H oeve "Bouwmanslust" is al sinds de jaren 1700 in de familie Dekker. De familie van mijn vrouw, wel te verstaan, zegt Kees. Het huis is niet zo oud, het oorspronkelijke huis werd in 1924 afgebroken, waarna een nieuw werd ge-I bouwd. De kolossale schuur daarentegen heeft de eeuwen goed doorstaan. Let wel het bedrijf zal ouder zijn dan 1700. Toch is het nog een stevige schuur met dikke sterke eiken balken. In de nok hebben duizenden spinnen dikke vachten en grijze webben geweven, 't Is alle maal nog goed materiaal hoor zegt Kees. In de schuur is inmiddels wel het een en ander ve-i randerd en er zal nog meer veranderen. Het laatste is de bouw van een aardappelbewaar plaats. Daarnaast is er de mogelijkheid voor uienbewaring en graanopslag. Ja die aardap pelbewaarplaats is weer een direkt gevolg van het opruimen van de koeien. Voorheen werd de oogst onmiddellijk verkocht. Nu zal dat anders gaan. Het werk wordt bijna geheel zelf uitge voerd. De bedrijfsverzorger is er aan bezig en uiteraard Kees zelf ook. J e kunt bij ons niet van een éénmansbedrijf spreken, en ik vraag me af waar dat wel het geval is. Nu word ik nog trouw bijgestaan door schoonvader die nog regelmatig meewerkt. N u bijna al een heel jaar lang heeft Kees een bedrijfsverzorger volledig in dienst. De oor zaak hiervan is zijn ongeval. Dat is een uit komst zegt Kees. Lou Dekker doet het uitste kend. Hij heeft het bedrijf grotendeels draai ende gehouden. Op Walcheren hebben we drie bedrijfsverzorgers. Twee daarvan zijn geheel bezet ieder op één bedrijf, bij mij en bij nog iemand anders. Dat is wel eens wat moeilijk natuurlijk voor de anderen. Toch ben ik er nog van onder de indruk als ik eraan terug denk hoe goed iedereen ons toen na het ongeval heeft geholpen. Men was direkt bereid om te assisteren. Vorig jaar tijdens het stro rijden waren er wel 20 mensen, later tijdens het rui- teren van de bruine bonen kon je ook met ge mak 20 mensen tellen in het land. Het hele dorp heeft zich ingezet en ze wisten via Lou Dekker die daar ook woont, precies hoe de knelpunten lagen wat het werk betreft. K ees en Corry staan voor belangrijke beslis singen in hun leven, maar ze lijdën er niet zichtbaar onder. Wanneer je eenmaal door het oog van een naald bent gekropen dan is er. maar weinig meer dat nog echt afschrikwek kend lijkt Oude gebouwen Weiland scheuren Vrij zware zeeklei Geen algehele ontmenging Nog geen zekerheid over opvolging Werk en organisatie Samenwerking Hulpbetoon na ongeval Belangrijke beslissingen X die angst hebben dat hun zoon straks de rente niet op kan brengen. Welke vader zal dan bij wijze van spreken met het mes op de keel die rechten op komen eisen? Wanneer de opvolger echter rentesubsidie krijgt dan zal de ouder heel wat eerder geneigd zijn om de grond over te doen, waardoor ook de andere kinderen niet tekort hoeven te komen. Vaak worden de overnames ook daardoor uitgesteld, terwijl vroeg of laat de pijn van de overname toch moet komen en dan vaak middels bedragen waarvan men enkele jaren daarvoor niet ge droomd zou hebben. O ok de koestal krijgt een andere funktie. Terwijl we voor het melklokaal lopfen wijst Kees er op dat de "beruchte" melktank bij hem al is afgeschreven omdat hij een van de eersten was die tot die overschakeling besloot. Tege lijkertijd zal er op het bedrijf een ontmenging plaats gaan vinden. Tot nu toe is Bouwmans lust een flink gemengd bedrijf met als hoofd zaak de akkerbouw. Doordat er geen melk koeien meer zijn zal