ONDERWIJS NOTITIES Agrarische ~1 ^ylJ onder redaktie van jf| ZG6ldlld Afscheid van de heer P. de Moor P er 1 oktober 1958 werd hij aangesteld als leraar algemeen vormend onderwijs aan de "huishoudschool" in Zierikzee. Zijn vakmanschap en grote akkuratesse leidden er toe, dat hij in 1965 tot adjunkt-direkteur en in 1975 tot direkteur werd be noemd. Hij laat nu een bloeiende school achter, die qua leer lingenaantal springlevend is. De Z.L.M. is hem daarvoor veel dank verschuldigd. D e leerkrachten en de konciërge van de school brachten een A-B-C, waarin zij allerlei voorvallen uit het leven van de heer de Moor de revue lieten passeren. W e hebben deze keer de donderdag gekozen omdat we op vrijdag 2 vakscholen hebben, waardoor we misschien een scheef beeld zouden kunnen geven van onze 4-jarige dagschool. We hopen veel moeders en vaders, leerlingen en onderwijzers te begroeten en ze op de hoogte te stellen van het onderwijs op S oms begrijpen we het minder goed: dan zijn er in een klas op eens maar zes van de twintig. Voor de leraar niet prettig maar ook niet voor de leerlingen die er wel waren. Dan zouden we toch een beroep willen doen op de andere leerlingen: wat meer spirit! Maar als we dat zeggen praten we van vroeger en vergeten we dat het 1979 is. We hopen dat, als U dit leest, het leed weer geleden is of dat we aan de weersomstandigheden gewoon zijn geraakt. V an het Agrarisch Opleidingscentrum van het KNLC te Dordrecht ontvingen wij bericht, dat de volgende - aan dit instituut verbonden - techniekleraren bereid en bevoegd zijn om in het Westbrabantse gebied examen af te nemen voor het trekkerrijbewijs jeugdigen. Dit naar aanleiding van onze eerder vermelde mogelijkheden in ons blad van 30 november j.l. wat hpt Zeeuwse gebied betreft. Het zijn de heren J. Steevens, Ok- kerlaak 17 te Zevenbergen, tel. 01680 - 25002 en W. Piggen, Gastelsedijk Zuid 10 B te Oud'Gastel, tel. 01651 - 1351. De examenkosten bedragen 50,— L- Anderson i Regeling medezeggenschap bij het Bijzonder Onderwijs I n een druk bezochte buitengewone Algemene ledenvergade- ring van de Algemene Besturenbond Beroepsonderwijs op 24 november j.l. te Amsterdam is besloten tot het ter kennis bren gen van de Minister van O. en W. van een standpunt met betrekking tot de medezeggenschap in het onderwijs. Minister Pais zal nu bezien of en in hoeverre wettelijke maatregelen ten opzichte van het bijzonder onderwijs dienen te worden over wogen, waarbij gelet zal worden op de regelingen die het bij zonder onderwijs zelf tot stand heeft gebracht en op de konse quenties voor vrijstelling van de Wet op de Ondernemingsra den. De A.B.B. sprak zich na veel diskussie uit voor een eigen regeling voor het Bijzonder onderwijs, waarbij wettelijk een schoolraad als adviesorgaan moet worden vastgelegd waarin de medezeggenschap van de schoolgeledingen gestalte kan krijgen. Door te voorkomen dat de funkties vermengd worden zouden het lidmaatschap van het bestuur en dat van de schoolraad onverenigbaar moeten zijn. Een bestuursvertegenwoordiger zou wel de vergaderingen van de schoolraad als regel moet bijwo nen. Wettelijk moeten minimale regels voor de schoolraad worden vastgelegd. Ook de direktie moet vrij staan van de schoolraadsbesluiten, maar wel de vergadering bijwonen en vooral de nodige informatie verschaffen. De schoolraad kan gevraagd en ongevraagd advies geven. Het bestuur moet daar toe de nodige informatie verstrekken. Alleen adviezen van de schoolraad die het bevoegd gezag niet aantasten kunnen bin dend zijn. Om over