Onbeschaamd en onheus IdlIU"" uil (VS3-/PA D e voorstellen van de Europese Kommissie aangaande het landbouwprijzenbeleid '79/'80 hebben onder de boerenbevolking terecht veel ongerustheid, onzekerheid en misnoegen veroorzaakt. T" erwijl de Nederlandse land- en tuinbouw in rep en roer was vanwege de Brusselse prijsvoorstellen werd in de Tweede Kamer de begroting behandeld van het ministe-' rie van kuftuur, rekreatie en maatschappelijk werk (CRM). Een van de onderwerpen die daarbij nadrukkelijk aan de ZEGGE EN SCHRIJVE' Staatsbosbeheer IfBIVVI AM 67e jaargang - No 3469 zuidelijke landbouw maatschappij Een delegatie uit het D.B. van het Landbouwschap en vertegenwoordigers van de Hollandse landbouworganisaties bezochten door de vorst ernstig gedupeerde spruitentelers. De vraag is gesteld in hoeverre getroffen telers geholpen kunnen worden. Het gaat hierbij vooral om het telersinkomen en de kontinuïteit van het bedrijf. Zwaar gedupeerde telers hebben behoefte aan liquiditeiten. Het landbouwschap zal op basis van een nader onderzoek bij de minister van Landbouw aandringen op aangepaste hulp. De landbouworganisatie s zijn als gevolg daarvan druk doende positie te kiezen om de besluitvorming alsnog in betere banen te leiden. Veel hoop dat de bevoegde in stanties gevoelig zullen zijn voor redelijke argumenten van de kant van de land- en tuinbouw is er echter niet. Van der Stee bijvoorbeeld houdt bij hoog en bij laag vol dat deze Brusselse prijsvoorstellen niet tot een daling van het werkelijk inkomen in de land- en tuinbouw hoeven te leiden. Onbeschaamd en onheus zijn de enige woorden die ik daarvoor heb. En de voorzitter van de Europese Kommissie, de Engelsman Jenkins, heeft deze week in het Europese Parlement nog gezegd dat men zich niet zo druk moet maken om dat beetje boeren in de europese gemeen schap. De georganiseerde land- en tuinbouw kan daar dus alvast rekening mee moeten houden bij het uitstip pelen van de te volgen lijn. orde kwamen was de positie en de organisatie van het Staatsbosbeheer. Het ging daarbij vooral om de vraag onder welk ministerie het Staatsbosbeheer dient te res sorteren: Landbouw of CRM. Het Staatsbosbeheer is globaal onder te verdelen in drie dienstvakken te weten bosbouw, landschapsbouw en natuurbehoud. De strijd nu ging (en gaat) voornamelijk om het dienstvak natuurbehoud. Wie wat wil is duidelijk: van de zijde van natuur- en milieubescherming wil men-het dienstvak na tuurbehoud rechtstreeks onder CRM brengen zonder enige bemoeienis van het ministerie van landbouw. Deze opvatting is trouwens niet van vandaag of gisteren, in tegendeel, het getouwtrek tussen de departementen duurt in feite al jaren. Met voordeel voor CRM, want vorig jaar sprak de Kamer zichv uit voor versterking van de mede-verantwoordelijkheid van de minister van CRM voor het Staatsbosbeheer. Tegenspel kwam er middels een brief van het Bosschap aan de vaste Kamerkommissie voor CRM. Van het Land bouwschap was er helaas (nog) geen brief. Het Bosschap stelde in zijn brief twee hoofdpunten: opsplitsing van het Staatsbosbeheer is onaanvaardbaar en het Staatsbosbe heer moet onder het ministerie van landbouw (blijven) ressorteren. Duidelijke taal waar ik mij geheel in kan vinden. Het is toch zo dat er tussen bosbouw, land schapsbouw en natuurbehoud van een dermate nauwe relatie gesproken kan worden - van een natuurlijke een heid - dat verbreking daarvan een samenhangend beleid niet meer mogelijk maakt. Verder moet gevreesd worden dat, zoals ook het Bosschap stelt, een kunstmatige scheiding van het grondgebruik (door de boer) en het natuur- en landschapsbehoud welhaast nadelige gevol gen zal moeten hebben voor zowel de bodemproduktie als wel voor de in stand houding van het landschap. De konklusie kan dan ook geen andere zijn dan dat Staatsbosbeheer in zijn totaliteit bij het ministerie van landbouw thuishoort. Hinken op twee gedachten, zoals nu reeds het geval is, bevordert de duidelijkheid aller minst en maakt niet alleen de boeren kopschuw. Nu reeds moet er in bepaalde gevallen van een onwerkbare sfeer gesproken worden. Het is, mede gezien de opvatting van de Kamer daarover, daarom zeer gewenst dat de land bouworganisatie^ zich volop in de diskussie gaan men gen om ook hier de besluitvorming alsnog in betere banen proberen te leiden. O. In dit nummer o.m. Over Geld en Goed Uit de praktijk Zeeland, groenbemestingsland Ontsmetting van zomergranen Korrelopbrengst en oogstzekerheid wintertarwe Uit het leven van Dr Ir Mesu Het COPA bestaat 20,jaar Jos Akkermans en de bedrijfsovername Graslandgebruik op Cranendonck Nieuws uit Brussel Doe het zelf zeugendouche Tuinbouwjournaal landbouwschap Markt- en Prijsberichten Voor de Vrouw en P.J.Z. Geluid pag. 3 pag 5 en 6 pag- 7 pag. 8 pag. 9 pag. 10 pag. 11» 12 en 13 pag. 14 pag. 16 pag 17 pag. 19 pag. 23 pag. 25 pag. 27 VRIJDAG 16 FEBRUARI 1979 tuinbouwblad z.l.m. 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 1