mirakels goed! Afzetstruktuur Pootaardappelen A. Vermeer, M en zou kunnen zeggen, dat de pootaardappelen steeds meer in naast eikaar voorkomende "kolommen" in de markt komen. Steeds hechter zijn er verbindingen ont staan tussen kwekers, telers en handel, I n de pootgoedsektor kunnen we blij zijn dat het deze kant is uitgegaan, hoewel er natuurlijk nog wel bezwaren zijn aan te wijzen. Direkt na de 2e wereldoorlog leefden we in de B.E.A.- tijd. de periode van de centrale-export. En hoewel dat in de "opbouwperiode" niet ongunstig voor Nederland gewerkt heeft, waren met name de telersbelangen vaak ver te zoeken. marginale winst De Nederlandse groente-industrie in 1978 met Met kolommen99 in de markt een kweekprodukt Winterse omstandigheden beïnvloeden vleesmarkt Mocap 20 G, aardappelmoeheidsbestrijding vlak voor het poten! AKKERBOUW INTERNATIONAAL (2) Swifterbant. De handel neemt daarbij de centrale plaats in en heeft een apparaat opgebouwd en uitgebouwd. Een apparaat waar mee nieuwe rassen kunnen worden beproefd, maar ook waarmee een evenwichtige teelt wordt opgezet, naar de markt gericht. Niet ongelukkig In de huidige "kolommen struktuur" zijn juist de belangen van de telers sterk gewaarborgd. Niet alleen omdat de telers in spraak hebben, maar omdat in de gemaakte prijzen in de markt de teler het rechtvaardig aandeel krijgt. Voor het handel sapparaat is het uiteraard van enorme betekenis om ruimschoots van te voren te weten over welke kwantiteiten en kwaliteiten het de beschikking heeft. Men kan z'n handel dan op de juiste wijze organiseren. Meerjarige bindingen geven de gelegenheid om investeringen te doen die voldoende benut worden. Vooral daar de pootgoedafzet toch min of meer seizoenmatig is. is het dan van enorm belang om in dat seizoen, zo van eind augustus tot begin april, de steeds hoger wordende investeringen optimaal te benutten. Naast het centraal sorteren en het centraal bewaren van het gerede produkt op mechanische koeling is het van betekenis dat een voldoende ruimte is overgebleven voor het sorteren op de boerderij. Niet alleen omdat daardoor een stuk zinvolle winterarbeid in stand wordt gehouden op het akkerbouwbedrijf, maar tevens omdat daardoor de totale investeringen in de "kolom" kunnen worden beperkt! Dit temeer, waar nogal eens sprake is van extra pieken in het seizoen. Een boot voor de wal van enkele duizen den tonnen voor "overzee"! Voldoende konkurrentie D e zo gewenste konkurrentie. waarover zo velen spreken is voorlopig voldoende gewaarborgd in de "kolommen struktuur". In de eerste plaats is het noodzakelijk dat het handelsapparaat zich konkurrerend inricht om de belangen van kwekers en telers naar tevredenheid te behartigen. Dat zou tot luxe. tot overin- vesteringen kunnen leiden, maar dat wordt duidelijk voorko men door de konfrontatie met uitbetalingsprijzen voorde telers. Nauwgezet worden aan het eind van het seizoen de prijzen tussen telers van de verschillende groeperingen vergeleken, ge toetst, bekritiseerd. En dat zou tot overlopen van de éne naar de andere groep kunnen leiden binnen de mogelijke termijnen. De "kolommen struktuur" houdt de konkurrentiestrijd in de markt voldoende levendig. Soms wel eens te levendig! En na tuurlijk geeft deze levendige konkurrentie wel eens aanleiding tot prijsvorming in neerwaartse beweging, maar ook deze neer gang wordt voldoende beschermd, omdat men later voor het forum van telers moet verschijnen waarbij de handelingen in de markt moeten worden toegelicht. In vroegere jaren hebben we het vaak beleefd dat in duidelijke overschotsituaties het