Boer Blijven 5 ZEEUWS AGRARISCH JONGEREN KONTAKT o. TT en eerste dienen de prijzen afgestemd te worden op de mid denbedrijven. Dat is slechts mogelijk door een goede marktpo- litiek, waarvan produktiebeheersing een onderdeel uitmaakt. Ten tweede het struktuurbeleid. Het beeld dat ons voor ogen staat van de struktuur van de landbouw in het jaar 2000 ziet er als volgt uit: a. een zo groot mogelijk aantal mensen (150.000) op een zo groot mogelijk aantal bedrijven (100.000); b. Maxi mumgrenzen, landbouw op 2 VAK, voor tuinbouw op 3 VAK WIE? een provinciaal kontakt voor agrarische jongeren (opgebouwd uit vertegenwoordigers van de Regionale Agrarische Kommissies); WAT? samenwerkingsorgaan van de drie plattelands jongeren organisaties; WAARVOOR? vorming en belangenbehartiging van de jonge boer. 2 Voorwoord R.A.K. Oost-Zeeuws-Vlaanderen H et is december in het jaar 2000. Het ZAJK belegt een studiedag over bedrijfso vername, een regelmatig terugkerend onderwerp voor hen. De voorzitter, J. de Regt jr, opent de vergadering en is erg tevreden met de opkomst, 35 aspirant-boeren. Hij memoreert dat de opkomst in 1978 voor dezelfde gelegenheid 75 man was. Toen waren er echter 2Vi keer zoveel jonge boeren. Dat het zover gekomen is, mag de jonge boeren niet verweten worden. I Studiedag Z.A.J.K. AKTIVITEITEN-AGENDA AGRARISCH P.J.Z. f Z.R.J.K. Netty Verhage, Sasputsestraat O 8, 4507 IM Schoondijke, tel. 011 73-1379;\ Marlies Wassenaar, Gr Markt 28, 4461 AJ Goes, tel. 01100-21010 tst. 54.^ Redaktie adressen: Het Z.A.J.K. is erg blij voor de ruimte (halve pagina) die de Z.L.M.-krant maandelijks ter beschikking heeft gesteld voor de agrarische jongeren, zodat ook wij als Z.A.J.K. iets van onze ideeën en zaken, waarmee we ons bezig houden, kunnen laten zien. De redaktiekommissie van het Z.A.J.K., bestaande uit Leen Dees, Peter de Koeijer, Ko Dieleman, Marinus Geuze en Netty Verhage (sekretaris) is dan ook met frisse moed aan haar opdracht begonnen. We hopen natuurlijk wel, dat we af en toe reakties binnenkrijgen po sitieve zijn eveneens welkom!), zodat het niet alleen een kwestie van informatie wordt, maar echt een uitwisseling kan plciatsvinden van meningen en visies die leven onder de jonge boeren in Zeeland. Netty Verhage Als eerste van de zes R.A.K.'s in het werkgebied van het Z.A.J.K. willen we u kennis laten maken met de R.A.K. Oost-Zeeuws-Vlaanderen Ontstaan In 1974, dus zowat zes jaar geleden, is onze R.A.K. ontstaan. Doordat er bij de Plattelands Jongeren Organisaties te weinig aandacht werd besteed aan de problematiek van de agrarisch gerichte plattelandsjongeren, is men er toe overgegaan een jon gerenorganisatie op te richten die zich hiermee wel bezig ging houden. We zijn dus geen vierde Plattelands Jongeren Organisatie, maar een agrarisch gerichte kommissie, voortvloeiend uit de Platte lands Jongeren Organisaties. In ons geval de K.P.J, en P.J.Z., daar er geen C.P.J. meer is in ons gebied. Doel V orming en belangenbehartiging van agrarische jongeren. Dit proberen we te bereiken door het organiseren van kursussen, gespreksgroepen en door vertegenwoordigingen in de kringbe- sturen van de standsorganisaties en in het bestuur van het Z.A.J.K. Ook de vrouw wordt in dit gehele gebeuren niet vergeten, daar we ook al menige aktiviteit ter informatie voor de vrouw geor ganiseerd hebben, o.a. E.V.A.V., "Marie wordt wijzer". Ter informatie jaarprogramma 1978 - 1979: 2 teelttechnische bijeenkomsten; 3 avonden-over bedrijfsovername; 2 bijeenkomsten over Suiker-Unie diskussie; exkursie naar C.H.V. te Veghel; diskussie-avond met inleider over aktueel agrarisch onder werp. Financieel worden we gesteund door de K.P.J, en P.J.Z. en verder krijgen we subsidie van de Z.L.M.-kringen en de N.C.B.-kring. Ons bestuur is samengesteld uit 3 P.J.Z.-ers en 3 K.P.J.