KNLC KOMMENTAAR D oor het naar het buitenland verdwijnen van betalings middelen, blijft er in Nederland minder beschikbaar om andere behoeften te dekken, hetgeen tot beperking van be paalde zaken zal kunnen leiden. Daarom zal elk land po gingen in het werk stellen om zoveel mogelijk de lopende rekening van de betalingsbalans in evenwicht te houden. Zij zal dit doen door b.v. het afremmen van de binnenlandse konsumptie, om op die manier de invoer uit het buitenland te matigen.. H et wordt meer en meer duidelijk dat de winter van 1978/79 tot de zwaarste van de laatste eeuw gaat behoren en voor land- en tuinbouw heel wat sporen zal achterlaten. Nadat het ten tijde van de zeer strenge vorst vooral de telers van spruiten en winterkool waren die hun gewas verloren zagen gaan, terwijl de glastuinders zich arm moesten stoken, lijkt ook in andere sektoren nu een belangrijke schadepost onafwendbaar. Met name de melkvee houderij en veredelingssektor in het noorden en oosten van ons land heeft het de laatste week zwaar te verduren gehad. Ondanks de hulp die overal is geboden, niet in de laatste plaats door militairen, kon toch niet voorkomen worden dat hier en daar de melktanks "overstroomden", dat melkfabrieken nauwelijks grondstoffen kregen aangevoerd en dat de voerpositie uiterst nijpend werd. Naast ongemakken en zeer veel extra werk kost dit de veehouder in heel wat gevallen ook veel geld. Het is te hopen dat wanneer u dit leest het ergste achter de rug is en het normale leven weer op gang is gekomen. Ook in de akkerbouw ga je nu toch steeds meer zorglijke blikken zien. Wat zal de invloed op de wintertarwe zijn, zeker als we nog wat kwakkelweer zouden krij gen. Bekend is dat in Frankrijk grote arealen zijn uitgevroren. Maar ook moeten we beseffen dat nu al duidelijk is dat we hoe dan ook met een laat voorjaar te maken zullen hebben. Immers het duurt vooral in het noorden nog wel even voordat straks de grond bewerkbaar is. Zeker als er nogal wat zomergraan gezaaid moet worden geen al te opwekkend perspektief voor de op brengstmogelijkheden dit jaar. D e konsumptie is in Nederland nog eens extra toegeno men door de gemakkelijke wijze waarop men hier kredieten voor konsumptiegoederen kan krijgen. Volgens de door minister A ndriessen van Financiën gedane mededelingen is er naar schatting thans in één op de drie gezinnen in Ne derland wel een of andere vorm van konsumptief krediet aanwezig, terwijl het gemiddelde bedrag aan opgenomen leningen thans reeds is opgelopen tot f 8.000,— «j» Minister Van der Stee vindt variabele melkheffing onzinnig! Jaarvergadering Bedrijfshulpvereniging Zeeuws-Vlaanderen De barre winter Kwetsbaar Ir. E.H. Ketelaars gepromoveerd Het Landbouwschap heeft vorige week met de minister van Landbouw gesproken over de voorstellen van de Europese Kommissie inzake het EG-markt- en prijsbeleid 1979/1980. Het Landbouwschap heeft kritiek op de volgende onderdelen van het pakket voorstellen: het algemene prijsbeleid, de melk heffing en overige zuivelmaatregelen. het beleid betreffende de monetair kompenserende bedragen (mcb's) en de socio:struk- turele maatregelen. Het Landbouwschap heeft bij de minister het eerder ingenomen standpunt herhaald. Gelet op de inko mensachterstand. de ruimte die nodig is voor een afbraak van de mcb's en de gevolgen van de melkheffing voor de.inkomens in de melkveehouderij is een gemiddelde prijsverhoging van 2 tot 4rc' noodzakelijk. Ten aanzien van de voorstellen voor de ak- kerbouwsektor