Langs de weg U A ls de dagen lengen, gaat de winter strengen" zeggen de ouderen en ze krijgen nog gelijk ook. Het is wel een winter die voor iedereen geld kost. Laten we deze winterse dagen gebrui ken door gezamenlijk met de echtgenote de polissen door te nemen. De praktijk heeft geleerd: vrouwen weten vaak onvol doende welke verzekeringen er zijn gesloten. Ook nu weer geldt: wij zullen daarbij service geven. Cevaal "S chrijver langs de weg" kreeg op een Z.L.M.-vergadering het kompliment van de afdelings voorzitter, dat hij vlot spreken, goed schrijven en lekker eten kan. I n de maand januari stromen de premienota's binnen. Alles bij elkaar geteld veelal een hoog bedrag. Een lid belt mij op en zegt "Ik ben geschrokken van alle premies die ik moet betalen, wat kunnen we hier aan doen?" Enkele dagen later zitten we samen aan de tafel en hebben we de polissen doorgelicht en daar waar mogelijk de nodige wijzigingen aangebracht. Hij was voor Zie kenhuiskosten 2e klas verzekerd, premie 2144.- We hebben dit gewijzigd in Ziekenhuiskosten 3e klas. Bij opname in het ziekenhuis moet men dan wel genoegen nemen met de derde klasse. Premie werd dan 1304,— Een premieverschil van 840,— Landbouwer was verder zwaar verzekerd voor een uitkering bij ziekte of ongeval. Hij was namelijk gedekt voor 40.000,— per jaar tot zijn 60-jarige leeftijd, premie 4040,— Vervolg de laatste kans I n deze rubriek is al geschreven over de wijzigingen in de Omzetbelastingingaande 1 januari van dit jaar. Een van de veranderingen voor de agrarische wereld is, dat elke land bouwer, veehouder, tuinbouwer en bosbouwer ondernemer is geworden voor de omzetbelasting. Evenwel behoeft hij geen omzetbelasting te betalen over de door hem zelf voortge brachte of geteelde produkten. Op dit punt blijft dus alles bij het oude. E en cijfervoorbeeld geeft een en ander duidelijker weer. Een werktuig geheel bedrijfsklaar gekocht kost zeg f 10.000,- V, U KALKSTIKSTOF Een boete op het niet drinken van melk GRASLAND VERBETEREN STEEDS VERANTWOORD AANHOUDENDE GROEI langdurige stikstofwerking GEZONDE GRASFLORA Selektief herbicidewerking Specifiek MUUR en MOS GEZONDE BODEM Voldoende fungicide/insecticide geen bodemmoeheid, noch verzuring MILIEU VRIENDELIJK totaal geen schadelijke resten KALKSTIKSTOF Het was een kompliment om ver legen van te worden. Toen "schrijver" het woord kreeg zei de voorzitter: "U mag gerust blijven zitten". "Schrijver" ging echter staan om zijn verzekeringspraatje te houden. Maar vond dat hij achteraf bekeken maar beter had kun nen blijven zitten zonder zijn toespraak te houden. De voorzitter had immers reeds een aktuele openingsrede uit gesproken en de sociaal-ekonomische voorlichters deden het niet minder. Deze laatsten komen met een tas vol subsidies voor de bedrijven. "Schrijver" daarentegen waakt over uw portemonnee en zorgt er voor dat u niet al te hoge premie's voor de verzekeringspolissen betaald. An derzijds doet hij een aanslag op uw portemonnee door u er op te wijzen om toch voldoende voor de grootste risiko's verzekerd te zijn. Mogelijk is dat "schrijver langs de weg" met zijn verzekeringsspeech wat in de verdrukking kwam, maar dit werd ruimschoots voor de aanwezigen gekom- penseerd door de daarop volgende koffietafel. Toen "schrijver" langs gladde wegen omstreeks midder nacht huiswaarts keerde, dacht hij bij zichzelf "Als we zo het Bestek '81 kunnen halen, dan zal het om met vader Jacob Cats te spreken "Waarachtig wel gaan". Waakzaam blijven Deze vorm hebben wij gewijzigd in 40.000,— het eerste jaar uit te keren en 20.000,— het tweedejaar en met de A.A.W.