een groot gedeelte van het weiland worden gescheurd. Dat vormt geluk kig op zich geen probleem, want die weilanden zijn nog maar kort geleden goed gedraineerd. Bovendien is het ook beste grond dus daarvan verwacht ik wel het een en ander. De bedoeling van die weiland drainage was echter in het verleden juist om meer koeien te kunnen hou den. We hebben sloten gedempt en lage plek ken opgevuld, bovendien kreeg je toen ook nog '/s deel van de drainagekosten vergoed. oor Walcherse begrippen heb ik een groot bedrijf. We beboeren nu zo'n 34 ha, waarvan momenteel 12 ha weiland en 22 ha akkerbouw. De verkaveling is niet van dien aard dat al de grond aanéén ligt. Voor de ruilverkaveling op Walcheren kort na de oorlog was de situatie overigens nog heel wat gekker. In feite is het nü goed, waarbij je dan moet bedenken dat mijn grootste perceel 10 ha is en de rest in verschil lende percelen op niet verder dan 3 km van de bedrijfsgebouwen liggen. Gemiddeld genomen is het vrij zware klei, van 40 tot 54% afslibbaar. Beste grond overigens die het zelden laat afweten, zelfs niet in de droge zomer. Hier en daar zitten we op de z.g. kreekruggronden. Mijn akkerbouwplan ziet er in grote lijnen als volgt uit, een vierde suikerbieten, 2 ha uien, 2 a 3 ha aardappelen, een derde graan, snijmais variërend, 2 ha bruine bonen, 2 a 3 ha vlas en 2 ha blauwmaanzaad. Een gemengd bedrijf op de klei. We hebben in het verleden ook wel eens overwogen of we niet helemaal zouden ontmengen. Laten we eerlijk zijn in ons hart zijn we als Zeeuwen toch veel meer akkerbouwer dan veehouder. Dat het niet tot een volledige ontmenging is geko men lag deels aan het verliezen van een be langrijke inkomenspeiler en deels aan het on geschikt zijn van een deel van de grond voor bouwland, 't Valt mij wel eens op, zegt Corry, als je in Brabant bij een boer bent en je kijkt uit het raam naar een mooi verkaveld perceel weiland dat onze eerste reaktie vaak is sjonge, wat zou je die lekker kunnen bebouwen. Mij is gebleken dat veel Brabanders eerder een om gekeerde reaktie laten horen. Overigens moet ik er wel onmiddellijk bij zeggen zegt Kees, dat ik het ben geweest die hier op "Bouwmanslust" de koeien heb geïntroduceerd. Mijn schoon vader houdt niet van koeien. Geleidelijk heb ben we destijds de melkveestapel opgebouwd. De gemiddelde opbrengsten van de akker grond zijn hier lang niet slecht. Toch hebben we altijd koeien gehad. We hebben heus wel toekomst gezien in het vee. We hebben het bedrijf uitgebouwd, stallen gekonstrueerd echt met de bedoeling voor de opvolging ook een goede basis te scheppen. Ook daar moet je in blijven geloven want zonder een opvolger zakt de zaak af, begrijpelijk overigens. 7owel Kees als Corry zijn geboren Walche- naars, ik zelf kom van Aagtekerke uit een gezin van vier kinderen, zegt Kees. Vaders bedrijf bestaat nog wel maar de grond ervan is ver deeld tussen mij en mijn zwager Cees Bierens. Vader zelf heeft van de gebouwen en het erf een camping gemaakt. Voor die camping heb ben we geen interesse, dus vader zal wel zonder opvolger zitten. Ik ben de enige uit ons gezin die boer is geworden. Op een gelukkige dag kreeg ik verkering met Corry en die haar vader boerde hier op "Bouwmanslust" en hij had geen opvolger, ofschoon er wel zoons waren. Schoonvader vroeg of ik de zaak ook bij hem aan wilde pakken. Daar voelden we best wat voor. Om te beginnen ben ik min of meer voor proef eerst een jaar in loondienst geweest. In 1962 zijn we