prijsbeeld in de markt een groot deel van het seizoen op Stopa-niveau lag. Dit seizoen liggen de prijzen duidelijk lager dan we de laatste jartjn gewend waren, maar duidelijk boven het Stopa-niveau. Dit ondanks het feit dat er toch duidelijk sprake is van een grote produktie: hier en daar zelfs te groot. Het best kan dat nog gemeten worden aan de monopolie-rassen die 50% van de produktie - uitmaken. Voldoende konkurrentie dus met redelijke bescherming van de telersprijzen. In deze worden we meer gekonfronteerd met konkurrentie uit Schotland, en Canada, die vaak voor ons een ongewenste neerwaartse druk te zien geven. Vloeiende lijnen Dé "kolommen" afzet geeft de mogelijkheid om vloeiende lijnen op te bouwen, lijnen van producent naar konsument ge bruiker. Steeds meer zal dat aanleiding geven tot een vastere klantenbinding. Een klantenbinding die leidt tot meerjarige kóntrakten met de gebruiker van onze pootaardappelen. De gebruiker die er bij gebaat is om een goede kwaliteit pootgoed te ontvangen op voor hem passende momenten voor wat stabielere prijzen. Welnu, als het handelshuis of koöperatie, de beschikking heeft over het produkt, goed is ingericht op gewenste, aktuele mo menten de gevraagde hoeveelheden te kunnen leveren, dan moeten, hier mogelijkheden liggen meerjarige kontrakten met pootgoedgebruikers op te bouwen. Er liggen al schitterende voorbeelden. Het verwerken van groenten en fruit dreigt bij een toene mende welvaart een bedrijvigheid met marginale winstmo gelijkheden te worden. De sektor baart doorlopend zorgen. De producenten worden gekonfronteerd met een afzet die nauwelijks enige groei kent, terwijl er ter behoud van de marktaandelen een felle prijskonkurrentie wordt gevoerd. De gevolgen hiervan vindt men terug in alle geledingen: de telersprijzen blijven nagenoeg konstant, de fabrikanten verkopen hun produkten met minimale marges en de de taillist gebruikt de verduurzaamde produkten veel als rek- lame-(lok)-middel. Ook de overheid lijkt voorhands de juiste oplossing niet beschikbaar te hebben om een meer "leefbaar" klimaat voor de sektor te kreëren. De enige alternatieven die overblijven liggen bij de ondernemingen zelf. Het zoeken naar nieuwe produkten is een mogelijk heid, terwijl het leveren van een kwalitatief hoogwaardig produkt voor alle betrokkenen een vereiste is. Meer spe cifieke kwaliteitsaanduidingen zouden de beoordeling van de konsument gunstig kunnen beïnvloeden. De laatste jaren is er een verschuiving waar te nemen in de methoden van verwerking, ook in 1978 heeft deze lijn zich voortgezet. De keuze van de verbruiker speelt hierin een be langrijke rol. Er is een stijgende vraag naar diepgevroren groenten, de glaskonserven komen in dat opzicht op de tweede plaats en de blikkonserven sluiten de rij. Waarschijnlijk heeft de affiniteit met het verse produkt een hogere prioriteit verkregen. Prijzen lijken als zodanig minder belangrijk. Dat zou er op kunnen wijzen dat er inderdaad ook mogelijkheden aanwezig zijn voor het kwalitatief hoogwaardige produkt in het algemeen. Produktie Het afgelopen jaar is er relatief veel groenten verwerkt. Welis waar minder (- 6%) dan in 1977 maar toen was er sprake van een zekere inhaalproduktie met daaraan vastgekoppeld een goede oogst. Vermindering van produktie in 1978 heeft zich groten deels beperkt tot enkele groenten. De belangrijkste daarvan zijn de sperziebonen, een groot artikel voor de verwerkers hier te lande. Een eerste schatting leert dat er rond 15% minder be schikbaar is gekomen. Er werd een groter areaal uitgezaaid dan in 1977 maar de opbrengsten