- uitkering komf men dan bij invaliditeit na een jaar toch aan 40.000,—De premie werd daarmee teruggebracht op 2700,- Wederom een premieverschil van 1340,— Om bij bedrijfsbeëindiging op plm. 65-jarige leeftijd in verband met de Fiskale Oudedagsreserve met de fiskus te kunnen afrekenen had ons lid een kapitaalverzekering gesloten van 100.000,— uit te keren op 65-jarige leeftijd. Premie 1742,— Ook deze verze kering hebben we gewijzigd in 50.000,— uit te keren op 65- jaar en 100.000,— bij zijn eerder overlijden. Premie werd dan 1170, Alweer een premieverlaging van 572,— Deze man was perfekt verzekerd maar de premies waren naast de hoge Volksverzekeringspremies onbetaalbaar geworden en voor dat bedrijf niet meer op te brengen. Het mes moest er in. Deze operatie bracht hem jaarlijks een premiebesparing van 2752,- op zonder daarbij het risiko te lopen dat hij onvol doende verzekerd zou zijn. Ondanks deze operatie kan hij toch met een gerust hart gaan slapen en zijn bedrijf voortzetten en daar gaat het om. Uw organisatie werkt voor u TRAKTOREN Wel komt er verandering indien de landbouwer, zelf aan het bouwen slaat. Dit zal zijn indien hij zelf een schuur bouwt, maar ook wanneer hijzelf bepaalde werktuigen fabriceert. De bedoeling van de wettelijke maatregel is om de land bouwer evenveel omzetbelasting te laten betalen indien hij iets kant en klaar koopt, danwel wanneer hij datzelfde goed zelffabriceert. Indien datzelfde werktuig zelf gebouwd wordt kost het aan matèriaal stel f 4000,— Over het verschil ad f 6000,— zal bij eigenbouw derhalve nog omzetbelasting moeten worden afgedragen. Indien het een specifiek landbouwwerktuig is, dan bedraagt het o.b. tarief 4%, anders 18%. it bovengenoemd voorbeeld blijkt dat de klemtoon ligt bij de advisering: op het gebied van de verzekeringen. Geld lenen met of zonder subsidie gaat zo gemakkelijk, maar zorgt dat als u komt te overlijden de nabestaanden niet met een zware schuld achterblijven. Dat laatste komt nog maar al te veel voor. Voor een geringe premie hebt u een hoog bedrag verzekerd; b.v. man oud 25 jaar, 100.000,— bij overlijden binnen 30 jaar, premie 346,— Voor een 30-jarige is dat een premie van 484,— Voor degenen die achter blijft gaat het leven immers door. Voor hen moet er zekerheid zijn. oor traktoren geldt in feite hetzelfde als wat hiervoor is geschreven over bromfietsen. Er zijn namelijk ook nog vele leden die hun traktoren nog elders hebben verzekerd. De meeste verzekeringen van traktoren vervallen ook per 1 maart a.s. Dat wil zeggen dat u nu voor deze verzekeringen ook de kans hebt om deze op te zeggen wegens premieverhoging. Want ook de premies voor traktoren zijn bij de meeste Maat schappijen weer verhoogd. De premies voor traktoren liggen bij ons ook aanmerkelijk lager dan bij de andere Maatschappijen. Dus aarzel niet en zeg uw oude verzekering nu op als u de nieuwe nota van uw huidige verzekeringsmaatschappij ontvangt wegens premieverhoging en geef de gegevens aan ons door zodat wij voor 1 maart a.s. het verzekeringsbewijs en de nota aan u toe kunnen zenden. Ter vergelijking even onze premies voor traktoren: W.A. 54,— per jaar. Wilt U uw traktor All Risks verzekeren (o.a. inklusief brand, explosie zelfontbranding en ontploffing) dan komt daar nog 5,— per 1.000,— kataloguswaarde bij. B.v. een traktor van 40.000,— All Risks verzekeren kost bij ons: W.A. 54,- kasko 40 x 5,- 200,- 254,- totaal. Hierop