getrouwd en hebben we eerst nog een jaar of tien in een huisje hier vlakbij ge woond. In '72 is het ouderlijk huis verbouwd en zijn we ook op het bedrijf zelf gaan wonen. Schoonvader woont in de andere helft van de woning. We hebben twee kinderen een jongen en een meisje. Piet is dertien en Anja tien. Of Piet mijn opvolger wordt, daar is nog weinig van te zeggen. Hij gaat eerst maar naar het gymnasium en dan kan hij daarna de zaak nog eens bekijken. Let wel, zelf ben ik ook nog maar 38. Voorlopig heeft Piet nog geen vas tomlijnde plannen, zijn toekomstidealen gaan min of meer mee met de hoofdpersonen uit de veelheid van boeken die hij leest. Ik zou wel graag zien dat ik later een opvolger had, of schoon ik ons bedrijf voor de toekomst als ak kerbouwbedrijf te klein beschouw, mits er in grijpende intensiveringen plaats vinden. Daarnaast helpt Corry mij waar dat maar kan, terwijl er 's zomers altijd een volontair aanwe zig was. Nee ik ben nog nooit alleen op het bedrijf geweest. Daarom kan ik ook regelmatig naar de vergadering, ofschoon je het vooraf wel wat moet organiseren, als het ware een gericht bedrijfsbeleid voeren. Ik ga graag naar die vergaderingen. Ik vind het werken voor de ge meenschap prettig. Ik heb ook een poosje in de varkenshouderijkringen vergaderd. Wat me daar opviel was de gezellige mentaliteit. Ik denk dat het komt doordat dit mensen zijn die het geheel op eigen kracht moeten rooien, in tegenstelling tot ons melkveehouders die van subsidies moeten leven. Het is vaak moeilijk om mensen te vinden die zich beschikbaar willen stellen voor bestuurs- funkties. De meeste zeggen, ik heb geen tijd. Maar wat is datgeen tijd? Ja zeggen ze dan, jij hebt je vader nog die je bijspringt. Naast het kommissiewerk ben ik ook nog op andere or ganisatorische terreinen aktief. Wanneer je de belangen van de veehouderij behartigt dan moet dat iemand zijn die interesse heeft voor alle sektoren van de veehouderij. O m het werk op het bedrijf klaar te krij gen en de kosten te drukken, heb ik ook een samenwerkingskombinatie met mijn zwager. Gezamenlijk hebben we verschillende werk tuigen en springen we elkaar bij waar dat kan en nodig is. Voor de rest heb ik een goede basisinventaris en verder klaren we veel arbeid gezamenlijk met de loonwerker. Misschien dat ik in de toekomst wel zelf het spuiten voor mijn rekening neem. Ach en in de loop der tijd ve randert er toch wel het een en ander. Ik heb net gezegd dat ik een opslagplaats ga bouwen voor zo'n 130 ton aardappelen. Ik zal misschien proberen meer aardappelen te verbouwen. Ik heb daarvoor nu al een boxenvuiler en tran sportband aangeschaft. Toch staat in de toekomst ook voor Kees de bedrijfsovername nog voor de deur. In feite kun je spreken van een eigen bedrijf, maar er —heeft nog geen echte overname en financiële afwikkeling plaatsgevonden. Voor mezelf heb ik 10 ha eigendom. Die grond hebben we nu zo'n tien jaar geleden gekocht. Voor een krankzinnige prijs, riep toen iedereen. Ik weet nog goed dat de boekhouder zei: man nooit kopen, dat kost je geld. Later sprak ik er nog met de notaris over en die zei; man koop on middellijk die grond want 't wordt toch alleen maar duurder. Ik heb het gedaan en nou ja, je kent de prijsontwikkeling, 't Is nu goedkope grond. Daarom heb ik er wel eens spijt van dat ik destijds niet meteen "Bouwmanslust" heb kunnen overnemen, 't Wordt nu een heel an dere zaak! (augustus 1978) 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 13