel bepaalde voordelen, zoals de ha belastingaanslag, maar daarnaast zijn de sociale wetgevingen van dien aard dat het voorkomt dat oudere boeren die hier allang van de AOW zouden trekken en op hun lau weren rusten in België door het ontbreken van die goede oudedagsvoorziening doorgaan tot ze er bij neer-vallen. Ko voegt er onmiddellijk aan toe; vergis je niet in die Belgen, soms lopen ze rond in een stokoudesbroek en een verscho ten kieltje maar ze zijn gelijkertijd zeer bemid deld. De Belgen met een bedrijf tot 25 ha kun je bijna allemaal als part-time boeren zien. Overdag bij een patroon en 's avonds en in de weekens thuis. Ze werken dan ook zeven dagen in de week en natuurlijk het dubbele aantal uren. Ik vind die Belgen een ijverig volk. Het voordeel van die ha belasting is dat daardoor de andere inkomsten apart belast worden en niet zoals bij ons het hele inkomen bij elkaar wordt geveegd en daardoor de progressiviteit in het belastingsysteem je financieel volledig de das omdoet. I k ben sinds '72 voorzitter van de kring. Mijn vader was kringvoorzitter en toen ben ik het geworden. Ik kan meestal ook zonder al te veel moeite weg omdat er hier altijd wel iemand is die mijn plaats in kan nemen. Het is natuurlijk heel goed dat je regelmatig met elkaar verga dert, ofschoon mij soms wel eens het gevoel bekruipt dat we zo achter de feiten aanhollen of dat we zo weinig invloed hebben om de dingen wezenlijk te veranderen. Toch vind ik een landbouworganisatie onmisbaar omdat dit het enige instrument is om officieel met kracht je mening te laten horen. Reizen en sport Boer zijn is een vorm van leven Terug naar de top België, ons achterland K, Wat is groot Onze zuiderburen Funkties en gezin in het groen maar we moeten niet vergeten, zegt Ko, wat de grond allemaal heeft geleden hier. Eerst een extreem nat jaar, toen weer een extreem droog jaar. Let wel dat kwam alleen in het zuidwesten voor. De grond krijgt daarmee op zijn kop en zoiets is terug te vinden in het teruglopen van de opbrengsten. Ik geloof er in dat het toch weer zal veranderen en dat we als vanouds opnieuw aan de top zullen draaien. Tussen de top en het gemiddelde zit altijd een heel gat. Onze tarwe dit jaar gaf ruim 7500 kg per ha, de gerst draaide rond de 6500 kg/ha. Dat vind ik niet slecht. En met alsmaar hogere opbrengsten zitten we meteen aan het vraagstu-k van de overproduktie. Produktiebeperkingen zie ik niet zitten zegt Ko. Ik zou niet weten hoe je dat moet aan pakken. Met de suikerbieten krijgen we nu al zoiets. Bovendien beperkingen moe ten dan in geheel Europa worden doorgevoerd. Je zou kunnen denken aan een 1 op 5 regeling voor aardappelen en bieten. Maar je kunt dan een revolutie verwachten van de IJsselmeer- polderboeren. Je moet ook vervangende pro- dukten hebben en voor dat je het weet heb je dan daar weer een overproduktie van. augustus - '78 Ik ken bedrijven van minder dan 10 ha, waar de overname lekker vlot verloopt en waar dan nog een ton overschiet om voor vader een ge zellig huisje te bouwen. Er zijn grote akker bouwbedrijven waar enorme Financiële pro blemen spelen. Wanneer een bedrijf van 50 ha opsplitst in tweeën en men b.v. met twee zoons verder gaat in de akkerbouw zonder het oor spronkelijke bouwplan aan te passen dan zal het een hele toer worden om het hoofd boven water te houden. naar uit. Al de grondjs wel rond de gebouwen gelegen. Niet in nette rechte percelen dat moet ik toegeven. Hier en daar heb je te maken met onhandige hoeken en bochten in je land. Ook lopen er wat lage kreken doorheen. Toch mag ik nauwelijks klagen als ik er nog bij vertel dat mijn kleinste kavel 10 ha is. De andere kavels beslaan allemaal 20 tot 24 ha. Ik wil dit bedrijf zelf best als een intensief gevoerde onderne ming beschouwen. Wanneer je er vanuit gaat dat mijn zoon en ik gezamelijk gemiddeld voor een volle man staan en je telt daarbij dan de twee vaste krachten, dan kom je op ongeveer 33 ha per man. Waarom mijn zoon en ik voor slechts één man worden gerekend komt omdat ik zelf nogal eens weg ben en omdat er aan zo'n groot bedrijf ook veel administratie vastzit. Wat ons op het ogenblik wel dwars zit is de aanleg van de nieuwe weg Driewege Terhole. Het ziet er nu naanuit dat het definitief door zal gaan. Deze weg doorsnijdt over een lengte van 1500 meter onze grond. Met bermen en afval- hoeken meegerekend zal ik ongeveer 7 a 8 ha daardoor'kwijt raken. Nu zal het een enkel- baansweg worden en geen dubbelbaans zoals eerst nog in de pen is geweest. We hebben geen enkele behoefte aan zo'n weg in ons gebied. We hebben hier nooit last van files of verkeersop stoppingen. We hebben van alles gedaan om de aanleg tegen te houden zonder resultaat. Straks dus grond kwijt en hier en daar zal de bewerk baarheid van doorsneden grond er ook niet beter op worden. Wij waren altijd van mening dat de bestaande