o ver enige tijd is het weer zo ver dat de eerste kievit seieren op de landerijen te vinden zullen zijn. Ongetwijfeld zult u op de hoogte zijn van het feit dat deze eieren in gevolge van een artikel in de Vogel wet van 1936 geraapt mogen worden in Friesland tot uiterlijk 20 april en in de rest van Nederland tot 13 april. Minder bekend is wellicht het feit dat eierzoekers de landerijen alleen mogen betre den met een schriftelijke toestemming van de eigenaar of de gebruiker. Helaas wordt in veel gevallen deze toestem ming veel te gemakkelijk gegeven. Eierzoekers kunnen namelijk door hun optreden schade veroorzaken aan de percelen en het reeds ingelaten vee verontrusten. Veel belangrijker is echter het feit dat door deze aktiviteiten de weidevogels in belangrijke mate worden verontrust. Eier zoekers schromen er bijvoorbeeld niet voor behalve kie vitseieren ook eieren van andere soorten mee te nemen, hetgeen wettelijk verboden is. Bovendien betekent het ra pen van kievitseieren een extra aanslag op deze vogel, die het door de heersende landbouwtechnieken (betere ont watering, gebruik van kunstmest, vroeger in het seizoen maaien, enz.) al zo moeilijk heeft. Tllit: i Een een fleurige gevel, heel jaar lang Neveneffekten van het kievitseieren zoeken D e vruchtbare dwergmispel en vuurdoorn behoeven nauwe lijks introduktie. Met hun rode, oranje of gele vruchten kleuren ze menige gevel. V an het vuurdoornfront melden we een nieuwe aanwinst: de Pyracantha "Soleil d'Or" met helder gele vruchten. W ij doen dan ook een dringend beroep op alle lezers geen schriftelijke toestemming voor dit eierrapen te verlenen. Het is zowel in het belang van de natuur als ook in uw eigen belang niemand op uw landerijen toe te laten om eieren te rapen. Dit heeft het grote voordeel voor.de kievit dat hij eerder met broe den kan beginnen en dat de jongen al vliegvlug of bijna vlieg- vlug zijn in de tijd dat u met het maaien begint. Daarnaast behoeft u niet bevreesd meer te zijn dat nog aanwezige legsels of kleine jongen van uw aktiviteiten de dupe worden. Wij willen er namelijk met nadruk op wijzen dat het wetenschappelijk, niet bewezen is, dat zoals inderdaad algemeen werd aangenomen, vroege legsels minder overlevingskansen bieden dan late. Proe ven wijzen eerder op het tegendeel, juist vanwege bovenge noemde argumentatie. Wageningse onderzoekers signaleren samenhang tussen verstedelijking en zware zomerregens "V erder doen wij een beroep op u als u eierzoekende mensen op' uw perceel aantreft zonder de vereiste vergunning deze de toegang te ontzeggen. Mochten zij daaraan geen gevolg geven dan kunt u de plaatselijke politie inschakelen die de bevoegd heid tot verbaliseren heeft. In dit kader is het van belang erop te wijzen dat ook kontroleurs-Vogelwet deze bevoegdheid hebben. Mocht u zo iemand in uw omgeving kennen dan kunt u ook deze inschakelen. De politie kan u desgewenst de adressen in uw gemeente verschaffen. Landbouwers worden vaak beschouwd natuurbeschermers te zijn. Wees verstandig en zorg dat dit zo blijft, en geef het goede voorbeeld door geen toestemming te verlenen voor het rapen van kievitseieren op uw landerijen. Het is niet alleen in het belang van de kievit en de andere weidevo gels, maar ook in uw eigen belang! Stook de kachels eens op met mais C.J. Nouse Bevcland B.V. ff*' (VERVOLG) Bekende leirozen zijn de rose "New Dawn" en geurende "Zepherine Drouhin", de rode "Parkdirektor Riggers", "Flammentanz" en "Dortmund". Tweekleurig is "Handel" en van de gele noemen we "Climbing Goldglow". Tot de fraaiste clematis-hybriden rekenen we de violet-blauwe "Jackmanii", de fluweelrode "Ernest Markham", de witte "Madame Le Coultre", de mauve-rose gestreepte "Nelly Moser" en de donker violette "The President". De verschil lende kamperfoeliesoorten hebben kultivars met zeer fraaie bloemen. We doen een greep en noemen "Serotina" violet-rood met gele binnenkant, "Goldflame" zonnig goudgeel-oranje en "Dropmore Scarlet" een recente aanwinst met oranje-rode overigens