Bar en Boos W el komt ook nu de vraag naar voren wat wel of niet onder normaal bedrijfsrisiko kan worden verstaan. Het verontrust ons dat op veel bedrijven de financiële reser ves in verhouding tot de omzet te gering zijn. Financiële reserves ongunstig beïnvloed doordat onze bedrijven sterk kapitaalsintensief zijn geworden en de produktie- kosten hoog zijn opgelopen. B ar en boos waren de weersomstandigheden in het noorden van ons land. I Ann zuidelijke landbouw maatschappij Een paar keer al in het recente verleden leed het zuidwesten in vergelijking met andere gebieden extra onder extreme weersomstandigheden. De ellende van deze Siberische winter blijkt zich nu speciaal in het noorden te mani festeren. Dat neemt niet weg dat ook in ons gebied de winter veel kosten en werk veroorzaakt en iedereen zal een zucht van verlichting slaken als die kou weer verdreven is! Financiële reserves VANUIT DE Z.L.M. GEZIEN I VRIJDAG 23 FEBRU/ IdllU" Gil tuinbouwblad ::¥:V:¥S:- Voor de marktordeningsprodukten zijn de kosten geste gen v.a. 100% in '72/'73 tot 174% in '78/'79. Daar tegenover zijn de prijzen van deze produkten met name in de akkerbouw slechts gestegen van 100% tot 143%. Daarnaast is de akkerbouw sterk afhankelijk van de prijs vorming van de "vrije'' produkten die van jaar tot jaar sterk verschillen, terwijl in jaren met goede prijzen deze sterk worden afgeroomd door ons progressieve belas tingstelsel. En zo geraken wij in een situatie waarbij wij met abnor male omstandigheden te Vlug in moeilijkheden komen. Abnormale omstandigheden waar wij als land- en tuin bouw wel rekening mee dienen te houden. Wanneer blijkt dat risiko's steeds moeilijker door de in dividuele ondernemer te dragen valt, dan is er wel wat fout in het beleid. Bar en boos zijn dan ook de prijsvoor stellen voor het nieuwe prijs jaar voor onze landbouw- produkten. Vorige week is in "Zegge en Schrijve" gewezen op de lakonieke manier waarop minister Van der Stee reageert als het gaat om kostenstijging in de Nederlandse land- en tuinbouw. De minister heeft na "Galgewaard" in 1974 gezegd beter op de hoogte te willen zijn van wat er leeft onder de boerenbevolking. Nu moeten wij echter kon stateren dat hij zich daar bijzonder weinig van aantrekt. Na het optreden van de minister in de 2e Kamer en voor v de televisie zijn de reakties van onze leden bijzonder kri tisch geweest. Als landbouw hebben wij over het algemeen wel begrip voor de soms ook moeilijke positie van de minister van landbouw als het gaat om het verdedigen van de land bouwbelangen bij onze eigen overheid en in de EEG. Nu echter voelen wij ons door de minister in de steek gelaten. Niet alleen in de strijd aan het prijzenfront maar ook met betrekking tot het nationale Landbouwbeleid. Veel te veel wordt er besnoeid. Hierdoor dreigt het door de overheid samen met het landbouwbedrijfsleven zorg vuldig opgebouwd landbouwbeleid vanuit verschillende zijden ondergraven te worden. Veel leden hebben de afgelopen week de vraag gesteld of het nog wel zin heeft met deze minister van landbouw overleg te hebben. Een voorstel wat bijzonder verstrekkende gevolgen zou hebben daar dit overleg tussen de minister en het Land bouwschap een van de pijlers is van het landbouwbeleid. Wij hebben begrip voor de reakties van de leden. Reak ties die wel indruk op ons hebben gemaakt en waar wij niet zonder meer aan voorbij zullen gaan. Wij hopen dat ook minister Van der Stee dit niet zal doen. Doeleman Dat wij afhankelijk zijn en rekening moeten houden met de natuur is voor de boer geen nieuws. Maar deze afhankelijkheid wordt nog extra vergroot wanneer de techniek ons tegelijkertijd in de steek laat. Wanneer het verkeer wordt geblokkeerd, stagneert de melkafvoer of de aanvoer van het krachtvoer voor het vee met alle gevolgen van dien. Maar ook het uitvallen van elektriciteit of de aanvoer van gas of olie kan grote problemen veroorzaken! Melkmachines en verwarmingsbronnen kunnen niet meer worden gebruikt waardoor veel bedrijven in grote moeilijkheden zijn gekomen. Hoe groot de schade zal zijn is op dit moment nog niet te overzien. Wel is het duidelijk dat de schade in bepaalde gevallen aanzienlijk zal zijn. Wij denken aan ingestorte kassen en in enkele gevallen van ingestorte veestallen. Wij hebben zeer met het betrokken gebied meegeleefd. Soms hadden wij moeite om niet de telefoon te pakken en familie of kennissen te bellen wetende dat je daardoor de toch al overbezette telefoonlijnen nog extra ging belas ten. Gelukkig heeft de algemene belangstelling zich op het Noorden gericht. Minister President van Agt heeft gezegd dat ten gevolge van deze weeromstandigheden geen be drijf over de kop mag gaan. Ook kamerleden hebben aangedrongen op extra hulpverlening. Wij zijn blij met dit begrip en solidariteit tegenover mensen die buiten hun schuld in moeilijkheden verkeren. In dit nummer o.m. Over Geld en Goed pag. 3 Van der Stee vindt variabele melkheffing onzinnig pag. 3 Nieuwe tarieven grondverzet pag. 4 Individuele boer kan de markt niet beïnvloeden pag. 5 De tarwe bleef lang groen pag. 6 Akkerbouw intensiveren met groentegewassen pag. 7 Bouwplan en vruchtwisseling pag. 8 Melken op de juiste wijze is een kunst pag. 11 Kees de Visser uit Meliskerke pag. 12 en 13 Zoommeer en de zoetwatervoorziening pag. 14 Uit het leven van Dr Ir Mesu pag. 15 Tuintips pag. 17 Tuinbouwklanken pag. 19 Markt- en prijsberichten pag. 21 Voor de Vrouw pag. 23

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 1