gaat het Landbouwschap niet akkoord met de voorgestelde vermindering van het B-quotum voor suiker met 7 ':ff. Dat betekent een direkte inkomensaantasting voor suiker bietentelers. Het Landbouwschap is van mening dat er op korte termijn duidelijkheid dient te zijn ten aanzien van het beleid voor zetmeel en isoglucose. Minister Van der Stee is_van mening dat een gemiddelde prijs aanpassing van 2c/( voor de Benelux (dus ook voor Nederland) niet onredelijk zou zijn en wel in samenhang met de afbraak van de bestaande mcb's. Het Landbouwschap heeft grote bezwaren tegen de voorgestel de melkheffing. Het heeft felle kritiek op het niveau van de heffing die geen maximum kent en bovendien variabel wordt gemaakt. Er zijn volgens het Landbouwschap te veel uitzonde ringen in de melkheffing. in hoofdzaak geldend bui(en Neder land. terwijl meer aandacht nodig is voor premies om de groei van de melkproduktie terug te dringen. Minister Van der Stee deelt wat dit betreft de kritiek van het Landbouwschap. Hij heeft bezwaren tegen het voorgestelde heffingsniveau en noemt de nu voorgestelde variabele heffing onzinnig. Ook de minister is het niet eens met de voorgestelde uitzonderingen: hij bestrijdt fel de opvattingen in de EG dat Nederland de veroorzaker van de zuiveloverschotten zou zijn. De minister van Landbouw doet verslag van het laatst gehouden beraad van de EG-ministerraad waar de mcb's de hoofdschotel vormden. Hij aanvaardt in elk geval niet dat een automatisme in de afbraak van nieuwe (na de invoering van het Europees Mo netair Stelsel) mcb's leidt tot verlaging van landbouwprijzen in nationala valuta. Bestaande mcb's dienen alleen te worden ver minderd in het kader van algemene prijsaanpassingen. Het Landbouwschap heeft kennisgenomen van de voorstellen om de rentesubsidies in een aantal sektoren te stoppen. Het is zeer verwonderd dat dit voorstel ook betrekking heeft op de gtestuinbouwsektor. De minister heeft meegedeeld dat er tussen de EG-landen geen overeenstemming is over de voorstellen inzake de stop van in vesteringssteun. Voor een besluit terzake is overigens eenstem migheid nodig. Zowel het Landbouwschap als de minister van Landbouw heb ben een eerste kommentaar gegeven op de voorstellen van de Europese Kommissie. In een volgend gesprek op 14 maart aan staande zal het Landbouwschap een nader en definitief stand punt overbrengen aan de minister. Ondanks de bar slechte weersomstandigheden werd op 14 februari j.l. in Restaurant "Zomerlust" te Axel de alge mene jaarvergadering gehouden van de Vereniging voor Boeren- en Tuindershulp in Zeeuws-Vlaanderen. In zijn openingswoord wees de voorzitter erop, dat in Zee land minder bedrijven lid zijn van de bedrijfsverzorgings- dienst dan in de rest van Nederland. In Zeeuws-Vlaanderen zijn ongeveer 8 a 9% van de bedrijven die er voor in aan merking komen lid, tegen 50 a 60% in overig Nederland. Het feit dat Zeeuws-Vlaanderen ongeveer 315.000,— aan subsidie in de schatkist laat zitten, noemde hij zeer spijtig. Dit is namelijk de subsidie die de vereniging "kan krijgen als de overige 1800 daar voor in aanmerking ko mende bedrijven deelnemen aan de reduktieregeling. Door middel van overheidsstimulering en een eigen bijdrage, kan de bedrijfsverzorgingsdienst uitgroeien tot een sociaal ve rantwoorde organisatie die in de land- en tuinbouw nood zakelijk is. Hij sprak zijn dank uit aan de standsorganisaties die er voor gezorgd hebben dat de reduktieregeling tot en met 1980 wordt voortgezet. Na goedkeuring van de notulen werden nog enige mededelin gen gedaan. Zo bleek bijvoorbeeld, dat de bedrijfsverzorger voor de verzekering geacht wordt werknemer te zijn op het bedrijf waar hij werkt. Daardoor valt door hem veroorzaakte schade aan derden onder de bedrijfs-W.A.