Melken op de juiste wijze is een kunst Bevriezing prijzen is in belang landbouw D it verklaarde de president van de Europese Kommissie (EG-dagelijks bestuur) Roy Jenkins dinsdag in Brussel waar hij een feestrede hield voor het jubilerende COPA. Enkele hon derden genodigden, agrariërs, bestuurders en funktionarissen van allerlei organisaties hoorden hoe de Euro-president het de afgelopen weken fel bekritiseerde Brusselse beleid verdedigde. Tevoren had de Franse voorzitter vun het COPA, Gérard de Caffarelli een felle aanval op Jenkins en de eveneens hier aan wezige landbouwkommissaris Gundelach gedaan. "Het beeld dat u van de inkomenssituatie in de landbouw ophangt is abso luut onaanvaardbaar, omdat het onjuist is", aldus De Caffarelli. Het feest rond 20 jaar COPA was maandagavond begonnen in het middeleeuwse stadhuis van Brussel. Het kollege van burge meester en schepenen bood daar een receptie aan die vele tien tallen topfiguren uit de Europese landbouw, hoge ambtenaren, politici en journalisten in enkele zalen bijeenbracht. Sommi gen haalden er herinneringen op uit de jaren 50 en daarna toen het gemeenschappelijk landbouwbeleid met veel inspanningen tot realiteit werd gebracht. Anderen bespraken vooral de huidi ge situatie in de Europese Gemeenschap. Bij de officiële viering van dinsdagmorgen werden de sprekers afgewisseld met mu ziekuitvoeringen van het Groot Koper-ensemble Theo Mertens. Hoogtepunt van deze officiële viering was de uitreiking van fraaie tinnen herinneringsborden aan een tiental grondleggers van de Europese boerenorganisatie, waaronder twee Nederlan ders: ir. C.S. Knottnerus, voormalig president van het COPA, het KNLC en het Landbouwschap en prof. F. Kriellaars, mo menteel algemeen voorzitter van de Brabantse NCB. In zijn rede noemde de voorzitter De Caffarelli verder nog anderen waaraan de Europese landbouw veel te danken heeft zoals de vroegere landbouwkommissarissen Mansholt en Lardinois. EG-president Jenkins stak zijn rede af vlak voordat hij in het vliegtuig stapte naar China waarmee de Europese Gemeen schap mogelijk relaties zal aanknopen. De vroegere Britse so cialistische minister van Financiën wees erop voor het eerst oog Verslag melkwinningsdagengehouden op 10 januari 1979 te Kapelle en op 16 januari 1979 te Axel J.M.J. van Aerts Euro-president Jenkins voor jubilerend CO PAixiieliw brussel J. Werts De bedrijfsvoorlichter, G.A.R. Goes Het Konsulentschap voor de Akkerbouw en de Rundveehouderij te Goes organiseerde in samenwerking met de Stu- dieklubs gemengde bedrijven in Zeeuws-Vlaanderen, Verenigingen voor Bedrijfsvoorlichting in Zeeland en de Melk- winningskommissie "Zuid Nederland" bovengenoemde studiedagen. Het onderwerp "Betekenis van het melken voor de uiergezondheid" werd op beide dagen door ir. S. Brandsma van het Instituut voor Veeteeltkundig Onderzoek te Zeist, behandeld. Het onderwerp "Hulpapparatuur bij het melken" werd te Kapelle door ing. A.H. Wesselingh en te Axel door ing. G. v.d. Gaast, beiden van het Konsulentschap Melkwinning, melkhygiëne en boerenkaasbereiding te Wageningen, ingeleid. Betekenis van het melken voor de uiergezondheid Hierbij werden de verschillende vormen van uierontsteking (mastitis) onder de loep genomen. Mastitis wordt veroorzaakt door: besmette kwartieren en speenverwondingen. (bij melken kans op overbrengen); bakteriën uit mest (strooisel - vuile uier); zomerwrang (overbrengen door vliegen e.d.). De gevolgen van uierontsteking zijn: verminderde melkgift (vooral per kwartier); te hoog celgetal in de melk (lagere melkprijs); extra kosten (veearts, antibiotica, niet afgeleverde melk, ar beid); vergrote kans op antibiotica in melk; extra uitstoot van melkkoeien (driespeen). Op bedrijven met emmerinstallaties kwam volgens een onder zoek bij 30% van de koeien mastitis voor. De variatie op de bedrijven was zeer groot (5-80%). Om het ontstaan van mastitis zoveel mogelijk te beperken moet men op de volgende faktoren letten: Melken (hygiëne mens/dier - behandeling koe - gebruik machine); Werking melkmachine (onregelmatige vakuümschommelin- gen): Hygiëne (in ligplaats/stal - bij speenbetrapping en uieront steking). Vakuümschommelingen kunnen veroorzaakt worden door on voldoende kapaciteit van de pomp, werking van de regulateurs, tepelhouders (afvallen, luéht zuigen, ineens afnemen). Verder kunnen mankementen aan leidingen voorkomen. Een