wordt dan eventueel nog een no-klaimkorting in min dering gebracht voor schadevrij rijden tot maximaal 30%. De premie bij de overige Mijen bedragen W.A. 130,— voor een All Risks komt daar nog 9,— per 1.000,- katalo guswaarde bij. Dus ons voorbeeld van een traktor van 40.000,— All Risks verzekerd, kost bij een andere Mij. 130,- 360,- 490,- Vóór alles, eerst beloven dat we bij de Z.L.M. verzekeren Burenhulp E n'tenslotte als u gezamenlijk als goede buren werktuigen van elkaar gebruikt zorgt dan dat deze voor kaskoschade gedekt zijn. Anders bestaat de mogelijkheid dat schade maken gepaard gaat met het verbreken van de goede verhoudingen en dat zou jam mer zijn. Voorbeelden te over! De ouderen hebben gelijk We hebben dit weekend heel wat bespaart door onze spullen bij de Z.L.M. te verzekeren. Proost!! Hetzelfde voorbeeld kan gegeven worden voor het bouwen van een schuur, loods of noem maar op. Voorzover u er eigen werkloon insteekt, behoeft u geen door de aannemer in rekening gebracht arbeidsloon te betalen en daardoor ook geen omzetbelasting over dit arbeidsloon. Deze bespaarde omzetbelasting zult u echter wel via een aangifte aan de belastingdienst moeten afdragen. Een bijzonderheid is bij het onroerend goed nog, dat u ook over de ondergrond van het bouwwerk omzetbelasting moet afdragen, zelfs a,l zou de aannemer alles kompleet voor u bouwen. Het probleem doet zich dan voor dat niet bekend is tegen welke waarde de grond gewaardeerd moet worden. Indien dit een prijs is van stel f2,— per m2, dan valt de heffing wel mee. Bij een bouwwerk van 500 m2 bedraagt dan de grondwaarde f 1000,— en de daarover af te dragen omzetbelasting 18%, ofwel f 180,— Globaal gesproken moet er derhalve bij eigen bouwwerken rekening mee worden gehouden, dat over het eigen werk loon omzetbelasting aan de belastingdienst zal worden af- Veerbeek. Veehouders die het voor elkaar hebben gekregen om hun melkproduktie te verhogen lopen straks de kans om daarvoor beboet te worden via een melkheffing, althans zo luiden de voorlopige voorstellen van de Europese Kommissie in Brussel. Het is te begrijpen dat dergelijke voorstellen veel veehouders weinig zint want waar ter wereld werd het ooit voor mogelijk gehouden dat hard werken met straf wordt beloond, misschien in de omgekeerde wereld uit de sprookjes van de toekomst? Sam de Visser vice-voorzitter van de Z.L.M., zelf ook veehouder en daarom ook kwetsbaar door deze Brusselse kapriolen zei nijdig dat het onderhand hoog tijd wordt dat er in Europa een boete op het te weinig drinken van melk wordt gelegd. Want zou er meer gedronken worden dan hadden we ook geen zuivelo- verschot. Nu wist Sam de Visser best datje in deze wereld geen mensen kunt dwingen om melk te drinken, maar hij bedoelde er alleen maar mee te zeggen dat een straf opgelegd aan veehou ders omdat ze hun koeien produktief weten te houden, net zo onzinnig, zo niet veel zotter is dan een boete op het te weinig drinken van melk! ziet dat ook hier tientallen en soms zelfs honderden guldens aan premiebesparing zijn te verdienen, li kunt nu voor uzelf uitrekenen wat u a.s. weekeinde kunt verdienen door uw bromfiets(en)en traktor (en) bij ons te verzekeren. We zouden zo nog wel even door kunnen gaan, maar dan zou ons verhaal te lang worden. Cicero heeft eens gezegd: "de mensen begrijpen niet, welk groot inkomen de spaarzaamheid is". Fluit. Advertentie IM SADACEM N.V. 09-32-91538641 Langerbruggekaai 13 9000 Gent 4

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 4