Ko Scheele uit Zaamslag schat het boerenleven hoog! IC. o Scheele is geen boer van het gemiddelde soort. Integendeel hij heeft een groot bedrijf onder de ploeg. Een pracht bedrijf, laten we daar maar ronduit voor mee den dag komen. Ko geneert zich een beetje xlat hij zo'n groot bedrijf berendeneert. De mensen zullen wel denken zegt hij wat schuchter. Ja 't is een groot akkerbouwbedrijf geeft hij toe en we halen er een redelijk goede boterham vanaf. In feite is de grond in twee gedeelten te splitsen, 4/5 ge deelte is pachtgrond en behoort bij "Het pa viljoen", daarnaast is er nog 1/5 deel eigendom die nog van mijn vader zijn zegt Ko, daarop zijn weer aparte bedrijfsgebouwen en een huis gebouwd. Vader heeft destijds in de jaren der tig die grond kunnen kopen, terwijl hij natuur lij Jiier al op "H et paviljoen" boerde. Zodra de polder voor het eerst werd beboerd na de in dijking is over-over-grootvader Scheele op de boerderij gekomen. Zo is het gebleven, steeds ging het bedrijf van vader op zoon, tot op de dag van vandaag, zoals gezegd is dat dan de vijfde generatie. D e grond varieert van lichte zavel tot zware klei. Het is watje noemt een bonte grond met nogal verschillende kwaliteit die sterk wisselt van plaats tot plaats, 't Is ook grond die je flink in de steek laat tijdens droogte periodes. Da hebben we in '76 nog ondervonden. Ook heb ben we hier te maken met plaatgronden. Het probleem is dat deze polder ongeveer 140 cm hoger ligt dan de omringende Zaamslagse pol- dersen op die manier kun je het grondwater niet vasthouden. We doen er wel ons best voor want we trachten zoveel mogelijk het water te be heersen door middel van stuwen zodat we het slootwater vast houden, maar dat lukt slecht door dat hoogteverschil. Zou je momenteel (aug. '78) naar het grondwater gaan zoeken dan zul je zeker een meter of vier diep moeten zijn. Een ander aspekt van de grond is dat ze ruim 10% kalk bevat, dat is vergeleken met andere gebieden vrij hoog. Die droogte gevoeligheid is vervelend. Je kunt er niks aan doen. Zoet water hebben we hier nergens. Wat voor zoet door gaat is nog van twijfelachtige kwaliteit. Wan neer je b.v. aardappels spuit en je gebruikt daarvoor zoals sommigen wel eens doen flink veel water dan kun je er zeker van zijn dat je zoutschade krijgt. Wanneer je met het vliegtuig spuit en een minimale hoeveelöeid vloeistof gebruikt dan heb je geen last. 't Ja man, in '76 hadden we een slecht jaar. Ze beweren dan links en rechts wel dat het toch zo'n goed jaar was, nou in ieder geval in Zeeuws-Vlaanderen was dat lang niet overal het geval. Toen we aardappelen gingen rooien was het net alsof je vijgen uit de grond haalde, van die taaie slappe dingen. Wanneer je door de suikerbieten liep dan wasje benauwd om een peuk te laten val len. want het verdroogde blad kon wel eens gaan branden. IC. o geeft toe dat zo'n droog jaar uitzonde ringen zijn. Stel je voor als het niet zo was zegt hij dan zou het vlug gebeurd zijn met ons hier. Er zijn ook andere jaren, waardoor het weer wel goed komt. Ik moet er trouwens onmid dellijk bij zeggen dat ik helemaal geen mate rialist ben. Je kunt altijd wel meer en nog eens meer willen hebben. Wanneer ik op het eind van het jaar ieder het zijne heb kunnen geven dan ben ik tevree. Kan ik dan met mijn gezin zelf ook nog redelijk leven dan is dat toch prachtig. Toch is er heel wat nodig om een groot akkerbouwbedrijf goed te laten draaien. We zijn volledig self-supporting zegt Ko. De loonwerker komt er bij ons weinig aan te pas. D e voornaamste gewassen op dit bedrijf zijn de granen, aardappelen en suikerbieten. Om een beetje precieser te zijn om en nabij de 20 ha aardappelen en eenzelfde oppervlakte suiker bieten. Daarnaast hebben we ieder jaar uien, vlas, bruine bonen en graszaad. De aardappel oogst kan in zijn geheel op het bedrijf worden opgeslagen. We hebben momenteel een op- slagkapaciteit van ruim 800 ton. We denken er over om die ruimte nog verder uit te breiden. De gehele aardappeloogst wordt direkt via de handel verkocht. Ik doe niet mee aan de aard- appelpool. Ik zal niet zeggen dat zoiets niet deugt, maar ik ben van mening dat op mijn eigen manier, ik een zeker zo ruime beloning voor mijn produkt krijg als dat ik met de pool meegedaan zou hebben. Bovendien je moet toch ook nog wat eigen handelsplezie'r kunnen beleven aan je gewassen. Ik breng wel altijd de uien in de pool. Die afzet van aardappelen verloopt steeds vlot en tot volle tevredenheid. Ik heb prima kontakten met de handel opge bouwd. Net 3Ts in de pool zorg ik er zelf ook wel vcjor dat er sprake is van gespreide afzet om het risiko van de fluktuerende markt wat te om zeilen. Ik ben de koöperatie overigens gunstig gezind, maar ik ben geenszins blind voor wat er W e hebben hier nooit een verkaveling ge had en het ziet er ook in de nabije toekomst niet Een groot akkerbouwbedrijf Droogtegevoelig Kringvoorzitter Hulst Alles zelf doen M. van Wezel Arbeidskrachten