verbinding verbeterd kon worden met hetzelfde door de Staat beoogde resultaat. Er zijn mensen die net op een nieuwe verkaveld bedrijf zitten en er nu door die weg weer afmoeten. Om je heel eerlijk te zeggen voelen we ons als landbouw in Zeeuws-Vlaan- deren zwaar besodemieterd door de Overheid. We hebben, om niet voor konservatief te wor den uitgekreten, alle medewerking verleend om te zoeken naar een oplossing. Je hoort niks meer en dan ineens, bam, daar gaan ze dwars door de landerijen als een stel lompe idioten! Tien jaar zijn ze al bezig met gepraat over deze weg, zonder dat er enige duidelijkheid was. Een ander vervelend aspekt van de zaak is dat de overheid als schadevergoeding voor de grond met een bedrag aan komt zetten dat nogal ver onder de vrije marktwaarde van grond zit. .o is duidelijk van mening dat een vaste oeververbinding door velen in Vlaanderen niet zo gewenst is. We zitten er echt niet op te wachten hoor. Sommigen denken dat je door die oeververbinding ineens veel dichter bij de rest van Nederland zou horen. Nou neem van mij aan, ik peins er nog niet over om b.v. uit te gaan aan de overkant. Ik heb mijn draai veel meer gevonden in België. We zitten binnen een half uur in Antwerpen, een stad die ik gezelli ger vind dan b.v. Rotterdam, 't Is een uurtje rijden naar Brussel in een half uur ben je in de bekende Belgische badplaatsen. Sommige mensen beseffen het niet zo, maar we hebben een enorm achterland. België en Frankrijk lig gen naast de deur. Een uurtje rijden en je bent aan de Franse grens. Wanneer je in de zak van Zuid-Beveland woont dan is het daar wel fraai, maar 't is in feite een dood gebied met geen enkel achterland. De Belgen zijn een gezellig volkje, meent Ko. Gemoedelijk en gemakkelijk in de omgang. Wé hebben er veel goede kon takten mee. Wanneer je daar in een plaatsje komt dan zal de burgemeester ook een kaartje komen leggen in het plaatselijk staminé terwijl hij er een pint bijdrinkt. Ik bedoel maar zegt Ko't Is er gemoedelijk. Toch handel ik niet met "België". Ik vind dat altijd wat griezelig, wantje weet nooit met wie je precies te maken hebt. Je bent ook niet altijd zeker dat het fi nancieel goed terecht komt. Aangepaste bedrijfsgebouwen terwijl dat in Axel stukken minder is. Onze leden komen tot vanonder de rook van het Antwerps industriegebied, 't Spreekt vanzelf dat we met de N.C.B. ook een uitstekende ver standhouding hebben. We hebben een stil zwijgende overeenkomst dat we nooit enigerlei vorm van "zieltjes winnerij" zullen opzetten. Wanneer we een vergadering hebben komen de N.C.B. leden ér ook altijd, wanneer de Z.L.M. een gezinsavond organiseert dan zijn de N.C.B.-ers er ook altijd. Ik bedoel het niet kwaad hoor, maar onze kontakten met de N.C.B. zijn nog zo goed dan met de kring Axel. Ver terug in de geschiedenis hadden we 500 leden in de kring Hulst. Dat viel destijds terug door scherpere tegenstellingen tussen de land bouworganisaties tot 150. Nu heeft de kring Hulst weer 350 aktieve leden. Tegenwoordig moet je zelf veel kunnen akkerbouwkommissie, ik ben ledenraadslid van de Suiker Unie en sekretaris van het de- monstratiebedrijf Braakman. Je bent nogal eens weg en dat is voor de echtgenote niet altijd prettig, maar Nel mijn vrouw kan er goed tegen. Bovendien heeft ze ook haar eigen lief hebberijen. De paardensport is er één van. Kreatief is ze ook, kijk maar eens naar die open haard hier in de kamer. Ze heeft hem zelf ont worpen. En alsof dat nog niet genoeg is komt Nel de kamer binnen met een groot stuk zelf gebakken appeltaart en een pilsje voor ons voor de dorst. O ok al heb ik een groot bedrijf, toch vind ik dat de grootte van een bedrijf niet afhangt van de oppervlakte grond. Het wordt natuurlijk anders wanneer je spreekt over een zuiver ak kerbouwbedrijf. Wanneer je het zuiver op de akkerbouw wilt houden dan is 25 ha toch wel de uiterste norm en dan moetje echt op het scherp van de snede gaan boeren wil je enige rentabiliteit behalen. Een Belg is voor bezitsvorming en hij zal daar alles aan doen om het te verwezenlijken. Een stukje grond bezitten is een soort heilige op dracht. Soms wonen ze veertig jaariin een lek kende krakende woning, ineens gaan ze na al die jaren sparen, met de hele buurt aan de slag en verrijst er een soort woonpaleis. Zo is de Belg, en ik mag ze geren, zegt Ko beslist. Weetje, zegt Ko, dat er heel vroeger geen kring Axel bestond en er alleen de kring Hulst was. Door een ruzie vanwege een hengst is er een splitsing gekomen en werd de kring Axel op gericht. We kunnen het best met elkaar vinden natuurlijk, maar toch zit er wel een wezenlijk verschil in die beide kringen. Wij hebben b.v. zeer veel katholieke boeren onder de leden Vescholen Ik ben verder nog voorzitter van het Z.L.M. boekhoudburo en tevens heb ik zitting in de 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 13