-ers en luidt als volgt: Leen Dees (P.J.Z.) - voorzitter - afgevaardigde Z.A.J.K. - Z.L.M. kring Axel. Adhémar van Waes K.P.J- sekretaris - afgevaardigde agrarische kommissie K.P.J. Tilburg. René d'Hert (K.P.J.) - bestuurslid - afgevaardigde Z.A.J.K. Johan Scheele (P.J.Z.) - bestuurslid. George Peeters (K.P.J.) - bestuurslid - afgevaardigde agra rische kommissie K.P.J. Tilburg. Bram van Hoeve (P.J.Z.) - bestuurslid. Jacques Qaak (P.J.Z.) - afgevaardigde Z.L.M. kring Hulst. Theo Hiel - algemeen adviseur. Leen Dees Want in datzelfde jaar kwam het NAJK met de diskussienota Boer Blijven uit. Daarin werd gepleit het landbouwbeleid zodanig te veranderen dat het aantal mensen dat z'n werk en geluk vond in het boerenbedrijf niet zo snel hoefde te dalen. Deze sombere voorstelling zal helaas werkelijkheid worden als de diskussie over de nota Boer Blijven niet intensief genoeg gevoerd wordt. Het "groene boekje" is het resultaat van een jaar lang diskussie binnen het NAJK over de ontwikkelingen in de maatschappij, op het platteland en de gevolgen van het huidige landbouwbeleid. Deze diskussie moet nu in een zo breed mogelijke kring voortgezet worden. Ieder lid van de boerengemeenschap wenst immers dat er zoveel mogelijk boeren blijven. De middelen die wij voorstellen om dit doel te bereiken, zullen getoetst moeten worden. Er zal overeenstemming over moeten komen. Misschien komen nieuwe, betere middelen naar voren. n "Boer Blijven" wordt het Landbouwbeleid van na de 2de WO geschetst. Het streven naar een goedkoop voedselpakket, naar produktiviteitsstijging. Daartegenover vermindering van het aantal arbeidsplaatsen en bedrijven, de vorming van over schotten, stijging grondprijzen, en het achterblijven van de in komens t.o.v. de rest van de bevolking. Het ministerie streeft ernaar dat in 2000 er nog 50.000 hoofd- beroepsbedrijven zullen zijn, d.w.z. 80.000 arbeidsplaatsen. Voor die tijd zullen dan nog 100.000 mensen moeten afvloeien. Dus een verlies van bijna 5000 per jaar. Behalve deze zijn er nog een groot aantal redenen om het land bouwbeleid te veranderen. B.v.: de leefbaarheid van het platte land, de waardering voor natuur, milieu en landschap, de be langstelling voor het welzijn van de dieren. De toenemende psychische spanningen van de ondernemer in de race van schaalvergroting. De toenemende EEG-uitgaven. De toene mende afhankelijkheid van financieringsinstellingen en indus trieën; Voor een ander landbouwbeleid moeten we ervan uitgaan, dat een zo groot mogelijk aantal zelfstandige land- en tuinbouwers een aanvaardbaar inkomen moeten kunnen halen en onder sociaal aanvaardbare omstandigheden kunnen werken. De produktiviteitsstijging die boeren en tuinders bewerkstelligen moet ten goede komen aan die boeren en tuinders. Het land bouwbeleid zal ervoor moeten zorgen dat de groeimogelijkhe den die er nog zijn ten goede komen aan de bedrijven die die groeimogelijkheden nodig hebben voor het inkomen. Kortom, er zal een "middenbedrijvenbeleid" gevoerd moeten worden. Een dergelijk beleid zou uit de volgende samenhangende maa tregelen moeten bestaan: per bedrijf; c. Per VAK een gem. van 150 SBE in 2000. Bedrij ven die per VAK boven hun maximum zitten, dienen hun be drijfsontwikkeling op rentabiliteitsverbetering via kostenverla ging te richten. Een dergelijke struktuur willen we bereiken door rentesubsidies, WIR, kultuurtechnische maatregelen enz. af te stemmen op de middenbedrijven. Door produktie regulering. Door een vestigingsbeleid, geen "ponyboeren" en geen indus triële landbouwbedrijven. Het doel is dat we streven naar een gelijkmatiger verdeling van de inkomensmogelijkheden. Ten derde het grondbeleid" Toetsingskriteria moeten ervoor zorgen dat de grondprijs daalt en de vrijkomende grond terecht komt bij de bedrijven die dat voor hun inkomen het hardst nodig hebben. Ten vierde het beleid voor jonge agrariërs: Alle aandacht voor onderwijs en vormingsmogelijkheden. Vermogensvorming voor de bedrijfsovername, samenwerking bij bedrijfsovername, overname tegen verpacht waarde, tijdelijke rentesubsidierege ling, verruiming van de doorschuifmogelijkheden, extra belas tingaftrek voor jonge zelfstandigen en het van toepassing ver klaren van de EEG-richtlijn 161. ok de overige beleidsinstrumenten komen aan de orde in "Boer Blijven". Redenen genoeg om het eens te lezen, of anders de verkorte, roze