ADINA A van bpkava O TUIN KLAN f t BOUW KEN Veel oponthoud bij het snoeien! Fruitafzet blijft een moeilijk punt Risiko's lopen Argentinië en de export van fruit ln december 1978 minder tomaten aangeplant Allivin tegen uievlieg en kroef 11 J jV^ u uienzaad 1 voor vroege Ui l i J produkt ie en Na\\\ 4W hoge opbrengst KAPELLE- -tel.01102-1441 NaamswijzigingenBasagran en BasagranP De winter geeft Schouwen-Duiveland nog steeds zijn prachtige sneeuwlandschappen en zijn dagelijkse ongemakken. IJzel en sneeuw houden ons deze winter stevig in hun greep, al mogen wij in Zeeland beslist niet klagen in verhouding tot het Noorden van het land. Toch hebben de fruittelers moeite om iedere week aan een redelijke snoei prestatie te komen. In de maand februari maakt de daglengte het mogelijk dat we 's morgens weer bijtijds met snoeien kunnen beginnen. Maar bij vriezend- en winderig weer is er niet veel overredingskracht voor nodig om 's morgens voor de koffie een ander karweitje aan te pakken. Als dit niet al te vaak voorkomt kan dit erg nuttig zijn. Bij een winter zoals we die dit jaar meemaken gaat dit echter wel ten koste van onze kostbare snoeiuren en we lopen het risiko dat we in het voorjaar hier de last van moeten dragen. Nu ziet het er bij deze temperatuur niet naar uit dat we in maart al groene delen zullen hebben, vooral de peren kunnen andere jaren half februari behoorlijk gaan "schuiven". Hierdoor kan de peresnoei enkele weken uitgesteld worden al kan dit beeld bij een weer- somslag in korte tijd veranderen. Als we bij de peren de bloemknoppen bekijken verwachten we dit jaar nog al wat do- de- en beschadigde knoppen, de kou lijkt hiervan de oorzaak of dit werkelijk schade betekent is nu nog niet te overzien. Bij de appels zijn we op verschillende percelen voorzichtig met het snoeien van Cox en Goudreinette. De percelen die vorig jaar een (te) grote oogst hebben gegeven vertonen nu (te) weinig bloemknoppen. Een verschijnsel wat overigens niet nieuw is na een grote oogst. Beurtjaren geven ook in de moderne fruitteelt nog steeds een golfbeweging in de jaarlijkse opbrengsten. Tegenvallende werking van dunningsmiddelen en hoge ar beidskosten werken deze situatie in de hand ook al is iedere teler overtuigd dat een te groot aantal vruchten, veel klein fruit levert met het volgende seizoen kans op een beurtjaar. De langdurige winter maakt dat op veel bedrijven ernstige wildschade voorkomt. Konijnen-, hazen en reeën zijn dit jaar de schrik van menig teler. Het zijn dit jaar niet alleen jonge bomen die gevaar lopen. Ook aan de onderste takken van oudere bo men wordt duchtig geknaagd. En bij het zien van dit beeld denkt een teler vaak ander| over een "redelijke w ildstand" dan de lager. De weg van overreding duurt soms langer dan voor de juiste verhouding wenselijk is. Sommige dierenvrienden kunnen bij één mug 's zomers de slaap niet vinden, laat deze heren dan nu één keer aan de fruittelers denken. De afzet van appels verloopt moeizaam. De Cox zal dit jaar lang te koop zijn. de bewaring geeft dit jaar weinig problemen. De vraag naar Winston wordt hierdoor opgeschoven vooral van de kleine maten. Bij partijen Winston die weinig kleur vertonen is het oppassen voor slappe vruchten. Ook ruwe Golden Delicious heeft dit vlugger dan een mooie gladde partij. In de groenteteelt staat de witlof in onze regio om deze tijd centraal. Redelijke prijzen stimuleren deze teelt. Door tal van landbouwers wordt geprobeerd om in de winterperiode de tijd rendabel te besteden. De witlofteelt ligt dankzij nieuwe teelt methodes en goede prijzen van de laatste jaren in de running. We vragen ons.wel af of alle nieuwkomers overtuigd zijn van het arbeidsintensieve van deze teelt. Om een goede kwaliteit te produceren is een konstante aandacht vereist. Door ervaren telers wordt ook met enige argwaan de grote uitbreiding van w itlofschuren (dankzij de W.I.R.?) gade geslagen. De vraag naar wortels voor het nieuwe seizoen is groot, een uitbreiding van 30% is volgens deskundigen te verwachten. Is het enthousiasme onder de nieuwe telers te groot? Van uit andere sektoren van de landbouw