goede Minder koeien per man, zodat ook de geestelijke belasting wordt teruggebracht. aanleg is belangrijk. Uit een onderzoek met een FH-veestapel bleek de doorloopmelkstal (speciaal met melkglazen) ten op zichte van de grupstal een lager celgetal te geven. Vermoedelijk worden op de grupstal meer oudere installaties gebruikt. Bij het gebruik van hulpapparatuur op de melkleiding op de grupstal komen, bij gebruik van maximaal 4 melkstellen per man, minder problemen met mastitis voor dan bij het gebruik van meer dan 4 melkstellen per man. Een aparte huisvesting van droogstaande koeien is gunstiger dan deze koeien door de melkstal te laten gaan. Faktoren die een gunstige invloed hebben op het celgetal zijn: een droge voorbehandeling, niet te vroeg afnemen en/of inten sief machinaal namelken, regelmatig "dippen" van de spenen, antibiotica bij droogzetten. Bij MRIJ-koeien komt meer mastitis voor dan bij de dieren van het Zwart Bonte ras. Mogelijk kan met een goede selektie nog een en ander bereikt worden om een lager celgetal te bereiken. Een goede melkmethode om de uiergezondheid te bevorderen is: Droge voorbehandeling (indien mogelijk papieren weg- werpdoek); Kontrole eerste stralen (eventueel vóór reiniging); Direkt aansluiten of binnen 1 k VA minuut: Zorg voor voldoende diameter melkleiding (eventueel meetglazen); Goede kapaciteit pomp en snel reagerende regulateur; Goed uitmelkende voeringen (niet namelken); Op tijd afnemen; gebruik hulpapparatuur voorkomt over matig blindmelken en machinaal namelken; Desinfektie van de spenen (niet altijd noodzakelijk); Goede reiniging en ontsmetting melkapparatuur; Kontrole op mogelijke infekties (uier, kwartier, celgetal melk). Hulpapparatuur bij het melken In de moderne melkwinning is, bij grotere veestapels en meer melkstellen per melker, meer vraag naar hulpmiddelen. Bij deze hulpmiddelen kan men denken aan: a) beoordelen van de melkstroom (kijkglas, wijzer, signaal lamp); b) stoppen van het melken (stilzetten pulsator, afsluiten va- kuüm, omschakelen); c) afnemen van het melkstel (halfautomatisch en automatisch systeem). Hulpapparatuur kan bij melken op de grupstal als in de door- loopmelksystemen worden toegepast. De kapaciteit in aantal te melken koeien per manuur kan door deze hulpmiddelen toenemen. Van meer belang dan een toe name van de kapacitpit is vermindering van de geestelijke be lasting van de melker. Verder zal beter op "tijd" worden gewerkt en er zal een regel matiger "melkpatroon" ontstaan. Bij het goed en op de juiste wijze toepassen van de hulpapparaten zal een meer individuele benadering van de koe worden bereikt. De eventuele vrijko mende tijd moet wel daadwerkelijk worden benut om beter te gaan melken. Het streven moet daarom zijn: Niet méér koeien, maar eerder minder koeien per man, waar door een minder zware geestelijke belasting wordt bereikt. De ontwikkeling van technische hulpmiddelen moet niet gaan naar meer apparatuur per man. Hierna werd het klankbeeld "Melken een samenspel", samen gesteld door het C.A.R. te Goes en het C.R.A. te Waalre, ver toond. Hierbij werden de verschillende mogelijkheden van hulpapparatuur bij het melken in woord en beeld weergegeven. Oud-KNLC-voorzitter Knottnerus gehuldigd Brussel Als verantwoordelijke organisatie moet U de situatie waarin de landbouw verkeert toch ook wel zien. Ons voorstel om de landbouwprijzen dit jaar te bevriezen (niet verhogen) i is niet gedaan om de huisvrouw een plezier te doen, maar om de toenemende overschotten te bestrijden. Zij bedreigen momenteel het totale landbouwbeleid van de Europese Gemeen schap. Via het mechanisme van de prijzen hopen wij het systeem van garanties ten behoeve van de agrarische bevolking voor de langere termi jn te handhaven. in oog te staan met de vertegenwoordigers van de Europese landbouw. Hij sprak grote waardering uit voor het werk van het COPA: voor de COGECA (Europese coöperatieve raad) en CEJA (Europese federatie van agrariërs) die gedrieën jubileren. Jenkins zei verder dat hij in de twee jaar dat hij in Brussel is al veel van de landbouw heeft geleerd, wat in de zaal tot enig gemompel leidde. Landbouwpolitiek bedreigd S prekend over de motivering van de Europese Kommissie om de prijzen die de boeren en tuinders ontvangen, voor zover Brussel die beheerst, dit jaar niet te verhogen zei Jenkins het volgende: "Wij deden dit voorstel om