niet geurende bloemen. Nazomer Een weinig bekend maar bijzonder lieftallig klimmertje is de Clematis orientalis met prachtig gele min of meer klokvormige bloemen. De kultivar "Oranje Peel" is een oranje -gele vorm van deze laat bloeiende parel aan de clematis kroon. De bruidssluier Polygonum aubertii stort zijn wildrankende stengels met witte bloemen als een bruisende stroom over gevels en daken. Zijn tomeloze groeikracht neemt met beperkte ruimte geen genoegen. Zijn grootsheid wordt slechts recht gedaan waar hij zich ongeremd kan uitleven. De trompetklimmer of Campsis heeft een zonnig plekje en een warme zomer nodig om zich de bijzonder fraaie bloesems te laten ontlokken. We kunnen kiezen tussen soorten en/of kultivars met gele, scharlakenrode of zalmrode trompetten. Herfst Niet minder kleurrijk is de wilde wingerd Parthenocissus tri- euspidata. Het dekoratieve loof kleurt twee tot vier weken voor dat het afvalt prachtig scharlaken en karmijn-rood. Deze sterk hechtende klimmer stelt prijs op een koele standplaats. Altijd groen ltijd groen is de gewone klimop Hedera helix. Deze plant zou in het kader van de energiebesparing best wat meer gepromoot mogen worden. Duitse deskundigen hebben berekend dat deze zelfhechtende muurbekleder zodanig isoleert dat 10% op de stookkosten kan worden bespaard. Bovendien verhindert de bijna dakpansgewijze bebladering re gen tot de muur door te dringen waardoor die heerlijk droog blijft. Het verhaal dat de hechtworteltjes van de klimop stoffen aan de muur zouden onttrekken is een fabeltje. Ze doen niet meer en niet minder dan de stengels vasthouden. Van de klimop zijn een paar soorten/kultivars in omloop. Enkele daarvan zijn: Hedera colchica "Sulphur Heart" heeft wat onregelmatig geel achtig gevlekte bladeren. "Een bruidssluier is een driftige klimmer." Hedera helix "Gold Heart" heeft kleine blaadjes die donker groen zijn met een opvallende gele vlek in het midden. Hedera helix van hibernica heeft grotere, minder diep gelobde bladeren dan de soort. Op kleinere schaal kwijten een paar soortjes van de kardinaals- muts zich van een zelfde taak: Er zijn veel vormen van de soort Euonymus fortunei die kleine geveltjes leuk weten te versieren. Daarvan noemen we: "Emerald Gaiety" een goudbonte vorm. "Gracilis" met smal wit gerande bladeren. "Silver Gem" met opvallend zilver wit gerande bladeren. "Vegeta" speels groeiend met donkergroene bladeren. "Coloratus", een flinke groeier met een prachtige bruinrode herfstkleur. De verstedelijking en de industriële ontwikkeling van Rotterdam, Luik, Antwerpen, Gent en Zeeuws-Vlaanderen hebben een toename van zware zomerregens boven deze gebieden teweeggebracht. Tot die konklusie komen prof.ir. D.A. Kraijenhoff van de Leur en de student H. Prak in een studie aan de Wageningse Landbouwhogeschool naar de invloed van verstedelijking en industriële ontwikkeling op de zomerneerslag in Nederland. Zij trekken daaruit kon- klusies voor de aanleg van rioleringen. Men heeft op vele plaatsen in de wereld al vastgesteld, dat grote steden en industrie door hun van de landelijke omgeving afwij kende struktuur, energiehuishouding en produktie van afval stoffen een verandering van het klimaat hebben teweegge bracht, niet alleen in de stad zelf, maar ook in de omgeving ervan. Onderzoekingen in de Verenigde Staten brachten aan het licht dat stedelijke agglomeraties en industriën een verandering in het oorspronkelijke neerslagpatroon in öet betreffende gebied veroorzaakten. De veranderingen deden zich ook - zij het in mindere mate - op afstanden van 30 tot 60 kilometer beneden winds van zware industrie voor. Deze toename zou het gevolg zijn van omzetting van de uit rookgassen afkomstige zwavel- dioxyde tot sulfaten en sulfiden, die op hun beurt het "uitrege nen" van regenwolken bevorderen. Vaker zware regenval Uit de studie van de Wageningers blijkt dat in de regio's Rot terdam, Zuid-Limburg en Zuidoost-Zeeland sinds het einde van de jaren veertig 's zomers vaker zware regenval