eventuele konflikten tussen bestuur- en schoolraad een uitspraak te verkrijgen zou een regionale onaf hankelijke instantie in het leven geroepen kunnen worden die in zo'n geval uitspraak doet. Voorgesteld wordt het binnen de school openbaar maken van bestuursbesluiten en het openbaar doen zijn van de vergaderingen van de schoolraad. UIT DE GROENE SCHOOL GEKLAPT Financiële problemen bij het Landbouwonderwijs Trekkerrijbewijs-examen in West-Brabant I ^©TITIES kurs„ss,n Direkteur van de school voor LHNO en MHNO "Prinses Juliana" te Zierikzee D e heer de Moor had de wens geuit de receptie, die zou worden gegeven n.a.v. zijn afscheid als direkteur van de school voor L.H.N.O. en M.H.N.O. "Prinses Juliana" te Zierikzee, zo eenvoudig mogelijk te houden. Hij wilde dit afscheid het liefst vieren in de kring van naaste medewerkers, enkele familieledun en wat goede vrienden. Dit had hij te kennen gegeven aan enkele verte genwoordigers van het bestuur van de Z.L.M. toen deze hierover kwamen spreken in zijn gezellige woning "Panta Rei" te Schuddebeurs. Deze wens kwam voort uit het feit dat hij - na een periode van ziekte - per 1 augustus 1978 officieel met vervroegd pensioen was gegaan. Met deze wens werd uiteraard rekening gehouden, maar dat kon niet verhinderen dat toch nog altijd zo'n 70 perso nen aanwezig waren om de scheidende direkteur in het zonnetje te zetten en dat er ook nog enkelen daarvan het woord voerden. D e heer Oggel opende als voorzitter van de centrale onder- wijskommissie de bijeenkomst met een woord van welkom tot het "uitgezochte gezelschap". Hij stond stil bij de onderwijsloopbaan van de heer de Moor, waarvan het begin gekenmerkt was door een tijd, waarin het uitermate moeilijk was een baan te vinden, welke tijden zich nu lijken te gaan herhalen. Hij begon in oktober 1936 als kwekeling met akte in Brouwers haven, en gaf vervolgens beurtelings les in Élkerzee of Brou wershaven. In 1941 volgde een onderbreking van één week waarnemen in Sas van Gent; typerend voor die tijd was het feit dat de onkosten van het verblijf aldaar hoger waren dan het verdiende salaris. In 1942 volgde een benoeming als onderwijzer in Brouwershaven waar de heer de Moor tot 1958 zou blijven. De heer Oggel stond ook nog even stil bij de onrust in het onderwijs als gevolg van de vele vernieuwingen en veranderin gen, die elkaar in zo'n snel tempo opvolgen. Het zou goed zijn, als de Minister zich niet alleen om de leerlingen, maar ook om de leerkrachten bekommerde. Achtereenvolgens werd nog het woord gevoerd door de heer W. den Boer - wethouder van de gemeente Zierikzee, mevrouw J.N. Jonker - v.d. Hoek namens de beheerskommissie, mejuffrouw E. v.d. Stadt - adjunkt-direktrice, momenteel waarnemend direk- trice, mejuffrouw D.S. Bom namens de kollega-direkties en de heer L.J. van Gastel - kringvoorzitter van de kring Schouwen- Duiveland. Kado's waren er ook - alle gericht op de vrije-tijdsbesteding, rekeninghoudend met de hobby's van de scheidende direkteur. De fiets van de leerkrachten en het niet-onderwijzend personeel vormde een extra verrassing. De heer de Moor dankte aan het einde van de middag voor alle goede woorden tot hem gesproken en de belangstelling, die zo velen hem toonden. "Het loslaten van je werk gaat niet zonder emoties; de school speelt nog dagelijks door mijn gedachten. Nu begin ik aan de laatste etappe" betoogde hij. Hij gaf een overzicht van allerlei gebeurtenissen die zijn leven hadden bepaald en sprak tenslotte waarderende woorden tot diegenen, met wie hij gedurende zijn