uitgave. Te verkrijgen op het ZAJK-sekreta- riaat. Iedere RAK belegt een avond over "Boer Blijven"bezoekt deze, of bespreek de nota in uw kring. De reakties tot nu toe zijn nogal eens negatief. Het is waar, er staat niets in over Roemeense tomaten of Cana dees graan. Afgezien of grootschalige produktie inderdaad voordeliger is, blijft het feit, dat in 2000 het Nederlandse WW- korps met 100.000 landbouwers versterkt zal zijn. Wat kost dat de staat? Is het niet voordeliger om ze nog iets te laten produ ceren. Bovendien kunnen die mensen (onze kollega's) dan een stukje voldoening blijven vinden in hun werk, een bijdrage tot het gelukkig zijn. In 1977 waren er 50.400 bedrijven groter dan 150 sbe. Het aantal dat volgens de minister in 2000 nog overgebleven zal zijn. Mis schien is uw zoon erbij. Maar uw kleinzoon? Vermoedelijk niet, of misschien als agribusiness-manager van een grote onderne ming. Dat mag toch niet. De BOER, die moet toch BLIJVEN. Peter de Koeyer In Kapelle werd op 20 december jJ. de jaarlijkse studiedag van het Z.A J.K. gehouden. De studiedag is bedoeld om als jonge boeren te praten en een mening te vormen over zaken die ons als jonge boeren ter harte gaan. Om half drie begroette voorzitter Jos de Regt 70 leden en vertegenwoordigers van o.a. de standsorganisaties. Het thema van deze studiedag was "Bedrijfsovername". De problemen die Jos in zijn openingswoord aansneed werden verder uitgediept in de inleiding van de heer Mar- kusse, sociaal-ekonomisch voorlichter van de Z.L.M. Hamvragen: Hoe werk je naar de bedrijfsovername toe? en Hoe maak je de bedrijfsovername op een financieel en so ciaal verantwoorde manier rond? 12 FEBR. - INSTRUKTIEAVOND t.b.v. R.A.K.-bestuursleden 19.30 uur. De Caisson te Kapelle 16 FEBR. - STUDIEDAG K.PJ. te Etten-Leur, De Nobelaar thema: vestigingsbeleid 19 FEBR. - ZAJ.K.-BESTUURSVERGADERING 20.00 uur in De Caisson te Kapelle GROENBEMESTINGSWEDSTRIJD opgave en informatie bij R.A.K.-sekretariaten 9 FEBR. - "S HEER ABTSKERKE Grote toneelavond met bal na, om 19.30 uur in het Dorpshuis te Nisse 16 FEBR. - GOES Grote toneelavond om 19.30 uur in Ons Dorpshuis te Wolphaartsdijk 23 FEBR. - SPRANG-CAPELLE Gedachten-uitwisseling-avond n.a.v. film over Vooroor delen om 20.00 uur in de Mico-Bar. 15 16 MRT. Extra opvoeringen Zeeuws toneelstuk door oud-leden van de P.J.Z., omdat 7, 8 en 9 februari al volgeboekt zijn. Kontakt-adres/kaarten: J. Schippers, Nieuwstraat 24, Groede Na de koffie is er "familieberaad". De zaal werd in zeven groe pen verdeeld. Iedere groep speelde in een rollenspel een kin derrijke familie waarin zoon Piet het bedrijf van vader wil overnemen. Doel van dit rollenspel is om ons als jonge boeren in te leven in de positie van andere belanghebbenden. Het avondprogramma stond in het teken van "welke toekomst hebben we als jonge boeren". Twee jonge boeren hielen een inleiding vanuit hun eigen be drijfssituatie. De eerste een terugblik op 5 jaar boer zijn op een akkerbouwbedrijf van 25 ha. Opbrengsten die de lasten niet dekken! Word ik sociaal ondergewaardeerd in deze maat schappij? De tweede jonge boer: "Wat waren mijn drijfveren om toch boer te worden, terwijl dat niet voog de hand lag?" Konklusie van Marinus Geuze (N.A.J.K.-lid) na deze twee in leidingen: Het huidige landbouwbeleid sluit niet aan bij het boerenbelang! De heer Stokkers, werkzaam bij het Ministerie van Landbouw, benadrukte in zijn hierna volgende inleiding vooral, dat de landbouw als sektor geen uitzonderingspositie mag innemen in het hele ekonomische en maatschappelijke gebeuren van deze tijd. In de navolgende diskussie kwamen vanuit de zaal enkele kernpunten naar voren tegenover het huidige, ons inziens fa lende landbouwbeleid, zoals bijv. hoe verdelen we de beschik bare arbeid en produktiekapaciteit? Zijn we als boeren eikaars konkurrenten? Hoe verhoudt het vrije markt-principe zich tot het boerenbe lang? Na een levendige diskussie en een geslaagde studiedag sloot Jos de vergadering na ons bedankt en wel thuis gewenst te hebben. Ko Dieleman 8

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 8