bekeken kunnen we alleen maar de vinger waar schuwend opsteken. De pessimist heeft nog nooit wat verdiend en de optimist heeft in ieder geval nog een goed humeur. Op Zuid-Beveland is het nog steeds winter. Gelukkig is het hier echter niet zo bar als in de noordelijke provincies, waar men met een poolklimaat te maken heeft, kompleet met sneeuwstormen. Intussen komt de maand maart al enigszins in het vizier en we mogen rekenen dat dan ook aan de winter van 1978-1979 een eind zal komen. De gevolgen van de kou zijn nog lang niet te becijferen. Het duidelijkst is natuurlijk de direkte schade door bevriezing bij b.v. spruiten en winterbloemkool. Maar de indi- rekte schade zal ook niet gering zijn. Zeer hoge stookkosten voor de glastuinbouw, lage prijzen voor de bloemen met grote ver liezen voor de broeitulpen. Veel wildschade aan de fruitbomen. Stagnerende fruitafzet met mede daardoor zulke lage prijzen dat het een debacle dreigt te worden. Problemen bij de buiten werkzaamheden met als gevolg dat de achterstand bij het snoeien wordt vergroot. En dat terwijl men in een "normale" winter al veel moeite had om tijdig klaar te komen. Straks moet het met de franse slag en dat heeft dan weer gevolgen voor de kwaliteit. Al met al weinig opwekkends. Waarbij we voorlopig hopen dat de aardbeien en vooral ook de bramen niet te veel hebben geleden. Dat is pas later te zien. Op de bramen zijn we niet helemaal gerust. Die zijn al vaker bevroren in strenge winters. De sneeuw gaf voor de bramen ook onvoldoende bescherming omdat de vanuit het hart van de struik groeiende stengels eerst een vrij hoge bocht maken voor ze naar de grond terug gaan. Bevriest die bocht dan is de rest van de stengel natuurlijk ook verloren. Overigens is de lengte van de vorstperiode niet zo belangrijk. De winter maakt tot nu vooral op ieder een onvergetelijke indruk omdat de sneeuw zo langdurig stand houdt. De laatste weken was de temperatuur echterniet meer bijzonder laag. Voor ons gevoel is het speciaal in het begin van de vorstperiode erg kritiek geweest, toen het zo'n 15 graden vroor bij harde wind. En vooral voor die wind zijn we bang, want vorstschade is vooral een kwestie van uitdroging. Dat zie je b.v. ook bij de bóerekool. Die kun je in de diepvries stoppen bij 20 graden onder nul. Maar buiten in de wind was het bij 15 graden onder pul al bekeken. De schade door hazen en konijnen is plaatselijk verschrikkelijk. Vooral iets afgelegen, althans wat afgezonderd liggende boom gaarden hebben het soms moeten ontgelden. We zagen o.a. een perceel waar de Cox's. Grieve en Winston zo toegetakeld waren, datje over rooien zou gaan denken. Misschien valt het bij snel afdekken nog wat mee, omdat er dikwijls nog een dun laagje bast met cambium was overgebleven maar dan nog vraag je je af in hoeverre een redelijk herstel mogelijk zal zijn. Met dp fruitafzet blijft het droevig gesteld. Van de "gewone" Goudreinette en de Golden Delicious verdwijnt er meer in de interventie dan er wordt verkocht. Sommigen vragen zich af of het veelgeprezen veilingsysteem onder de huidige omstandig heden wel het beste is. In "de Fruitteelt" lazen we dat een werkgroep in de Betuwe een geheel nieuwe aanpak wil van de afzet. We denken echter dat de meeste telers daar mentaal nog niet aan toe zijn. Toch is al vaker gezegd dat het veilingsysteem onovertroffen werkt bij een betrekkelijk schaars aanbod, maar allerminst optimaal werkt bij een overaanbod. Hoe het ook zij: het gaat niet goed met de Nederlandse appel teelt. Het moge waar wezen dat de fruitteelt in ons land op een zeer hoog peil staat, daar schiet je weinig mee op als er met die enorme vakkennis te weinig geld in het laatje komt. Als je dan in "Groenten en Fruit" leest dat de fruittelers in Noord-Italië voor hun Golden Delicious vrijwel elk jaar dubbel zoveel per kg krijgen als de telers in ons land, is dat moedbenemend. Dat te meer omdat daar bovendien de kostprijs nog veel lager ligt. Keihard stond er bovendien nog dat Nederland bij export vrij wel alleen aan de bak komt met tweede kwaliteit tegen een lage prijs. Het voorlaatste seizoen (1977-1978) was