vielen tegen; een teleurstelling voor de teler; hij wordt ten slotte per kilo uitbetaald. Voor de fabrikant viel dit niet eens zo ongunstig uit; in Frankrijk is er een grote produktie geweest terwijl de voorraad-situatie daar vóór de oogst reeds zorgen baarde. De afzet staat in Europees verband derhalve sterk onder druk wat resulteert in verminderde ver koopkansen voor de Nederlandse fabrikanten. Voor het ko mende seizoen moet rekening worden gehouden met een forse inkrimping van het kontraktareaal stamslabonen. Doperwtenproduktie konstant De'doperwtenproduktie is nagenoeg gelijk gebleven aan die van 1977. Een raming geeft aan dat er 20 min 1/1 eenheden zijn geproduceerd terwijl een steeds groter kwantum in kombinatie met wortelen wordt verwerkt. De geschatte aanvoer van verse grondstof bedraagt 20.000 ton korrelgewicht (vj 21', vvj 15'). De voorraden in de Euromarktlanden schijnen mee te vallen. De Fransen nemen wat dit produkt betreft zo'n overheersende po sitie in dat de voorraden in Nederland, hetzij groot of klein, daarbij nauwelijks een rol spelen. In 1978 minder peen en augurken Bij peen (wortelen) is de prodüktieval het grootste geweest. Men verwacht dat er ruim een kwart minder naar de fabrieken is gegaan dan in het jaar ervoor. Te grote voorraden uit het voor gaande jaar zullen hier de aanleiding toe zijn geweest. Augurken zijn er eveneens minder verwerkt. Dit geldt zeker voor het hier te lande geteelde produkt. De reduktie in de fabrikage kon voor een deel beperkt blijven door de grotere aanvoer uit het buitenland. Vermeldenswaard is zeker dat er meer champignons verwerkt zijn dan in enig voorgaand jaar. Dit geldt eveneens voor de opgeweekte peulvruchten en voor de fabrikage van appelmoes. Voor champignons en opgeweekte peulvruchten is er nog steeds sprake van een toenemende belangstelling. Bij appelmoes speelt een rol dat er ruim voldoende appelen met moeseigenschappen beschikbaar zijn. er sprake is van een zekere inhaalproduktie en de fabrikanten hun produktiekapaciteit met dit produkt benut ten om in elk geval de variabele kosten nog vergoed te krijgen. Bij de overige produkten zijn er wel wijzigingen voorgekomen maar die zijn van te geringe omvang om daar nu al aandacht aan te-besteden. Prijsdalingen Wordt er gelet op de maandelijkse konsumentenprijzen die door het C.B.S. verzameld worden voor enkele groentekonserven dan is het prijsniveau weer teruggezakt tot dat van midden 1976. Sperziebonen zijn gemiddeld in één jaar bijna met 11% in prijs gedaald. Doperwten deden het iets beter, daarvan zakte het gemiddeld prijsniveau met slechts 4%. Appelmoes, waar midden 1978 goede prijzen voor werden verkregen wordt op het mo ment voor afbraak prijzen van de hand gedaan (konsumenten- prijs van minder dan 50 ct per 720 cl). Augurken brengen nog enig licht in de duisternis, daar werd iets meer voor betaald afgelopen jaar dan in 1977. Enkele vooruitzichten zijn reeds vermeld. De telers krijgen de zelfde kontrakten aangeboden als vorig jaar. Het kontraktareaal peulvruchten zal waarschijnlijk verminderen, met name in het noorden en zuiden van het land. Grotere efficiency bij het oog sten lijkt beter mogelijk te worden wat de kwaliteit zal kunnen bevorderen. Markt-lnfo PGF Afgezien van incidenteel ongerief tengevolge van de winterse omstandigheden in de afvoer van slachtrijp vee van boerderijen en mesterijen. heeft de koude ook geleid tot een zekere groei vertraging bij varkens. Daarbij toonden de mesters enige aar zeling om de leeg gekomen hokken direkt weer te laten bezetten door jonge dieren, terwijl het