Een fleurige gevel, een heel jaar lang 1 w at later in het voorjaar begroeten we de Clematis montana, een ontstuimige groeier die met haar rose bloemen op flinke oppervlakten de romantiek kan doen herleven. De kultivars "Rubens" en "Tetrarose" hebben wat donkerder gekleurde sa- tij nrose bloemen. Koeien, kokospalmen, bananenplanten en mangobomen G evelplanten zijn sfeermakers bij uitstek. Onmisbaar, zelfs aan het kleinste optrekje. Te weinig wordt er gebruik gemaakt van die planten die koude kale huizen transformeren in vriendelijk ogende bouwwerkjes, die grauwe buurten hartverwarmend opvrolijken en die ieder gelijkvormig rijtjeshuis een heel eigen gezicht kunnen geven. Gevelversierders zijn er in overvloed. Als we willen kan onze gevel een jaar lang de drager zijn van elkaar opvolgende kleurbrengers. I n de zomer hebben de gevelversierders het meeste te bieden. Leirozen met gele, rose en rode, grote of kleine al dan niet geurende bloemen. De grootbloemige clematishybriden in alle kleurschakeringen van rose-rood, blauw-lila-paars en wit. De welriekende kamperfoelies met hun goudgele, geelrode, oranje en violet-rode kleurnuances. I n de winter, wanneer de plantenwereld eigenlijk geacht wordt uit te rusten van de vermoeienissen des levens, zijn er een paar plantesoorten die omwille van wat bloemenvreugde in die don kere tijd overwerk verrichten. D e Kenyaanse boer Johnson-Ade-Öoyo die door de Zuidelijke Landbouw Maatschappij financieel wordt geholpen om zijn landbouwbedrijf te ontwikkelen heeft niet zo lang geleden een viertal koeien gekocht. Nu zijn het geen zwartbonte Friezen geworden want hij is een beetje bang dat dergelijke juffertjes van geselekteerde huize het toch barre hete klimaat van de kustvlakte bij Kipini waar zijn bedrijfje ligt moeilijk kunnen verdragen. Wel is het nu een kruising geworden tussen Jersey en Sahiwal, daaruit krijg je een robuuste koe, die weliswaar niet die hoeveelheid melk produceert als de Friezen maar wel een betrouwbare produktie garandeert met een minimale kans op allerlei kwalen. Wil je trouwens de koeien in de tropen gezond houden dan zal je ook bij kruisingen de nodige maatregelen moeten nemen. Zo krijgen de koetjes twee keer in de week een chemische behandeling tegen teken. J ohnson gaat er wel een gemengd bedrijf van maken want hij denkt net eender als grootvader zaliger, die altijd zei als je met meerdere knuppels gooit is er altijd wat raak. Op een gedeelte van zijn grond waar hij enige tijd geleden de oorspronkelijke begroeiing van heeft ontworteld heeft hij nu kokospalmen geplant. Dat wordt wel een poosje wachten eer hij daarvan de eerste noten gaat plukken, meestal schommelt dat zo rond de zeven jaar. Maar ben je eenmaal aan het plukken dan kun je er ook wel een jaar of dertig tegenaan. De palm wordt steeds hoger en op den duur moetje een behendig klimmer worden. Tegen woordig hebben ze echter ook al laagstam variëteiten. Op een ander stukje van zijn grond heeft hij bananen geplant. Dat is echt een gewas voor mensen met minder geduld want na het inplanten van de nieuwe stomp, komt er na een paar dagen al een schitterend vers blad tevoorschijn, na iedere veertien dagen komt er dan wel een bij, en gemiddeld na een maand of tien tot een jaar kan de tros met bananen worden gesneden. Dan heeft J ohnson-Ade-Doyo gaat de vier melkkoetjes financieren met het Z.L.M. geld en zo zal hij straks andere dingen op zijn bedrijf betalen uit de gelden die U met zijn allen hem schonk Ach U moet niet denken dat alles daar in een oogwenk optimaal gere geld zal zijn. 't Heeft zijn tijd nodig, het tempo is nog niet zo ijlings als in onze streken. De pont over de Tana Rivier wordt nog steeds met de hand getrokken en veel meer dan drie vehi kels tegelijk kunnen er niet op. Er zal nog heel veel water door die rivier moeten stromen eer zo'n gebied in onze ogen bij de tijd is. Klim- en leiplanten In de winter Voorjaar Zomer Het vroege voorjaar Z.L.M.-Kenya projekt M. van Wezel. C.J. Nouse Be\eland B.