de appeloogst in de EEG abnormaal klein. Toen waren de prijzen goed en velen kregen weer moed. Nu is er in de EEG niet eens sprake van een topoogst en de Nederlandse markt zakt in elkaar. We zijn weer terug in de werkelijkheid. Op de begin februari gehouden Z L M. Kringvergadering voor ons Thoolse gebied is er door de inleider Doeleman nog even stilgestaan bij de schade die sommige glastuinders geleden hebben door de enkele uren durende stroomstoring op 1 januari. De toen op dat moment invallende vorst met harde wind werd de oorzaak van flinke schade, inzonderheid in de bloemensek- tor. De vraag rijst dan: "is dit nu normaal bedrijfsrisiko of zal er naar eventuele schuldigen gezocht moeten worden?" De PZEM beroept zich op farce majeur en dat is zeer begrijpelijk. Maar ondertussen drukt de strop toch weer op de betreffende tuinder die een deel van zijn jaarinkomen verloren ziet gaan. Deze moeilijkheden zijn al zo oud als dat het vrije ondernemerschap bestaat, maar in deze tijd met zijn sociaal geleide ekonomie zullen toch bovenmatige kalamiteiten mede opgevangen dienen te worden door de overheid. Het ging als een rode draad door die gehele kringvergadering dat er door de overheid zo weinig gedaan wordt om ons agrarisch bestel voor de ondergang te behoeden. Nochtans zal in geen enkel ondernemerschap de risikofaktor geheel uitgeschakeld kunnen en mogen worden. Juist het spel met winst of verlies zorgen voor zichzelf-selekte- rende ondernemingen doordat er voortdurend gestreefd wordt naar verbetering in de bedrijfsstruktuur. Juist hierdoor zijn soms weer onvermoede mogelijkheden met het telen van opnieuw in de runnig komende gewassen, zoals die in de zeventigerjaren vervangende teelten van "de grote drie" in de glastuinbouw. Dit leert ons weer om zich niet te eenzijdig op te stellen met twee of drie produkten met hun soms vlug optredende overproduktie. Altijd zal iedere ondernemer voldoende pijlen op zijn boog moeten hebben om niet voor niet te overkomen stroppen te komen staan bij natuur- of afzetkalamiteiten. Wanneer nu ech ter door de overheid bij een eventueel winstgevend jaar, de reserve teveel afroomt dienen er óók door die instantie maatre gelen te worden getroffen bij kalamiteiten, veroorzaakt bij de vollegrondsteler met 100% vorstschade bij de spruiten en de winterbloemkool. Ondanks een stille hoop kunnen deze twee gewassen nu wel geheel worden afgeschreven nu de winter ook in de tweede helft van februari nog hard heeft toegeslagen. Misschien dat de eerste voorjaarsgroenten een - al is het dan tijdelijke - prijsstijging te zien zal geven: maar hiervan gaat weer veel verloren door ekstra stookkosten en ander ongerief. De kleinere vollegrondsbedrijven worden dit voorjaar sterk gekon- fronteerd met een flink verkleind areaal van de teelt van bloemzaden. Wat tot op heden geplaatst kon worden ging dik wijls voor lagere kontraktprijs dan voorgaande jaren gegeven kon worden. Juist deze teelt werd de laatste jaren in ons Thoolse gebied een stevige kurk waar nog veel op bleef drijven. Dit werd steeds meer de vervanger van de zaaiuien omdat deze teelt het nu voor het tweedejaar hopeloos heeft laten zitten. Verwacht wordt dan ook wel dat dit gewas alléén geteeld kan worden in sterk gemechaniseerde vormen. De winst- of verliesfaktor per ha zal bij een klein en een groot bedrijf niet verschillend zijn, maar de kleine grondgebruiker is verplicht om zijn eigen handenarbeid lonend te maken. De manier waarop hij dat gaat versieren ligt geheel aan de desbetreffende ondernemer. De onkosten kunnen soms met enige oplettendheid verkleind worden en de netto-opbrengsten dito verhoogd worden, maar deze dingen liggen voor ons allen op het persoonlijke vlak. In ieder geval zal de ha-opbrengst in ons bedrijfstype een veelvoud moeten zijn tegenover de op brengst van de grote bedrijven. Naar wij vernemen bekijken sommige Zuid-Hollandse glastuinders de mogelijkheden om in ons Thoolse gebied hun glastuinbouw voort te zetten. Wanneer er in de toekomst de mogelijkheid kan komen met zoetwater verstrekking zal daar zeker een kans in zitten. Misschien dat dan ook