belang van de slachterijen om hun aanvoer op niveau te houden tot gevolg had, dat de dieren op wat lichter gewicht werden geslacht en de prijzen voor de var- kensmesters sinds 10 januari soms met bijna vier stuivers per kg geslacht gewicht stegen. De - tijdelijke - aarzeling bij de var- kensmesters om nieuwe dieren aan te trekken, terwijl deze wel voorhanden zijn, heeft tot gevolg, dat de biggenprijzen onve randerd laag blijven. Wanneer echter de barre weersomstan digheden voorbij zijn. de openbare vergadering van het bestuur van het produktschap voor vee en vlees (pvv) werd daardoor vorige week afgelast, mag verwacht worden, dat de varken- saanvoer weer ruimer zal worden. Opmerkelijk is de toenemende aanvoer van slachtrunderen. In december '78 lag deze nog 18% beneden de aanvoer in december '77, maar in januari jl. was deze 9% hoger dan in januari '78 terwijl er in de eerste week van februari zelfs 25% meer slacht runderen naar de markt gingen dan een jaar geleden. Marktevenwicht. Onder de druk van de weersomstandigheden in enkele EG-landen is, met ingang van 29 januari jl. opnieuw een gemeenschappelijke partikuliere opslagregeling voor var kensvlees van kracht geworden. In ons land zijn kontrakten afgesloten voor in totaal 520 ton, waarvan 400 ton schouders. Naar de mening van de pvv-advieskommissie was deze regeling, die slechts in werking wordt gesteld wanneer de prijsvorming voor de varkensmesters zwaar onder druk staat - op dit momen. bepaald niet nodig. Ter bevordering van het evenwicht tussen vraag en aanbod in de varkensvleessektor acht zij het trouwens veel doelmatiger wanneer de aan deze opslagregeling verbon den kosten worden besteed aan het verbeteren van de afzetmo gelijkheden van dit vlees buiten de EG. Daarvoor is er ruimte op de wereldmarkt en dan ben je het produkt kwijt. Bij een opsla gregeling blijft dit op de markt drukken. De huidige werkwijze in de gemeenschap laat thans echter een slagvaardiger beleid niet toe. Produktschap voor Vee en Vlees Philips - Duphar Nederland B.V. te Amsterdam maakt melding van Mocap 20 G een nieuw produkt in korrelvorm voor een betrouwbare bestrijding van de aardappelmoeheid in het voor jaar, door de gebruiker zelf toe te passen tijdens het pootklaar maken van de grond. Mocap 10 G was het eerste korrelvormige produkt dat in Nederland werd toegelaten voor de bestrijding van aardappelmoeheid volgens de nieuwe methode in het voorjaar; strooien en inwerken tijdens het pootklaar maken van de grond. Het afgelopen jaar werden met dit produkt op grote schaal gunstige praktijkervaringen opgedaan, meldt Philips- Duphar. Mocap 20 G is sterker gekoncentreerd dan Mocap 10 G. Het is een aaltjes en insektenbestrijdingsmiddel in korrelvorm. Het moet vlak voor of tijdens het poten worden ingewerkt waarna de werkzame stof langdurig en geleidelijk vrijkomt en door het bodemvocht verder wordt verplaatst. Voor meer informatie over dit produkt kunt U een folder aanvragen bij Philips Duphar. Nederland B.V. postbus 7133 1007 JC Amsterdam, tel. 020 - 440911 toestel 150 of 155. MINDER SOJA IN BRAZILIË Hevige droogte zou, volgens berichten uit Rio de Janeiro grote schade hebben toegebracht aan de soja. Meldingen komen binnen over een teloor gaan van 10% van de te velde staande sojabonen tot 20%. Van de kant van de Braziliaanse ministerie evenwel worden dergelijke berichten als vals aangeduid, in de wereld gebracht uit speculatieve overwegingen. De raming van het Ministerie geeft een verwac he oogst aan van 13,75 tot 14,15 miljoen ton. 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 9