\ O nder gevelplanten verstaan we al die planten die zonder of met zekere hulpmiddelen langs de gevel kunnen worden geleid. De klimplanten die zichzelf aan de muur hechten, de klim planten die windend of rankend zoeken naar wat houvast en de planten waarvan de meestal lange, meer of minder soepele twijgen met diverse handgrepen aan de muur worden bevestigd. In de kwekerskatalogi vinden we ze meestal onder de rubriek klim- en leiplanten. Gevelplanten zijn er met fraaie bloemen, met kleurige bladeren of vrolijke bessen. Er zijn er die in de winter groen blijven en er zijn er die in de herfst met gloedvolle kleuren hun blad verliezen. Voor de bescheiden plaatsjes heeft moeder natuur in nauwe samenwerking met de altijd vindingrijke kwekers gezorgd voor bescheiden groeiers, maar ook indrukwekkende grote muur vlakken en alles wat daar tussen zit kunnen voor een luttel bedrag vriendelijk worden gestoffeerd. Zelfs in moeilijke situa ties is voorzien. Gevels in de zon of gevels in de donkere scha duw, steeds kan voor een passend produkt worden gezorgd. Bij voorbaat is tegemoet gekomen aan ons verlangen om een heel jaar lang iets fleurigs aan de gevel te hebben. Sommige soorten beschikken over prachtige bloemen. Een heel andere verschijning is de al in maart-april bloeiende Clematis alpina. Deze rankende, bescheiden en bevallig groei ende clematissoort heeft lieftallige klokvormige bloemen in een zacht blauwe kleur. Aan wat gaas of lijntjes puntdraad heeft ze uitstekend houvast. In mei-juni zijn er de geurende guirlandes van de blauwe regen of Wisteria sinensis. Fraaie trossen licht geurende blauw-vio- lette bloemen omkransen dromerig de gevel. De slingerende, windende stengels kunnen in één jaar wel vier meter lang wor den. De blauwe regen houdt van een koele en weinig kalkrijke groeiplaats. Voor de noordmuren is er de klimhortensia Hydrangea petiola- ris die met haar witte bloemschermen wat licht brengt in de duisternis van gevels in de schaduw. In de volgende aflevering noemen we de belangrijkste zomerse gevelversierders bij naam en maken dan ook de rest van het jaar rond. De winterjasmijn Jasminum nudiflorum bloeit zolang het niet vriest van december tot april met helder gele bloemen aan fris groene takken. De lange slappe takken leiden we langs de gevel en na de bloei snoeien we het teveel aan takken weg. In januari-februari vergast de Chimonanthus praecox of vroeg- bloeiende specerijstruik ons op geel-purper gevlekte bloemen die aan de schoonheid van de bloem nog eens een heerlijke geur toevoegt. De wat stijve Chimonanthus binden we aan een aan de muur bevestigd rekwerkje op. Dat zelfde kunnen we ook met de Forsythia suspensa. De slappe takken van deze in februari-maart bloeiende forsythia soort laten zich uitstekend leiden. In tegenstelling tot zijn later bloei ende soortgenoot zijn de bloemen klein, lieflijk en zacht geel. Deze oude gevel met planten nog in winterse rust. B ehalve als gewone tuinheester laten een aantal vormen van de sierkwee met hun meestal helderrode bloemen zich ook een positie als gevelplant graag welgevallen. Afhankelijk van een meer of minder fors groeiend type kan met beperkte middelen de plant langs de gevel worden geleid. hij ook nog een hoek ingeplant met mangobomen. Ook weer iets van een lange aanloop, een jaar of zeven moet je er wel voor uittrekken, Maar dan ben je ook voor generaties gelijk in de schaduw. Zo'n boom groeit uit tot een kolossale reus met een dikke stam en brede lange takken die tot vijf en twintig meter hoogte kunnen reiken. Heerlijke vruchten komen er aan die in het seizoen gemakkelijk verkopen. Ook in onze Nederlandse winkels zijn ze regelmatig te koop dikwijls voor drie gulden of meer per stuk. Wist U dat b.v. de routes waarlangs de slaven in Tanzania vroeger werd gedreven overal begroeid zijn met mango bomen. Deze gevangen genomen Afrikanen namen vaak mango's mee voor onderweg, want zo'n vrucht is eten en drinken tegelijk. De pitten werden achteloos weggegooid. Sommige van die pitten kregen kans om te kiemen en wisten droge en natte perioden te doorstaan en hun statige aanwezigheid siert nog steeds het landschap. Johnson is nu in de gelegenheid om het tempo te versnellen en zijn aktiviteiten kunnen overslaan op de anderen en een begin zijn tot de verdere ontwikkeling van het land, waarbij nog lang niet het zuiver materiële op de voorgrond staat maar wel de uitbanning van honger, ziekte en onwetendheid. De jonge kokospalmen die je voor een paar shilling koopt zijn ingeplant op Johnson's land, het is te hopen dat een rijke oogst wacht 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 5