Produkten en afzet Verkaveling en wegenaanleg J e krijgt onmiddellijk een gevoel van vrijheid wanneer je het erf oprijdt van het bedrijf waar Ko Scheele, voorzitter van de kring Huls^de scepter zwaait. Eigenlijk heeft hij zelf ook zo'n gevoel, vandaar ook dat we met opzet even het woord scepter hebben gebruikt. Ik voel me hier als een koning te rijk, zegt Ko. Ik ben tevreden en ik moet je eerlijk zeggen dat ik niks anders zou willen. Het erf is zeer ruim en zou als je het eens precies op zou meten best anderhalve ha groot kunnen zijn. Maar 't is geen plaats met beton en verder kaalslag. Integendeel Ko en zijn familie lang voor hem, hebben er steeds naar gestreefd om het bedrijf een oase van groen te laten zijn. Daarvan getuigen de oude lindenbomen en de kastanjebomen vlak voor het huis. Dat ze ook nu nog niet ophouden met planten bewijst de strook plantklare grond rondom het bedrijf. Hier gaan we van het najaar een dichte singel planten, zodat we ook aan deze kant lekker beschut zitten. Ik vind dat een boerenbedrijf bomen en struiken moet hebben, als er dat niet is dan is het alsof het bedrijf uitgekleed in de kou staat, zegt Ko. Hoeve "Het Paviljoen" is een boerderij van Belgische eigenaars, maar waar nu de familie Scheele al voor de vijfde generatie van pacht. Beste mensen die Belgen zegt Ko, goed volk om van te pachten. In tegenstelling tot vele zeer oude polders in Zeeland is de' Cathara- napolderj nog maar een jonkie want pas in 1840 werd het gebied ingedijkt door Belgen. Waarom ze nou een boerderij "Het paviljoen" noemen kan Ko ook niet zo maar verklaren. Mogelijk dat het is afgeleid van het Belgische woord paviljoen dat ook wel afdeling betekent in het Nederlands. Wat die Belgen wel konden en wat ze trouwens nog kunnen is huizen bouwen. Dit huis heeft muren zo dik als een bunker. Niet dat we iets tegen zo'n man hebben, maar onze bedrijfsomvang leent zich voor eigen spullen. Ik moet er dan direkt bijzegggen dat we de aardappelen in kombinatie aanpakken met een ander bedrijf. Ook doen we hetzelfde metdebietenals'toprooienentransportaankomt Verder doen we niets aan samenwerking met andere bedrijven. Maaidorsen wordt zelf uitgevoerd. Kijk incidenteel kan het wel eens voorkomen dat we elders nog wat dorsen. Toch vind ik vooral op het gebied van maaidorsen samenwerken ontzettend moeilijk. Zelf heb ik 25 ha tarwe en je kunt me geloven of niet ik wil die dorsen zodra het daarvoor bekwaam is. Ik zou me nauwelijks kunnen veroorloven om dan b.v. eerst bij een ander te gaan maaidorsen, ook al zou het maar om kleinere oppervlakten gaan. De verdiensten die ik daarmee zou ver krijgen zouden in het niet vallen door de scha de die ik zelf zou hebben wanneer door regen mijn 25 ha tarwe ongedorsen blijven staan. B oerenbedrijven waar nog vreemde vaste arbeidskrachten in dienst zijn vind je niet veel meer. Ik heb twee vaste medewerkers zegt Ko tevreden. Die heb je ook wel nodig op dit be drijf met de bedrijfsvoering zoals die hier ligt. Het zijn beste mensen die al meer dan 25 jaar bij ons werken. Ze zijn hier gekomen toen ze van de lagere school kwamen. In die 25 jaar tijd hebben ze zich bekwaamd tot vaklieden die alle voorkomende werkzaamheden kunnen uitvoeren. Ook konstruktiewerk is hun zeer wel toevertrouwd. Zo nu en dan werken ze wel eens bij een konstruktiebedrijf in de omgeving. Ze komen allebei hier van Zaamslagveer. 't Lijkt voor sommigen misschien veel twee vaste mensen, maar ik heb toch nogal veel onder houdswerk aan sloten en dergelijke. Aan de andere kant moetje het ook zo bekijken, wan neer je meer van de loonwerker gebruik maakt, op kleinere bedrijven b.v., dan zul je toch ook al vlug aan een halve mans arbeidswaarde ko men, wanneer al het werk bijeen wordt geteld dat die loonwerker dan verricht. Wanneer je veel machines hebt zoals hier op "Het pavil joen" is dat wel leuk, maar je moet niet verge ten dat die machines ook bemand moeten wordeiyiaar kun je niet omheen. Dan is er nog Johan mijn enige zoon van 23. Hij gaat volledig mee op in het bedrijf. We werken al iivmaatschapsvorm. Het is duidelijk dat hij de volgende Scheele zal worden die op "Het paviljoen" komt. Ik ben daar heel erg blij mee, daar kom ik eerlijk voor uit. We hebben het nimmer in die richting gestuurd, 't Zat er in, je weet hoe dat gaa^ze klimmen al vroeg op een trekker en ze draaien mee. Soms gaat dat over, bij anderen wordt het alleen maar versterkt. Johan is eerst naar de HAVO geweest en heeft vervolgens de Middelbare Landbouwschool in Schoondijke gevolgd. daarnaast nog voor aanbiedingen liggen. De suikerbieten komen grotendeels allemaal naar het erf. Vervolgens worden ze regelmatig afge leverd op de S.U. suikerfabriek in Sas van Gent. Dat is ongeveer een half uurtje rijden hier vandaan. Ik heb zelf ook een bieten kraantje op een trekker en voor het transport een trailer die 20 ton kan vervoeren. Dat gaat prima zo. 12

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 12