-verzekering. Schade aan het bedrijf zelf valt daar niet onder. Uit het jaarverslag van de sekretaris bleek, dat de vereniging momenteel 168 leden heeft. In 1978 zijn de beide bedrijfsver- zorgers op 105 dagen ingevallen voor ziekte of ongevallen. Voor arbeidspieken zijn ze 99 dagen in de weer geweest. Bij 148 leden zijn 223 zogenaamde verplichte dagen doorge bracht. Dat is gemiddeld slechts l!ó dag (of 10.6 uur) per lid per jaar. Uit de jaarrekening over 1978 en uit de begroting over 1979 bleek, dat de vereniging financieel gezond is. Daarom werd besloten de kontributie over 1979 op 170.— en de dagver goeding op 150,- te handhaven. De heren C. Cornelissens en J. Goense kregen opnieuw het vertrouwen van de leden om een volgende periode, in het bes tuur de belangen van de aangesloten leden te dienen. Tijdens de rondvraag bleek weer eens van welkeen groot belang de reduktieregeling voor m.n. de eenmansbedrijven kan zijn. De kortingen bij ziekte of arbeidsongeschiktheid op de dagvergoe dingen voor 1979 zijn voor de tweede t/m dertiende week 55.— /dag: voor de 14e t/m 39e week 75,— /dag en voor de 40e t/m 52e week zelfs 95,— /dag. Zo is men in feite voor 35,— (eigen kontributie) 175,— (rijkssubsidie) per jaar verzekerd voor ruim 19.000,— Dat is goedkoper dan welke verzekering ook en bovendien een goede aanvulling op de A.A.W. uitkering waar men na 1 jaar arbeids ongeschiktheid recht op heeft. Inlichtingen over de vereniging zijn te krijgen voor West Zeeuws-Vlaanderen bij de heer A. d'Hont. te Groede, 01171-1606 en voor Oost Zeeuws-Vlaanderen bij de heer C. Cornelissens te Vogelwaarde, 01140-2108. Jaap van Wijck E.S.V./Z.L.M. nlangs heeft het in de dagbladen gestaan. De handels cijfers over 1978 zijn nog slechter dan werd verwacht. Daarbij wordt dan het woord betalingsbalans gebruikt, waaruit dat negatieve dan blijkt. We weten allemaal wat er met het woord balans bedoeld wordt, omdat dit een staat is, die elk jaar voor ons wordt opgesteld. De betalingsbalans is nu een staat waarin de ekonomische transakties van een land met het buitenland op een bepaalde wijze worden gegroepeerd. De betalingsbalans wordt onderverdeeld in een vijftal deel rubrieken, waarvan de eerste drie de belangrijkste zijn, n. I. de goederen-, diensten- en kapitaalopbrengstenbalans, te- samen ook wel de lopende rekening genoemd. Is de lopende rekening negatief dan betekent het dat er vanuit Nederland per saldo geld aan het buitenland betaald moet worden. - -■«•ïk'.y-v, V; *- 3L: i* s V-kifc&x--"' Lenen betekent altijd ook nog dat er terugbetaald moet worden met rente zelfs en of de mensen zich dit wel ten volle realiseren n.l. dat uil het toekomstig - soms zelfs tegen vallend - inkomen terugbetaling mogelijk moet zijn, is voor mij een grote vraag. Men sluit soms erg gemakkelijk een lening en zelfs meerdere leningen tegelijk. Gelukkig heb ik kunnen konstateren dat in onze overwegend agrarische provincie de boeren-voorzichtigheid bij velen nog in gebruik is, daarmee meewerkend aan een financieel gezond Neder land. Veerbeek "Een zware winter met vele lasten'" onder meer is deze winter gebleken dat we met onze moderne, gespecialiseerde landbouw toch wel behoorlijk kwetsbaar zijn geworden. Met name