Kees de Visser uit Meliskerke draaide met tegenzin de "melkkraan" dicht! I k heb een beste melkveestapel met een ge- middelde produktie van rond de 5000 kg per M aar hij is er nog en daar is hij blij mee. Ik moet je wel direkt vertellen dat we na dat on geval een andere kijk hebben gekregen op het leven. Wanneer je zo dicht langs het einde van dat bestaan balanceert en je komt er weer heelhuids bovenop dan ga je al dat jachten in je leven naar een topinkomen wat genuanceerder zien. Het heeft mij definitief veranderd, zegt Kees met nadruk. Voorheen was het immers nooit genoeg. Sjouwen en zwoegen op het be drijf om er alsmaar meer mogelijkheden uit te I halen. Wat wil je, ik ben acht en dertig, een vent in de kracht van zijn leven, zeggen ze dan. Het lijkt dan alsof je heel de wereld wel de baas kunt, zijn vrouw Corry knikt instemmend. Ze weet ook wat werken is, want haar leven lang heeft ze op de boerderij gewoond waar ze nu samen met het gezin leven en werken. Toen Kees zo ziek was heb ik ook alle soorten werk zaamheden uitgevoerd. Daar draai ik mijn handen niet voor om hoor, lacht ze. Melken, voeren en trekkerrijden, ik pak het allemaal aan. Kees voegt er oog aan toe dat hij daar heel veel gemak van heeft want wanneer ik naar een vergadering moet dan hoef ik er nooit mee in te zitten of de koeien wel op tijd gemolken wor den. Wanneer het laat wordt dan is Corry al ingesprongen en is het werk gebeurd. T och heeft de val van Kees destijd nog een zeer ingrijpende nasleep gekregen. Op dokters advies moet hi[ het nu kalmer aan gaan doen. In eerste instantie is nu besloten om al het melkvee op te ruimen. Dat is een beslissing die je niet van vandaag op morgen neemt. We hebben er heel wat over gepraat zegt Kees. Nu is het dan zover dat het besluit is gevallen. Via de beëindigingsmaatregel van de overheid gaan straks alle koeien eruit. Denk vooral niet dat we er blij mee zijn, zegt Corry met nadruk, maar wat moetje? De dertig koeien worden nu wat je noemt afgemolken zo tussen de maan den oktober/november waarna ze worden af- gemest op bietenkoppen en snijmais en dan vervolgens verkocht zullen worden voor de slacht. We hebben van anderen gehoord die ook hun koeien hebben opgeruimd dat als ze eenmaal weg zijn je het niet zo erg meer vindt. Het is natuurlijk voor het werk wel gemakke lijker, je bent minder gebonden. Toch doe ik die koeien echt niet weg vanwege het werk. Het maakt mij niets uit, zegt Kees, ik sta toch altijd vroeg op. Ook wanneer ik laat naar bed ga, wat wel eens voorkomt, dan kan ik er toch gemak kelijk uit. D aarnaast wordt op allerlei manieren in feite langs een omweg de produktie enorm gesti muleerd. Verder zie je ook een wisselwerking, wanneer het in de akkerbouw slecht gaat dan zie je na een poosje dat het in de veehouderij weer tot produktieuitbreiding komt. Begrijp me niet verkeerd in de veehouderij gaat het ook niet goed ondanks die uitbreiding, maar vol gens mij, zegt Kees met grote nadruk, is die uitbreiding het gevolg van het gevoerde rente subsidiebeleid. Ik ben er geen voorstander van zoals dat rentesubsidiebeleid nu wordt ge voerd. Ik vind dat iedere jonge boer die voor een bedrijfsovername staat rentesubsidie op de aankoop van grond en gebouwen zou moeten krijgen. Daardoor zouden heel wat bedrijfs- overnamen soepeler verlopen. Sommigen zeg gen dat je daardoor de grondprijs nog verder op zou drijven. Ik geloof dat niet en ten tweede als dat ergens ten voordele van wie dan ook zou zijn dan zal de belastingdienst het later wel N ti gaan we het vprder niet zonder