voorkwam dan in overig Nederland. Er bestaat volgens de onderzoekers een duidelijk verband met verstedelijking en industriële ontwikke ling in deze gebieden, of in de buurt daarvan. Ook konstateer- den zij verhoudingsgewijs meer zomerneerslag in het Gooi en het IJsselmondgebied. Met de toenemende uitstoot van zwaveldioxide en rookdeeltjes in Nederland nam ook het aantal zware regens in de genoemde gebieden toe. Aan het eind van de jaren zestig begon die zware regenval af te nemen, toen de introduktie van aardgas en lichte oliën de lucht weer zuiverde. Gezien de overheersende zuid westen wind zou de oorzaak van de regenverzwaring voor de Weidevogels zijn nuttig Daarnaast willen wij u erop wijzen dat de kieviten en de andere weidevogels veel nuttig werk verrichten door de grote hoeveel heden schadelijke dieren, zoals emelten, springstaarten en slak ken die ze eten. Hieruit blijkt dat het weren van eierzoekers en het beschermen van de kievit ook in uw eigen belang is. jaren zestig derhalve gezocht kunnen worden in de industriële bedrijvigheid in het Rotterdam-Botlek-gebied. Eigenlijk betekent dit volgens de onderzoekers dat we in Ne derland al vele jaren aan weersbeïnvloeding hebben gedaan, zij het onbewust. Bewuste weersbeïnvloeding Onder andere in de Sovjet-Unie zijn op het gebied van bewuste weersbeïnvloeding ter beperking van hagelschade in land- en tuinbouwgebieden goede resultaten geboekt. Maar het is vol gens de onderzoekers geenszins zeker dat de netto resultaten ook in Nederland gunstig uitvallen. Bovendien vragen zij zich af wat we moeten verwachten wanneer industrie en energiebe drijven in de toekomst noodgedwongen op kolen en zwaardere olie terug moeten grijpen als gevolg waarvan de luchtverontrei niging zal toenemen. De menselijke invloed op de waterhuishouding in de atmosfeer lijkt ook in Nederland een uitvoerige studie waard, zo betogen de onderzoekers Kraijenhoff en Prak ten slotte. Geef geen toestemming Stichting Kritisch Faunabeheer Steeds weer opnieuw wordt de boer bijna doof geïndoctri neerd dat hij er straks alleen nog is om bij te dragen aan de overschotten. Is er dan nergens een uitweg? Blijft er dan alleen de weg open van bedrijfsbeëindiging en het uit de produktie nemen van de grond? Het is te hopen dat de antwoorden hierop niet bevestigend moeten klinken. Een sprankje hoop brengt misschien het nieuwtje dat we on langs aantroffen in een Amerikaans weekblad. Daar werd melding gemaakt van een experiment waarbij mais met kolf werd gebruikt als brandstof weliswaar gemengd met kolen in een verhouding van 80% kolen en 20% mais. Overigens was iets dergelijks niets nieuws want tijdens de grote recessie stopkten boeren destijds hun kachels al met een mengsel van kolen en mais. Een eerder experiment moest echter abrupt worden afgebroken omdat men meende dat er mogelijk lucht vervuiling bij zou optreden. Later is echter gebleken dat het juist om een zeer schone brandstof gaat. 't Is natuurlijk flauwekul om te zeggen dat we mais stoken omdat het zo'n schone brandstof is, zei een woordvoerder van een graanfirma. De ware reden is dat we het gewoon doen omdat we op deze manier denken er ook een paar dollar mee te besparen. Het gaat hierbij n.l. om mais die te oud is voor zaaizaad of voor konsumptie. Het zijn voor raden die nu weg moeten en desnoods dan maar tegen af- braakprijzen van de hand worden gedaan. Er werd 11 dollar per ton betaald. De energie die uit de mais werd verkregen was vergeleken met steenkool 23% voordeliger. Dezelfde maat schappij kocht nog eens 2000 ton mais om te verbranden. Er is gewoon niet genoeg veel verjaarde mais om er ook in de toe komst op te kunnen rekenen. Wel heeft het ministerie van energiezaken een nader onderzoek ingesteld naar de mogelijk heden van deze brandstof. Daarnaast worden tevens de moge lijkheden onderzocht om ook kaf, stro en ander afval te ge bruiken in de strijd die het zoeken van alternatieve brandstof met zich meebrengt. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 17