het openhouden van de aan- en afvoerwe- gen is letterlijk van levensbelang. Ook een ongestoorde voorzie ning van elektriciteit, gas en water is nodig om katastrofale situaties te kunnen voorkomen. Ik denk dat één van de lessen die we van deze winter zullen moeten leren, zou zijn dat we bij de opzet van ons bedrijfsplan iets meer ruimte in moeten bouwen voor het opvangen van storingen bij aan- en afvoer van produkten en energie. Uiteraard moet dat dan wel financieel mogelijk zijn. Het is immers juist de ongunstige opbrengst/kostenverhouding geweest die boer en tuinder tot de kwetsbare bedrijfssystemen dwong. Een argument te meer voor de minister van Landbouw om wat minder terughoudend en laconiek te reageren op de door ons naar voren gebrachte noodzakelijk geachte prijsaanpassing voor het komende jaar. Overigens zullen wij aan het eind van deze winter de balans voor alle land- en tuinbouwsektoren moeten opmaken. Als daaruit onverantwoord grote schadeposten naar voren komen, zullen we zeker niet aarzelen op passende finan ciële maatregelen bij het Kabinet aan te dringen. In elk geval mag de kontinuïteit van geen enkel bedrijf als gevolg van de uitzon derlijke weersomstandigheden in gevaar komen. En dat mag ze ker geen loze uitspraak worden. LUTEIJN Vrijdag 9 januari vond de promotie plaats van ir. E.H. Kete laars. de konsulent voor de Varkens- en Pluimveehouderij in Noord-Brabant en Zeeland. Ir. Ketelaars promoveerde in Wa- geningen aan de Landbouwhogeschool tot doctor in de land bouwwetenschappen. Hij promoveerde op het proefschrift "De vererving van onder praktij komstandigheden geregistreerde kenmerken bij varkens". Dr.ir. Ke telaars verzamelde veel van de gege vens voor het proefschrift op prak- tijkhedrijven. waarbij hij o.a. aan toonde dat het nakomelingenonder- zoek van KI-beren verbeterd, d.w.z. beter betrouwbaar gemaakt kan worden. Het zou zelfs uitgebreid Hmüü T< i kunnen worden met nieuwe ken merken waarop geselekteerd kan worden. Ketelaars heeft zowel de voortplantingsfase als de mesterijfase in zijn onderzoek betrokken. In Hilvarenbeek geboren Dr.ir. E.H. Ketelaars werd op 6 april 1926 in Hilvarenbeek geboren. Na het behalen van het diploma Gymnasium A in 1915 begon hij zijn studie aan de Landbouwhogeschool te Wagenin- gen, waar hij. na een onderbreking voor het vervullen van zijn militaire dienstplicht van april 1948 tot september 1950, op 7 april 1954 slaagde voor het ingenieursexamen in de richting Veeteelt, met als keuzevakken: veeteelt, fysiologie, veevoeding en landhuishoudkunde. Na zijn afstuderen was hij tot 1956 leraar aan de Middelbare landbouwschool te Helmond. Van 1956 tot 1960 was hij inge nieur bij het Rijksveeteeltkonsulentschap te Arnhem. In 1960 volgde zijn benoeming tot Rijkspluimveeteeltkonsulent voor Noord-Brabant. Deze funktie voerde hij tot 1969 uit. Vanaf 1969 tot heden is hij Konsulent voor de varkens- en pluimvee houderij voor Noord-Brabant en Zeeland. In 1974 begon hij met het verzamelen van de gegevens van zijn promotie-onderzoek naar de bruikbaarheid van gegevens uit de praktijk voor het nakomelingenonderzoek van Kl-beren. Aan de financiering hiervan droeg Het Produktschap voor Vee en Vlees bij. Per 1 maart a.s. hoopt dr. Ketelaars zijn funktie bij de Land bouwhogeschool te Wageningen te aanvaarden. Hij wordt daar lektor in de pluimveeteelt aan de fakulteit voor veeteeltweten schappen. Hij volgt als zodanig prof. Van Albada op. 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 3