onderwijsloopbaan had mogen samenwerken. A.v.d,L. A Is 't even kan komen we nog net op tijd om "nieuwjaar" te wensen. Tegen onze leerlingen zeggen we het zo: meisjes en jongens we hopen dat jullie een goed jaar mogen heb ben, dat je mag slagen voor je examen of overgaan naar de volgende klas. Ook dat je met je moeder en vader en verdere familie gezond mag zijn. En dan dat jullie en ook thuis de familie, plezier in hun werk mogen hebben en genoeg verdienen. Tenslotte voor de bedrijfsgenoten in land- en tuinbouw goede groei, goede oogst en goede prijs. We wilden hetzelfde ook aan U wensen uitgezonderd dan die eerste wens van dat examen en die overgang. Want dat zal op het merendeel van onze lezers niet meer van toepassing zijn. Wij beginnen ons ook weer klaar te maken voor het vo.lgende seizoen. Evenals andere jaren willen we in februari onze open dag houden en wel op donderdag 15 februari. U kunt ons dan spreken en de school bezichtigen van 14.00 -17.30 uur en van 19.00 - 21.30 uur. O m te kunnen voldoen aan de bezuinigings-noodzaak in ver- band met "Bestek '81" heeft het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen ongeveer 3% op de begroting moeten inle veren. Op de begroting van Landbouwonderwijs van ongeveer 600 miljoen blijkt nu niet 3% maar ongeveer 10% te zijn ingeleverd. In het kader van de bezuinigingen die het Ministerie van O. en W. heeft toegepast is bij de Direktie Landbouwonderwijs met name ingekrompen op de taakuren voor het onderwijs. Daarnaast echter zijn de mogelijkheden voor de uitbreiding en verbetering van het onderwijs in de materiële sfeer danig inge krompen. Het voor de bouw van scholen beschikbare bedrag is voor 1979 reeds vrijwel geheel besteed, zodat er geen ruimte meer is voor nieuwe voorzieningen. En dat, bij een uitbreiding van het aantal leerlingen zodanig, dat er scholen zijn die slechts over de helft van de noodzakelijke ruimte beschikten. Ook de overige materiele voorzieningen zijn op de 0-lijn ge plaatst' met het gevolg, dat geen extra voorzieningen mogelijk zijn. zodat in feite een teruggang te voorzien is in de mogelijk heden om materiële middelen aan te schaffen. De begroting van het Ministerie van Landbouw laat geen verdere ruimte toe. onze school. Vanzelfsprekend hadden we en hebben we in deze periode wat problemen met vorst, sneeuw en ijzel. Dat wil dan zeggen: de leerlingen komen NIET vanwege het weer of ze komen te laat. We begrepen best dat ze op maandag 8 januari door ijzel niet kwamen. We moesten dan ook tegen hen die wel waren gekomen zeggen: het spijt ons, maar gaan jullie maar terug. En dat spijt ons dan te meer voor hen die de reis wel gemaakt hebben. Want wie dacht U dat 8 januari het eerst op school kwam? Neen, niet een leerling uit Kapelle, maar uit Koewacht en nog wel één uit de le klas. Zo zie je maar weer, waar een wil is, is een weg. En tegen de mensen in Zeeuws-Vlaanderen zouden we willen zeggen: zie je wel dat de verbindingen niet tegenvallen. Maar van deze plaats een ere saluut voor Wim. De eerste leerlingen voor het nieuwe kursusjaar hebben we ingeschreven. We hopen evenals voorgaande jaren op een grote eerste klas. En als de tekenen niet bedriegen zal dat ook dit jaar wel zo zijn. Na onze open dag weten we er meer van. U wilt nog meer informatie over onze school? U weet het adres: Groene School, Biezelingseweg 10, 4421 PM Kapelle, tel. 01102 - 1812 of 1603. Meer informatie kunt U krijgen bij de genoemde leraren. Veilig leren rijden met een trekker 6

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 6