vee doen, in plaats van de koeien ben ik van plan om zo'n lid veehouderij commissie ZLM Laatste kilo's kosten veel M. van Wezel Een genuanceerde kijk Alle koeien weg Een verkeerd rentesubsidiebeleid Mestvee en akkerbouw dat het best lonend kan zijn om mestvee te houden. Ik streef er echter naar om een bedrijf op te bouwen waarbij ik goed aan de kost kom. Zou nu later toch blijken dat mijn bedrijf on voldoende inkomen biedt op deze manier dan is er altijd nog de mogelijkheid om het geheel nog intensiever op te gaan zetten. Voor ons bedrijf betekent het verdwijnen van de koeien al gauw een bruto inkomensverminderen van 12.000 gulden. Die zal ik met het opzetten van mestvee zeker niet kunnen kompenseren. K ees en Corry de Visser en hun kinderen zullen wellicht nooit die ongeluksdag vorig jaar in augustus vergeten. Kees kan er nu weer om glimlachen en ook zijn gezinsleden, maar destijds hing zijn leven aan een zijden draad en kroop hij door het oog van een naald. Kees de Visser uit Meliskerke te Walcheren die namens de veehouderijkommissie van de Z.L.M. zitting heeft in het hoofdbestuur was begonnen aan de vernieuwing van het eeuwenoude rietendak van zijn landbouwschuur. Deskundige dakdekkers hadden het riet eraf gegooid en er nieuwe dakplaten voor in de plaats gelegd. Kees was die dag naar een vergadering van de veehouderijkommissie van het K.N.L.C. Toen hij 's avonds thuis kwam besloot hij om vlug nog even wat riet op te ruimen dat op het dak van een aangebouwde machineloods was gevallen. Ik heb nog wat planken op die asbest golfplaten gelegd en ben aan het werk gegaan. Toen ben ik door die platen gezakt, wqprvan ik nauwelijks nog wat weet. Feit was wel dat mijn schoonvader mij vond. Ik hing met mijn been in de hooi- schudder en met mijn hoofd naar beneden waar het krachtig tegen de betonnen vloer was gestuit. Zestien dagen heb ik in diepe coma gelegen. Wel, nu zijn we één jaar later en ik ben nog steeds niet de oude, ofschoon het heel goed vooruit gaat. Zo nu en dan duizelig en bepaalde werkzaamheden zoals b.v. spijkeren kan ik niet. Ik sla voortdurend naast die spijkers. 40 a 50 stuks mestvee te gaan houden. Ik weet wel dat het rendement momenteel ook niet zo verschrikkelijk hoog ligt. De vraag is echter wel, wat dan? Want zolang één ha gerst ook niet meer opbrengt dan nu, ben ik van mening laktatieperiode. Ja ik hoor hier en daar al roe pen, dat die produktie helemaal niet zo'n giller is. Dat kan best maar ik redeneer namelijk al tijd zo, hoe kom ik aan de hoogste netto op brengst van één ha gras. Dat is heel wat anders dan het najagen van een top melkproduktie die door dat opjagen naar de laatste kilogrammen extra veel gaat kosten. Ik weet dat er heel wat bedrijven zijn met een zeer hoge melkproduk tie, maar met een laag rendement. Overigens waar het in de melkveehouderij in de toekomst naar toe moet zou ik echt niet weten. Het gaat volledig de verkeerde kant op. Die veeteelt wordt steeds minder aan grond gebonden, waardoor de uitbreidingen welhaast onbeperkt worden, met alle gevolgen voor de afzet van de produktie van dien. weer vereffenen. Die weten immers alles te vinden als voorbeeld, het geld dat ik ontvang in het kader van die beëindigingsregeling daar van zal ik ongeveer de helft aan de belasting moeten afdragen. Nu kun je als veehouder rentesubsidie krijgen op het bouwen van stal len waarvan dan weer een grotere melkpro duktie het gevolg is. Er zijn heel wat ouders die grond hebben over te geven aan hun kinderen, 12

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 12