meer mogelijkheden ontstaan dat Thoolse vollegrond- stuinders ook dan hun kansen zien in de glastuinbouw. Maar deze dingen zullen zij zelf waar moeten maken. Grote hoeveelheden Argentijns fruit hebben in 1978 weer hun weg gevonden naar buitenlandse afnemers. In totaal nam de uitvoer met ruim 10% toe, waardoor het gehele kwantum ruim boven de 500.000 ton uitkwam (vj 450'; vvj 350')- Bijna de helft hiervan gaat naar het buurland Brazilië. Dit betreft dan voor namelijk hardfruit. De tweede groot-afnemer is Nederland waar bijna een kwart van de Argentijnse fruituitvoer naar verscheept wordt: een groot deel van deze import hier te lande wordt weer gereëxporteerd naar het achterland. West-Duitsland is qua vo- In december 1978 werd 439 ha tomaten aangeplant tegen 440 ha in december 1977. Dit o.m. blijkt uit de uitkomsten van de steekproef "Tuin- bouwgewassen onder glas" per 1 januari 1979 van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De teelt van tomaten werd beëindigd op 57 ha. Dit is 8 ha meer dan in december 1977. Op 1 januari 1979 was 440 ha tomaten aanwezig. In vergelijking met de si tuatie op 1 januari 1978 betekent dit een vermindering met 16 ha of 3.5%. Komkommers In december 1978 werd 219 ha komkommers aangeplant tegen 226 ha in december 1977 (- 3%). Deze aanplantcijfers geven tevens de aanwezige oppervlakte per resp. 1 januari 1979 en 1 januari 1978 aan. Sla In december 1978 werd 427 ha sla geoogst. Dit is 94 ha of 18% minder dan in december 1977. De aanplant van dit gewas was in december 1978 3% groter dan in december 1977. De op 1 januari 1979 aanwezige oppervlakte sla was met 1.178 ha. 168 ha of 17% groter dan op 1 januari 1978. lume derde, 10% van de totale fruitexport gaat rechtstreeks naar dit land. Appelen en peren te zamen nemen 80% van de buitenlandse fruitafzet voor hun rekening, waarbij de appelen duidelijk de boventoon voeren. Brazilië is voor dit hardfruit de voornaamste afnemer (200.000 ton). Naar Nederland werd vorig jaar 70.000 ton appelen en 7.000 ton peren verladen, een uitvoer die om streeks deze tijd weer van start zal gaan; de eerste verschepingen heb.ben mogelijk plaatsgevonden. De export van citrusfruit is gekoncentreerd op Nederland. Vorig jaar werd er van een totale export van ruim 30.000 ton sinaas appelen rond 18.000 ton naar ons land verscheept. Bij de gra pefruits is er ongeveer hetzelfde beeld: uitvoer 25.000 ton. waarvan 14.000 ton naar ons land. Mandarijnen worden nog in zeer kleine hoeveelheden uitgevoerd, in 1978 werd er 400 ton verladen die Nederland als bestemming had. Citroenen worden veel in de Oostbloklanden afgezet. Van de 30.000 ton gaat rond 90% naar deze landen. (Corporacion Fruticola Argentina, 19 januari 1979) Shell Nederland Chemie B.V. introduceert een nieuw produkt voor de uienteelt, onder de naam Allivin. Het middel is zowel werkzaam tegen uievlieg als tegen stengelaaltjes (kroef)- Allivin is een mikro-granulaat dat bij het zaaien, als rijenbehandeling wordt toegediend. De korrels zijn zeer prettig strooibaar, trek ken geen vocht aan en geven nooit verstopping van de zaaipij- pen. De dosering bedraagt 12 kg per hektare. Allivin is in feite een kombinatie van 2 andere produkten. Van Birlane, het Shell middel tegen uievlieg; en van Vydate. een veel nieuwer middel dat zijn bekendheid vooral dankt aan de aard appelen-en bietenteelt waar het wordt gebruikt ter bestrijding van (cyste-)aaltjes en (bodem-)insekten. De nieuwe kombinatie is al ruimschoots in de praktijk getest. De bestrijding van uievlieg en stengelaaltjes bleek hierbij van hoge en konstante kwaliteit. De werking tegen stengelaaltjes moet beschouwd worden als een nevenwerking. Allivin werd door Shell Nederland Chemie B.V. speciaal voor de Nederlandse markt ontwikkeld. BASF Nederland voert reeds jaren de produkten Basagran vloeibaar en Basagran P vloeibaar. Van beide produkten zijn geen poedervormige formuleringen in de handel. Terwille van de eenvoud werd daarom de naam van Basagran vloeibaar gewijzigd in Basagran en die van Basagran P vloeibaar in Basagran P. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 19