de gemeenschappelijke landbouwpolitiek te beschermen. Om aldus op lange termijn de belangen van de Gemeenschap en in het bijzonder die van de landbouw te dienen. Want ik ben er intellektueel én politiek absoluut zeker van dat de huidige overschotten in de landbouw de grootste bedreiging vormen voor het beleid. Laten wij ons geen illusies maken. De toename van de lasten van het Europees Landbouwfonds van 4 miljard rekeneenheden 12,8 miljard) in 1973 naar 10 miljard 32 miljard) in 1979, daar kan geen mens meer omheen. Dit gaat een enorm aandeel vragen van het totale budget van de Gemeenschap". Zouden wij niet ingrijpen dat ontkomen wij later mogelijk ook niet aan verdergaande en fundamentele wijzigingen in de Eu ropese landbouwpolitiek, aldus de heer Jenkins. Hij zei dat de Europese Kommissie tot de konklusie was gekomen dat het prijs-mechanisme (het geloof dat lagere prijzen de boeren van zelf tot minder produktie zullen brengen) de beste methode is om het landbouwbeleid weer in evenwicht te brengen. "U bent als ondernemer dank zij de prijsondersteuning van de EG echt bevoorrecht. Laat uw korte-termijn-belangen dus niet prevale ren boven uw verder weg liggende toekomst", aldus Jenkins. Volgens hem lossen hogere prijzen voor de produkten het vraagstuk van de lage inkomens bij talrijke kleine boeren in Europa ook niet op. "Het gaat om strukturele en om sociale vraagstukken. Hogere prijzen leiden tot grotere overschotten. Zij maken de bestaande inkomensverschillen in de landbouw bovendien groter", aldus Jenkins die hier dus duidelijk op de Britse toer ging. In het begin van zijn rede had de heer Jenkins gewezen op het grote belang van een spoedige start van het Europees muntsys teem EMS. "Het zal ons in de hele ekonomie meer stabiliteit en ruimere afzetmogelijkheden bieden; een lagere inflatie ook, kortom een betere toekomst. De landbouw heeft dan ook veel te winnen bij dat EMS. Het zou daarom wel een bijzonder onge lukkige paradox worden wanneer agri-monetaire problemen de start blijven blokkeren. Wij hebben het recht om de ministers van landbouw en het Franse EG-presidentschap te vragen tot spoedige overeenstemming te komen. Als zij falen en het EMS aldus blijven tegenhouden zal de geschiedenis hen streng beoordelen". Tot zover Jenkins. 4%-prijsverhoging C OPA-voorzitter De Caffarelli ziet het op onderdelen toch wat anders zo leerde zijn rede. Volgens hem ligt het grootste gevaar dat de gemeenschappelijke landbouwpolitiek bedreigt in het verschijnsel dat deze vorm van Europese integratie na 20 jaar nog steeds zo op zichzelf staat. Daarom is, daarover waren de beide inleiders het helemaal eens, de opbouw van een eko- nomische en monetaire politiek dringend nodig. Maar dat de Brusselse prijsniveaus voor de inkomens van de agrariërs niet zó belangrijk zijn, daarin verschillen Jenkifis en de COPA-voor- zitter flink van mening. De voorstellen tot bevriezing van de prijzen zitten het COPA goed dwars. Wat de uitbreiding van de Europese Gemeenschap met Grie kenland, Spanje en Portugal betreft formuleerde De Caffarelli vier eisen. Er moet een Europees- politiek en monetair beleid komen: meer marktregelingen (ten behoeve van Italië en Frank rijk zal hij bedoelen); eerlijke konkurrentieverhoudingen binnen de uitgebreide Gemeenschap en een langdurige overgangspe riode voor het volledige lidmaatschap van de genoemde drie landen. Het COPA wensrdat de Europese Gemeenschap in haar huidige vorm gehandhaafd blijft en waar mogelijk versterkt. De uitbreiding mag er niet toe leiden dat zij verwatert tot een vage vrijhandelszone. De rechtstreekse verkiezing van het Europees Parlement is in dat kader van groot belang. Op een perskonferentie in Brussel heeft De Caffarelli vorige week zijn standpunt ten aanzien van de prijsvoorstellen tegen over de internationale pers verdedigd. Het COPA wil globaal 4% prijsverhoging. Het verzet zich tegen de melkheffing in de vorm (variabel en tot mogelijk 12% oplopend) zoals Brussel die voorstelt. Wel moest de, voorzitter van het COPA voorbehoud maken dat hij niet namens zijn hele organisatie kon spreken. De Britse Unie van Farmers vindt 2% namelijk voldoende. De Caffarelli werd tijdens deze konfrontatie met de pers bekriti seerd omdat het COPA wel kritiek heeft maar geen alternatief (een bruikbare andere koers dus) biedt. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 11